track source
track source

Lastikler

Lastikler Fiyatları

30902 Ürün gösteriliyor.
Mevsim
Jant Çapı
Yanak Kalınlığı
Taban Genişliği
Yakıt Verimliliği
Islak Zemin Sürüş Hakimiyeti
Gürültü Seviyesi
Lastikler fiyatları ve çeşitleri cimri.com'da! Cimri.com'a ait diğer ürün kategorilerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Led Tv Fiyatları
 • Maket Araba Fiyatları
 • Manyetik Matkap Fiyatları
 • Masaüstü Oyun Bilgisayarı Fiyatları
 • Masaüstü Vantilatör Fiyatları
 • Sıkça Sorulan Sorular

  Kışlık Lastikler Ne Zaman Takılır?

  Lastikler Nasıl Saklanmalı?

  Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli?

  Yazlık Lastkler Ne Zaman Takılmalı?

  Cimri'nin Seçimi
  Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

  Lastikler

  Lastik seçimi can ve mal güvenliği açısından oldukça önemlidir. Lastik seçiminin iyi yapılması sürüş konforunu da arttırmaktadır. Piyasada pek çok farklı markanın birbirinden farklı amaçlarla tasarlanmış lastikleri bulunmaktadır. Lastik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususların bilincinde olarak seçim yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken koşullara hakim olduktan sonra seçilen lastikten memnun kalınacağı gibi can ve mal güvenliği sağlanmış olacaktır. İskoç bir veteriner olan Boyd Dunlop’un 1888 yılında hava ile doldurulmuş lastikleri bulan ilk kişi olduğu söylenir. Boyd Dunlop, lastiği ilk olarak üç tekerlekli bisikletlerin taş yolda sürüş konforunu arttırmak amacıyla kauçuktan yaptığı dizaynla tekerleğin üzerine yapıştırarak denemiştir.

  Lastikler aracın ilk hareketini sağlama işlevi yanı sıra aracın hızlanmasını ve aynı zamanda durmasına da yardımcı olan kauçuk hava yastıklarıdır. Kullanım şekline göre olarak değişen çeşitli lastik ebatları ve yapılarda geliştirilmişlerdir. Lastiklerin omuz, yanak, topuk, karkas olarak adlandırılan kısımları bulunmaktadır. Lastikler aynı zamanda mevsimlere uygunluğu açısından da sınıflandırılmaktadır. Doğru mevsimde doğru lastik seçimi önemlidir.

  Lastiklerin Modelleri

  Lastiklerin pek çok farklı ihtiyaca yönelik özellikleri bulunur. Bu özellikler genellikle kullanıcının ihtiyacı olan özelliklerdir. Lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır ve lastik seçimi özensiz, gelişigüzel bir biçimde yapılmamalıdır lastikler aracın en önemli kısımlarından biridir. Lastikler aracınızı, sizi ve sevdiklerinizi üzerinde taşıması açısından özenle seçilmesi gereken aracınızın tekerleklerinin zeminle temasını yumuşatan ve sürüş konforu sağlayan kauçuk maddeden oluşur. Mevsimine göre lastikler üçe ayrılır; kış lastikleri, yaz lastikleri ve dört mevsim lastikler.

  Kış lastikleri, diğer lastik tiplerine nazaran daha fazla diş derinliği bulundurur. Kış lastiklerinin daha fazla dişinin bulunmasının nedeni kış mevsiminde kar ve benzeri kötü hava koşullarında aracın daha iyi yol tutmasını sağlamaktır. Bu lastik tipinde dişler daha seyrektir. Dişlerin daha seyrek olmasının nedeni ise yol yüzeyindeki, çamur, buz, kar ve su gibi dişlerin arasına dolma ihtimali olan malzemelerin dışarı atılmasını sağlamaktır. Lastiğin dişleri sık görünümdeyse kış lastiği olarak tercih edilmemelidir. Kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damarlıdır ve omuz blokları da dişli özellik gösterir.

  Yaz lastikleri ise yaz mevsiminde tercih edilmesi gereken lastik tipidir. Yaz lastiği kış mevsimi dışından her mevsimde kullanılabilir ama kış mevsiminde kesinlikle kullanılmamalıdır. Kış mevsiminde vakit kaybetmeden kış lastiğine geçilmesi önerilir. Yaz lastikleri ılımlı hava şartları altında kullanılmak amacıyla üretilmiş lastikler olup dört mevsim lastikleriyle benzer özellikler gösterir. Bu lastik tipinin dişleri kış lastiklerine göre daha az girinti ve çıkıntıya sahiptir. Bu da lastiğin yola daha iyi temas etmesini, daha iyi yol tutmasını sağlar.

  Dört mevsim lastikler ise genellikle ılıman iklimlerde kullanılması tavsiye edilen lastik tipidir. Dört mevsim lastikler sert hava koşulları altında kullanılmamalıdır. Sert hava koşulları altında kullanılması gereken lastikler kış lastikleridir.

  Lastik Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunur. Bunlar oldukça önemlidir can ve mal güvenliği, sürüş güvenliği sağlamak açısından dikkat edilmesi gereken hususlardır. Lastik harfleri lastiğin lastik ölçülerini sembolize eder. Uzmanlar, lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birinin lastiğin üretim tarihi olduğunu söylemektedir. Lastik alırken üretim tarihine bakmak lastiğin daha ne kadar süre kullanılabileceği konusunda fikir sahibi olmayı sağlar. Uygun şartlar altında depolanan ve sürüş esnasında ani fren ve benzeri şekillerde yıpratılmayan lastiklerin kullanım süresi 10 yıl kadardır. Lastik 10 yıldan uzun süredir kullanılıyorsa kesinlikle en kısa zamanda değiştirilmelidir. Eğer 10 yıl tamamlanmadan lastikte deformasyon gibi durumlar gözleniyorsa değişim aksatılmamalı ve 10 yılın dolması beklenmeden lastik değiştirilmelidir. Lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de mevsime uygun lastik satın alınmasıdır. Kış mevsiminde kış lastiklerinin kullanılması oldukça önemlidir. Yaz mevsimde iste yaz lastiğine geçilmelidir. Lastik satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise lastiğin aracınızla uyum göstermesidir. Bu konu hakkında bir bilginiz yok ise bir uzman yardımı veya görüşü almanız en mantıklısı olacaktır. Fikir edinmek amacıyla sayfamızdan yorumları okuyabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şartlara uyduktan sonra güvenli ve konforlu yolculuklar yapılması mümkündür. Bu şartlara dikkat edilmemesi durumunda can ve mal güvenliği tehlike altına atılmış olur.

  Lastik Kullanımı

  Lastik kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde lastiklerin ömrü uzar. Lastik ömrünün uzun olması için araba kullanırken ani fren, patinaj gibi lastiğin yanmasına sebep olacak sürüş tekniklerinden uzak durulmalıdır. Lastiklerin ömrü maksimum 10 yıldır. 10 yılı aşmış lastikler daha fazla kullanılmamalıdır. Eğer lastiklerinizde deformasyon varsa 10 yıl geçmesi beklemeden değiştirilmesi gerekir. Saklama koşulları lastik ömrü için oldukça önemlidir. Düzgün saklama koşulları altında saklanan lastiklerin ömrü daha uzundur. Lastikler araçtan çıkarıldığında detaylıca fazla tazyikli olmayan suyla temizlenmelidir. Yıkandıktan sonra lastiklerin iyice kurulanması da lastik sağlığı açısından önemlidir. Lastikler yol üzerindeyken yolda bulunan; kimyasallar, toz, tuz, çamur ve zift aracın lastiklerinin aşınmasına neden olur. Aracın fren mesafesi performansı lastiklere bağlı bir durum olduğundan aşınmış lastikler fren mesafesinin artmasına sebep olur. Lastik basıncı da oldukça önemli bir konudur. Aracın lastik basınçlarının eşit olması gerekir. Lastik hava basınçları aracın ağırlığına, ağırlık dengesine ve lastik ebatlarına göre değişir. Bu konuda uzman yardımı alınabilir.

  Lastikler mevsimine uygun olarak kullanılmalıdır. Kış mevsiminde kış lastiği kullanmak uygun olacağı gibi yaz mevsiminde kış lastiği kullanmak fazla yakıt tüketimine sebep olur. Araç lastikleri sizi hem yola hem de hayata bağlar bu nedenle doğru lastik seçimi ve kullanımı oldukça önem arz eder. Lastik seçiminde ve kullanımında dikkat edeceğiniz hususlar can ve mal kayıplarının önüne geçer. Lastik hız endeksi ve lastik yüz endeksi hakkında bilgi sahibi değilseniz bir uzman görüşü almanız önerilir.

  Lastik Fiyatları

  Piyasada birbirinden farklı lastik markası bulunmaktadır. Bu lastik markaları arasından seçim yapılacak olan marka en güvenilir olanı olmalıdır. Seçilen lastik can ve mal güvenliği, yakıt tasarrufu gibi pek çok açıdan önem arz etmektedir. Lastik markası ve özelliklerine göre lastik fiyatları da değişmektedir. Siz de bütçenize uygun herhangi bir lastik markasından uygun mevsime göre bir lastik seçimi yapabilirsiniz. Lastik seçimi hakkında bir bilginiz yok ise sayfamızdan kullanıcı yorumlarına göz atabilir ve fikir edinebilirsiniz. Lastik montajı hakkında bir bilginiz yok ise bir uzman yardımı almalısınız. Montaj düzgün yapılmadığı takdirde tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle montaj kısmı da oldukça önemlidir. Lastiklerin yetersiz şişirilmesi yakıt tüketiminin artmasına sebep olur bu nedenle lastiklerin şişirme aşaması da önemlidir. Dört mevsim lastik seçimi yapmak pek çok kullanıcıya daha ekonomik gelse de ılıman iklimler dışında kullanılması önerilmemektedir. Dört mevsim lastikler, kötü hava şartları altında kullanılmamalıdır. Kar, yağmur ve benzeri kötü hava şartları altında kış lastiği kullanılmalıdır. Kış lastiklerinin dişleri daha sivri özellikler gösterdiğinden kötü hava şartlarında yol tutma performansı açısından çok daha yüksek performans göstermektedir.

  Aradığınız ürünlere sayfamızdan ulaşabilir arama kısmından filtreleri kolaylıkla aratabilirsiniz.

  track source
  Bizi Takip Edin!

  Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
  Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

  AppStoreGoogle PlayAppGallery