Klimalar

Klimalar Fiyatları

647 Ürün gösteriliyor.
Klima Teknolojisi
Soğutma Kapasitesi
Soğutma Verimliliği ( Enerji Sınıfı )
Wİ-Fi Kontrol
İç Ünite Ses Düzeyi
Filtre
Uyku Modu
Sessiz Çalışma
Klimalar fiyatları ve çeşitleri cimri.com'da! Cimri.com'a ait diğer ürün kategorilerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Kombi Tipi Buzdolabı Fiyatları
 • Koşu Ayakkabısı Fiyatları
 • Kömürlü Mangal Fiyatları
 • Kulak İçi Kulaklık Fiyatları
 • Kule Tipi Vantilatör Fiyatları
 • Cimri'nin Seçimi
  Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

  Klimalar

  Klima kullanımı günümüzde oldukça yaygın olsa da bulunulan ortamın ısısını uygun derecelerde tutmak için geliştirilen araçların tarihi oldukça eskidir. Örneğin; Eski Mısır’da egemen sınıfın palmiyeyi kendilerini serinletmek için yapraklarını araç olarak kullanması, Romalıların ise hamamlarında ventilasyon ve ısıtma sistemleri kullanmaları bunlara bir örnektir. Orta çağlarda ise Leonardo Da Vinci evin bir odasını havalandırabilmek için su ile çalışan bir fan icat eder. Tüm bu geçmişe bakıldığında günümüzde modern anlamda kullandığımız klimalar bilgisel bir birikimle teknik açıdan oldukça gelişmiş bir şekilde bize sunulur. Günümüz şartlarına en yakın modern klima modeli ise 1844 yılında John Gorrie tarafından bir hastane için ilk kapsamlı soğutma makinesi olarak üretilir. Wills H. Carrier tarafından klima endüstrisinin iklimlendirme olarak adlandırdığı teknik detaya sahip bir klima üretmesiyle 1920’lerde tiyatrolarda kullanılmaya başlanır. Bu hızlı gelişmelerin ardından 1950’li yıllardan itibaren ise split tip klimalar üretilmeye başlanır. Tüm bu gelişmelerin ardından günlük yaşamı oldukça kolaylaştıran bu klimalar birçok farklı boyutta üretilir. Ortamın genişliği ve kullanım amacının farklılaşmasına göre farklı teknik detaylarla donatılan bu klimaları seçerken ilk olarak kullanım amacını göz önünde bulundurulması önemlidir. Ev ortamı ile banka, hastane gibi büyük ortamların farklılıklarına göre ısıtma ve soğutma sistemlerindeki teknik gelişmişlik düzeyleri de farklılık gösterir. Birçok farklı modelde üretilen bu klimalar ile isteğinize uygun bir cihazı kolaylıkla seçebilirsiniz.

  Klima Modelleri ve Özellikleri

  Klimalar birbirinden farklı modeller ile birçok farklı ihtiyaca yönelik üretilmesi sayesinde hemen her şart ve duruma uygun olarak seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev tipi klima modellerinde genellikle iç ünitesi duvara dış ünitesi yani moturu dış mekana yerleştirilen split model klimalar tercih edilir. Bu model klimalar birbirinden farklı BTU seviyeleri ile satışa sunulur. Mekanın metrekaresi bu seçimi yapmakta en önemli unsurdur. 9000 BTU klima 18-23 m2 alanlar için yeterli olurken klima 12000 BTU seviyesinde ise 23-35 m2 alanlar için yeterlidir. Klima 18000 BTU ise 35-48 m2 alanları ısıtma kapasitesine sahiptir. 24000 BTU klima ise 48-57 m2 alanlarda yeterli bir iklimlendirme performansı sunar. Duvar tipi klimaların dışında kullanımı rahat olan taşınabilir klima modelleri de bulunur. Portatif klima olarak da bilinen bu klimalar özellikle küçük alanlarda düşük maliyetli bir çözüm olarak birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. 5000 BTU’dan 12000 BTU’ya kadar farklılık gösteren soğutma kapasiteleri ile küçük mekanlardan orta ölçekli mekanlara kadar birçok alanda kullanılabilir şekilde tasarlanır. Salon tipi klimalar ise sahip oldukları güçlü motorlar ile büyük alanlarda oldukça kullanışlıdır. Kafeler, restoranlar, bankalar veya spor salonları gibi büyük alanlarda 46000-48000 BTU gibi büyük kapasitelere sahip bu klimalar 100-110 m2 gibi büyük alanları kolaylıkla ısıtabilir veya soğutabilir. Akım ve güç tüketiminden kompresör hızını ve soğutucu gaz akışını kontrol ederek tasarruf sağlayan klima inverter modelleri ise tasarruf yapmak ve ortamdaki ısıyı dalgalanma olmadan sabit bir noktada tutmak amacıyla geliştirilir. Bu nedenle evlerinizde uzun vadede tasarruflu ve daha dayanıklı bir klima isterseniz oldukça uygun bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Klima modelleri bu çeşitlilik sayesinde hemen her ihtiyaca uyan bir biçimde kolaylıkla tercih edilebilir. Ayrıca tüm bu klima modellerinde en önemli noktalardan birisi de elektrik tasarrufuna dikkat edilmesi gerektiğidir. İklimlendirme performansının yanı sıra ortamın enerji tasarrufu ile öne çıkan A sınıfı klimaları tercih etmek daha doğrudur.

  Klima Fiyatları

  Klima fiyatları ihtiyaçlara uygun olacak şekilde birbirinden farklı modellerle üretilmesi nedeniyle oldukça değişkenlik gösterir. Bu nedenle öncelikle dikkat edilmesi gereken konu bütçenizi doğru yönlendirebilmek için ihtiyacınızın ne olduğunu tespit etmeniz gerekmesidir. Bu nedenle hangi ortamda hangi kapasitede bir klimayı kullanmanız gerektiğine göre fiyatları da daha iyi analiz edebilirsiniz. Seçiminizi yaparken A sınıfı bir klimaya daha yüksek bir fiyat vermeniz gerekebilir. Fakat enerji tasarrufunda öncü olan bu klimalar sayesinde daha düşük faturalar ödeyerek uzun vadede daha tasarruflu bir seçim yapmış olursunuz. Ayrıca inverter teknolojisi ile üretilen klimalar temiz, çevre dostu bir tasarım ile tasarruf ve yüksek performansı bir arada sunar. Bu nedenle günümüzde en çok tercih edilen modellerden biri olan inverter klimalar tüm dünyadaki çevre sorunları sebebiyle oldukça öne çıkan klimalardır. Boyut olarak ise evde odalarınızın metrekaresine göre seçeceğiniz BTU kapasiteleri fiyatları etkileyen unsurlardan biridir. Ayrıca salon tipi klimalar daha büyük alanlar için daha büyük performans göstermesi gerekmesi nedeniyle daha yüksek fiyatlarla satışa sunulur. Portatif klimalar ise aksine çok daha küçük alanlar için daha düşük performans göstermesi gerekliliği nedeniyle daha düşük fiyatlarla satışa sunulur. Tüm bu ayrıntıların yanı sıra klima markaları da farklı teknolojik detaylandırılmaları nedeniyle farklı fiyatlandırmalarla ürünlerini satış sunar. Bu nedenle ihtiyacınızın ne olduğunu tespit etmenizin yanı sıra istediğiniz markanın da neler sunduğuna göz gezdirerek daha doğru bir karar verebilir, böylece daha doğru bir fiyat analizi yapabilirsiniz. Ayrıca kendiniz için en uygun klimayı seçmenizin ardından internet üzerinden sıklıkla arama yaparak dönemsel olarak yapılan indirimleri ve kampanyaları yakalayabilir, böylece istediğiniz klimaya oldukça uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

  Klima Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

  Ev, ofis gibi alanlar için seçilen klimalar kullanacağınız ortam ve ihtiyaca göre çeşitlere ayrılır. Mekanın büyüklüğü, kişi sayısı, elektronik eşyaların miktarı gibi ortam ısısını değiştiren faktörlerin neler olduğunu gözden geçirerek doğru kapasitedeki klimayı seçebilirsiniz. Ayrıca A, A+, A+ ve A+++ olmak üzere dört farklı enerji sınıfı ile üretilen klimalar enerji tasarrufu konusunda seçim yapmanız gereken önemli ayrıntılardandır. A+++ enerji sınıfındaki klimalar %40 oranında daha yüksek verimlilik sağlamasıyla öne çıkar. Hem soğutma hem de ısıtma konusunda yüksek bir performans arıyorsanız inverter klimalar oldukça uygun bir tercih olarak satışa sunulur. Neredeyse -15 derecede bile yüksek bir ısıtma sağlayabilen bu klimalar enerji harcaması bakımından diğer klimalara oranla %44 enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca evinizin birkaç odasında birden ısıtma ve soğutma performansına ihtiyacınız varsa multi-split klimalar daha doğru bir tercihtir. Tek bir dış üniteye yani motora bağlı olarak birkaç farklı odayı farklı klima iç üniteleri sayesinde ısıtabilirsiniz. Böylece her oda için tek bir ünite kullanarak daha tasarruflu bir seçim yapmış olursunuz. Klima temizleme konusu ise klimanızın sürekli doğru bir performans sergilemesi ve havanın temiz kalarak sağlıklı bir ortamın devamlılığı açısından önemlidir. Klimanızı temizlemek için çağırabileceğiniz bir servis bulunmasının yanı sıra klima temizlemek için üretilmiş köpüklerle kendiniz de temizleyebilirsiniz. Fakat doğru bir temizlik için servis yardımı almak daha doğru bir karar olabilir. Klima çeşitleri aynı zamanda nem seviyesini dengeli bir noktada tutmak üzere tasarlanır. Yeterli nem seviyesini koruyan bir klima seçerek daha sağlıklı ve nefes alması kolay bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca çevrenize zarar vermeyecek bir klima arıyorsanız, çevre dostu R 410 A gazı kullanılan klimaları seçebilirsiniz.

  Bizi Takip Edin!

  Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
  Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

  AppStoreGoogle PlayAppGallery