Evinize beslediğiniz kemirgen ve sürüngen hayvanlarınız için, kemirgen ve sürüngen kumlarını, en uygun fiyatlarla cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Kemirgen ve sürüngen kumu ne işe yarar?

Evde beslediğiniz kemirgen ve sürüngen hayvanların temizliği ve sağlığı için, kafeslerinin altına serpeceğiniz talaş ve kumları kullanabilirsiniz. Hamsterlar, tuvaletlerini, uyudukları yerden uzağa ve genellikle hem aynı yere yaparlar. Hamster kafesinin temizliği için çürüyebilecek yiyecekleri kafesten hemen uzaklaştırmak, kafesi sık sık temizleyip talaşlarını yenilemek gerekir. Hamsterlar, içgüdüsel olarak buldukları yiyecekleri saklarlar. Önce yanaklarını doldurur, sonra da kalanını kafesin bir yerlerine sıkıştırırlar. Kıtlığa karşı doğal bir savunma mekanizmaları vardır, ancak bu yiyecekleri görüp almazsanız çürüyerek mikrop üremesine neden olabilirler. Dikkat etmeniz gereken nokta, yiyeceklerini bulduğunuzu ve alacağınızı anlayan hamsterlar, sinirlenip ısırabilir. Uysal hayvanınızın bir anda çıldırmasını istemiyorsanız, kafesinden uzaklaştığı bir anda temizlemeniz yararlı olacaktır. Kemirgenler, kafeslerinin belli yerlerine, kafeslerini sahiplendiklerini gösteren kokular bırakırlar, kafesi her gün temizlerseniz, bu koku gidecek ve kemirgeniniz huzursuz olacaktır. O nedenle haftada 1 temizlik yapmak yeterli olur. Kemirgen kumları ve talaşları bu kokunun muhafaza edilmesi ve temizliğin kolay yapılması açısından faydalıdır. Sıkıştırılmış kemirgen talaşları, kimyasal madde içermeyen, beyaz çamdan üretilen sağlıklı ürünlerdir. Hamsterlar, kendi kendilerini temizler, su ile yıkanmazlar. Ayrıca banyolarının içine bir miktar kemirgen kumu koyduğunuzda, banyo yapmaları çok daha kolay hale gelmiş olur. Hamsterlar, doğal ortamlarında iken kendi kendilerini temizleyip, kumlarla banyo yaptıkları için yıkanmazlar, ancak kafeste yaşayan hamsterlar, pislikleriyle aynı ortamda bulundukları için daha sık kum banyosu yapma ihtiyacı hissederler. Hamster kum banyoları, hamsterların çok keyif aldığı nesnelerdir. Hamsterlar, nem ve soğuktan çok çabuk etkilenirler. Eğer su ile yıkamayı düşünüyorsanız, havanın çok sıcak olduğu bir günü seçmeniz ve hemen kurumasını sağlamanız gerekir.

Kemirgen ve sürüngen kumları nereden temin edilir?

Kemirgen ve sürüngen kumlarını, en ucuz şekilde temin etmek için, cimri.com sitesinde bulunan, kemirgen sürüngen kategorisinden, kemirgen ve sürüngen kumu sekmesine gidebilir, burada bulunan alternatif ürünleri inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ayrıca fiyat alarmlarını takip ederek indirimlerden de yararlanabilirsiniz.