track source
track source

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Fiyatları

261 Ürün gösteriliyor.
Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını modelleri ve Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını kategorisinde en favori alt kategoriler şu şekilde: Gram - Külçe Altın, Çeyrek Altın, Cumhuriyet Altını, Tam Altın, Yarım Altın. 261 adet Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını

Ziynet altın, işlemeleri olan, yatırım ve takı amacıyla kullanılan bir altın çeşididir. Sadece darphane tarafından üretilen ziynet altını, birçok çeşidi olmasına karşın çeyrek‌ ‌altın,‌ ‌‌ yarım altın ve tam altın olarak 3 temel bölümden oluşur. Ayrıca altının kültürel bir değeri de vardır. Dayanıklılığı ile ön plana çıksa da göz alıcı görüntüsü ile de özel bir maden olarak yer edinir. Günümüzde yüksek bir değere sahip olması ile takıların yanı sıra hediye olarak da kullanılır. Ziynet altın özel olarak, günümüzde kullanımı eskilere dayanan, kültürel olarak değerli bir yere sahip olan önemli bir altın çeşididir. Cumhuriyet döneminden öncesi de dahil olmak üzere, tarihiyle birçok farklı kullanım amacı için edinilebilen ziynet altınını tercih sebebi ne olursa olsun edinebilirsiniz. Ziynet altın çeşitleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinerek kişisel kullanım amacınıza, hediye ya da yatırım olması fark etmeksizin tercihinize uygun olarak bu değerli eşyaya sahip olmayı düşünebilirsiniz.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Çeşitleri

Ziynet altın çeşitlerinin en bilineni ve tercih edilenleri arasında en önde ‌cumhuriyet‌ ‌altını gelir. Cumhuriyet altını kültürel değere sahip bir altın çeşididir. Hem takı hem de yatırım amacıyla ülkemizde yaygın bir kullanıma sahiptir. Darphane tarafından tam olarak sikke ve ziynet adı altında 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilir. Altın madeninin ülkemizde bunun yanında birçok çeşidi de bulunmaktadır. Kolay saklanabilir olması ayrıca rahat kullanılabilmesi için özel olarak üretilen ziynet altın incelendiğinde bu özel altının köklü bir geçmişe sahip olduğu görülüyor. Türkiye’de günümüzde de kullanımı yaygın olarak devam eden, tarihi Osmanlı Dönemi’ne kadar dayanan ziynet altın bir tür değiş tokuş aracı olarak  da kullanıldığı dönemlerden günümüze kadar farklı kullanım alanlarında kendisine yer bulmuştur. Değerli bir maden olması nedeniyle ekonomik ve sosyal hayatta önemli bir yere sahip olan ziynet altının küçük yapısı, altının böylece kolayca saklanabilmesine imkan sağlamaktadır. Geçmişten bu yana ayarları değişmeyen bu altının günümüzde klasikleşmiş bir tasarımı vardır. Ön yüzünde Atatürk silüeti vardır ve diğer yüzünde ise çeşitli desenlerle bezenmiş çalışmalar görülebilir. Bu bezemelerin yanı sıra ziynet altını çeşitleri içeriğinin ölçülerine göre de ayrılır. Ziynet altın bir takı olarak veya birikim aracı olarak kullanılmasında, her bir birim değeri belirleyen sabit birçok değer bulunur. Ziynet altın çeşitlerinin tümü 22‌ ‌ayar‌ ‌altındır. Bu ayardaki altının %91,6’sının saf olduğunu belirtir. 100% saf altın ise  ‌24‌ ‌ayar‌ ‌altın olarak bilinir. Altın çeşitlerinin birçok adlandırılış yöntemi vardır. Örneğin; eski‌ ‌tarihli‌ ‌çeyrek‌ ‌altın o yılda üretilmemiş anlamında kullanılır. Değer olarak ‌yeni‌ ‌tarihli‌ ‌çeyrek‌ ‌altın ile yakın fiyatlara sahiptir. Bu anlamda ziynet altın tam, yarım, çeyrek, ikibuçuklu ve beşli olarak birbirinden ayrılan seçeneklerle piyasada yer alır.‌ Altın ayrıca alış konusunda fırsatlara sahip olabilir. Aynı anda 10‌ ‌adet‌ ‌çeyrek‌ ‌altın almanız sizin fiyat dalgalanmalarından etkilenmemenize veya fiyat avantajı sağlamanıza yardımcı olabilir. 5‌ ‌adet‌ ‌çeyrek‌ ‌altın alımında dahi bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Ziynet altın değişen zaman içinde artan değeriyle farklı fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Bu fırsatları kaçırmamak için ziynet altın alırken nelere dikkat edeceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Herhangi bir altın çeşidi veya ziynet altın seçerken öncelikle kullanım amacının ne olduğu, kullanıcı tercihlerinin belirlenmesi gerekir. Kullanım amacınıza uygun olan altın çeşidine karar vermeniz bu noktada önemlidir. Eğer altın yatırım amacıyla alınıyorsa ziynet altın uygun bir seçenek olacaktır. Ziynet altının yanında külçe‌ ‌altın gibi birçok altın da yatırımsal değer taşır. Kararınızı altın çeşidini ne için kullanacağınızı göre belirleyebilirsiniz. Şık ve güzel desenli hediyelik bir altın arıyorsanız sizin tüm beklentilerinizi karşılayacak birçok ziynet altın çeşidi mevcuttur. Özellikler, tamamen kişisel tercihinize veya bütçenize göre değişmektedir. En önemli kriterin takı ya da hediyelik olarak mı yoksa birikim amacıyla mı alınacağının unutulmaması gerekir. Şimdilik yatırım amacı bile olsa gelecekte hediye edilebileceği için ziynet altın tam bu amaç için tasarlanmıştır. Bu iki amacı da kapsar. Ayrıca altının diğer birçok madende olan yıpranma payı 0’a yakındır. Uzun yıllar boyunca değerini kaybetmez ve hatta yıllara geçmiş yıllara değerinin açıkça arttığı görülmektedir. 

Külçe, Ziynet ve Cumhuriyet Altını Fiyatları

Ziynet altın fiyatları belirlenirken çeşidine göre birçok etkene bakılır. Tüm ziynet altını çeşitleri, ayrı ayrı ağırlık, ayar gibi ölçütler göz önüne alınarak her biri özel olarak fiyatlandırılır. Altın fiyatlarında piyasa olarak standartlaşma olsa da satıcılar arasında küçük farklılıklar bulunur. Örneğin gram‌ ‌altın‌ fiyatı hemen hemen her yerde aynıdır ancak takı için kullanılan bazı altın çeşitleri desenine ya da işçiliğine göre de değişir. Ayrıca tüm altın seçenekleri uzun vadeli bir kullanım sunar. İhtiyaçların ve tercihlerinizin farklılığı da altın fiyatlarındaki değişimini etkiler. Neye ihtiyacınız olduğunuz yanında bu işlemeler için zevklerinize göre de  karar vermek sizin için önemli değerlendirme kriteridir. Bunu belirlemek için ya da aradığınız ziynet altını tespit etmek için, siz de cimri.com’dan tüm altın çeşitlerine göz atabilirsiniz. Eğer arzu ederseniz de, tüm altın çeşitlerini karşılaştırabilir, bütçenize veya isteğinize en uygun olanı kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery