Çamaşır Makineleri

En Ucuz Çamaşır Makineleri Fiyatları

432 ürün gösteriliyor.
Kullanım Tipi
Yıkama Kapasitesi
Maksimum Sıkma Devri
Enerji Sınıfı
Program Sayısı
Zaman Erteleme
Soğuk Yıkama
Hızlı Yıkama
Kalan Süre Göstergesi
Kurutma Özelliği
Çocuk Kilidi
Renk
Çok Arananlar
Çamaşır Makineleri fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Çamaşır Makineleri modelleri ve Çamaşır Makineleri fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Çamaşır Makineleri kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Samsung, Bosch, Arçelik, LG, Vestel. 432 adet Çamaşır Makineleri fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Bosch WAT28480TR A +++ Sınıfı 9 Kg Yıkama 1400 Devir Çamaşır Makinesi Beyaz
Bosch WAT28480TR A +++ Sınıfı 9 Kg Yıkama 1400 Devir Çamaşır Makinesi Beyaz

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinin gözle görülür şekilde en çok kirlenen yerlerinden biri bildiğiniz gibi deterjan ve yumuşatıcı gözleri. Deterjan ve yumuşatıcı kalıntılarının iz bıraktığı bu alanı temizlemek için ihtiyacınız olan 1 bardak beyaz sirke ve 1 litre su. Öncelikle suyu kaynatın ve bir kenarda yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirip ilk sıcağını atmasını sağlayın. Bu sıcak suyun içine beyaz sirkeyi karıştırıp güzelce karıştırın. Eğer çamaşır makinenizin bu bölmesi çıkarılabilirse çıkarıp önce temiz bir bezle ve temiz suyla üzerindeki kalıntıları alın, ardından hazırladığınız karışımın içine koyup 10-15 dakika bekletin. Son olarak yine temiz suyla durulayın ve yerine yerleştirin. Eğer çamaşır makinenizin bu bölmesi çıkarılabilir değilse kullanacağınız malzemelerin miktarını yarı yarıya azaltabilirsiniz. Yani Yarım su bardağı beyaz sirkeyi 500 mililitre sıcak suyun içine ekleyip karıştırın. Ardından bu karışımı sprey şişeye koyun. Temiz bir sünger alın ve bölmenin ulaşabildiğiniz her noktasına önce bu karışımı püskürtüp ardından da süngerle güzelce temizleyin. Çamaşır makinemizin içini temizlemek içinde 1 su bardağı beyaz sirke ve 1-1,5 yemek kaşığı tuz kullanabiliriz. Öncelikle sirke ve tuzu güzelce karıştırın, ardından çamaşır makinesinin deterjan bölmesine bu karışımı koyun. (Dilerseniz tuzu deterjan bölümüne koyup sirkeyi doğrudan makinenin içine de dökebilirsiniz.) Ardından makinenizi içi boş bir şekilde 90 derecede 1,5 saat kadar çalıştırın. Bazı çamaşır makineleri için 90 derece sıcaklık oldukça zorlayıcı olabilir böyle bir durumda temizliği 60 derecede yapabilirsniz.

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır?

Sabit bir dış tambur ve dönen bir iç tambur vardır. Tamburlar ağır yaylarla tutulmuştur. Çünkü çamaşırlar döndüğünde, tamburu şiddetle sallayacaktır. Bu yaylar ise bu titreşimleri absorbe eder. Sıcak ve soğuk su deterjan bölmesinden deterjanı alır ve kazana dolmaya başlar. İç tambur saat yönünde ve tersinde döner. İçteki plastik kürekler ise elbiseleri deterjan ve su ile karıştırır. Bir elektrik motoru iç tamburu döndürür. Tipik bir kauçuk kayış kullanır. Rezistans suyu ısıtır. Yıkama işlemi bittiğinde pompa suyu makineden uzaklaştırır. Su gidere boşaltılır.

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Sıcak su ve nemli bez ile deterjan bölmesinde kalan deterjan artıklarını temizleyin. Ulaşılması zor yerler için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Kötü kokuya, makine içinde ya da lastiğinde biriken kir ve deterjan artıkları neden oluyor olabilir. Lastiğin çevresine deterjan sürüp 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce makineyi boş bir şekilde çalıştırın. Makineyi boşken en sıcak ayarda biraz sirkeyle beraber çalıştırın. Daha sonra sirke artıklarını durulamak için ikinci bir kez sıcak ayarda boş yıkama yapın. Kötü kokunun bir sebebi de filtre olabilir. Makinenin filtresini çıkarın ve deterjanlı sıcak suyla iyice temizleyin. Filtrede kalan deterjan, saç, tüy gibi artıkları bir eldiven kullanarak temizleyin.

Bosch Çamaşır Makinesi Çocuk Kilidi Nasıl Açılır?

Çocuk kilidi aktive edildiğinde ekranda bir anahtar sembolü veya ''CL'' sembolü bulunacak ve tüm çamaşır makinesi düğmeleri devre dışı bırakılacaktır. Çocuk kilidini devre dışı bırakmak için, başlat düğmesine üç ile beş saniye basılı tutun. Bip sesi duyacaksınız ve anahtar sembolü kaybolacak. Bosch çamaşır makineniz gelişmiş bir ekrana sahipse anahtar sembolü ve altında ''3 sn'' ışıklı bir kare düğme bulunmaktadır. Bu düğmeye üç saniye basılı tutun, düğme kararır ve sesli bir uyarı çocuk kilidinin devreden çıkarıldığını gösterir.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

En sık kullanılan yöntem kireç önleyici ürünler kullanmaktır. Doğrudan deterjan gözüne eklenen kireçlenme engelleyici ürünlerinin yanında bazı çamaşır makinesi deterjanları da içeriklerinde de bu tip kimyasalları içerebilir. Bu gibi maddelerin her yıkamada ya da belirli aralıklarla kullanılmaları sonucunda çamaşır makinelerinin kireçlenmeleri engellenebilir. Eğer çamaşır makinelerinin kireçlenmelerinin engellenmesi için kireç önleyici ürünlere fazla para ödenmek istenmiyorsa bu durumda son derece doğal yöntemlerden faydalanmak da mümkündür. Bunun için kullanılabilecek en etkili maddelerden birisi ise sirkedir. 1 litre kadar sirke içerisine 200 gram kadar limon tuzu (sitrik asit) ilave edilerek çamaşır makinesinin tamburundan içeri dökülebilir ya da bu uygulama limon tuzu deterjan gözüne sirke ise makine içerisine dökülerek de yapılabilir. Sirke ve limon tuzu ilave edilmesinden sonra ise tek yapılması gereken çamaşır makinesinin ön yıkamalı bir programda ve yüksek sıcaklıkta çalıştırılmasıdır. Bu işlem sonucunda çamaşır makinesinde biriken kireçler kolaylıkla çözülecektir. Kireç birikimi çok kısa süre içerisinde çamaşır makinelerini etkilemediğinden dolayı bu işlemin makine kullanım sıklığına göre 15 günde ya da ayda bir kez tekrar edilmesi yeterlidir. Çamaşır makinesinin kireçlenmesinin engellenmesi için makinenin su girişine kireç filtresi de takılabilir.

Çamaşır Makinesi Modelleri

Çamaşır makineleri kullanıldığı her evde zaman kazandırdığı için ve normalde çok daha uzun süren, yoran çamaşır yıkama işlemini kısa bir sürede tek başına hallettiği için evlerde baş tacı yapılan beyaz eşyalardan biridir. Gerek kalabalık ailelerde olsun gerekse de tek başına yaşayan ya da öğrenci evinde yaşayan tüketicilerde olsun çamaşır makinesi herkesin baş yardımcısıdır diyebiliriz.

Ev tipi çamaşır makineleri genellikle önde cam bir kapağa ve içinde çamaşır yıkanırken iyice temizlenmesini sağlayan dönen bir hazneye sahiptir. Bir başka model olan üstten doldurulan çamaşır makinelerine bizim ülkemizde daha az rastlanmaktadır. Çamaşır makinelerinde genellikle sol üst köşede bir deterjan ve yumuşatıcısı bölmesi bulunmaktadır. Sağ tarafta ise genellikle yıkayacağınız çamaşır tipini, su sıcaklığını ve devir hızını seçebileceğiniz birtakım düğmeler ve göstergeler bulunmaktadır. 

Çamaşır makinelerinin çalışma prensibi oldukça kolay anlaşılır bir yapıdadır. İçine attığınız kirli çamaşırlarınızı dönen haznesi içinde önce deterjanlı su ile çalkalamakta daha sonra da temiz su ile durulamaktadır. Sonrasında gelen sıkma programı ile de seçtiğiniz programa göre daha yüksek bir devir hızı ile çamaşırlarınızın suyunu süzerek onların neredeyse kuru olarak çıkmasını sağlayabilir. 

Çamaşır makinesi modelleri bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu faktörlerden bazıları; yıkama kapasitesi, sıkma devri, enerji sınıfı, program sayısı, zaman erteleme, soğuk yıkama, hızlı yıkama, kalan süre göstergesi, kurutma özelliği ve çocuk kilidi gibi özelliklerdir. Örneğin çamaşır kurutmak için yeriniz ve zamanınız yoksa kurutmalı çamaşır makinelerine bakabilirsiniz. Ya da genellikle kısa program kullanmanız gerekiyorsa mutlaka hızlı programı da olan modelleri tercih etmenizde fayda vardır. 

Çamaşır makinesi modellerinde duyulan ihtiyaçlara yönelik olarak birbirinden farklı programlar kullanılmakta ve program türleri de çamaşır makinesi markaları ve modelleri arasında oldukça farklılık göstermektedir. Çamaşır makinelerinde en çok tercih edilen program türlerine gelecek olursak eğer; bu makinelerde belli programlar sabit olup bu programlara ek olarak başka programlar da eklenerek işlerin kolaylaştırılması sağlanmak istenmiştir. Bu bahsedilen İlave program türleri; ekstra hijyen için bebeği olan ailelerin tercih ettiği yüksek ısıda yıkanan bebek programı aynı zamanda uzun süre ısıtma süresi ve ekstra durulama özelliği ile daha fazla hijyen sağlamaktadır. Bunun dışında; ekonomik program hem kısa sürmekte hem de tasarruf sağlamaktadır, günlük hızlı program en aceleniz olan anlarda kullanmanız için hızlı bir programdır, perde programı perde gibi hassas çamaşırların daha az kırışmasını sağlamak amacı gütmektedir, hassas programı daha düşük ısıda ve daha düşük devirli sıkma gücünde çalışır ve hassas çamaşırlarınızın yıpranmasını önlemeye yöneliktir. 

Çamaşır Makinesi Fiyatları

Çamaşır makinesi fiyatları, genel olarak döviz kuruna endeksli olarak belirlenmektedir. Tabi ki fiyatı belirleyen tek şey döviz kuru değildir; bununla beraber tasarım, belli başlı özellikler, malzeme kalitesi, marka algısı, yeni sezon ürün etiketi gibi pek çok detay fiyatlara etki etmektedir. Yıl boyunca farklı farklı seviyelerde seyreden fiyatlar ve yıl boyu devam eden çamaşır makinesi kampanyaları genellikle düğün sezonu dediğimiz dönemde yani bahar ve yaz döneminde yoğunlaşır. Bu durumda tüm bu faktörlere göre seçtiğiniz çamaşır makinesinin, markasına ve modeline göre fiyatlar değişiklikler göstermektedir. 

Yalnızca fiyatına bakarak kaliteli ya da diğerlerine kıyasla daha ucuz bir ürün seçmeden önce, özellikle küçük banyolarda ve de ankastre banyolarda alacağınız çamaşır makinesi ölçüsüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Kalabalık bir evde yaşıyorsanız muhtemelen yıkama hacmi geniş olan bir makine isteyeceksinizdir ancak bu yıkama hacmi geniş çamaşır makineniz banyonuza sığmadıktan sonra bir işe yaramaz. 

Bahsedilen bu özellikleri dikkate alarak bir fiyat verecek olursak eğer markalara göre de değişmekle birlikte ortalama olarak 1.129 TL ile 24.190 TL arasında değişiklikler göstermektedir. Bu fiyatları etkileyen özelliklerden bazıları kurutmalı çamaşır makinesi, a+ çamaşır makinesi gibi daha iyi özelliklere sahip makinelerin tercih edilmesi olabilmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen ve en popüler olan çamaşır makinesi markalarından bazıları; Samsung, Siemens, Arçelik, Beko, Bosch, Vestel gibi markalardır. Tabi ki bunlara ek olarak daha onlarca marka saymak mümkündür. Hepsi farklı özelliklere, farklı tasarımlara ve farklı fiyatlara sahip ürünler üretmektedirler. 

Çamaşır Makinesi Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli

Her ne kadar basit bir seçim gibi görünse de çamaşır makinenizi alırken de dikkat etmeniz gereken belli başlı birkaç nokta vardır. Bunlardan ilkinin makineyi koyacağınız alan olduğunu söylemek mümkündür. Yani yeni aldığınız çamaşır makinesi koyacağınız alanı iyice değerlendirmeli ve o alanın tam ölçülerine hâkim olmalısınız. Çünkü hiçbir çamaşır makinesi birbiri ile aynı standart bir ölçüye sahip değildir. Bu durumda siz de mevcutta bulunan kendi alanınıza uygun boyutta bir çamaşır makinesi seçmelisiniz. 

Eğer çamaşır makinesi koyacak yeriniz genişse ama siz yine de alacağınız çamaşır makinesi boyutuna karar veremiyorsanız muhtemelen bunun sebebi ihtiyaç duyduğunuz yıkama kapasitesine karar verememeniz olabilir. Bazı çamaşır makinesi modellerinde görebildiğimiz geniş kapasite ve kg seçenekleri bu noktada seçim yapma işlerini biraz daha zorlaştırıyor. Örneğin farklı modellerin beş kg ile on iki kg arasında değişen farklı alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Ancak genel olarak hemen hemen her markada 5 kg, 6 kg, 7 kg, 8 kg, 9 kg, 10 kg ve 12 kg yıkama kapasitesine sahip çamaşır makinesi modelleri ile karşılaşılabiliyor.

En iyi çamaşır makinesi hangisidir gibi bir soruya cevap vermek tam da bahsettiğimiz tüm bu kriterlere bağlıdır. Çünkü doğal olarak herkesin tercihleri de ihtiyaçları da farklıdır. Belirlenen bu faktörlere göre en iyi çamaşır makinesinin özellikleri de kişiye göre değişmektedir. Mesela beyaz çamaşırlara özel yıkama programı ile beyaz yıkama çamaşır makinesi olarak ifade edilen makineler, daha çok beyaz çamaşırlara sahip olanlar için en iyi seçim olacaktır. Örneğin bu bir yurt ya da otel benzeri, restoran benzeri mekân olabilir. Aynı şekilde renkli çamaşırlara özel yıkama programlı çamaşır makinesi de ihtiyaca bağlı olarak tercih edilebilir. Sürekli renkli çamaşır yıkamanız gerekiyor ise ve bu konuda daha verimli sonuç veren bir makineye ihtiyaç duyuyorsanız, seçim yaparken özellikle bu konuya dikkat etmelisiniz.

Günümüzde çamaşır makinelerinde sıkça görmeye başladığımız yıkamayla birlikte bir de çamaşırı kurutma özelliği ise hem hayatlarımızı kolaylaştırıyor hem iki ürün satın almaktan kurtararak yer tasarrufu sağlıyor hem de fiyat çeşitliliğini artırıyor. Ancak söylemek de fayda vardır ki kurutmalı olan çamaşır makineleri genellikle pahalı çamaşır makinesi modelleri arasında yer almaktadır. 

Son olarak; yaşanması muhtemel herhangi bir sorunda, yarı yolda kalmak istemezseniz ve çamaşır makinenizin garanti kapsamı altında olmasını isterseniz satın aldığınız markanın garanti ağını araştırmanızı öneririz. Çamaşır makinesi seçimi de diğer eşyalara verilen özen gibi oldukça dikkatlice yapılmalı, beğenilen markanın ve modelin olumlu ve olumsuz yönleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu şekilde her kullanışta keyif veren, aldığına pişman etmeyen ve uzun ömürlü bir beyaz eşyaya sahip olabiliriz.

Çamaşır Makinesinin Özellikleri Nelerdir?

Çamaşır makinesi, elbise, çarşaf ve havlu gibi her türlü çamaşırları yıkayabilmek için üretilmiş olan çamaşır makineleri çok farklı özelliklere sahip olarak, sürekli olarak yenilikler yapılan üretilmektedir. Çamaşır makinelerinin ortak özelliği; mekanik ile termal enerji ve kimyasal hareketlerle çalışmaktadır. Termal enerji, yıkama suyu sıcaklığı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yeni çamaşır makinelerinde ise, farklı özelikler markalara göre değişiklik göstermektedir. Makineden makineye değişen ama tercih nedeni olan çamaşır makinesi özellikleri; buhar, çocuk kilidi, erteleme programı, kalan süreyi gösteren gösterge, ses azaltan fırçasız motor, yeniden dolaşım pompası, değişik su sıcaklıkları hatta 15 derece bile çamaşır temizleme özelliği, yıkama kapasitesi ve enerji sınıfları olarak sayılabilir. Çamaşır makinesinde bulunan farklı özellikler, makinenin fiyat belirlemesinde etken olup; özellikler ve kapasite artıkça çamaşır makinesinin fiyatı da artmaktadır.

Çamaşır Makinenizi Nasıl Kullanılmalıdır ve Konumlandırılmalıdır?

Çamaşır makinesi kurulumu için öncelikle doğru yıkama döngüsünü seçin. Yıkama döngüleri iki önemli hızdan oluşur; çalkalandıracak veya çamaşırları su ile çalkalayan bir hız ve suyu çamaşırların dışına döndüren bir hız. Ne yıkadığınıza bağlı olarak, seçtiğiniz yıkama devri, giysilerini korurken temizliği en üst düzeye çıkarmak için ne tür bir kumaşla aynı olmalıdır.

Normal Çevrim: Bu döngü hızlı ve hızlı bir yaklaşımla gider - hızlı döner ve hızlı döner. Çok kirli ve terli kıyafetler temizlemeye yardımcı olur ve en olasılıkla düzenli olarak kullanacağınız şeydir. Pamuk, keten, kot, havlu ve yatak takımı gibi sağlam kumaşlar normal bir döngüde oldukça iyi sonuçlar verir.

Kalıcı veya Perm Press: Bu döngü hızlı / yavaş bir yaklaşımla devam eder. Bu kumaşların temiz olması hızlı çalkalamaya, ancak kırışıklıkların önlenmesi için yavaş bir döndürmeye ihtiyaç duyar. Rayonlar, örme kumaşlar, polyesterler ve asetatlar gibi sentetik elyaflar için bu döngüyü kullanın. Sentetik elyafların haplanacağı veya küçük elyaf topları oluşturduğu bilinmektedir ve yavaş dönme devirleri, ipi önlemeye yardımcı olur.

Hassas Döngü: Bu devir yavaş / yavaş bir yaklaşımı kullanır ve ajitasyonu azaltır ve aşınmayı ve yıpranmayı önler. Bununla birlikte, temizlik derecesi, yavaş dönmesiyle azalmaktadır. Bu döngü, iç çamaşırı, kıyılmış giyim, bağcıklı veya gevşek dokuma kumaşlar veya külotlu gibi katıksız kumaşlardan yapılmış özel veya özel giysiler için en iyi şekilde kullanılır.

Özel Devirler: Çamaşır makinesi kullanımı konusunda yeni yıkama makinenin modelleri, sanitasyon, buhar veya beyazları korumak ve lekeleri gidermek gibi iddiaları gerçekleştiren özel döngüler içerir. Her özel döngünün ne yaptığına dair daha fazla açıklama için makinenizin el kitabına bakın.

Çamaşır makinesinin de diğer elektronik ürünlerde olduğu gibi bir çalışma mantığı vardır. Bu çalışma sırasında herhangi bir bölümün işlevini sağlıklı olarak yerine getirememesi, hasarlara ve arızalara neden olabilir. Çamaşırlar, çamaşır makinesinin içinde bulunan delikli tambura kapasitesine uygun şekilde konulur. Yükleme kapağı kapatıldıktan sonra çamaşırın türüne göre program seçilir ve açma/kapama düğmesine basılmasıyla beraber su seviyesi anahtarının kapalı kontağından enerji geçerek, su giriş bobinleri enerjiler ve böylece makineye su alımı başlamış olur. Su girişi ile birlikte deterjan kutusundan deterjanda alınarak kazana su ve deterjan dolmaya başlar. Su seviyesini belirleyen su seviye anahtarıdır. Yeterince su dolduğu anda su seviye anahtarı kapalı kontağı açılıp , su giriş bobinlerine enerji ulaşımını engeller ve su alma işlemi bitmiş olur.

Enerji, su ile ilgili bölümde işini bitirdikten sonra program aygıtı üzerinden hız kontrol ünitesine ve yıkama motoruna ulaşır ve yıkama motoru devreye girerek; kayış ve kasnak tertibatı sayesinde motor tamburu bir sağa bir sola döndürmeye başlar. Bu da çamaşırların yıkanmaya başladığının göstergesi olmaktadır. Enerji, rezistansa gelip suyu ısıtmaya başlar ve program ayarlarken belirtilen ısıya su geldiğinde termostat ısıtıcının enerjisini keserek; enerji tasarrufuna destek olur. Tamburun sağ ve sola hareketleri ve sıcak su desteğiyle yıkama işlemi biter ve durulama işlemine geçilir. Program cihazı hemen pompa motoruna enerji göndererek devreye girmesini sağlar ve pompa sayesinde kirli su dışarı atılır ve içerisi temiz su ile doldurulur. Yine tamburun hareketleri sayesinde temiz suyunda desteği ile çamaşırlardaki deterjanlar aralanır.

Durulama sırasında çok fazla su kullanıldığı için kurutma işlemine geçilir. Kurutma sırasında tambur çok yüksek bir hızla döner ve böylelikle merkezkaç kuvveti yaratılarak devir sayesinde kıyafetlere baskı uygulanır. Uygulanan kuvvetin yer çekimden 500 kat fazla olduğu düşünülürse dönme hareketinin kıyafetlere uyguladığı baskının ne kadar güçlü olduğu anlaşılabilir. Bu esnada tamburda çamaşırlar sabit durmaz, tamburla birlikte dönüp yanlara doğru yayılırlar. Tamburun delikli olması sebebiyle bu dönme hareketi sırasında çamaşırda bulunan sular, deliklerden dışarı akar. Uygulanan merkezkaç kuvveti sayesinde çamaşırlar üzerine emdikleri suyun yaklaşık %80’inini atmış olurlar ve program bitiminde makineden kuruya yakın çamaşırlar çıkar. Asılan çamaşırların üzerindeki su makinede kaldığı için, kısa sürede çamaşırlar kurur.

Çamaşır makinesi kullanılmadan önce mutlaka kullanım kılavuzu detaylıca okunmalı, makineye ait bölümler ve kullanım detayları hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Çamaşır makinesinin ömrünü uzatabilmek ve istenilen verimin alınabilmesi için kullanım sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Yıkanacak giysiler hazırlanırken bazı detaylara dikkat edilmelidir. Çamaşırlarda metal bölümler varsa ( düğme, kemer tokası, destek teli,…) çıkarılması mümkünse çıkarılarak yıkanılmalı, yoksa çamaşır torbasına ya da yastık kılıfına konularak yıkanmalıdır. Metal bölümlerin çamaşır makinesine zarar verdiği unutulmamalıdır. Cepli kıyafetlerin cepleri kontrol edilmeli, bozuk para gibi materyallerle yıkanmasını önlemek için, mümkün olduğu kadar çamaşırlar ters çevrilerek yıkanmalıdır. Çocuk çorapları gibi küçük çamaşırların, çamaşır torbasında ya da yastık kılıfında yıkanarak çamaşır makinesinin içine kaçma ihtimali engellenmelidir.

Kireç tozu gibi tozun yoğun olduğu ortamda kullanılan çamaşırlar iyice silkelendikten sonra makineye konulmalıdır. Çünkü bu tür tozlar zamanla makinede birikerek makinenin iç aksamına ciddi zararlar verebilir. Çamaşırların yıkanma talimatları dikkate alınarak yıkanmalıdır. Elde yıkanması gereken bir çamaşırın makinede yıkanması çamaşırın deforme olmasına neden olacaktır. Çamaşır makinesine özel deterjanlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda kireç önleyici deterjanların kullanılması makinenin ömrünü uzatacaktır. Çamaşır makinesine aşırı çamaşır yüklenmesi, makinenin yıkama performansını düşürecek ve makine de ses ile titreşim problemlerine neden olacaktır.

Çamaşırlarınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kıyafet ağırlığına göre kıyafetlerinizi sıralayın. Buna ek olarak veya alternatif olarak, çamaşır makinesindeki kıyafetlerinizi daha hafif kumaşlardan daha ağır kumaşlar seçerek aşınır ve yıpranmadan koruyabilirsiniz. Çoğu çamaşır makinesi, giysileri döndürür ve etrafa atar; ağır kumaşlardan gelen ekstra ağırlaştırma, hafif kumaşları mahvedebilir. Ayrıca hassas veya hafif bir yük yıkıyorsanız, döngü ayarları ve sıcaklık daha ağır bir kumaş yükünden farklı olacaktır. İç çamaşırı, külotlu çorap ve yıkanabilir ipek gibi narenciye ayrı ayrı yıkanmalıdır. Çamaşır makineleri kullanım talimatlarına dikkat etmek gerekir. Ağır kumaşlar, ağır pamuklu pantolon, banyo havluları, ceket veya kazak gibi nesneleri içerir. Yalnızca kumaşa göre sıralamayı seçerseniz, birden çok renkli yükü yıkamaktan çok fazla enerji ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Çamaşır makineleri kullanımı konusunda dikkatli hareket etmek gerekir.

Yıpranması muhtemel tekstil ürünlerini yıkama torbalarına koyun. Ayrı ayrı yıkamak yerine, zararlı yıpranmalara ve yıpranmaya karşı korumak için narin yıkama torbalarına narinlik koyabilirsiniz. Yıkama torbaları çeşitli ebatlarda olabilir ancak genellikle sadece bir veya birkaç parça giysiyi korumak için kullanılır. Normal bir yük ile birlikte yıkanabilirler. Yıkama tulumları, giysileri renklerin kanadından korumaz, bu yüzden benzer renk yükleriyle yıkamaya dikkat edin. Çoğu durumda narinler boşalmaz ve açık renkli bir yükle yıkanabilirler. Lekeli giysileri ayırın. Giysi yıkamaya koymadan önce bazı lekelerin özel olarak tedaviye ihtiyacı vardır. Ön arıtmaya ihtiyaç duyan en popüler lekeler yağ ve yağ lekeleri. Makinede lekeli giysileri yıkamaktan veya kurutmaktan kaçının. Belirli lekeler, ısı ekleninceye kadar ayarlanır, bu da onları çıkartmayı zorlaştırır.

Çamaşır Makinesi İç Sisteminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır makineleri konusunda dikkatli şekilde hareket edebilmek adına su sıcaklığını ayarlayın. Teorik olarak, suyun sıcaklığı arttıkça, giysiler daha temiz olur. Sıcak su, mikropları iyi temizler ve öldürür, deterjanları daha etkili şekilde çözer ve giysileri temizler, böylece giysiler daha parlak ve temiz görünür. Bununla birlikte, bazı durumlarda, sıcak su, giysileri küçültür, kumaşları solabilir, belirli lekeleri koyabilir ve elektrik faturanız için oldukça pahalı olabilir. Bu nedenle, kumaşlarınızın dayanabileceği bir su sıcaklığı seçin; bununla birlikte, en iyi sonuç için ne elde edebileceğinizden de yararlanın.

Nazik nesneler, kanayan boyalar içeren ürünler veya özellikle kirli olmayan giysiler için hassas çevrimde soğuk su kullanın. Sürekli baskı devresinde, koyu renklerde ve orta kirli yüklerde ılık su kullanın. Banyo ve mutfak havluları, yatak takımları, sağlam kumaşlar veya aşırı kirli maddeler için sıcak su kullanın. Soğuk su, giysileri yıkamanın en enerji verimli yoludur. Sıcak yıkama devrelerinde kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 90'ı suyun ısınması için kullanılır. Aynı zamanda, giysilerinizi yıkamanın en yumuşak yoludur. Çamaşır makinesi kullanımı konusunda bazı makineler için, su sıcaklığı seçtiğiniz devir sayısına göre önceden belirlenmiştir. Örneğin, normal bir çevrim muhtemelen 30 ° C veya 40 ° C (85 ° F - 75 ° F) sıcak suyu kullanır.

Deterjan ve kumaş yumuşatıcı gibi diğer güçlendiricilere dökün. Çamaşır makinesinin el kitabını okumak ve makinenizin hangi tür deterjanlarla kullanabileceğini ve ayrıca deterjanı nereye koyacağınızı öğrenmek önemlidir. Günümüzdeki çoğu makine, sıvı ve güç deterjanları ile ağartıcı gibi diğer temizleme maddeleriyle baş edebiliyor. Önden yüklemeli çamaşır makineleri genellikle deterjanı boşaltmak için bir çekmeceye sahiptir ve kumaş yumuşatıcı veya çamaşır suyu yerleştirmek için ayrı bölmelere sahip olacaklardır. Makineniz deterjanları sizin için doğru anda dağıtacaktır.

Üstten yükleme yapan çamaşır makineleri, döngü başlamadan önce deterjan tamburun içine dökmenizi gerektirir. En iyisi deterjanlarınızı giysilerinizi koymadan önce koymaktır, böylece yüksek konsantrasyonda deterjan lekelenmez veya giysinize zarar vermez. Bazı durumlarda, suyun açılması en iyisidir, böylece giysilerinizi koymadan önce deterjan çözülür. Gerekli deterjanın miktarı, deterjan türüne ve rondelanın türüne göre değişir; bu nedenle, deterjan kutusunun arkasını kontrol edin ve ne kadar kullanılacağını öğrenmek için çamaşır makinesinde herhangi bir etiket bulunup bulunmadığını dikkatli bir şekilde kontrol etmek gerekir.

Çamaşır makinenizi elbise ile yükleyin. Bu oldukça basit - giysilerinizi boşaltın, ancak kıyafetlerinizi aşırı derecede sıkmamaya özen gösterin. Elbiselerinizin kendilerini taşımak ve temizlemek için alana ihtiyacınız var. Bazı makinelerde, yükünüzün küçük, orta veya ağır olup olmadığını belirtmek için seçenekleri olabilir. Bu seçenek, yükün boyutuna göre yıkama çevriminizdeki su seviyelerini ayarlar. Makinenizin yaklaşık üçte biri (1/3) küçük yükle doldurulur. Orta yükler, makinenizin yarısını (1/2) dolduruyor. Büyük yükler makinenizin dörtte üçünü doldurur.

Çamaşır Makinesine Çamaşırlar Nasıl Konulmalıdır?

Çamaşırlar, yükleme kapağı açıldıktan sonra çok sıkı olmayacak şekilde ve mümkün olduğu kadar ters çevrilerek konulmalıdır. Makinede halı, kilim gibi büyük ve set çamaşırların yıkanması makineye zarar verebilir. Çamaşır makinesinde en fazla 1 tane çift kişilik elyaf yorgan tek başına yıkanmalıdır.

Çamaşır yerleştirme işlemi bittikten sonra, yükleme kapağı kapatılır ve kilitlenme sesi duyuluna kadar kapak itilmelidir. Çamaşırların yükleme kapağına sıkışmamasına dikkat edilmelidir. Bu hem makineye hem de çamaşırları ciddi hasarlar verebilir. Yükleme kapağı, program çalıştığı sürece kesinlikle açılmaz, kilitlenir. Program bittikten yaklaşık 10 sn sonra bir ses uyarısından sonra yükleme kapağı açılabilir, zorlamaya gerek yoktur. Çamaşır yanlış yerleştirildiğinde ya da çok fazla yerleştirildiğinde makinede ses ve titreşim problemleri meydana gelir.

Çamaşır Makinelerinde Deterjan Bölümü ve Deterjan Kullanımı Nasıldır?

Çamaşır makinelerinde deterjan bölümü, ön yıkama, ana yıkama ve yumuşatıcı gözü olmak üç gözden oluşur. Deterjan bölümüne deterjanlar, program başlatılmadan önce konulmalıdır. Program çalışırken deterjan bölümü kesinlikle açılmamalı, deterjan ilavesi yapılmamalıdır. Çamaşır yıkanırken, ön yıkama programı kullanılmayacaksa, ön yıkama bölümüne deterjan konulmamalıdır. Ön yıkama programı kullanılacak ise, deterjan gözüne sıvı deterjan konulmamalıdır. Deterjan torbası ya da topu kullanılıyorsa, ön yıkamalı program kullanılmamalı ve torba direk çamaşırların içerisine konulmalıdır.

Çamaşır Makineleri İçin Deterjan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çamaşır makinesi için kullanılacak deterjan türü çamaşırın özelliklerine ve renk durumuna göre tercih edilmelidir. Sıvı deterjanlar ön yıkama programlarında kullanılmamalıdır. Jel ya da tablet deterjanları kullanırken, ön yıkama programı kullanılmamalıdır. Jel deterjan akıcı kıvamda ise ana yıkama gözüne konulmalıdır. Tablet ya da akıcı olmayan jel deterjanlar çamaşırların arasına konulmalıdır. Kireç çözücü tercih ederken, sadece çamaşır makineleri için kullanılan deterjanı tercih edin ve deterjanları kullanım talimatlarına uygun olarak, uygun miktarda kullanınız. Bu hem çamaşırların iyi ve sağlıklı temizlenmesini sağlarken hem de maddi anlamda tasarrufa neden olacaktır.

Çamaşır Makinelerinde Bulunan Program Türleri Nelerdir?

En son üretilen makinelerde belli programlar sabit olup, bunlara ilave programlar eklenerek işlerin kolaylaştırılmasına yardımcı olunmuştur. Çamaşır makinelerinde farklılık gösteren İlave program türleri; Bebek programı, bebekleri olan ailelerin tercih ettiği; uzun süre ısıtma süresi ve ekstra durulama özelliği ile daha fazla hijyen sağlamaktadır. Bunların dışında; ekonomik, günlük hızlı, perde, karma, hassas, koyu renkliler/kot, elde yıkama, hijyen+, karma, yorgan,… gibi farklı program türleri ilave edilerek, çamaşır makinesinin özellikleri artırılabilir.

Çamaşır Makinelerinde Bakım ve Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Çamaşır makinesinin uzun ömürlü olması ve gerekli temizliği yapabilmesi için belli bakım ve temizlik kurallarına uyulması gerekir. Deterjan çekmecesinin temizlenmesi; deterjan çekmecesi 4-5 yıkamada bir, deterjan birikmesini engellemek adına, deterjan çekmesini kendinize doğru çekip çıkardıktan sonra bol su ile yıkayınız. Yumuşatıcı bölümünde su veya yumuşatıcı kalmaya başlarsa, bölme içerisinde bulunan sifonda çıkartılarak bol su ile yıkanmalıdır. Deterjan çekmecesi iyice temizlendikten sonra, yavaşça itilerek yerine yerleştirilmelidir. Deterjan gözünde deterjan birikimi, su ile yeterli miktarda deterjan alımını etkileyeceği için hem deterjan boşa gidecek hem de çamaşırlar tam olarak temizlenmeyecektir.

Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi, çamaşır yıkanırken çamaşırlara ait kir ve tozlardan dolayı kazan ile ilgili yaşanabilecek sorunları engellemek adına; ön yıkamasız pamuklu programı kullanılarak, servislerden özel kazan temizleme ilacı alınarak, çamaşır konulmadan boş halde iken ilave su programı mevcut ise o da dahil edilerek kazan belli aralıkla temizlenmelidir. Program başlatılmadan önce ana yıkama deterjan gözüne, yetkili servisten alınan temizleyici ilaç konularak ki bu ilaç temin edilemezse; çamaşır makinesi için üretilen kireç önleyicilerden konularak kazan temizlenmelidir. Program bittikten sonra makinenin kazanı temiz bir bez ile kurulanmalıdır. Kazan temizleme 2 ayda bir yapılmalı ve her çamaşır yıkama işlemi sonrasında çamaşırlar çıkarıldıktan sonra makinenin için kontrol edilmelidir. Kazan yüzeyinde kireç birikmeleri söz konusu ise ince uçlu bir cisim ile delikleri açınız. Kazanda görülen lekeleri paslanmaz çelik temizlik malzemeleri ile temizleyiniz. Kazan temizliğinde sert cisimler kullanmayınız.

Gövde ve kontrol panelinin temizliği; gövde sabunlu ya da çizme özelliği olmayan sıvı deterjanlarla silinip, yumuşak bezle kurulanmalıdır. Kontrol paneli özellikle son makinelerde dijital olduğu için sadece nemli ve yumuşak bir bezle silinmelidir. Aşırı ıslatılmış bez ya da deterjan kullanılması, kontrol panelinde arızalara neden olmaktadır. Su giriş filtrelerinin temizlenmesi; çamaşır makinesinin arkasında su giriş musluk uçlarında ve su giriş hortum uçlarında filtre vardır. Filtrelerin amacı, yabancı madde ve pisliklerin makineye girmesini engeller. Bu nedenle kirlendikçe temizlenmesi makinenin ömrünü uzatır. Su temasını kesmek için, muslukları kapatın ve hortumların somunlarını sökerek filtreleri üzerinde birikmiş olan tortuları yavaşça fırça ile temizleyiniz. Filtreler çok fazla kirli ise, yerinden sökülerek, detaylı temizlik yapılmalıdır. Conta ve filtreleri iyice temizlendikten sonra dikkatlice tekrar yerine takılarak, hortum somutları ile sabitlenmelidir.

Kalan suyun tahliye edilmesi ve pompa filtresinin temizlenmesi; çamaşır makinesinde bulunan filtre sistemi sayesinde çamaşırlarda bulunan düğme, bozuk para ya da küçük kumaş parçaları ya da lifleri pompa pervanesine takılmaz. Bu sayede atık su herhangi bir soruna neden olmadan tahliye olur ve pompanın ömrü uzar. Çamaşır makinesi su tahliye etme konusunda sorun yaşıyorsa, pompa filtresi tıkanmış olabileceği için kontrol edilmelidir. Filtrenin genel olarak 3 ayda bir temizlenmesi gerekir ama tıkanma söz konusu olduğunda akla ilk pompa temizliği gelmelidir. Pompa temizliği için öncelikle suyun tahliye edilmesi gerekir. Çamaşır makinesi bir başka yere taşınıyorsa su tahliye edilmelidir. Pompa filtresi içine kaçan cisimler makinede ses problemine neden olabilir. Bu tür ses bozukluklarında pompa kontrol edilmelidir. Daha farklı sorunlarla karşılaşılması durumda, direk olarak servis ile irtibata geçiniz.

Çamaşır Makinesi Boyutları Nelerdir?

Çamaşır makinesi konusunda bir rondela dış boyutlarına ek olarak, ünite içindeki yıkama tamburunun boyutunu da düşünmek isteyeceksiniz. Çoğu, 2 kübik ayak aralığında bir tambura sahip kompakt üniteler hariç olmak üzere, standart boyutlu ön ve üstü yıkama davullarının çoğu bugün yaklaşık 4 ila 5 metreküp arasında değişiyor. Tipik 8 kiloluk yük için çok iyi bir menzil. Tabii ki, bir çamaşır makinesi davulu 5 kübik feet'e yaklaştıkça, daha büyük yükleri bile o kadar kolay işleyebilir. Ayrıca, ön ve üst sıkmalı pulları karşılaştırdığınızda ince davul boyutu farkları da bulacaksınız. Çoğu ön yükleyici davul, 4.2 ila 5 kübik ayak arasında değişir (Frigidaire ve GE'den birkaç 4-kübik ayaklı istisna ve LG ve Samsung'dan gelen bazı 5 + küpik ayak istisnalarıyla).

En yükleyici davullar, haritanın her yerinde 3,5 ila 6,2 ayak kare arasında değişiyor ve daha pahalı modellerin hala geleneksel bir ajitöre dayandığı gerçeğinden karmaşıklar - üstten üste yerleştirilen plastik çubuk, küvetinin üstüne yıkayıcı takın. Karıştırıcılar, yıkama tekniğinin son kuşaktan kalmış miras bir özelliktir ve yıkama küvetinizden değerli kübik ayağı emer. Dolayısıyla, çalkalayıcıya sahip bir üstten yükleyici, genellikle 4.5-kübik ayak kapasitesinden daha az bir güce sahip olması için neredeyse garanti edilir, çünkü karıştırıcı tipik olarak giysiler için ayrılmış alanlardan bazılarına sarılır. Uygun fiyatlı çamaşır makinesi konusunda sizler de çok daha iyi sonuçlara kavuşma şansına sahip olabiliyorsunuz. Bu arada şunu da bilmek gerekir ki öğrenci evleri için çamaşır makinesi tercihleri bile bulunabiliyor. Bu anlamda çok uygun fiyatlarla sunulduğunu söylemek gerekiyor. Böylece çok daha sağlıklı ve başarılı sonuçlar alınması da sağlanmış oluyor. Aslında burada en önemli hususlardan biri kesinlikle tercihleri buna göre gerçekleştirmek oluyor.

Karşılaştır