track source
track source

Jant

Jant Fiyatları

231 Ürün gösteriliyor.
Jant fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Jant modelleri ve Jant fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Jant kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Diğer, Modacar, BK, Tork, Motospartan. 231 adet Jant fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Jant Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Jant markası:

2021 yılı Jant Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
27 Eylül 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 231 Jant modeli içerisinde en ucuz Jant fiyatı 38.69 TL iken, en yüksek Jant fiyatı 5097.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Jant fiyatlarının ortalaması alındığında ise 27 Eylül 2021 tarihinde ortalama Jant fiyatı ise 2503.65 TL olarak sitemizde yer alıyor.
Cimri'nin Seçimi
Michelin MC12260 12Volt 120 PSI Dijital Basınç Göstergeli Hava Pompası
Michelin MC12260 12Volt 120 PSI Dijital Basınç Göstergeli Hava Pompası
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Lassa 175/65 R14 82T Snoways 3 Kış Lastiği 2017 ve Öncesi
Lassa 175/65 R14 82T Snoways 3 Kış Lastiği 2017 ve Öncesi
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Jant

Tekerleğin icadından yaklaşık iki bin yıl sonra, milattan önce birinci yüzyılda modern jantların temeli atılmıştır. Demirden yapılan bu jant, pürüzlü yüzeylerde uzun ömürlülüğü artırmak için ahşap araba tekerleklerinin etrafına yerleştirilmiştir. Ancak günümüz arabalarında bulunan jant dizaynın atası 1882’de aldığı patent ile, Bisiklet üreticisi ve mucit Thomas B. Jeffery olarak kabul edilmiştir.

Jant, araçların aks sistemine bağlı olan ve lastiğin takıldığı; aracın hareket etmesi için dönen elemanlardan biridir. Jant otomobillerin dış görünüşünü özelleştirme amacı ile kullanılan ürünlerin başında gelir. Ancak jantların tek görevi görsellik katmak değildir. Bunun dışında, jant seçiminin doğru yapılması, performans ve sürüş konforunu da olumlu yönde etkiler. Ayrıca ekonomik bir sürüş sağlar. Jantlarla alakalı akılda tutulması gereken en önemli konu ise jantın bir güvenlik parçası olduğu ve hayati önem taşımasıdır. Bu yüzden kullanıcıların güvendiği bir ürünü alması akıllıca olacaktır. Jantlar, otomobilinizin lastiklerinin üzerine sarıldığı parçalardır ve en az lastikler kadar önem taşırlar. Jant tekerleğe şeklini veren parçadır ve lastiklerin bir arabaya düzgün şekilde takılabilmesini sağlar. Farklı çeşitlerde jantlar bulunur ve jantlar otomobilin ihtiyaçlarına uyacak şekilde farklı ebatlarda üretilirler. Ayrıca jantların bakımı da en az seçimi kadar önemlidir. Krom ya da parlak boyaya sahip jantların temizliği, zarar vermemek adına yumuşak bir bez yardımıyla su ve sabun kullanılarak yapılabilir. Her otomobil fabrikadan, doğal olarak jantları ile beraber çıkar. Ancak, ister keyfi, ister ihtiyaç doğrultusunda  farklı markaların ürettiği jantlardan kendi zevkinize ve otomobilinize göre seçim yapmanız mümkündür.

Jant Modelleri ve Özellikleri

2010 yılına kadar standart olarak jant çelikten üretilmiştir. Sonraki yıllarda jantların dayanıklılığı arttırmak, jantları hafifleştirmek ve daha gösterişli, dikkat çekici hale getirmek gibi bir takım yeni özellikler getirilmiştir. Alaşım, krom, renkli ve dönen gibi yeni modeler ortaya çıkmıştır

Çelik Jant

Çelik jantlar en eski, en ucuz seçenek ve en dayanıklı seçeneklerden biridir. Ancak çelik jantların, ana metali alüminyum olan alaşım jantlardan üç kat daha ağır olması dezavantaj sağlamaktadır. Ağır olmaları, çelik jantların modern otomobillerdeki alaşım jantlarla değiştirilmesine neden olmuştur.

Alaşım Jant

Alaşım jant, çeşitli metal türlerinin bir kombinasyonudur ve birincil metal olarak alüminyum kullanılmaktadır. Alaşım jantlarda kullanılan alüminyum sayesinde jantlar daha hafif ve dolayısıyla performans için daha iyi olmaktadır. Yaygın olarak görülen alaşım türleri magnezyum ve alüminyum, ile magnezyum, alüminyum ve kromdur. Cilalı alaşımların az da olsa dezavantajı vardır, Krom jantlara göre cılalı alaşım jantların bakımı ve temizliği daha zor olabilir. Cilalı alüminyum jantlar daha sık temizlenmeli ve yüksek kaliteli, alaşımlı metal cila ile dikkatlice cilalanmalıdır.Otomobil gösteri için, bazı araçların alaşım jantlarına zengin bir yüzey oluşturmak adına altın ve gümüş kaplamalar uygulamak mümkündür..

Krom Jant

Krom jantlarda kullanılan katı krom değildir. Krom yalnızca seçtiğiniz jant üzerine uygulanan bir kaplamadır. Krom jant, görkemli arabalar ve gösterişli bir görünüm için spor otomobiller için kullanılır. Krom kaplama performansı artırmak için hiçbir şey eklemez, ancak tekerleğe daha parlak bir görünüm kazandırır. Krom jantların temizliği nispeten daha kolaydır. Krom jantların dezavantajı ise kolayca çizilebilir olmalarıdır. Bu nedenle güneşli ve kuru havalarda krom jantların kullanılması ve kar ve yağmur için yedek bir jant setine sahip olunması önerilmektedir.

Renkli ve Dönen Jant

Jantları daha dikkat çekici ve gösterişli hale getirmek için renkli bir yüzey eklenebilir veya jantlar döndürülebilir. Beyaz, siyah ve kırmızı gibi renkler tekerleği otomobilin rengiyle eşleştirmek için yaygın olarak kullanılır. Dönen jantlar, araç hareket halindeyken ve araç durduktan sonra kısa bir süre için dönecektir.

Kompozit jantlar

Karbon fiber ve polimer kompozitli, yapısı itibariyle dayanımı yüksek dolayısıyla da oldukça hafif jantlardır. 

Jant Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Otomobillere ve kamyonlara daha büyük ve / veya farklı jantlar takmanın popülerliği sayesinde, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli jant modelleri ve boyutları ortaya çıkmıştır. Ve çok çeşitli seçenekler ile birlikte, belirli bir araca hangi jantın uygun olduğu konusunda karışıklık potansiyeli oluşmaktadır. Aracınız için jant seçerken dikkate alınması gereken birkaç farklı kriter vardır.

Bunlardan ilki cıvata düzenidir. Belirli bir tekerleğin aracınıza oturmasını sağlamanın ilk adımı, göbeğin cıvata modelini bulmaktır. Örneğin, cıvata deseni 4x100 ise, bu dört pabuç deliği olduğu ve deliklerin karşıt delikten 100 mm uzakta olduğu anlamına gelir. Cıvata düzenini belirlemek için, bijon somunlarının sayısı sayılmalı ve daha sonra karşı pabuçlu somunlar arasındaki mesafeyi mezura ile ölçülmelidir

Jantlarınızın stok boyutlarının ne kadar olduğunu ise bir diğer  kriterdir. Jant boyutlarını bulmak için şerit metre kullanılabilir. Jant boyutları çap (15,16-17 inç, vb.) Ve genişlik (6,7, 8 inç) olarak ölçülür. Daha büyük çaplı ve daha geniş jantlar takabilirsiniz, ancak bu boşluk sorunlarına sebep olabilir. Daha büyük çaplı jantlar takıyorsanız, jantın ve lastik paketinin dış boyutlarını aynı tutmak için daha düşük profilli lastikler takmanız gerekecektir. Aynı şekilde, daha geniş bir jant kullanırsanız, daha geniş lastikler takmanız gerekebilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik jantların ofsetidir. Bir tekerleğin ofseti, tekerleğin göbeğe göre nerede oturduğunu ifade etmektedir. Orjinal jantların ofsetini belirlemelisiniz. Ofset, jant montaj yastığının tekerleğin merkez çizgisine göre bulunduğu yere göre belirlenir. Ofset negatif pozitif veya sıfır olabilir.Negatif bir offset, tekerleğin montaj pedi merkez hattının dışında (araçtan uzakta) bulunur ve arkadan çekişli araçlarda yaygın olarak kullanılır. Pozitif bir ofset tekerleğin montaj pedi, tekerleğin merkez çizgisinin içine doğrudur ve tekerleği gövdeye daha yakın konumlandırır. Yanlış ofseti olan jantlar kullanırsanız, birkaç farklı sorun ortaya çıkabilir. Jantlar üst yapıdan çok uzağa yapışırsa, lastikler jant açıklıklarının kenarına sürtünebilir. Ya da jantlar süspansiyon ve frenlere çok yakın yerleştirilirse, jantlar ile süspansiyon ve / veya fren bileşenleri arasında parazit oluşabilir. 

Jant Fiyatı

Jant fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilki, jant üretiminde kullanılan maddenin hangi cins ve özelliklere sahip olduğudur. Üretim aşamasında kullanılan malzemenin çelik ya da alaşım olması jant maliyetini etkilemektedir ve bu fiyata da yansımaktadır. Çelik jantlar en uygun fiyatlar sahipken alaşım jantların fiyatı bir miktar daha yüksek olacaktır. Cila, krom kaplama, renklendirme gibi isteğe bağlı değişen özellikler ise ekstra fiyat farkına sebep olacaktır. Kompozit jantların maliyeti ve zor üretim koşulları sebebiyle fiyatları yüksek, üretim adetleri düşüktür. Aynı özelliklere sahip ürünler markadan markaya göre farklı fiyatta olabilirler. Jantın ebatları ise fiyatı etkileyen bir diğer faktördür.

Sayfamızda bulunan jant modellerini, özellikleriyle birlikte inceleyebilmek mümkündür. Cimri.com’da seçtiğiniz jant modellerini birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Böylece seçim sürecini de en hızlı hale getirebilirsiniz. Ayrıca ilginizi çeken jant modellerine diğer kullanıcılardan gelen jant yorumları ile gerçek tecrübelerden faydalanıp seçiminize yön verebilirsiniz. Tercih ettiğiniz jantı en kısa sürede ve en uygun fiyata bulmak için, cimri.com’u ziyaret edebilirsiniz.  

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery