Paten

Paten Fiyatları

489 Ürün gösteriliyor.
Paten fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Paten modelleri ve Paten fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Paten kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Diğer, Delta, Barbie, Vardem, Sportive. 489 adet Paten fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Decathlon Oxelo MF500 Siyah Mavi Yetişkin Hardboot Freeride Paten
Decathlon Oxelo MF500 Siyah Mavi Yetişkin Hardboot Freeride Paten
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Oxelo Fit 3 Si̇yah-Gri̇ Erkek Fitness Pateni
Oxelo Fit 3 Si̇yah-Gri̇ Erkek Fitness Pateni
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Delta DAS12 Hawai Urban Deluxe Paten
Delta DAS12 Hawai Urban Deluxe Paten
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Paten

Özellikle yaz aylarında spor yapmak havanın sıcak olması ve havadaki nem oranı fazlalığı yüzünden kabul edersiniz ki biraz daha zor bir hale gelebiliyor. Bu sebepten ötürü de insanlar dışarıda açık havada yapabilecekleri eğlenceli, güzel ve canlandırıcı faaliyetleri tercih ediyor. Havaların ısınmasından dolayı kapalı spor salonlarda kullandığınız aerobik eldivenlerini ve koşu ayakkabılarını depoya kaldırırken büyük bir istekle hevesle rafdan indirdiğiniz bir şey paten.

Paten en kolay ve genel olarak tanımıyla tekerlekleri olan ayakkabılardır. Patenlerin de her türlü üründe olduğu gibi çok farklı çeşitleri de vardır. Genel olarak dört adet tekerlek bulunmaktadır. Yetişkinlerde bu dört teker tek sıra halinde arka arkaya, çocuklarda ise bu dört teker iki tane önde iki tane arkada olmak üzere dengeyi sağlamak amacı ile yan yana bulunur. Bu dizilimin genel amacı tabi ki çocuklarda güvenliği ön planda tutmaktır. 

Paten Modelleri

Özellikle de çocuklar için daha çok eğlence, daha çok keyif, daha çok oyun ve daha çok hız anlamlarını içeren paten çeşitleri söz konusu olduğunda yetişkinler için de eğlence ve keyif dışında ciddi bir hobiyi ya da profesyonel bir sporu ifade edebiliyor. Kısaca paten modelleri aslında kızaklı ve tekerlekli olarak ayrılabilir; kızaklı paten modelleri artistik patinaj olarak bilinen buz pateni, hokey gibi buz sporlarında kullanılırken; iki tekerlekli patenler ya da dört tekerlekli patenler de düz ve tercihen beton bir zeminde verimini en yükseğe çıkarmaktadır. 

Söz konusu paten modelleri tekerli paten modelleri olduğu zaman da sokak pateni ve salon pateni olmak üzere iki farklı paten türü olduğunu söylemek mümkündür. Sokak patenlerinin tekerleri daha yumuşak bir malzeme olan kauçuktan üretilmektedir ve silikonlu patenler olarak bilinmektedir. Salon patenleri ise genellikle ahşap salon zemininde sürülmek üzere tasarlandığı için ahşap malzemeden üretilen tekerlere sahiptir. 

Paten sporunu yapmak eğlenceli olduğu kadar sıkça düşüp kalkmaya da sebep olduğu için dikkat gerektiren bir spordur. Kazalara önlem alabilmek için mutlaka kask, dirsek ve diz korumaları gibi koruma ekipmanlarını takmak çok önemlidir ve bu ekipmanlar tehlikeleri de en aza indirir. Bu nedenle özellikle de yeni paten süren çocukların bu korumalıkları takmaları güvenlik açısından çok önemlidir. Diğer sporlar gibi paten sporuna başlarken de çocukların ebeveyn gözetiminde olmasında büyük yarar vardır. Paten sürerken özellikle spora yeni başlayan çocukların diz ve dirsek korumalıklarını ve kasklarını mutlaka takmaları da önemli bir noktadır. 

Paten modelleri genel olarak bakıldığında yaklaşık olarak 5 ana kategoride incelenebilir. Bu modellerden ilki olan fitness patenleri; daha çok spor yapma amacı ile kullanılmaktadır ve genellikle düz zeminlerde sürülmektedir. Bu model paten sporuna başlangıç için oldukça uygun bir seçenek olarak kabul edilmektedir ve bu paten çeşidi aynı zamanda çocuk patenlerini de kendi kategorisi içine almaktadır. Urban adı verilen patenler ise, fitness patenlere göre daha engebeli ve zorlu zeminlerde de kullanılmaktadır. Slalom paten çeşitleri ise hızlı bir şekilde slalom yapabilme özelliği sayesinde bu adı almışlardır. Slalom patenlerin amacına uygun olarak manevra kabiliyetleri son derece gelişmiştir ve bu modellerin topuklarında fren bulunmamaktadır. Bu nedenle slalom patenler bu spora başlangıç için tavsiye edilmeyen modeller arasında yer almaktadır. Diğer bir çeşit olan agresif patenler özellikle patenlere uygun olarak dizayn edilmiş rampalarda kaymak için uygundur. Bu modellerin tekerlekleri diğer paten modellerine göre daha küçüktür. Son model olan hız pateni ise adından da anlaşılabileceği gibi mümkün olduğunca hızlı gidebilme amacıyla tasarlanan modellere verilen addır. Bu modellerin tekerlekleri ise daha hızlı gitmeyi sağlaması amacı ile diğer paten modellerine göre daha büyük bir tasarıma sahiptir.

Paten Fiyatları

Her üründe olduğu gibi eğlence ve spor amacı güden patenler için de geniş bir ürün ve fiyat yelpazesi bulunmaktadır. Genel olarak paten fiyatları çeşidine göre değişmekle birlikte 65 TL ile 4.500 TL arasında değişmektedir. Satın alacağınız pateni seçerken önemli olan seçtiğiniz patenin fiyatının bütçenize uygun olması ve patenin sizin seçtiğiniz spora ve türüne göre ihtiyaçlarınızı karşılamasıdır.

Paten Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Paten satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta olarak; eğer ilk paten kullanma tecrübeniz olacaksa daha kolay kontrol sağlayabileceğiniz ve diğerlerine nazaran daha yavaş gidecek bir paten modelini tercih etmeniz sizin için daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Eğer siz de paten yapmaya ilgi duyuyorsanız ve çok profesyonel çalışmadan eğlence amacıyla amatör olarak paten ile uğraşmak istiyorsanız başlamadan önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar ve spora başlamadan önce temin etmeniz gereken belli başlı ekipmanlar vardır. 

Paten sürerken alışma süreci boyunca da ilerleyen zamanlarda da hızınızı ayarlamakta güçlük çektiğiniz durumlar olabilir ve bu durumlarda doğal olarak dengenizi kaybedebilir, düşebilir ve kendinizi yaralama ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tarz durumlarda fiziksel zararı en aza indirmek ve yaralanmanın önüne geçmek adına belli başlı paten aksesuarları almanız gerekmektedir. Bu aksesuarların başlıca parçaları paten kaskı, dizlikler ve dirsek gibi yerler için eklem bölgesi koruyucuları, paten ayakkabıları gibi mutlaka edinmeniz gereken aksesuarlardır. 

Bir diğer yandan da satın alacağınız paten markasının da yapacağınız spor için önemi büyüktür. En çok tavsiye edilen paten markalarından yeni başlayanlar için ideal ürün olarak nitelendirilen ürünleri tercih etmeniz sizin daha keyifle bu sporu yapmanızı sağlayacaktır. Ne kadar kaliteli ve kullanışlı bir paten tercih edip kullanırsanız performansınız da o kadar olumlu olacaktır.

Paten alışverişine gitmeden önce kendi paten kayma seviyenizi belirlemeniz ve patenleri hangi amaçla aldığınızı bilmeniz çok önemli bir faktördür. Eğer kararsızlık yaşıyorsanız siz de çeşitli paten modelleri arasından, çocuk paten ve yetişkin paten kategorilerine göz atabilir, size en uygun olduğunu düşündüğünüz modeli seçebilirsiniz. Ne alacağınız bilemiyorsanız başlangıç seviyesi için en uygun model olarak kabul edilen fitness paten türünü daha çok başlangıç seviyeleri için tercih edebilirsiniz. Sahil yolu ya da bisiklet yolu gibi düz zeminler için kullanılması oldukça uygundur. Eğer yalnızca düz zeminlerde kaymak istemiyorsanız ve buna ek olarak engebeli zeminlerde de bu sporu yapmak istiyorsanız siz de hem başlangıç seviyesi hem de ileri seviyeler için tercih edilen urban paten modellerine göz atabilirsiniz. 

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki her paten başlangıç için uygun değildir. Örneğin slalom paten modelleri başlangıç seviyesi için önerilmez. Kendinizi geliştirdikten sonra ve bu spora devam etmek istediğinize kesin karar verdiğinizde ister slalom paten ister hız pateni isterseniz de urban paten modellerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Mesela tekerlekleri diğer paten çeşitlerine göre büyük olan hız patenleri kullanıcının çok hızlı gitmesine olanak sağlar ama bu paten modelleri başlangıç seviyesi için önerilmez. Sizin için en uygun paten modelini sizin seçmeniz gerekir çünkü sizin seviyenizi ve yeteneğinizi sizden iyi bilen yoktur.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery