Bilgisayarlar

Bilgisayarlar Fiyatları

508808 Ürün gösteriliyor.
Bilgisayarlar fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Bilgisayarlar modelleri ve Bilgisayarlar fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Bilgisayarlar kategorisinde en favori alt kategoriler şu şekilde: Dizüstü Bilgisayar, Tablet Pc, Monitör, Masaüstü Bilgisayar, Oyun Bilgisayarı. 508808 adet Bilgisayarlar fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Casper Nirvana N400 32 GB 11.6 İnç Wi-Fi Tablet PC Gri
Casper Nirvana N400 32 GB 11.6 İnç Wi-Fi Tablet PC Gri
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Apple iPad Pro 2018 12.9 512 GB
Apple iPad Pro 2018 12.9 512 GB
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Casper Nirvana S500.1021-4D00X-S Intel Core i5 10210U 4GB Ram 240GB SSD Freedos 15.6 inç Laptop - Notebook
Casper Nirvana S500.1021-4D00X-S Intel Core i5 10210U 4GB Ram 240GB SSD Freedos 15.6 inç Laptop - Notebook
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
1
Apple MacBook Air MQD32TU/A Intel Core i5 8 GB Ram 128 SSD 13.3 İnç Laptop - Notebook
Apple MacBook Air MQD32TU/A Intel Core i5 8 GB Ram 128 SSD 13.3 İnç Laptop - Notebook
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Bilgisayar

Bilgisayar teriminin hayatımıza girmesi nerdeyse yüz yıla dayanacaktır. İlk bilgisayar IBM şirketi tarafından üretilmiş olup boyutu bir oda kadardı. Günümüz teknolojisi ile bilgisayarlar artık o kadar büyük olmamakla beraber daha kullanışlı ve atasına göre daha zekidirler. İlk bilgisayar sadece askeriyelerde, devlet binalarında ve benzeri alanlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde hayatımızın her alanında bulunmaktadırlar. Bilgisayarlar çok hızlı işlem yapma kapasitesine sahip, içine bilgi depolanabilen ve hayatımızı kolaylaştıran elektronik bir cihazdır. Yapmak istediğiniz iş ile alakalı programları çalıştırmaya yarayan bir araç da denebilir. 

Bilgisayar Modelleri

Bilgisayarlar birbirinden farklı özelliklere ve tiplere sahip birçok programdan meydana gelir. Bu programları yöneten araca ise işletim sistemi denir. Bilgisayarlarda bilgisayar ve işletim sistemi iki farklı grupta incelenir aynı gruba dahil edilmez. Ayrıca bilgisayar ve işletim sistemi birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar olarak adlandırdığımız araç temel birimler adını verdiğimiz dört ana birimden meydana gelmektedir. Bunlar sistem birimi, monitör, klavye ve fare olarak adlandırılan temel birimlerdir. Bilgisayar modelleri donanımları iç birimler ve dış birimler olmak üzere ikiye ayrılıyor. İç birimler bilgisayarın kasa bölümünün içinde olan parçalara denir. Dış birim ise bilgisayarın kasa bölümünden hariç ve dış mekanizmalarına verilen addır. 

Bilgisayar modelleri denince masaüstü, dizüstü vb. gidi kavramlar karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden farklı çeşitte bilgisayar bulmanız ve ihtiyacınıza bütçenize göre seçim yapabilmeniz mümkündür. Bilgisayar denince sektörde 50’den fazla bilgisayar markası önümüze çıkmaktadır. Her ihtiyaca uygun bilgisayar modeli bulmanız o yüzden olasıdır.

Bilgisayarlar dahilinde laptopları yani dizüstü bilgisayarları örnek alırsak bir laptop şu birimlerden oluşmaktadır: Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarların portatif hale getirilmiş halidir. Dizüstü bilgisayarlar üreten 50’den fazla bilgisayar markası olmasının yanında bu dizüstü bilgisayarların iç aksamlarını üreten markalarda bulunmaktadır. Bilgisayar modeli olan dizüstü bilgisayarlarda üç çeşit ürün tipi bulunmaktadır. Bunlar notebook, ikisi bir arada ve ultrabook olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizüstü bilgisayar birimlerinden biri harici ekran kartıdır. Harici ekran kartı bilgisayarınız normal ekran kartının yeterli olmadığı bölümlerde devreye giren bir elemandır. Harici ekran kartı üreten 3 çeşit marka vardır. Bunlar İntel, AMD ve Nvidia olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekran kartı ne kadar içerisinde ekran kartı kelimesini kullansa da ekranda değildir.  Bilgisayarlarda kullan at belleği olarak da adlandırabileceğimiz belleğe RAM bellek denmektedir. O an ki çalışma yoğunluğunu depolayan geçici bellek, bilgisayar için büyük bir nimettir. 

Bilgisayar parçalarını açıklamak gerekir ise ana parçalardan birisi işlemcidir. İşlemci bilgisayarın işlem yapabilme kapasitesidir. Yeteri kadar iyi bir işlemci sizin bilgisayarınızda hızlı işlemler yapmanızı sağlar. Diğer bir birim ana karttır. Ana kart diğer birimlerin birbiriyle iletişimde olmasını sağlayan parçadır. Ana kart bilgisayar ilk açıldığında aktif hale gelen BİOS’u içinde barındırmaktadır ve diğer parçalar ana karta takılı halde bulunur. RAM birimi ise geçici hafıza birimi olarak adlandırılır. Bilgisayar o an ne üzerinde çalışıyorsa onu RAM vasıtasıyla yapar. Bilgisayar birimleri veya parçalarını anlatırken bilgisayar kasasını da es geçmek olmaz. Bilgisayar kasası bilgisayarın dış iskeleti olarak adlandırılabilir. Diğer bir yandan güç kaynağı da önemli bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır. Dosyalarınızı, belgelerinizi vb. gibi size ait olan şeyleri bilgisayarına atıyordur herkes. Sabit sürücüler siz bilgisayarınız kapasanız dahi dosyalarını korumak sonraki açılışta tekrar kullanıma sokma görevini yerine getiren bilgisayar parçasına verilen addır. Sürücülerde bilgisayar için önem arz eden bir bilgisayar parçasıdırlar. Disket sürücüler artık kullanılmasa da geçmişte insanlar disketlerini okutmak için bilgisayarları kullanırlardı ve disket sürücü vasıtası ile disketlerdeki bilgilere ulaşırlardı.  CD sürücüleri CD’ye tutulan lazer ışınları vasıtası ile cd içindeki bilgilere ulaşırdı aynı zamanda DVD sürücülerde mavi renkli bir tür lazer ışını ile DVD’ler içerisindeki bilgilere ulaşırlardı. Son olarak ekran kartları da bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri görüntüye çevirerek size görsel olarak çıktı sağlayan bir birimdir. 

Bilgisayar Fiyatları

Bilgisayar fiyatları teknolojinin altın çağlarını yaşadığı şu dönemde gün geçtikçe pahalanmaktadır. Bilgisayar üreticisi yerli markalar tabii ki daha ucuz fiyatlar ile karşımıza çıksa da genel olarak bilgisayar fiyatları içinde bulundurduğu parçaya göre fiyatlarında değişim göstermektedir. 500 liraya da bilgisayar bulabileceğiniz gibi 100.000 liraya kadar çıkan bir araba fiyatında bilgisayarlar da görmeniz mümkündür. Her ihtiyaca uygun bilgisayar modelleri sektörde fazlasıyla bulunmaktadır. Bilgisayar almak isterken önce ne amaçla bir bilgisayar kullanıcısısın onu bilmeniz gereklidir. Ayrıca bu kriterden önce bütçenizi de ayarlamanız önem arz etmektedir. Oyuncu bilgisayarları, grafik tasarım bilgisayarları, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayar gibi birçok farklı tipte bilgisayar modelleri bulunmaktadır.

Bilgisayar Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli

Bilgisayarlar günümüz dünyasının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Çoğu işimizi bu çağda bilgisayarlar vasıtasıyla yapmaktayız. Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli konusu uzman biri için basit gelse de sadece ihtiyaç için kullanan insanlar için karmaşık bir hal alabilmektedir. Herkes için iyi bir bilgisayar çeşitleri üretilmesi diye bir durum söz konusu olamaz. İyi bilgisayar kişinin kullanım ve ihtiyaçlarına göre iyi bir bilgisayar olmaktadır. Eğer sizi ihtiyaçlarınız konusunda tatmin eden bir bilgisayara sahip iseniz sizin için o bilgisayar iyidir. İlk dikkat edilmesi gereken parça ana karttır. Ana kart seçiminiz önem arz eder çünkü her ana kart her birim ile düzenli çalışmayabilir. Ana kart seçerken ihtiyacınız doğrultusunda ve en son olarak ana kartı seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken parça RAM olarak karşımıza çıkmaktadır. RAM seçiminiz de eğer yüksek işleme dayalı bir kullanıcı iseniz yüksek kapasiteli bir RAM ihtiyacınızı karşılayacaktır çünkü bilgisayarın hızı RAM ile doğru orantılıdır. Bilgisayarın size görsel göstermesini sağlayan ve oyuncu kullanıcılar için önem arz eden parçada ekran kartlarıdır. Ekran kartı olmaz ise bilgisayarınızda görüntü alamazsınız. Ayrıca sadece ekran kartı da değil seçtiğiniz ekranda iyi olmalı ki daha iyi bir görüntü elde edebilesiniz ve ekran kartınız tam performans da çalışabilsin. 

Bu özelliklerden hariç dizüstü bir bilgisayar mı yoksa masaüstü bir bilgisayar mı isterdiniz ona karar vermelisiniz. Eğer oyun bilgisayarı gibi değil bilgisayarınız sizin sürekli işinize yaramıyorsa veya bilgisayarınıza işiniz düşmüyor ise masaüstü bir bilgisayar tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ve parçalarını değiştirebildiğiniz için değişen teknolojiye parça değiştirerek ayak uydurabilirsiniz. İşlemci seçerken de yanlış bir bilgi ortalarda dolaşmaktadır. İntel’in i3, i5 ve i7 işlemcileri arasında en iyisi i7 sanılmaktadır. Ama işlemcilerin isimleri değil cache bellek ve Ghz değerleri daha önemli bulunmaktadır. Tabii ki bilgisayar alırken masaüstü bilgisayarları tercih etmeniz önerilse de siz ihtiyaçlarınıza uygun bir bilgisayar tercihi yapmalısınız. 

Bilgisayar markaları her ihtiyaca uygun bilgisayar modellerini skalalarında bulundurmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere, görünüşlere sahip bilgisayar çeşitleri size çeki gelecektir. Oyun oynamak, fotoğraf düzenlemek ve video düzenlemek gibi işler için bilgisayarlar daha çok kullanılıyor günümüzde. Oyun oynayacaksanız ekran kartı, ana kartı ve RAM’ı iyi ve bilindik markalardan tercih etmeniz sizi hem kullanım açısından hem de bütçe açısından rahatlatacaktır. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle Play