Dizüstü Bilgisayar

En Ucuz Dizüstü Bilgisayar Fiyatları

1120 ürün gösteriliyor.
İşlemci Markası
Sabit Disk(HDD) Boyutu
İşletim Sistemi
İşlemci Modeli
Ekran Boyutu
SSD
İşlemci Çekirdek Sayısı
Ram(Bellek) Boyutu
Çok Arananlar
Dizüstü Bilgisayar fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Dizüstü Bilgisayar modelleri ve Dizüstü Bilgisayar fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Dizüstü Bilgisayar kategorisinde en favori markalar şu şekilde: HP, Asus, Toshiba, Acer, Apple. 1120 adet Dizüstü Bilgisayar fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Acer Swift 3 SF314-56 NX.H4DEY.001 Intel Core I3-8145U 4GB Ram 128GB SSD Windows 10 14 inç Laptop - Notebook
Karşılaştırmaya ekle

Acer Swift 3 SF314-56 NX.H4DEY.001 Intel Core I3-8145U 4GB Ram 128GB SSD Windows 10 14 inç Laptop - Notebook

Cimri'nin Seçimi

Dizüstü Bilgisayar Kamerası Nasıl Açılır?

Kamerayı açmak için başlangıç düğmesini seçin ve ardından uygulamalar listesinden kamera'yı seçin. Kamerayı diğer uygulamalar içinden kullanmak istiyorsanız başlangıç düğmesini seçin, Ayarlar > Gizlilik > Kamera öğesini seçin ve ardından uygulamaların kameramı kullanmasına izin ver seçeneğini etkinleştirin.

Dizüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Klavyeyi ucuna fırça taktığınız süpürge ile temizleyebilirsiniz. Tuşların arasına sıkışan kırıntıları ise hava püskürtme yöntemiyle alabilirsiniz. Hava deliklerinin temizliği bilgisayarın performansı açısından önemlidir. Temin edeceğiniz basınçlı hava setiyle bu delikleri temizleyebilirsiniz. Hava kompresörü, yumuşak kıllı bir fırça ve vakumlu bir el süpürgesi ile dizüstü bilgisayarımızın içini temizleyebiliriz. Vakumlu el süpürgesini ulaşamadığımız noktalarda kullanacağız. Dizüstü bilgisayarınızın içerisinde çok az yer olmasından ötürü, bilgisayarınızı açtığınızda toz ve pislikler tomar halinde görünecektir. Bu toz yığınlarını bir cımbız yardımıyla temizleyin. Ekran için özel üretilen solüsyonları kullanmalısınız. Solüsyon döktüğünüz yumuşak bir bezle ekranı silin. Ekranlar için özel olarak üretilen temizlik mendillerini de kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygularken ekrana baskı uygulamayın. Bilgisayarı açmadan önce ekranın kuruduğundan emin olun. Dizüstü bilgisayarın diğer plastik kısımları için de solüsyon kullanabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar İnternete Nasıl Bağlanır?

Dizüstü bilgisayarımızı internete kablo ile bağlamak için modemden gelen kabloyu dizüstü bilgisayarımızın internet portuna takmamız yeterli olacaktır. Kablosuz bağlanmak için windows da dizüstü bilgisayarımızın ekranının sağ alt köşesinde, iOS da ise sağ üst köşede yer alan wifi simgesine tıklayıp hangi ağa bağlanmak istiyorsak şifresini girmemiz yeterli olacaktır.

Dizüstü Bilgisayar Klavye Tuşları Nasıl Takılır?

Tuş ve onu tutan bağlaç klavyeden çıkmış ise tuşun bağlaçlarına göz atın. Dört noktadan klavyeye tutunduğunu göreceksiniz. Önce bağlacı klavyedeki yerine dikkatlice oturtunuz. Daha sonra üstüne çıkan tuşu dikkatlice yerleştirebilirsiniz. Space tuşları klavyeye diğer tuşlardan biraz farklı bağlanmıştır. Space metal bir bağlaç yardımı ile klavyeye tutturulmuştur. Bağlacı space tuşundan bir tornavida yardımı ile dikkatlice ayırın. Bağlacı klavyedeki küçük bağlaç yerlerine dikkatlice oturtmalısınız. Daha sonra space tuşunu yavaşca yerine koyup dikkatlice yerine oturuncaya kadar bastırınız.

Dizüstü Bilgisayar Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Dizüstü bilgisayarlarda ekranın sağ alt köşesinde bulunan batarya simgesine tıklayarak çıkan seçeneklerden ekran parlaklığını ayarlayabiliriz. Ya da Ayarlar > Sistem > Monitör seçeneğinden ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Modelleri

Bilgisayarlar çağın vazgeçilmez cihazlarından biri haline geldi. Masaüstü bilgisayarların yerini zamanla dizüstü bilgisayarlar almaya başladı. Her ne kadar iki tür de bir arada kullanıyor olsa da masaüstü bilgisayarların taşıma zorluğu dizüstü bilgisayarları ön plana çıkardı. Hayatımızı daha kolay hale getiren dizüstü bilgisayar teknolojisi farklı modelleri ile hemen hemen her ihtiyaca cevap verebilecek teknikler ile üretilmekte. Peki hangi model daha uygun ve hangisinin uygun olduğunu nasıl anlaşılır bunlara bir bakalım.

Notebook

Bütün dizüstü bilgisayarlar için aynı zamanda notebook demek yanlış olacaktır. Notebook dizüstü bilgisayar markaları arasında en genel modellerden biridir ve ihtiyaca uygun birçok özelliği bünyesinde bulundurur. Farklı ram seçenekleri, işlemci güçleri, depolama farklılıkları ve boyut farklılıkları, Ekran kartı performansı sayesinde grafik gücü farklılıkları elde edebileceği gibi daha fazla teknik detayla birçok farklı özellik notebook modellerinde bulunabiliyor. Her notebook modelinin kendine özgü bir ağırlıklı özelliği olacaktır. Yukarıda bahsedilen genel teknik ağırlıklardan hangisine daha çok ihtiyaç olacaksa notebook modelini buna göre seçmek uzun vadede avantaj sağlayabilir. Kullanılan özel programlar veya günlük hayatta kullanılan eğlence amaçlı yazılımlar için mutlaka bir minimum ve maksimum önerilen performans değeri vardır. Bunları göz önüne alarak bir notebook seçmek bilgisayardan maksimum verimi almaya avantaj sağlayacaktır. 

2’si 1 Arada

Gelişen teknolojiyle beraber sadece notebook modelleri de tüm ihtiyaçlara maalesef cevap veremedi. Daha minimal ve taşıması kolay tasarımların haricinde daha esnek ve tablet kadar kolay kullanım imkânı da sağlayan modeller bir ihtiyaç grubu oluşturdu. Bu tarz kullanımlar için 2’si 1 Arada dizüstü bilgisayar modelleri üretildi. Bu tasarıma sahip bilgisayarların genel özellikleri arasında dokunmatik ekran, 360 derece dönebilen ekranlar, gövdeden ayrılan ve tablet olan ekran yapıları, kalem kullanılabilecek ekranlar, ters yöne katlanabilen ekranlar mevcut. Eğer daha rahat ve geniş bir kullanım alanına sahip olmak hedefleniyorsa 2’si 1 Arada dizüstü bilgisayarlar bütün istenilen rahatlığı sağlayabilir.

Ultrabook

Ultrabook dizüstü bilgisayarı diğer dizüstü bilgisayarlardan ayıran en büyük özellik yüksek işlemci performansına dayanabilen bir pil ömrüdür. Ultrabooklar yüksek işlemci ve performans gücü gerektiren işleri şarj kablosuna bağlı kalmadan yapabilme imkânı sağlayacak en uygun dizüstü bilgisayarlardan biridir. Performansı ve pil ömrü göz önüne alındığında tüm bu özelliklere rağmen Ultrabooklar ince ve şık tasarımları, hafif yapıları ile taşıması ve kullanması kolay dizüstü bilgisayar isteyenler için de avantajlı bir alternatiftir.

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Dizüstü bilgisayar modelleri arasında seçim yapmak oldukça zordur. Hepsi birbirinden güzel tasarımlarının yanı sıra karmaşık ve değişken performans özellikleri ile kafa karıştırıcı olabilir. İşin içerisine bir de fiyat farklılıkları girdiğinden gerçekten doğru seçimi yapıp yapmama konusunda bir endişeye düşülebilir. Endişeleri bir nebze ortadan kaldırmak için dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli bir bakalım.

Ne Arıyorum?

Dizüstü bilgisayar modelleri arasından birini seçmeyi en zor hale getiren şey ne arandığını bilmemektir. Bir dizüstü bilgisayar seçmeden önce bu soruya muhakkak cevap vermeli. İş hayatı için mi bir dizüstü bilgisayar gerekiyor? Yoksa günlük kullanım için mi? Her ikisini de idare edecek bir dizüstü bilgisayar var mı?

Seçilecek dizüstü bilgisayar performans noktasında yeterlilik sağlamalı. Eğer iş hayatında yüksek performans gerektiren programlar kullanılıyorsa bunun çok üzerinde bir performansa sahip bilgisayar almak fazladan para ödenmesi ve bilgisayarın yarısını aslında hiç kullanmamak anlamına gelebilir. Eğer daha düşük özellikler sadece uygun dizüstü bilgisayar fiyatları sebebiyle tercih edilirse bu durumda gereken iş gücünü bilgisayar kaldıramayacaktır. Aynı durum hobi amaçlı kullanımlar için de geçerlidir. Kullanım alanına karar verme aşaması bitmesine rağmen özellikler kısmında tam olarak neye ihtiyaç olduğuna karar verilemiyorsa aşağıdaki teknik özelliklerin ne işe yaradığını bilmek yardımcı olabilir. 

İşlemci

Alınacak dizüstü bilgisayarın içerisinde birçok farklı görevde performans parçası bulunmakta. Hepsinin görevi, çalışma hızı ve prensibi farklı. Haliyle bu parçalar arasında bir dengeye ve iletişime ihtiyaç var. Tam bu noktada İşlemci devreye giriyor. İşlemci için bilgisayarın beyni demek yanlış olmayacaktır. Tüm bu işleri ve veri akışlarını diğer parçalar arasındaki senkronizasyonu yerine getirme görevi ondadır ve bu oldukça zor. İşlemci ne kadar güçlüyse diğer parçalar arasındaki iletişim de o kadar hızlı olacaktır. İşlemciler her sene yeni bir teknoloji ile güçlü bir şekilde sunulur. Bilgisayar seçerken yeni nesil bir işlemci seçmek büyük bir avantaj sağlar. 

RAM (Bellek Boyutu)

Ram’ler bilgisayarın geçici belleğidir. Bir not defteri, bir program veya sadece bir hesap makinesi açıldığında tüm bu işlemler öncelikle RAM de toplanır. Bir şeyler kaydedilip kalıcı belleğe yazılmadığı sürece açık olan her şey RAM belleğine yazılır ve RAM’i meşgul eder. Bir internet sayfası açıldığında gelen verileri bilgisayar doğrudan depolanmaz, bir programı açıldığında da bunun ilk yükünü her zaman RAM üstlenecektir. Ne kadar fazla program açılırsa veya ne kadar fazla işlem gerektiren büyük bir program açılırsa RAM’e o kadar fazla veri yüklemesi olur. Hali hazırda çalışmaya devam eden şeylerin yükünü taşıyan bu parçanın yüksek olması her zaman işinize yarayacaktır.

SSD ve HDD 

En yaygın ve en eski depolama seçeneklerinden biri HDD’dir. HDD’ler bilgisayara indirilen ve kayıt edilen her şeyin saklandığı yerdir. Aynı zamanda bilgisayarın işletim sisteminin de bulunduğu kısımdır. SSD daha güncel ve HDD depolamaya göre daha hızlı aktarım hızına sahip bir parçadır. Bir bilgisayarda hem SSD hem de HDD kullanmak mümkündür. Aynı zamanda sadece SSD kullanmak da mümkündür. HDD daha fazla depolama alanını daha uygun fiyatlarla sunarken SDD daha hızlı fakat daha az depolama alanı sunar. 

Harici Ekran Kartı

Harici ekran kartı bilgisayarların dahili ekran kartlarının yetersiz kaldığı durumlarda işleme geçen grafik işlemcileridir. Bu grafik kartları yüksek çözünürlükteki çizimleri, videoları oynatmada veya tasarlamada yardımcı olur. Ekran kartlarının tıpkı RAM’lerde olduğu gibi geçici bir bellek kapasitesine sahiptir. Ekran kartının belleğinin yüksek olması daha fazla işlemi kaldırabilmesine imkân sağlarken daha akıcı ve kaliteli bir görüntü sunar. Ayrıca ekran kartı dizüstü bilgisayar fiyatları arasındaki en büyük farkı yaratan parçadır. 

Dizüstü Bilgisayar Fiyatları

Bilgisayar fiyatlarındaki en büyük farklılığı yukarıda yazan bilgisayarın performans parçaları değiştirmekte. Harici ekran kartlarının yüksekliği, Ram ve depolama fazlalığı, İşlemci gücü gibi seçenekler laptop fiyatları arasındaki farklılığı etkileyen en etkin başlıklardır. Dizüstü bilgisayar fiyatları ve özellikleri arasında en uygun seçeneği bulmak oldukça önemli. HP, Lenovo, Asus, Toshiba, Acer, Casper, Apple, MSI, DELL, Hometech gibi birbirinden değerli markaların dizüstü bilgisayar modelleri arasında laptop fiyatları karşılaştırmaları sitemiz üzerinden yapılabilir. Dizüstü bilgisayar fiyatları 900 TL’den başlayarak 20.000 TL ve daha üzeri seçenekleri ile günümüzde modelleri sunmaktadır. Özellikler arttıkça notebook fiyatları da doğru orantıda artacaktır. Fiyata etki eden en önemli dizüstü bilgisayar özellikleri ise İşlemci, SDD ve Ekran kartlarıdır.

Dizüstü Bilgisayarlar Ne İşe Yarar?

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarların aksine koltuk üzeri, yatak içi ve balkon gibi evin birçok yerinde kullanılabilen ve masaüstü bilgisayarlardan daha küçük boyutlarda olan bilgisayarlardır. Günümüzde çok çeşit dizüstü bilgisayarların bulunmasının nedeni, insanların bilgisayar seçiminde gösterdiği farklı zevkler, bilgisayar kullanıcılarının kalite beklentileri ve dizüstü bilgisayarların kullanım rahatlığıdır. Dizüstü bilgisayarların amacı masaüstü bilgisayarlar için kullanılan alanı minimuma indirirken, bilgisayarınızın taşıma kolaylığı sayesinde yapacağınız tüm işlemler için sizlere farklı mekânlarda da kullanım olanağı sağlamaktır. Dizüstü bilgisayar seçiminde önemli kriterler bulunmaktadır. Bunlar sırası ile işlemci hızı, RAM belleğinin kapasitesi, ekran çözünürlüğü, ekran boyutu, ekran kartı gibi özelliklerdir. Fiyatları da malzemesine, kalitesine, işlemci hızına, ekran çözünürlüğüne, RAM bellek kapasitesine, ekran boyutuna ve renklerine göre değişen dizüstü bilgisayarları istediğiniz pek çok mekânda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günümüzde zaman önemli bir nakit olduğundan dolayı otobüs ya da taksi seyahatiniz esnasında bile dizüstü bilgisayarınızın dolu bataryası sayesinde bilgisayar üzerinden işlemleriniz vakit kaybetmeden yapabilir ve böylece vaktinizi planlı ve verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Dizüstü bilgisayarların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik bir dizüstü bilgisayardan ne beklediğinize göre sizi şekillendirebilir. Eğer üniversite öğrencisiyseniz okuduğunuz bölüme göre bile alacağınız dizüstü bilgisayar değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak mimarlık - iç mimarlık ya da mühendislik öğrencisiyseniz alacağınız dizüstü bilgisayarlarında, çeşitli çizim programlarının sorunsuz bir şekilde çalışması dizüstü bilgisayar alımında sizin için bir kıstas olabilir ve çizim programlarını kullanırken dizüstü bilgisayarının çabuk ısınmaması gerekmektedir. Başka bir örnek olarak ise bilgisayar oyunlarına meraklı biriyseniz dizüstü bilgisayarlarınızın işlemci hızı oldukça önemli bir seçim parametresidir. Dizüstü bilgisayarlarınızın yüksek işlemci hızına sahip olmasını istiyorsanız i7 işlemcili dizüstü bilgisayarları sizi için ideal olabilirler, aynı zamanda orta işlemci hızına sahip bir dizüstü bilgisayarı almak istiyorsanız i3 ya da i5 işlemcili dizüstü bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Diğer önemli bir özellik ise ekran çözünürlüğüdür, seçtiğiniz dizüstü bilgisayarlara göre ekran çözünürlükleri farklılık gösterebilir bu yüzden alacağınız dizüstü bilgisayarın ekran çözünürlüğünün yüksek olması bilgisayar kullanım esnasında size rahat bir görüş alanı sağlamaktadır. Bununla birlikte gözlerinizin sağlığı için yüksek çözünürlüğe sahip dizüstü bilgisayarı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ekran boyutu da en az ekran çözünürlüğü kadar önemli bir seçim kriteridir. İhtiyacınıza göre istediğiniz ekran boyutuna sahip dizüstü bilgisayarları seçebilirsiniz. RAM bellekleri dizüstü bilgisayarınızın işlemcisiyle doğru orantılı olarak çalışmaktadır, daha açık anlatmak gerekirse RAM belleğiniz dolu olması ya da RAM bellek değerinin düşük olması dizüstü bilgisayarınızın kullanım esnasında programların ya da oyunların daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden RAM bellek seçimi ve kapasitesi aynı zamanda dizüstü bilgisayarınızın seçiminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca RAM bellek seçimi ekran kartı seçiminde de sizlere yardımcı olmaktadır. Dizüstü bilgisayarların kullanımında oluşabilecek ısı problemi sizi korkutmasın bu problem masaüstü bilgisayarlarında da yaşanmakta olup, dizüstü bilgisayarları için dizayn edilen soğutucular bu ısı problemini ortadan kaldırmanıza yardımcı olur ve böylece dizüstü bilgisayarınızı ısınma problemini ortadan kaldırarak kolayca ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Nasıl Kullanılmalıdır?

İhtiyaçlarınız doğrultusunda ve bütçenize göre uygun olarak aldığınız dizüstü bilgisayarınızın en büyük problemi daha önce de belirttiğim gibi ısınma problemi olacaktır. Bu yüzden dizüstü bilgisayarınızı kullanırken düz bir zeminde, örnek vermek gerekirse bir sehpa ya da masada kullanmanız önerilmektedir. Bunun nedeni ise dizüstü bilgisayarınızın alt kısmında bulunan soğutucu yani soğutma fanının verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Ayrıca dizüstü bilgisayarınızı yatağınızın için de film izlerken ya da çizim yaparken de kullanabilirsiniz, ama burada dikkat etmeniz nokta yine ısınma problemi olacağı için dizüstü bilgisayarınızın alt kısmında soğutucu görevi gören ekstra bir fan kullanmanızdır ve bu soğutucular bilgisayar üzerinde işlem yaparken dizüstü bilgisayar servis ömrünün uzun ömürlü olmasına yardımcı olmakla birlikte bilgisayarın ana kartını korumaktadır. İster masaüstü ister dizüstü bilgisayar kullanın fakat bu kullanım sırasında fizyolojik olarak özellikle omurganıza, boynunuza yani oturma şeklinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızda işlem yaparken ve işleminiz bittikten sonra vücudunuzda ağrı ve yorgunluk hissetmemelisiniz. Dizüstü bilgisayarların taşıma kolaylığı sayesinde masaüstü bir bilgisayardan daha çok kirlenmektedir. Bu yüzden bilgisayarda yapacağınız işlemler sırasında tüketeceğiniz içecekler ya da yiyecekler dizüstü bilgisayarınızın klavyesinin içine girmekte ve klavye tuşlarının zamanla yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yapacağınız işlemleri yiyecek ya da içecek tüketimini bilgisayarınıza dikkat ederek dikkatli bir şekilde yapmanız önerilmektedir. Dizüstü bilgisayarınızın kullanım esnasında yarım saat aralıklarla gözlerinizi dinlendirmeniz göz sağlığınız için oldukça önemlidir. Ayrıca dizüstü bilgisayar seçiminde yüksek ekran çözünürlüğü önemli bir seçim parametresi olduğundan gözleriniz için dizüstü bilgisayarınızın ekran çözünürlüğüne dikkat edin.

Dizüstü Bilgisayarların Masaüstü Bilgisayarlarından Farkları Nelerdir?

İlk üretilen bilgisayar büyük bir oda büyüklüğüne sahipti ve teknolojinin ilerlemesi sayesinde bilgisayarlara ait tüm parçalar küçültülerek masaüstü bilgisayarlardan daha küçük ve bilgisayar kullanıcılarına taşıma kolaylığı sağlayan dizüstü bilgisayarlar dizayn edilerek üretildi. Bu yeniliğe öncülük eden çoğu marka hala dizüstü bilgisayarların gelişimi için çalışmalarına devam etmektedir. Genel hatlarıyla karşılaştıracak olursak; dizüstü bilgisayarlar da normal bir masaüstü bilgisayarının yapabileceği tüm işlemleri rahatlıkla ve kolayca yapabilmektedir. Dizüstü bilgisayarı almak isteyen tüm tüketicilerde parçalar küçüldükçe performans da düşüyor mu gibi bir önyargı sorusu olabilir, fakat günümüz dizüstü bilgisayarları hem işlemci hızı hem de RAM bellek kapasitesi sayesinde normal bir masaüstü bilgisayardan daha hızlı ve etkili işlem yapabilmektedir. Günümüz dizüstü bilgisayarların önemli iki sorunu bulunmaktadır. Bunlar sırası ile ısı ve şarjdır. Modern teknoloji bu ikisi için de çözümler üretmiş ve bu problemleri yaşamayan dizüstü bilgisayarlarını piyasaya sürmüşlerdir. Dizüstü bilgisayarın ısınma problemi için bilgisayar altına konulan soğutucular işlem sırasında ısınma problemini ortadan kaldırır ayrıca dizüstü bilgisayarların alt kısımlarında bataryaları bulunmaktadır. Bataryayı kullanmadan bile dizüstü bilgisayarınızı güç kablosuyla şarj ederek çalıştırabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar sizlere taşıma kolaylığı sağlamaktadır bu sayede bilgisayarınızı kütüphanede, ofiste, yolculuk esnasında da kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar olarak adlandırdığımız Laptoplar masaüstü bilgisayarlarına göre daha seçici olarak üretilmektedir. Örnek vermek gerekirse sadece oyun oynamak için kullanılan dizüstü bilgisayarları vardır ayrıca bu özel amaca hizmet eden dizüstü bilgisayarların klavyeleri, oyun klavyeleri olarak bilinir bu sayede dizüstü bilgisayarlar size istediğiniz konuda işlem yapmak için sizlere rahatlık sağlamaktadır. Herhangi bir dizüstü bilgisayarı aldığınız takdirde, bilgisayar için mouse yani faresini ve hoparlörünü de almış olacaksınız çünkü normal bir masaüstü bilgisayar satın alırken hoparlör, mouse, ekran, kasa gibi bilgisayar parçalarını teker teker almanız gerekmektedir. Bu sayede dizüstü bilgisayar normal bir bilgisayarın çalışması için gereken tüm araçları bünyesinde barındırdığı için sizlere toptan bir teknolojik alışveriş imkânı sağlamaktadır. Dizüstü bilgisayarlar yani Laptoplar da günümüz teknolojinin ilerlemesi sayesinde birçok donanıma sahip, gerek ekran kartı gerek de ekran çözünürlüğü açısından sektör içerisinde oldukça büyük ve gelişmekte olan bir pazara sahiptir. Özet olarak normal bir masaüstü bilgisayarında yapacağınız tüm işlemleri normal bir dizüstü bilgisayarında da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Notebook ile Netbook Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüz dizüstü bilgisayarları notebook olarak adlandırılmaktadır. Notebook ya da netbook almadan önce araştırmanız gereken bir konu vardır ki o da Notebook ile Netbook arasındaki farklar'dır. Dizüstü bilgisayarlar Laptop ya da Notebook olarak bilinirler. Bu iki teknoloji harikasının arasında performans gücü farkı çok olmamakla birlikte fiyat farkı oldukça fazladır. Netbooklar da normal bir dizüstü bilgisayar gibi sizlere taşıma kolaylığı sağlamaktadır ayrıca bu bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlarından daha hafiftirler. Netbookların başka bir özelliği ise, yine dizüstü bilgisayarlar yani Notebooklar gibi kablosuz internet imkânıdır. Dezavantaj olarak ise Netbooklar flash bellek ya da usb ile kullanılıyor yani CD için ekstra bir bölme bilgisayar üzerinde bulunmamaktadır. Pahalı bir dizüstü bilgisayar mı yoksa ucuz bir dizüstü bilgisayar mı almalıyım? Bir dizüstü bilgisayar alımında bakmanız gereken önemli bir özellik, bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınızdır. Kullanacağınız amaç doğrultusun da dizüstü bilgisayarınızın modeli ve markası değişiklik gösterebilir. Alacağınız gerekmektedir. Dizüstü bilgisayarları sahip oldukları özelliklere göre fiyatları değişmektedir. Bu dizüstü bilgisayarı için araştırma yaparken fiyattan çok fiyat - performans ilişkisine önem vermeniz gerekir. Bir dizüstü bilgisayar seçimi için önemli özellikler dizüstü bilgisayarın markası, modeli, işlemci hızı, ekran boyutu, ekran çözünürlüğü, işlemci tipi, hard diskin kapasitesi, RAM kapasitesi, ekran kartı, ekran kartı belleğinin kapasitesi ve işletim sistemi gibi pek çok özelliktir. Önemli olan bir husus ise bu özelliklerin ucuz maliyetinden çok işlevine, sağlamlığına ve hızına para vermeniz gerektiğidir. İhtiyacınız ve dizüstü bilgisayar kullanım amacınıza göre birbirinden farklı, renkli ve kaliteli dizüstü bilgisayarlar Cimri.com ’ da yer almaktadır. Bu sayede Lenovo, Apple, HP, Asus, Acer, Sony, Dell, Casper, MSI, Packard Bell, Grunding, Xiaomi, Ezcool, Dark Evo, Nextbook ve Hometech gibi pek çok markanın en uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlarını aynı zamanda laptoplarını tek bir sitede kolaylıkla bulabilir ve bütçenize en uygun aynı zamanda kaliteli dizüstü bilgisayarlar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Sitemizde bulunan dizüstü bilgisayarların her biri farklı işlemci hızına, ekran boyutuna, ekran çözünürlüğüne, işlemci tipine, hard diskin kapasitesine, RAM bellek kapasitesine, ekran kartına, ekran kartı belleğinin kapasitesine ve işletim sistemine sahiplerdir. Hayal ettiğiniz dizüstü bilgisayarı da tüm bu önemli özellikleri göz önünde bulundurarak satın alabilir ve memnuniyetle kullanabilirsiniz. Bilgisayar satın alırken diğer bir dikkat etmeniz konu ise dizüstü bilgisayarınızın garanti belgesi ve tercih ettiğiniz markanın müşteri hizmetlerinin kolay ulaşılabilir olmasıdır. Dizüstü bilgisayarınızı aldıktan sonra kullanım sırasında istenmeyen durumla karşılaştığınız zaman örnek olarak bilgisayar ekranının kırılması, çabuk ısınması ya da yavaş çalışması gibi durumlarda bilgisayarın söz konusu markasıyla iletişime geçebilir ve garanti belgenizle dizüstü bilgisayarınızı tamir ettirebilirsiniz. Fakat şunu hatırlatmak da fayda vardır ki garanti belgesi dizüstü bilgisayarınızı aldıktan sonraki 2 ile 5 yıl arasında geçerli olabilmektedir. Bu garanti belgesinin geçerliliği bilgisayarınızın markasına ve modeline göre değişmektedir.

Karşılaştır