• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Bilgisayar Ürünleri ve Aksesuarları Nelerdir?

1930’lu yıllarda geliştirilen ve 1990’larda sıradan insanların yaşamına dahil olan 2000’lerde ise herkes için olmazsa olmaz bir cihaz haline gelen bilgisayarlar, bugün çok farklı ihtiyaçlar için alınıyor. Oyun bilgisayarları, tasarım için kullanılan yüksek çözünürlüklü ve işlemcisi güçlü bilgisayarlar, iş için kullanılan bilgisayarlar ya da sadece sosyalleşmek için tercih edilen tabletlerden tutun da bunların aksesuarlarına kadar bilgisayar sektörü oldukça zengin ve geniş bir alanda çözüm üretiyor. Peki, karne hediyesi bilgisayar önerileri ya da anneler günü tablet tavsiyeleri neler, bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir ve en ucuz bilgisayar modelleri nereden alınır...

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bilgisayar alırken ne amaçla kullanacağınız önemlidir. Marka algısından ziyade ihtiyaçlarınıza ya da bilgisayar kullanım alışkanlığınıza odaklanırsanız kullanmayacağınız teknik özellikler için ekstra ücret ödememiş olursunuz. Bu nedenle bilgisayarınızı nasıl kullandığınız ve onunla neler yapacağınızı bilmeniz çok önemli. Kendi ihtiyaçlarınıza mümkün olan en iyi çözümü sunabilen ürüne odaklanarak en avantajlı alışverişi yapmış olursunuz. Örneğin sadece maillerinizi kontrol edip arama motorunda araştırma yapıp günlük gazeteleri okuyacağınız bir bilgisayar almak istiyorsanız bazı özellikler sizin için gereksiz olabilir. Yüksek işlemci hızına, çok güçlü bir ekran kartına, geliştirilmiş hafızaya ihtiyaç duymayacağınız için bu ekstra donanımlara fazladan para ödemenize de gerek kalmaz. Sizin ihtiyacınız olan bilgisayar, muhtemelen ortalama özelliklerdeki bir tablet bilgisayardır. Kendinize yeni bir tablet alarak gün boyu internette surf yapabilir, sosyal medya mecralarında gezinebilir, fotoğraf çekebilir, fotoğraf paylaşabilir, gazete okuyabilir ya da oyun oynayabilirsiniz. Benzer şekilde oyun tutkunu biri için ekran kartı, işlemci hızı ve hafıza son derece önemlidir. Aksi halde oyun duraksar, yavaşlar, görseller pikselleşir ve oyunun zevki, heyecanı yaşanmaz olur. Bu nedenle gerçek bir oyun tutkunuysanız ve oyun heyecanının kesintiye uğramasından hiç hoşlanmıyorsanız mutlaka oldukça iyi bir ekran kartı, RAM, işlemci arayışına girmeli, aradığınız ürünü bulmak üzere Bilgisayar modellerini bu gözle süzmelisiniz. Bilgisayar alırken kolay taşıma, kullandığınız ofis programlarını destekleme gibi detaylara da dikkat edebilirsiniz.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Bugün, bilgisayar ürünleri, dizüstü bilgisayarlar, masa üstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar şeklinde üç ana kategoride çeşitlenirler. Bazı işler için dizüstü bilgisayara, bazıları için kesinlikle masa üstü bilgisayara ihtiyaç varken bazen tablet bilgisayar tek başına yeterlidir. Bilgisayarları işlemci tiplerine göre ve ekran büyüklüklerine göre de sınıflandırmak mümkündür. Ancak günümüzde en fazla marka sınıflandırması yapılır. Kullanıcı, ihtiyaç duyduğu özelliklerden ziyade marka algısına odaklanarak seçim yapar. Burada da MacBook ya da Apple bilgisayar modelleri, Asus, Dell, Acer, Casper gibi markalar öne çıkmaktadır.