Lastikler

En Ucuz Lastikler Fiyatları

18646 ürün gösteriliyor.
Yanak Kalınlığı
Jant Çapı
Kullanım Türü
Çok Arananlar
Lastikler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Lastikler modelleri ve Lastikler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Lastikler kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Michelin, Petlas, Pirelli, Modacar, Lassa. 18646 adet Lastikler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi

Lastik Nedir?

Araç lastikleri, tüm araçların olmazsa olmaz parçalarından biridir. Lastikler aracın yükünü taşımak, direksiyon yönünü izlemek ve aracın hâkimiyetini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Sürüş keyfini de amortisörlere yardımcı olarak arttıran lastikler, farklı materyallerin özel bir şekilde karışmasından oluşur. Lastiklerin sürücü üzerinde hayati bir önemi vardır. Lastiklere yapılacak yanlış bir basınç uygulaması, yol tutuşuna ve frene etki eder. Bu durumlar oluştuğunda ise aracın hâkimiyetini kaybetmenize sebep olabilir. Değişen ve gelişen otomotiv sektörü ile gereksinimleri de doğru ortalama ile gelişti. Lastiklere daha çok katman eklenmiş ve doğabilecek risklere karşı önlemler alınmıştır. Araba ve motorsiklet aksesuarları kategorisinde de en ucuz lastikleri ve daha birçok aksesuarı bulabilirsiniz.

Lastiklerdeki Katmanlar Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Çelik kordon; lastiklerin jantlara sağlam bir şekilde oturmasını sağlar. Bu durum da lastiklerin dayanıklılığını arttırırken, zarar görmesini de engeller. Şambrel; lastiklerin dayanıklılığını daha iyi anlamamızı sağlayan katmanıdır. Kemerler; yol tutuşu ve dengeyi sağlarken, lastiğin patlamasını engeller. Yanak; lastiğin kenar kısımlarına da tıpkı yere değen kısımlarının kaldığı basıncı engellemek gibi değmeyen kısımlarında bu basınçtan etkilenmesini engeller. Dış Lastik; lastik denildiğinde ilk aklımıza gelen kısımdır. Her katmanın ayrı bir önemi olmasına rağmen en önemli katman dış lastiktir. Bunun nedeni ise; sürüş güvenliğinin ve yol tutuşunun, üzerindeki olukların ve şekiller sayesinde olmasından dolayı hayati önem taşımasıdır.

Lastik Türleri Nelerdir?

Lastik tipleri; kış lastiği, yaz lastiği ve dört mevsim lastiği olarak üç gruba ayrılır. Kış lastiği yapısı gereğiyle kış şartlarına uygun olarak düzenlenir ve yol tutuşunu arttırır. Kış lastiklerinin diş derinliği uzmanlar tarafından 4mm olarak tavsiye edilmektedir. Yaz lastikleri ise; kullanılan kauçuğun, yaz sıcaklarında kolayca erimesini engeller. Yaz lastiği seçerken düşük dönme direnci ve yüksek ıslak zeminde kavrama özellikleri uygun şekilde belirlenmeli ve buna dikkat edilmelidir. Dört mevsim lastiklerinde ise dikkat edilmesi gerekilen nokta, kar yağışının olmadığı bölgelerde kullanılması daha uygundur. Bu lastik çeşitleri hem kış hem de yaz lastiğinin özelliklerini taşısa da kar yağışına uygun değildir.

Lastiklerin Ömrü Ne Kadardır?

Lastiklerin aşınmasını etkileyen birçok etken vardır. Arabanın ağırlığı, yolların virajlı olması, asfalt kalitesi, lastiklerin basıncı, kullandığınız aracın hızı bu etkenlerden bazılarıdır. Buna göre lastiklerin ömrü de kısalmaktadır. Lastiklerin sadece raf ömrünün 10 sene olduğunu düşünürsek, satın alırken bu koşullara da dikkat edilmelidir.

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?

Bu sorunun tek bir cevabı olmayacağı gibi araçtan araca, lastiğin büyüklüğünden ve lastiğin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Lastiğin hava basıncını, kullanıcı istediği değeri değil, kullanım kılavuzunda veya aracın belirli bir yerinde açıklanmış değeri girilmelidir. Basıncın olması gerekenden daha az ya da daha çok olmasıyla birlikte pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Lastik hava basıncının yetersiz olduğu durumda yol kavraması düşer ve yağmurlu havada aracınızın kontrolünü sağlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Kış Lastiği Takmak Gerekli midir?

Hava şartlarının daha sert geçmesi ve trafikte araç sayısının artması kış aylarında yaşanan kaza sayılarını da beraberinde arttırmaktadır. Bakanlığın belirlediği koşullardaki yolcu ve yük taşıma hizmeti veren araçlar için kış lastiği zorunluluk haline getirilmiş. Hususi araçlar için şuan için yasal bir zorunluluk yoktur fakat kış lastiği takmamak büyük riskler doğurmaktadır. Sürücünün kış lastiği takmaması nedeniyle; yollardaki buzlanmadan kaynaklı direksiyon hakimiyetini kaybedebilir, durma mesefesinin artmasına yol açabilir ve kayganlaşan zeminde aracın kaymasına sebep olabilir. Kış lastikleri malzeme ve diş derinliği açısından farklılık gösterdiğinden diğer lastiklere göre kış aylarında riski azaltmaktadır. Sürücülerin, kendisine ve 3. şahislara gelebilecek zararlardan sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

Lastik Nasıl Takılır ve Değiştirilir?

Eğer seyir halindeyken aracınızın lastiğinin patladığını düşünüyorsanız panik yapmadan mümkün olduğunca trafiği aksatmayacak uygun bir yerde durmalısınız Diğer araçların görebileceği yere, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için reflektör koymalısınız. Kriko ve bijon anahtarını alın. Daha sonra tekerleğinizin üstündeki civataları, bijon anahtarı yardımıyla çok az gevşetin ki bu işlem için çok güç harcamanız gerektiğinden araç kriko ile havadayken düşmesin. Krikoyu aracın altında düzgün ve sağlam bir yere yerleştirdikten sonra aracı yerden çok fazla yükseltmeden kaldırın. Daha önce gevşettiğimiz civataları tamamen sökün ve lastiği dikkatli bir şekilde çıkartın. Yedek lastiğiniz varsa yedek lastiğiniz yoksa stepneyi alın. Çıkarttığınız lastiğin yerine takın. Bijonları yerine takın ve hafifçe sıkın tam sıkıştırma yapmayın. Aracı dikkatlice, tehlikeye sebebiyet vermeden krikodan indirin ve bu sefer civataları tamamen sıkıştırın.

Lassa Lastik ve Fiyatları Nedir?

Lassa 1978’de lastik üretimine başlamıştır ve ardından Bridgestone ile biraraya gelerek Brisa olarak üretimine halen devam etmektedir. Genel kalite olarak orta segment lastikler arasında güçlü performansa sahip olduğu söylenebilir. Lassa Lastik özellikle kış lastiklerinde uygun fiyatlarına göre kullanıcıların beklentilerini karşılamaktadır. Lassa Lastik fiyatları 100 TL-1000 TL arasındadır. İstediğiniz özellikteki, en uygun ve en ucuz fiyatlı Lassa Lastiklerini Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Lastik Çeşitleri Nelerdir?

En çok kullanılan lastik çeşidi çapraz yapılı lastiklerdir. Çapraz yapılı lastikler kord denilen ipliklerin her katmanda, bir önceki katmana göre ters yönde olacak şekilde 35-40 derece açı ile örerek oluşturulur. Çapraz yapılı lastik sürüş konforu, düşük maliyet gibi avantajlara sahiptir. Ancak yapısı gereği viraj performansı, ısınma, aşınma gibi konularda diğer lastiklere göre daha kötü performansa sahiptir. Çapraz yapılı lastikler lastik yanağında “-“ sembolü veya “D” harfi ile belirtilmektedir. Radyal lastikler genellikle yüksek sürat ve denge gerektiren araçlar için üretilmektedir. Kord katmanları aynı radyal düzlem içerisinde uzanmaktadır. Radyal yapılı lastik fren emniyeti, ani manevra ve viraj performansı, darbelere karşı dayanıklılık, uzun ömürlü kullanım, sessizlik, daha az ısı üretimi gibi konularda diğer lastik türlerine göre avantajlıdır. Ancak maliyetin yüksek olması, delinme durumunda bir süre tamir edilmediğinde çelik tellerin paslanması diğer lastik türlerinin gerisinde kalmasına sebep olmaktadır.

Radyal Yapılı Lastiklerin Özellikleri Nelerdir?

Radyal lastikler hafif ticari araçlar, otomobiller, kamyonetler ve otobüslere üretilmektedir. Radyal lastik kordların kendi çevrelerine dik olarak konumlandırılması ile oluşur. Bu sebepten ötürü radyal lastiklerin çapraz yapılı lastiklere göre yassılık oranı daha azdır. Radyal lastiklerin yatay yüzeydeki direnci yüksektir. Bu sebeple çapraz yapılı lastiklere göre hızlanma, viraj performansı, kontrol kolaylığı ve güvenlik gibi konularda daha iyidir. Radyal lastikler çapraz yapılı lastiklere oranla çok yüksek hızlı seyahatlere daha uygundur.

Lastik Parçaları Nelerdir?

Lastikler temel olarak 9 parçadan oluşmaktadır. Sırt adı verilen lastik parçası lastiğin yol ile temasını sağlar. Üzerinde bulunan desenler kullanım amacına göre değişmektedir. Sırt bölümünde bulunan oluklar yoldaki sıvıların atılmasını sağlar. Omuz sırt ve yanağın birleşimi olan kauçuk bölgeye denir. Omuz genellikle oval şekle sahiptir. Yanak lastiğin topuk ve omuz arasındaki bölgedir. Konfor ve taşıma konusunda büyük rol oynamaktadır. Ayrıca üzerine yazılan sembol, harf ve rakamlar lastiğin özelliğini belirtmeye yarar. Topuk lastik ile jantın temasını sağlar. Damak teli lastiği jantın etrafında tutmaya yarar. Kolay uzamayan ve gerilmeye dayanıklı tellerden üretilmektedir. Karkas yapı lastiğin alt ucundan diğer ucuna uzanan destek bölümüne denir. Bu destek bölümü damak tellerinin etrafında dolaşır. Kuşaklar bez ve çelikten yapılır. Karkas yapıyı sıkıştırır. Astar lastiğin hava sızdırmazlığını sağlamaktadır.

En Çok Karşılaşılan Lastik Sorunları Nelerdir?

Araç lastiği aldıktan sonra bakım ve saklama koşullarının iyi olmaması halinde lastik erken aşınmaya başlayacaktır. Kış lastiklerini sıcak ortamda saklamak başlıca yapılan hatalardan biridir. Eğer lastikte düzensiz aşınma meydana geliyorsa rot kontrollerinin yapılaması ve mekanik akşamların kontrol edilmesi gerekmektedir. Araç lastiğinin basınç değerleri düştüğünde veya lastik aşındığında direksiyon hâkimiyeti konusunda sıkıntı yaşanması muhtemeldir. Bozuk rot ayarı ve düşük basınç nedeni ile lastik omuzlarında fazla aşınma meydana geleceğinden dolayı belli periyotlarla lastik basınç kontrolü ve rot ayarı yaptırılmalıdır. Virajda araç lastiğinden ses gelmesi lastiklerde düşük basınç olduğu anlamına gelmektedir.

Uzun Ömürlü Lastik Kullanımı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç lastikleri kauçuk maddesi içerdiğinden dolayı aşınmaya meyilli ürünlerdir. Kullanım ve saklama sürecinde yapılan hatalardan dolayı birçok lastik kullanıcı tarafından erken değiştirilmektedir. Bu sebeple özellikle mevsimi dışında lastikleri uygun saklama koşullarında tutmak gerekir. Araç lastikleri yan yatırılarak özel torbalarda saklanmalıdır. Yan yatırılarak saklanan lastikler üst üste en fazla 8 adet lastik gelecek şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde lastiklerde deformasyon başlayacaktır ve bu araç lastiğinin ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. Lastikler ısı kaynaklarının yakınında muhafaza edilmemelidir. Lastik yüzeyine direkt güneş ışığı vurduğunda kauçuk özelliğini kaybedecektir, bu yüzden lastiği güneş ışı almayan ortamda saklamak gerekmektedir. Kullanım süresince lastiklerin basınçları sık sık kontrol edilmeli ve kullanımdan önce herhangi bir deformasyon olup olmadığına bakılmalıdır. Park etme işleminde lastiklerin kaldırım vb. yerlere sürtmemesine dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde lastik yanakları aşınmaya başlayacaktır. Kullanılan araç lastiklerinin aynı ebatlarda ve aynı markaya ait olmasına dikkat etmek gerekir, zira bu koşulların tersi sağlanması durumunda lastikler daha çabuk deformasyona uğrar. Kullanılan araca gereğinden fazla ağırlık yüklemek lastiklerin erken aşınmasına sebep olacaktır. Kalkışlarda patinaj yapılması lastiklerin deforme olmasına sebep olur, bu sebeple istisnai durumlar haricinde düşük devirde kalkış yaparak patinajı önlemek lastiğin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Hızlı araç sürmek lastiklerin aşınmasına sebep olur. Ani fren yapmak araç lastiklerinin hızla aşınmasına sebep olur, ayrıca ani fren ile lastiklerin belli kısmı aşınacağından dolayı lastiklerde dengesizlik meydana gelebilir.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastikleri soğuk hava koşullarında kullanımı gerekli olan lastik türüdür. 4 mevsim veya yaz lastiği olarak tabir edilen lastikler belli derecelerin altında sertleşerek özelliğini kaybetmektedir. Özelliğini kaybeden lastikler zemine daha zor tutunacağı için kazalar kaçınılmaz hale gelmektedir. Kış lastikleri yapıları gereği yağmur, kar gibi olumsuz hava koşullarına uygun tasarlanıp üretildiği için olumsuz hava koşullarında kullanıma uygundur. Kış lastikleri dört mevsim ve yaz lastiklerine göre daha derin kanallara sahiptir. Kış lastiklerinin sırt kauçukları yaz lastikleri ve dört mevsim lastiklerin sırt kauçuklarından farklıdır. Kış lastiklerinin sırt desenleri kar ve yağmur sularının daha kolay tahliye olabilmesi için özel olarak tasarlanmaktadır. Kış lastikleri dört mevsim lastiklere ve yaz lastiklerine oranla daha fazla keskin uca sahiptir. Kış lastikleri keskin uç ve girintiler sayesinde buzlu yollarda daha iyi tutunma sağlamaktadır. Kış lastiği kullanımında yüzey alıştırması önemli rol alır. Araç kullanımında kuru zeminde ilk 300 metre yüzey alıştırması yapılmalı, yüzey alıştırması yapılmadan yüksek hızlara ulaşılmamalıdır.

Yaz Lastiği ile Dört Mevsim Lastik Farklı Mıdır?

Yaz lastikleri ile dört mevsim lastikler farklı ürünlerdir. Yaz lastikleri yılın belli aylarında kullanıma uygun, 7 derece altında özelliğini kaybeden lastiklere verilen addır. Dört mevsim lastikler ise yoğun olmayan olumsuz hava koşullarına dayanıklı, genel hava sıcaklıklarına uyum gösterebilen ve 12 ay kullanıma uygun lastiklerdir. Dört mevsim lastikler her ne kadar 12 ay kullanıma uygun olsa da yaz aylarında ne yazık ki yaz lastikleri kadar iyi performans verememektedir. Yaz lastikleri yapıları gereği yüksek sıcaklıklara göre üretildiği için dört mevsim lastiklerden daha avantajlıdır. En uygun fiyata yaz lastiği almak için Cimri.com’un fiyat düşme alarmı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Yaz Lastiğinin Avantajları Nelerdir?

Yaz lastikleri sıcak havalarda kullanılmak için üretilmektedir. Eğer sürüş yapılan bölgede hava koşulları sert geçişlere sahip ise dört mevsim lastik yerine yaz lastiği ve kış lastiği kullanılmalıdır. Dört mevsim lastikler her ne kadar kar ve yağmura dayanıklı olsa da kış lastiği kadar performans gösterememektedir. Ayrıca dört mevsim lastikler yaz lastikleri kadar yakıt tasarrufu sağlayamamaktadır. Yaz lastikleri sıcak havalara göre tasarlanıp üretildiği için sürtünme kat sayısı dört mevsim ve kış lastikleri kadar yüksek değildir. Bu sebeple araçlarda yaz lastiği bulunduğu dönemlerde araçlar daha az yakıt yakar. Yaz lastikleri uygun koşullarda kış lastiklerine ve dört mevsim lastiklere göre daha iyi viraj performansı sağlar. Yaz lastikleri diğer lastik türlerine göre daha iyi direksiyon hakimiyeti sağlamaktadır. Bazı yaz lastikleri geniş sırt blokları sayesinde kuru zeminde daha iyi performans sağlar. Her lastik markasında bulunmamakla birlikte ıslak ve kuru zeminlerde daha hızlı durmayı sağlayan aktif fren teknolojisi de yaz lastiğinin avantajlarından biridir.

Dört Mevsim Lastik Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dört mevsim lastikler sessiz oldukları ve yakıt konusunda kış lastiklerine göre daha tasarruflu oldukları için ekstrem koşullar haricinde kış lastiği yerine tercih edilebilir. Uzun ömürlü ve kaliteli bir dört mevsim lastiğe sahip olmak için öncelikle lastiğin üretim tarihine dikkat edilmelidir. Dört mevsim lastiklerin kullanılacağı aracın kullanım kılavuzunda yazan ebatlara uygun lastik seçimi önemlidir. Kullanılacak arazi koşullarına göre lastik seçimi yapılmalıdır. Aracı yük taşıma amaçlı kullanan sürücüler taşıdığı yüke göre doğru yük sınıfına ait lastik seçilmelidir. Ayrıca araç ile gelen orijinal lastiklerin hız indeksi ile aynı değere veya daha yüksek hız indeksine sahip dört mevsim lastik seçimi yapılmalıdır. Alınacak dört mevsim lastiğin sürüş güvenliği de önemlidir. Fren mesafesinin kısa olmasına dikkat edilmeli, yol tutuşu özelliğinin ise iyi olmasına özen gösterilmelidir. Fren mesafesi sürücüler için hayati önem taşır.

Lastik Üzerinde Bulunan Rakam, Simge ve Harfler Neyi İfade Eder?

Kullanılan lastiklerin üzerinde rakam, simge ve harfler bulunmaktadır. Bu harf, rakam ve simgelerinin her biri ayrı bir lastik özelliğini belirtir. Örneğin üzerinde “185/60 R 14 82 H” yazan bir lastikte 185 sayısı nominal kesit genişliğini belirtir. Nominal kesit, Lastiğin yanaklar arasında kalan en geniş bölümüdür. Lastikte yazan 60 sayısı nominal kesit yüksekliğinin, nominal kesit genişliğine oranını ifade eder. Bir başka deyişle lastiğin serisinin tanımıdır. Nominal kesit oranı lastik yüksekliği lastik genişliğinin %60’ı kadar demektir. Lastikte bulunan “R” harfi lastiğin radyal olduğunu belirtmek için kullanılır. “-“ sembolü veya “D” harfi bulunan lastikler çapraz yapılı lastik olduğunu belirtir. Lastikte yazan 14 sayısı inch cinsinden jant çapını belirtmektedir. 82 sayısı ise lastiğin yük indeksini belirtmek için kullanılır. Lastik başına düşen yük kapasitesini belirten bu sayı kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. “H” harfi lastiğin yüksek hız sınırını belirtir. Yazılan harf, simge ve rakamlar haricinde lastiklerin üzerinde üretici firmanın ismi bulunur. Lastiğin Tubless olup olmadığı da yanak üzerinde belirtilir. Eğer yanak üzerinde Tube Type yazısı var ise veya herhangi bir yazı yok ise bu iç lastikli olduğunu belirtir. Lastik üzerinde tasarım tipine dair semboller de bulunmaktadır. Lastikte kar tanesi bulunuyorsa bu kış lastiği olduğu anlamına gelir. Lastikte M+S yazıyorsa bu kar lastiği olduğu anlamına gelir. Bazı lastiklerde takviyeli karkas değeri de yazmaktadır. Lastiklerin üzerinde aşınma sınırına yaklaşıp yaklaşmadığını belirlemek için de belli bir işaret bulunur. Lastiğin üretim tarihi ay ve yıl olarak lastik üzerine yazılmaktadır. Ayrıca lastiğin üretildiği ülke genellikle lastik üzerinde belirtilir.

Tüm Lastik Türleri İle Nasıl Güvenli Sürüş Sağlanır?

Lastik türü ne olursa olsun yapabilecekleri üretimi ve tasarımı ile sınırlıdır. Kullanılan teknolojiler sayesinde fren mesafesi, viraj performansı ve yol tutuşu gibi özellikler her geçen gün iyileştirilse de güvenli sürüş için en büyük etken sürücüdür. Kullanılan otomobilin periyodik bakımları düzenli yapılmalıdır. Kullanılan lastiğin aşınma durumu sık sık kontrol edilmelidir. Aksi takdirde fren performansı kağıt üzerinde yazandan daha kötü olacaktır. Lastikler 5 yıl içerisinde özelliklerini yitirmeye başladığı için 5 yılın sonunda lastikleri değiştirmek gerekmektedir. Lastikler elastik özelliğini kaybettiğinde ıslak zeminde ve karlı zeminde istenilen performansı veremez. Sürüş güvenliğini arttırmak için bazı zeminlerde kar zincirleri kullanılabilir. Kar zincirlerinin asfalt yolda kullanılması durumunda araç ve zemin zarar görecektir.

Lastik Basıncının Önemi Nedir?

Lastik basıncı güvenli sürüş için en temel unsurlardan biridir. Lastikler arasındaki basınç farkı, lastiklerin basıncının olması gereken düzeyden düşük olması gibi etkenler viraj performansı, fren mesafesi, direksiyon hakimiyeti gibi konulara doğrudan etki etmektedir. Ayrıca lastik basıncı yakıt maliyeti, lastik ömrü gibi konularda da önemli rol oynamaktadır. Araçların en uygun lastik basınç değeri genellikle sağ kapı kenarında yazmaktadır. Lastik basınç değerleri araçtan araca göre değişmektedir. Lastikler her ay belli bir miktar basınç kaybı yaşamaktadır, bu yüzden düzenli olarak basınç ölçümlerini gerçekleştirmek gerekir.

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?

Lastik basıncı birkaç şekilde kontrol edilebilmektedir. Basınç kontrolü için manuel ve elektronik olmak üzere iki çeşit ölçüm cihazı bulunmaktadır. Günümüzde doğruluk açısından daha iyi olduğu için çoğunlukla elektronik basınç ölçüm cihazları tercih edilmektedir. Lastik basıncını varsa evde bulunan basınç ölçüm cihazı ile yoksa herhangi bir lastikçi veya benzin istasyonunda bulunan cihaz ile kontrol edebilirsiniz. Öncelikle lastiklerdeki supap kapaklarını sökmek gerekmektedir. Daha sonra lastiğin soğuk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sıcak lastikler içerisindeki hava genleşeceği için yüksek basınç gösterecektir. Supap kapaklarını çıkartıp lastiklerin soğuk olduğunu teyit ettikten sonra basınç ölçme aletini valfin içine sokun. Ölçülen havayı kapı içerisinde yazan değerler ile karşılaştırın. Eğer herhangi bir eksik veya fazla varsa kapı içerisinde yazan değerlere eşitlenene kadar ayarlama yapın.

En Çok Tercih Edilen Bridgestone Lastik Modelleri Hangileridir?

Bridgestone performans açısından iyi lastikler üretmektedir. Araç özelliklerine uyuyor ise yaz lastiği için Bridgestone 205/55R16 91V T001, Bridgestone Turanza T001 205/55R16 91V EXT, Bridgestone 185/65R14 86T B330 Evo modellerinden biri tercih edilebilir. Kış lastiklerinde de Bridgestone LM001 205/55R16 91H M+S, Bridgestone LM32 195/60R15 88H, Bridgestone LM25 225/75R16 104T modelleri en çok tercih edilenlerdir. Dört mevsim, lastiklerde ise Bridgestone LM32 195/65R15 91H Oto Lastiği, Bridgestone Dueler H/P Sport 235/50R19 99V 4x4 Lastiği, Bridgestone Dueler H/P Sport 235/55R17 99H 4x4 modellerini fiyat alarmı sayesinde en uygun fiyata cimri.com üzerinden temin edebilirsiniz.