track source
track source

Klasik Gitarlar

En Ucuz Klasik Gitarlar Fiyatları

551 Ürün gösteriliyor.
Boyun Malzemesi
Klasik Gitarlar fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Klasik Gitarlar modelleri ve Klasik Gitarlar fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Klasik Gitarlar kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Lastvoice, Cross, Tiger, Yamaha, Manuel Raymond. 551 adet Klasik Gitarlar fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Extreme XAF80EQ4BK Elektro Akustik Gitar
Extreme XAF80EQ4BK Elektro Akustik Gitar
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Klasik Gitar Nedir?

İnsanoğlunun müziği hayatının içine yerleştirmesi sürecinde, birçok enstrüman icat edilmiştir. Bu enstrümanlar, genelde belli müzik türleriyle özleşmiş şekilde kullanıldığı gibi, birden fazla müzik türüyle de uyumlu ve bu müzik türleri içinde kullanılabilir. Gitar ise neredeyse her tür müzik türünde kullanılan, yaygın bir enstrümandır.

Telli çalgılar arasında yer alan gitar, parmakla veya pena yardımıyla çalınan, dikey olarak sekiz şekline benzeyen, sapı üzerinde ses perdeleri olan, yay kısımları oval şeklinde üretilen bir çalgı türüdür.

Klasik gitar ise tüm gitar türlerinin atası olarak kabul edilir. Gövdesinin tam ortasında ses deliği denen bir boşluk vardır. Gitarın üzerinde yukarıdan ilk üç tel, kalın teller olarak bilinir ve ipek üzerine sarılmış çeliktir. Aşağıdan ilk üç tel ise naylondur. Genelde klasik ve flamenko müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Klasik Gitar Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Gitar seçimi yaparken kararsızlık yaşıyor ve doğru seçimi yapabileceğinizi düşünmüyorsanız çevrenizden yardım almak en doğrusu olur.

İçi boş ve ortasında yuvarlak bir delik olan klasik gitarların üç kalın teli metal, üç ince teli naylondur. Çalmak için amplifikatöre gerek yoktur ancak bazı klasik gitarlarda amplifikatöre bağlanabilmek için özel manyetikler vardır. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer unsur da klasik gitar ve akustik gitar arasında farklar olduğudur. Bu iki gitar arasındaki temel fark tellerdir. Klasik gitarda ince teller misinadan yapılmışken akustik gitarda ise teller tamamen çeliktendir. Teknik olarak klasik gitar daha çok tırnaklarla; akustik gitar ise pena ile çalınır. Ancak bu bir kural değildir. Klasik gitar Flamenko için ve klasik gitar için yazılmış parçalara uygundur. Ancak akustik gitar daha çok rock, blues, jazz ve bunların türevleri müziklerin harmonik yapılarında yer alırlar.

Klasik Gitar Nasıl Seçilmelidir?

Klasik gitarları seçerken öncelikle hoşlandığınız ve çalmak istediğiniz müzik tarzına uygun bir gitar seçmeniz gerekmektedir. Klasik gitarın yapısı gereği hemen her şeyi çalmak mümkündür. Tarzınızı belirledikten sonra alacağınız klasik gitarın sesini kontrol etmeli ve akortlarını mutlaka yapmanız gerekmektedir. Satın almayı düşündüğünüz klasik gitarın sesi kadar malzemesi de önem taşımaktadır.Tüm gitar modellerinde olduğu gibi klasik gitarlarda da ses direkt olarak malzeme ile ilişkilidir. Klasik gitarda daha iyi ses alabilmek için tercih edilen yan ve arka bölümünde ağaç gül veya akçaağaçtır. Klasik gitarın ön kapağının sedir veya ladin, klavyesinin ise abanoz ağacı olması en ideal olanıdır. Klasik gitarlar el ve parmaklarla çalınan bir enstrüman olduğundan, klasik gitar seçiminde dikkat edilmesi gerekilen diğer bir önemli durum ise rahatlığınızdır. Rahat klasik gitar çalabilmeniz için, klasik gitarın mutlaka telleri klavyeden çok üstte olmamalıdır. Klasik gitarın perdelerine rahat basabilmeli ve klavyenin kalınlığı veya inceliği ellerinize uygun olmalıdır. Klasik gitarın en ince perdesine kadar perdeleri kontrol etmeniz de cızırtılı bir ses çıkmasının önüne geçecektir.

Klasik Gitar Nasıl Akort Edilir?

Klasik gitarınızı çalmaya başlamadan önce mutlaka akordunu yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir kulak gelişimi ve güzel bir tını yakalayabilmeniz için klasik gitarınızın akort edilmesi büyük önem taşımaktadır. Günümüzde klasik gitarların da kolayca akort edilebilmesini sağlayan dijital akort cihazları bulunmaktadır. Siz klasik gitarın tellerini çaldıkça, ekranda nota belirir ve ince ayarı yapmanızı kolaylaştırır. Dijital akort aleti kullanarak klasik gitarınızı akort ederken bilmeniz gereken en önemli nokta, batı sistemli notasyona dayanmış olduğudur. Klasik gitarı çalma pozisyonunda tuttuğunuz zaman en altta kalan tel birinci teldir ve mi ile başlamaktadır. Sırasıyla; Mi, Si, Sol, Re, La ve Mi olarak yukarıya çıkmaktadır. Siz de kendinize en uygun klasik gitar modeline Cimri’den en ucuz fiyat seçenekleri ile kolayca sahip olabilirsiniz.

Klasik Gitar Fiyatları Nasıldır?

Klasik gitar fiyatları 35 TL ile 5.800 TL arasında geniş bir yelpazeye sahiptir. Manuel Raymond, Barcelona, Rodriguez gibi popüler markaların birçok modeline ve daha bir çoğuna Cimri.com aracılığıyla ulaşabilir, yerel ağdan doğru satıcıya ulaşırken aynı zamanda bütçenize en uygun gitarı seçebilirsiniz.

track source