track source

Klimalar

En Ucuz Klimalar Fiyatları

747 ürün gösteriliyor.
Klima Teknolojisi
Soğutma Kapasitesi
Soğutma Verimliliği ( Enerji Sınıfı)
Wİ-Fi Kontrol
İç Ünite Ses Düzeyi
Filtre
Uyku Modu
Sessiz Çalışma
Klimalar fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Klimalar modelleri ve Klimalar fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Klimalar kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Samsung, Bosch, Toshiba, Arçelik, LG. 747 adet Klimalar fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Mitsubishi SRK35ZMP-S A+ Enerji Sınıfı 12000 BTU Duvar Tipi Klima
Mitsubishi SRK35ZMP-S A+ Enerji Sınıfı 12000 BTU Duvar Tipi Klima
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Klima Nedir?

Klima; günlük hayatta çok sık ihtiyaç duyduğumuz havanın ısınma, soğuma, havayı temizleme sirkülasyon yaptırma ve havanın nem miktarının belirli ve sabit bir oranda tutulma işleminin sürekli olarak temin ve tesis edilerek vücut ısımıza uygun bir alan sağlayan araçtır.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima alırken dikkat etmeniz gereken durumlardan biri olan klima çeşitleri, onu kullanacağınız kapalı ortamın neresi olduğuna ya da bu ortamın ne kadar geniş olduğuna göre değişim göstermektedir. Bir binanın kullanım amacı, bulunduğu bölge ve o bölgenin bağlı olduğu dış hava şartlarına göre değişim göstermektedir. Binayı kullanan ya da kullanmak isteyen yatırımcıların ve bina sahiplerinin birbirinden çok farklı işletme şartı talebinde bulunmak istemesi olası bir durumdur. Bu nedenle klima sistemleri bu ihtiyaçları karşılamak için çoğunlukla farklı tip ve özelliklerde tasarlanır, parçalar bu doğrultuda yapılır ve işletilirler. Klima sistemlerini sınıflandırmanın amacı bir sistemi diğer sistemlerden ayırabilmeyi sağlamak ve bireylerin ihtiyaçlarına bağlı olarak en doğru klima sistemini seçmeyi kolaylaştıracak pratik bir yöntem yaratmaktır. Ancak eğer klimanın tasarımcısı müşteri için en doğru klima sistemini belirleyemezse ve diğer klima modellerinden farklı yapamazsa, işte o zaman tasarımcı başarısız olur.

Klima sistemi çeşitleri, hava dağıtım ve akışkan cinsine göre sınıflara ayrılır. Bunlar tüm havalı sistemler, tüm su ile çalışan sistemler, bağımsız üniteli sistemler, hava-su ile çalışan sistemler olmak üzere ayrılır.

Bağımsız Üniteli Klimalar

Split klimalar, Pencere tipi klimalar, Çatı tipi paket klimalar, Taşınabilir tip portatif klimalar Yukarıda adından söz ettiğimiz klimalara bağımsız denmesinin elbet ki bir sebebi vardır. Bunun nedeni ilave bir ekipman (pompa, fan, klima santrali, vb.) gerektirmeksizin bağımsız bir şekilde görevini ve işlemini yerine getirmesidir. Bu tip klimalar çoğunlukla bireysel kullanıma küçük ısınma ve soğuma gereksinimi olan mekanlara yönelik hizmet etmektedir. Bu tür sistemi olan klimalarda soğutma-ısınma işlemini yapabilen tüm ekipmanlar paket cihaz içerisinde yer almaktadır.

Split Klimalar

Split klimalar iç ve dış olmak üzere iki farklı üniteden oluşmaktadır. Dış ünite kompresör ve kondanser, iç ünite ise evaporatörden meydana gelir. Aslında bu tip klimaları pencere tipi klimaların ikiye ayrılmış hali olarak düşünebilirsiniz. İç ve dış ünitelerin arasındaki soğutucu akışkan dolaşımı, izoleli bakır borularla sağlanmaktadır. Split klima kullanmaktaki amaç ortamdaki klimadan kaynaklı gürültü düzeyini minimuma indirmek ve iç ünite yerleştirirken yer kazanarak bulunduğu ortamda ses ve görüntü kirliliği yapmadan rahat, kullanımı kolay olmasıdır. Bazı split modellerde uzaktan kumanda, zaman ayarı, programlanabilme, nem alma, kapasite kontrolü vb. ilave fonksiyonlar da bulunmaktadır. Split klimalar, yalnızca soğutma işlevi olmasının yanında ısıtıcı olarak da temin edilebilinmektedir.

Pencere Tipi Klimalar

Sadece tek bir üniteden oluşup dış ortamla direkt olarak temas hainde bulunan, duvar ya da pencereye monte edilen farklı bir klima tipidir. Sistemi oluşturmakta olan komponentlerin hepsi bir ünite içinde yer alır. Pencere tipi klimalar tercihe göre pencere ya da duvara bir delik açılarak monte edilir. Dış ortam ile direkt temas halinde olduğu için oda içerisinde taze havaya ihtiyaç duyulması durumunda bu ihtiyacı sağlama gibi özellikleri olan tipleri de mevcut bulunur. Ayrıca pencere tipi klimalarda split klimalarda olduğu gibi ısıtma ve uzaktan kumanda, zaman ayarı, programlanabilme, nem alma gibi özellikleri de vardır. Bireysel klimalardan biri olan pencere tipi klimalar üç ayrı tipte üretilmektedir. Tabi ki bütün bireysel klimalarda olduğu gibi pencere tipi klimalarda olduğu gibi istenen en büyük özellik, soğutma işlevidir. Bu tip klimaların diğer klimalardan üstün özelliği dış ortamla temas halinde olduğu için dış ortamdan bir miktar taze hava alma özelliği de vardır. Ayrıca bunun da yanında ortam içinde sirkülasyon filtreleme ve hava nemi alma işlevi de yer almaktadır. Bireysel klimalarda kullanılan ve pencere tipi klimalarda da ısıtma işlemi için tercih edilmekte olan ısı, pompası uygulaması, soğutma çevriminin ters çalışmasıyla birlikte sağlanmakta olan bir metottur ve ısıtma için kullanılan birçok metottan daha ekonomik olarak tanımlanmaktadır.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bunaltıcı, sıcak havalarda ferahlık sağlamanın en ideal yolu olan klima kullanmaktır. Ancak her teknolojik üründe olduğu gibi, klimada da eski klimanızı yenilerken ya da sıfırdan ilk defa bir klima alacağınız zaman dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. Bu unsurlar aşağıda kısaca belirtilmektedir.

Klimanızı satın aldıktan sonra da rahat bir şekilde kullanmanız için klima alacağınız firmanın satış sözleşmesinde yazan satış öncesi ve sonrası hizmetlerin güvenilir olup olmadığına, klimanızın başına gelen herhangi bir arıza durumunda acil müdahale gerektiğinde geniş bir servis ağı bulunup bulunmadığına dikkat etmelisinizdir.

Konfor koşullarınıza uygun en ideal klimayı seçmeden önce uzman yetkili servis teknik personelinden yardım alarak klimayı almak istediğiniz mekanın ihtiyacına göre daha az kapasiteli bir klima, verimli bir soğutma işlemi sağlamayacağından dolayı kompresör sürekli olarak devrede kalacak ve bu da enerji harcamasını artıracaktır.

Eğer klima kapasitesi mekanın ihtiyaç duyduğundan çok daha fazlaysa, ortam çok çabuk soğuyacak ve kompresör sık aralıklarla kapanıp açılacaktır. Bu durum klimanızın enerji sarfiyatını artırdığı gibi klimanın bulunduğu ortamı gereğinden çok daha fazla soğutacak ve ayrıca ses kirliliğine fazlasıyla sebep olacaktır. Eğer büyük bir mekana klima alacaksanız salon tipi klima; ancak küçük bir mekanda kullanacaksanız split tipi klima sizin için daha yararlı ve daha karlı olacaktır. Enerji tüketimini en aza indirmek için, yüksek enerji verimi oranına sahip olan ve A sınıfı klimaları kullanmalısınızdır. Klimanızın iç ortamdan dış ortama ya da dış ortamdan iç ortama aktarabildiği enerji miktarının harcadığı elektrik enerjisi olan EER-Enerji verim oranı ya da COP-performans katsayısının yüksek olması önemlidir. Eğer ki enerji verim oranı yeterince yüksekse klimanızın çok daha verimli çalışabilmekte olduğunu siz de görebilirsiniz.

Eğer ısıtma konusunda başarılı olan bir klima arıyorsanız, Inverter teknolojisine sahip olan bir klima almanız sizin için en sağlıklı seçim olur. Hem soğutma hem de ısıtma konusunda oldukça başarılı bir klima arıyorsanız Inverter teknolojisine sahip klimalar ile -15 derecede dahil verimli ısıtma sağlayabilmeniz mümkündür. Önemli bir başka konu olan enerji kullanımı bakımından ise standart klimalara kıyasla %44’e varan oranda daha da avantajlıdır.

Konforlu ve ayrıca nem seviyesi dengesinin uyumlu olduğu bir ortam yaratmak için, sağlıklı nem alma özelliği olan klima almayı tercih edilmesi doğru olur. Özel nem alma özelliği bulunan klimalar, ortam havasını aşırı soğutmadan, yeterli dem seviyesini koruyacaktır. Bu sayede de havanın sıcak olmadığı, ancak nem seviyesinin rahatsız edici miktarda olduğu vakitlerde soğuk hava üfleme ihtiyacı hissetmeden bulunmakta olduğunuz mekanın nem fazlalığını alabilirsiniz.

Yeni bir klima alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de klimanın sahip olduğu filtre donanımlarını iyice araştırılması gerektiğidir. Çünkü bazı filtreler sadece havada bulunan toz ve polen gibi çeşitli partikülleri tutma görevi görmektedir. Ancak gelişmiş filtreler bu partikülleri tutmanın yanı sıra da havada uçuşmakta olan alerjik özelliğe sahip olan bu partiküllerin protein yapısını bozarak pasif olmasını sağlar. Bu sayede klimanız çok daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlayarak alerji benzeri sağlık sıkıntıları ortadan kaldırarak sağlık tehdidini en aza indirir.

Eğer ki siz de sağlıklı bir yaşam alanına önem veriyorsanız Neo Plasma özelliği bulunan ürünleri tercih etmeniz doğru olur. Klimaya ısıtma ve soğutma işlevi dışında bir de hava temizleme özelliği kazandırmak için tasarlanan Neo Plasma teknolojisi, iki farklı yönü olan çözüm sunar. Normal filtreler gibi filtre değişimi gerekmediği gibi ortam havasını temizlerken harcadığı elektrik bakımından da siz kullanıcılar için oldukça tasarrufludur.

Eğer ses düzeyine dikkat ediyorsanız ve gürültülü ev aletleri sizi rahatsız ediyorsa yani konforlu, sessiz, sakin bir ortam istiyorsanız düşük sesli çalışan Inverter teknolojisine sahip klimaları tercih etmeniz sizin için daha yararlı olur.

Sağlıklı ve dengeli ısınan bir yaşam alanı için değişken sıcaklık değerlerini otomatik olarak algılayan ve buna göre ısıtma-soğutma konumlarını ayarlayan klimaları tercih etmeniz makul bir seçim olur. İstediğiniz özelliklerin arasında klima alacağınız mekanda doğal bir rüzgar esintisi hissetmek istiyorsanız, Doğal Rüzgar Etkili Otomatik Hava Yönlendirme sistemine sahip olan bir klima satın almanız durumunda bu özelliklere rahatlıkla ulaşabilmeniz söz konusudur.

Klimanızın belirli saatlerde düzenli çalışmasını isteyebilirsiniz. Eğer klimanızın yirmi dört saatlik zaman diliminde belirli saatlerde açılıp kapanmasını sağlamak isterseniz, yirmi dört saatlik çoklu programlama özelliği bulunmakta olan klimaların tercih edilmesi beklentilerinizi karşılamaya yetecektir.

Siz de çevre kirliliğini olabildiğince minimuma indirmek istiyor ve bu konuda duyarlıysanız yani çevreye zarar vermeyecek bir klima arıyorsanız, çevre dostu R 410 A gazı kullanılan klimaları seçebilirsiniz.

Klimalardan Gelen Kötü Kokular Nasıl Engellenebilir?

Klima bakımı konusunda insanların en çok sordukları soruların içerisinde bir de kötü kokulardan kurtulma konusunda tavsiye isteyenler de büyük bir yer tutmaktadır. Aslında klimaların koku yaymalarının sebebi bir noktada doğru çalıştıklarının da işaretidir. Yüksek debilerde hava çekip üfleyerek sıcak ve soğuk hava sirkülasyonu sağlayan klimalar kapaklarının altında filtre bulundurmaktadır. Bu filtreler klimanın bulunduğu ortama partikülsüz hava üflemek için kullanılmaktadır. Bu durumda da haliyle çok uzun süre kullanılmakta olan klimaların filtrelerinde biriken partiküller kötü kokulara çok rahat sebep olabilmektedir.

Aslında klimanızdan gelen kötü kokuları engellemek ya da mümkün olduğunca geciktirmek çok da zor değildir. Bunun için klimanın kullanıldığı odalarda sigara içilmeyip dumana sebep olabilecek eylemlerin gerçekleştirilmemesi ve klimanın olduğu odaların düzenli olarak havalandırılması yeterli bir çözüm olacaktır.

Yukarıda bahsedilen durumlar gibi alınan önlemlerle birlikte koku yapma ve filtre kirliliği sorunlar geciktirilebilir. Klima ömrünün uzaması, sağlıklı hava solunması ve koku unsurlarının oluşmaması için de klimaların kullanıldığı zaman dilimlerinde, iki haftada bir temizlenmesi gerekli bir unsurdur.

Klima, Doğru Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Klimalar, hassas birer elektronik donanıma sahip ev aletleridir. Klimaların düzenli temizliklerinin yapılacağı zaman dilimlerinde kullanım kılavuzunda yapılması söylenen direktiflere göre klimanın kapağı açılarak ön filtrelerine erişim sağlanmaktadır. Klimanızı kullanmak istediğiniz zaman ya da kullandığınız süre zarfı boyunca iki haftada bir temizlemek için sadece bu filtreyi temizlemeniz gerekmekte ve klima kullanım talimatlarına uymanız sizin için yeterli olacaktır. Klima filtresinin basit bir şekilde ev ortamında temizlenmesi için sırasıyla şu yollar izlenmelidir; Sahip olduğunuz klimanın kullanma talimatlarında belirtilmekte olduğu gibi kapağını açıp ön filtresine erişiniz.

Klimanızın filtresini çok dikkatli bir şekilde yerinden çıkararak küvetinizde ya da lavabonuz gibi filtreyi rahatlıkla temizleyebileceğiniz bir yerde su ile nazikçe yıkayınız. Sahip olduğunuz klimanın filtresini temizlerken kullandığınız suyun soğuk olması gerekmekte ve herhangi bir deterjan ya da temizlik maddesi kullanımı gerekmemektedir.

Klimanızın nazikçe temizlediğiniz filtresini uygun bir ortamda hatta güneşin altında da kurutmanız sizin için sorun teşkil etmez.

Eğer ki ihtiyaç duyduğunuz bir an olursa klima filtresinin arkasında açılmakta olan klima bölgesini elektrikli süpürge ile orta şiddete ayarlıyken çalıştırarak fırça ağzı ile sert hamleler yapmaksızın süpürerek temizleyebilirsiniz.

Klimanızın kuruyan filtresini yine kullanma talimatlarında yazana uygun bir şekilde yerine takarak artık temizlenmiş ve haftalık bakımı yapılmış olan klimanızı gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yukarıda anlatılan bu temizlik yöntemini klimanızı kullandığınız dönemler içerisinde iki haftada bir düzenli olarak yatırmanız gerekir. Ayrıca bunların yanında yılda bir kere de klimanızın yetkili firmasından yardım alarak teknik temizliğini de yaptırmanız hem sizin için; hem de klimanızın uzun ömürlü olup sağlıklı çalışması için faydalı birer işlem olacaktır.

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer tüm elektronik aletlerde de olduğu gibi klima kullanırken de dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususlara ne kadar çok dikkat edilirse, klimadan alınan verim ve performans da o kadar artacaktır. Klima kullanırken dikkat edilecek olan noktalar kısaca şunlardır: Klimanızın ısı değerlerini çok sıcak ya da çok soğuk olarak ayarlamayın. Toplumda sıkça yapılan hatalardan biri olan çok daha hızlı ısıtma ya da soğutma düşüncesiyle dereceyi çok arttırıp azaltmak sadece klimanıza büyük zararlar verip onun kullanım ömrünü azaltacaktır. Klimalarda bulunan üfleme hızını gerektiğinde daha fazla tutmak cihazın çok daha fazla zorlanması ve çok daha çabuk yıpranmasına sebep olacaktır. Bu neden dolayısıyla bu tutumdan olabildiğince uzak durmanız şarttır.

Yazın klima kullanırken dikkat edilecek hususlar arasında gündüz saatlerinde sıcaklığın yüksek olması sebebiyle klima çalıştırırken kapı ve pencerelerin kapalı olup, akşamları sabaha göre biraz daha serin olan havalarda klimanın kapalı, pencere ve kapıların açık olması hem evin havalanması; hem de sağlığınız açısından en doğru hareket olacaktır. Hatta bu davranışla beraber elektrik tüketimini de azaltıp tasarruf etmiş olursunuz.

Günler sıcak değil ancak nemli ise nem alma modunda çalıştırabilirsiniz. Klimanızın önünde perde vb. mobilya bulundurmamanız önemli hususlardan biridir. Çünkü bu tür bir hata yaptığınız anda klimanızın hava çıkışı engellenir. Eğer mümkünse ve uygun şartlar var ise iyi bir yalıtım gerçekleştirme imkanı bulunan selektif camlı pencereler kullanmanız da klima kullanırken dikkat etmeniz gereken maddeler arasında yer almaktadır.

Klima Fiyatları Nasıldır?

Birçok çeşide sahip olan klimaların fiyatları model, özellikler, büyüklük ve kullandığı güç, enerji gibi birçok etkene bağlı olarak değişim göstermektedir. Fiyat aralığı minimum 1.200 TL ve maksimum 85.120 TL arasında olup Toshiba, Samsung, Bosch, Vestel gibi birçok markanın arasından onlarca modele Cimri.com aracılığıyla ulaşıp farklı satıcılar arasından bütçenize en uygun klimayı bulabilir ayrıca bu şekilde bütçenizi koruyabilirsiniz.