Motorlu Tırpan

En Ucuz Motorlu Tırpan Fiyatları

338 ürün gösteriliyor.
Motorlu Tırpan fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Motorlu Tırpan modelleri ve Motorlu Tırpan fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Motorlu Tırpan kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Samsung, Bosch, Makita, Einhell, RTRMAX. 338 adet Motorlu Tırpan fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Kaan AWBC-620T Motorlu Tırpan
Kaan AWBC-620T Motorlu Tırpan
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Biçme makineleri kategorisinde bulunan benzinli motorlu tırpanlar, özellikle tarla bitkilerini hasat etmekte kullanılan bir alettir. Bilinen tırpanların aksine kol gücü ile değil benzin ile çalışmaktadır. Hızla dönen plastik misina ile otları parçalamaktadır. Bu sayede, otları bir alana yığmaz parçalanarak dağılırlar. Benzinli motorlu tırpanlar ile dağılan bitkilerin de çürüyerek gübreye dönüşme işlemi kolaylaşmaktadır. Bu modeldeki tırpanlar zaman açısından işinizi hızlandırırken aynı zamanda da pratik oldukları için tercih edilmektedir. Cimri’de Oleo Mac, Dolmar, Einhell, Palmera ve Secho gibi onlarca markanın işlerinize en uygun benzinli motorlu tırpan modellerine ulaşabilir ve en ucuz fiyat karşılaştırma seçenekleri ile dilediğiniz benzinli motorlu tırpan modeline sahip olabilirsiniz.

Tarım faaliyetlerinde tarlalara ekilen ekinlerin hasat zamanı geldiğinde toplanması, ekin ekili değilken tarlada ve civarında çıkan çalıların düzenli olarak bertaraf edilmesi verimliliğin devamı açısından oldukça önemlidir. Benzeri bir durum şehirlerimizdeki parklarda ve bazen de yol kenarlarında çıkan çalıların temizlenmesi konusunda ve hatta bahçe bakımında da geçerlidir. Bu tarz işlerin tamamında aradığımız ve kullandığımız yegane alet olan motorlu tırpanları Cimri.com sitesinin sunduğu pek çok uygun fiyatlı ve kaliteli modeller arasından seçebilir ve gerek tarlanızdaki ekinlerin hasadı, gerekse de bahçenizdeki hoş durmayan ot ve çalıların kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Motorlu Tırpan 

Tırpan dediğimiz alet aslında çayırlardaki yabani otları biçmek veya tarlaya ekilen ekinleri biçmek için kullanılan alettir. Klasik bir tırpan 3 parçadan oluşur: kesici bıçak, tutma sapları ve ana sap olarak açıklanabilir. Tırpanın orağa göre kullanması biraz daha zordur ve daha fazla öğrenim gerekir. Tırpan kullanımı kesici bir alet olduğundan oldukça dikkat gerektirir. Çünkü bu alet de yanlış bir hamlede kullanıcısına ya da çevresindekilere zarar verebilir. Klasik tırpanlardan sonra hayatı kolaylaştıran başka bir çeşit olan biçme makineleri kategorisinde bulunan benzinli motorlu tırpanlar, özellikle tarla bitkilerini hasat etmekte kullanılan bir alettir. Daha önce bahsettiğimiz bilinen manuel tırpanların aksine kol gücü ile değil benzin ile çalışmaktadır. Çalışma prensibi olarak ucunda bulunan hızla dönen plastik misina ile otları parçalamaktadır. Bu sayede de ayrıca biçilen otları bir alana yığmaz parçalanarak dağılırlar. Bu hayatı kolaylaştıran benzinli motorlu tırpanlar sayesinde de dağılan bitkilerin toprak üstünde çürüyerek gübreye dönüşme işlemi kolaylaşmaktadır. Bu modeldeki benzinli ya da motorlu diye bilinen tırpanlar zaman açısından işinizi hızlandırırken aynı zamanda da diğerlerine göre pratik oldukları için daha çok tercih edilmektedir. 

Motorlu Tırpan Modelleri

Tırpan, otları ve ekinleri biçmek için kullanılan oldukça popüler bir tarım aletidir. Ancak günümüzde manuel olarak kullanılan eski tip tırpan modelleri yerine kullanımı daha kolay olan elektrikli, akülü ya da motorlu tırpanlar kullanılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe gelişmekte olan tarım teknolojisi sayesinde de daha az yorularak, daha az kol gücüyle ve daha çok arazi alanı üzerinde hasat almak ya da hali hazırda kullanılmakta olan bahçenizi yabani otlardan temizlemek için motorlu tırpan ya da elektrikli tırpan gibi aletler işinize daha çok yarayacaktır.

Bildiğimiz klasik tırpan modeli baz alınarak geliştirilmiş otomatik seçenekler de mevcuttur. Bu geliştirilmiş otomatik cihazlar çim biçme makinalarının kullanılamadığı yerlerde yani kenar ve köşe kısımlarda kullanılabilir. Bu motorlu tırpan modelleri çeşitli güç kaynakları kullanabilir. Bu modellerin benzinle çalışan motora sahip çeşitleri de vardır. Diğer model olarak da elektrik motorlu tırpan seçeneği vardır. Benzinli motorlu tırpan modellerinin benzin koyabileceğiniz yakıt deposu vardır. Bu yakıt deposu benzin ile doldurulur ve kullanım sırasında benzin bitmesi durumunda makinenin çalışması durur.

Sıkça tercih edilen benzinli tırpan çeşitleri yakıt deposuna yağ ve benzin karışımı doldurularak çalıştırılan tırpan modeline verilen addır. Piyasada özellikle de son zamanlarda en çok tercih edilen tırpan modellerinden biri olan benzinli tırpan, benzinli sırt tırpanı ve benzinli yan tırpan olarak iki ayrı çeşit altında incelenebilir. Sırta takılmak suretiyle kullanılan sırt tırpanı, motoru bir sırt çantası biçiminde taşıdığınız hafif ve kullanımı kolay ürünlerdir. Taşıması çok kolay olan bu tırpan modeli sayesinde dik ve engebeli alanlarda daha verimli şekilde çalışabilirsiniz. Yan tırpan ise postacı çantası tarzında omza asılarak kullanılan tırpan modelleridir. Bu modeldeki tırpanları da düz alanlarda daha etkili sonuçlar alacak şekilde kullanabilirsiniz. 

Genel olarak benzinli motorlu tırpanlar benzin ve yağ ile çalışırken; elektrikli motorlu tırpanlar ise şarjlı olarak çalışmaktadır. Bu ürünler arasında da kullanım alanına ve büyüklüğüne göre profesyonel ya da yarı profesyonel olarak ayrılan modeller içinden kendi ihtiyacınıza uygun olan tırpan modelini seçebilirsiniz. Bu tarz ürünlerin bulunduğu bahçe makinaları kategorisi içinde çim biçme tırpanı, tekerlekli tırpan modelleri gibi işlevsel diğer tarıma yardım makineleri de bulabilirsiniz.

Son zamanlarda özellikle de kişisel arazilerde kullanılan benzinli sırt tipi motorlu tırpan modelleri sırt çantası biçiminde kolaylıkla taşınabilen bir cihaz olduğu için ve kullanımı çok kolay olarak bilindiği için sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Bunun ardından en çok tercih edilen model olarak bilinen omuza asılarak kullanılan yan motorlu tırpan modelleri de yine daha engebeli ve biraz daha zorlu arazi şartlarına uygun olarak kolaylıkla taşınabildiği için tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Motorlu Tırpan Fiyatları

Motorlu tırpan fiyatları satın alınacak cihaz üzerindeki donanım ve aksesuar sayısı arttıkça, fiyat üzerinde de belli oranda artış gözlemlenebilen cihazlardır. Genel olarak motorlu tırpan fiyatları; motorlu tırpan markaları, modelleri, türleri, kaliteleri, motor tipleri, aksesuarları ve teknik özellikleri gibi farklı detaylara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani bir motorlu tırpan alırken alacağınız ürünün motor gücü, silindir hacmi, yakıt depo kapasitesi, ateşleme, ağırlık gibi özellikler fiyatta belirleyici unsurlardandır. 

Bu ürünlerin fiyatlarını etkileyen birden fazla unsur olduğundan bahsettik; şimdi de birkaç fiyat örneği vermek gerekirse örneğin en uygun fiyatlı ürünler kenar kesme makineleri olup 150 TL ile 300 TL gibi uygun fiyatlara sahip olunabilecek ürünlerdir. Biraz daha ayrıntılı ve profesyonel ürünlerin fiyatlarına bakacak olursak onlar da benzinli motorlu sırt tırpan çeşitleridir diyebilir ve ortalama en yüksek fiyatları 5.000 TL ile 7.000 TL arasında fiyatlara kadar yükselebilmektedir.

Motorlu Tırpan Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Pek çok çeşide ve modele sahip olan tırpan modelleri arasında tercih yaparken, hangi motorlu tırpan makinesi sizin için uygun olacak konusu oldukça önemlidir. Eğer vaktinizin küçük bir bölümünü alan küçük bir bahçeye sahipseniz akülü ve elektrikli modellerin yanı sıra bir yan tırpan almanız da sizin için oldukça uygun olabilir. Ancak daha da büyük araziler ya da tarım yapılan alanlar için motorlu tırpan ve benzinli tırpan gibi daha ayrıntılı modeller tavsiye edilmektedir. Evinizin minik hobi bahçesi için ise elektrikli tırpan tercih edebilirsiniz ve evinizden sağladığınız bir elektrik kaynağına bağlayarak kolayca kullanabilirsiniz. 

Onlarca motorlu tırpan modeli ve markası içinden seçiminizi yaparken bu ürünleri hangi alanda kullanacağınızı belirlemiş olmanız oldukça önemlidir. Mesela daha küçük alanlar için yan tırpan modelleri daha kullanışlı olurken aynı zamanda bu ufak alanlar için akülü ya da elektrikli modeller de tercih edilip rahatlıkla kullanılabilir. Eğer küçük bir alan değil de nispeten daha büyük ve geniş araziler için motorlu ya da benzinli tırpan modellerine yönelmeniz gerekiyorsa aynı zamanda evinizin bahçesi için de kullanıma uygun olan elektrikli tırpan modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Minik bahçelerinizde ya da yaşam alanınızın önünde yer alan çimlerin güzel ve estetik görünmesini sağlamak ve düzenlemek için çim biçme tırpanı modellerinden birini satın alabilirsiniz.

Tüm iş tırpanı satın almak ve seçmekle bitmiyor ne yazık ki; satın aldığınız motorlu tırpanın temizliğini yapmak da uzun süreli ve verimli bir kullanım için oldukça önemlidir. Örneğin kullandığınız motorlu tırpanın hava filtresini iyice temizlemediğiniz taktirde filtrede biriken toz motorun verimliliğini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu işlem pek zor bir işlem değildir; motorlu tırpanda bulunan hava filtresindeki basit tozlar filtreye hafifçe vurularak kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Motorlu tırpanınızın yakıt filtresi de mutlaka periyodik olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ayrıca yakıt tankına toz girmemesine özen göstermeniz ve motorlu tırpanın yakıt filtresi kirlendiği anda mutlaka değiştirip bakımını yapmanız gerekmektedir.

Motorlu Tırpan Nasıl Çalışır?

Motorlu tırpan elektrik veya benzin ile çalışan bir motorun tahrik ettiği kesici başlıktan oluşur, kesici başlık tırpanın kullanım alanına göre çelik bıçaklı veya yumuşak plastikten yapılmış ince çubuk şekilli olabilir. Plastik çubuklu başlıklar daha çok park, bahçe ve yol kenarlarında çıkan fazla sık olmayan ot ve çalıların temizlenmesinde kullanılırken çelik bıçaklı başlık taşıyan tırpanlar plastik başlıkla temizlenmesi zor olan çalıların temizlenmesinde ve tarlalarda ekin hasadında kullanılır. Benzinli motorlu tırpanlar depolarındaki benzin bittiğinde dururlar, bu tırpanları yeniden çalıştırabilmek için depolarına benzin takviyesi gereklidir. Elektrikli motorlu tırpanlar ise akülerindeki elektrik bittiğinde dururlar, çalıştırmak için bir elektrik kaynağına bağlamak gerekir.

Benzinli Motorlu Tırpan Nasıl Kullanılır?

Kullanmadan önce mutlaka güvenliğinizi sağlamalı ve işleme tüm güvenlik önlemlerinizi aldığınızdan emin olduktan sonra başlamalısınız. Mutlaka koruyucu gözlüğünüzü takmalı ve kullanıma uygun kıyafetleri giymelisiniz. Kullanımdan önce benzinli motorlu tırpanınızı kontrol etmeli ve vidalarının gevşek olmadığından emin olmalısınız. Ürününüzün kollarını yağ ve yakıttan uzak tutmanız ve işlem yaparken kesinlikle omuz askısı kullanmanız gerekmektedir. Tırpanın yakıt karıştırmasını ve depolanmasını belirtilen şekillerde yapmanız gerekmektedir. İşleme başlamadan önce mutlaka işlem yapacağınız alanın molozlardan veya yabancı cisimlerden arındığından emin olmanız gerekmektedir. Kullanırken de misinadan uzak durduğunuzdan emin olmanız, güvenliğiniz açısından oldukça önemli olacaktır. Misina başlığını mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Misinanın sert cisimlere değip değmediğini kontrol etmeniz ve kırılmış ya da dengesiz misinayı tırpanınızda kullanmamanız gerekmektedir.

Motorlu Tırpan Nerelerde Kullanılır?

Motorlu tırpanlar tarla, bahçe, park, yürüyüş yolu, karayolu kenarı ve benzeri yerlerde ekin hasadı, ot ve çalıların kontrolü amacıyla kullanılabilir. Bu yerlerin haricinde çim biçme makinesi ile ulaşılamayan veya çim biçme makinesine zarar verebilecek yerlerde bulunan çim örtüsünün biçilmesi için de yine motorlu tırpan kullanılabilir.

En Uygun Oleo Mac Motorlu Tırpan Modeli Nedir?

Oleo Mac markası kalitesi ve model çeşitliliği ile bilinen bir marka olması itibariyle motorlu tırpan alırken seçiminizi Oleo Mac markasından yana kullanmanın size pek çok faydası olacaktır. Markanın TR 61 E modeli gibi elektrikli motorlu tırpan çeşitleri sessiz çalışmayı vaat ederken oldukça uygun olan fiyatıyla da sizi sizden alacaktır. Uzun saatler boyunca çalışmayı düşünüyorsanız bu durumda BCF 430 benzinli motorlu sırt tırpan modeli uzun saatler boyunca çalışmanıza ve işinizi fazla zorlanmadan bitirmenize imkan tanıyacaktır. Fiyatı yüksek görünebilir, fakat kabiliyetleri bu fiyatını fazlasıyla hak edecektir.

Benzinli Motorlu Tırpan Temizliği Nasıl Yapılır?

Temizliğini yapmak uzun ömürlü bir kullanım için oldukça önemlidir. Hava filtresini temizlediğiniz taktirde biriken toz motorun verimliliğini azaltmaktadır. Benzinli motorlu tırpanda bulunan hava filtresinin üzerindeki basit tozlar filtreye hafifçe vurularak temizlenebilmektedir. Yakıt filtresi ise periyodik olarak kontrol edilmelidir. Yakıt tankının içerisine toz girmemesine özen göstermeniz gerekmektedir. Benzinli motorlu tırpanın yakıt filtresi kirlendiği anda mutlaka değiştirilmelidir.

Elektrik Motorlu Tırpan Özellikleri Nelerdir?

Bu model güç kaynağına bağlı kablo sayesinde çalışır. Elektrik motorlu tırpan için elli iki santimetre küp silindir hacimli motor tercih edilebilir. Bu ürünlerin katalog değerinde yer alan maksimum güç değeri vardır. Bu güç değeri beygir cinsinden ifade edilir. Bıçak ölçüsü ise diş biriminden yazılabilir. Kesici kısımda plastik malzemeden yapılmış misina kullanılır. Bazı modellerinin satışı sırasında yedek misina da verilebilir. Belirli bir garanti süresiyle satılır. Satıldığı ülke genelinde yaygın servis ağı olan markalar vardır. İthal ve yerli modelleri satılabilir. Bu garanti süresi iki yıl olabilir. Tercihinize göre farklı renk seçenekleri vardır. Ürün toplam ağırlığını azaltmak ve ürünü hafifleştirmek için alternatif malzeme kullanılır. Bu amaçla özgül ağırlığı düşük ama sağlamlığı yüksek alüminyum metali kullanılabilir. Belirli sürede bir misina değişimi yapılır. Misina değişimini kolaylaştıracak ek özellikler barındıran modeller vardır.