Bulaşık Makineleri

En Ucuz Bulaşık Makineleri Fiyatları

316 ürün gösteriliyor.
Yıkama Kapasitesi
Program Sayısı
Enerji Sınıfı
Su Tüketimi
Gürültü
Yük Sensörü
Yarım Yük Yıkama
Cam&Bardak Koruma
Çocuk Kilidi
Su Taşma Emniyeti
Zaman Erteleme
Hızlı Yıkama
Kalan Süre Göstergesi
Program Takip Göstergesi
Renk
Parlatıcı Göstergesi
Tuz göztergesi
Çok Arananlar
Bulaşık Makineleri fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Bulaşık Makineleri modelleri ve Bulaşık Makineleri fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Bulaşık Makineleri kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Samsung, Bosch, Arçelik, LG, Vestel. 316 adet Bulaşık Makineleri fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Makinenin iç raflarını öne doğru çekip veya tam olarak çıkarıp bir bez yardımıyla makine içini temizleyin. Daha sonra rafları yerine takın. Önceki yıkamalardan kalan küçük artıklar varsa bunları alın. Beyaz sirke koymuş olduğunuz bir kaseyi makinenin alt rafına yerleştirin ve bir tur olacak şekilde sıcak ayarda çalıştırın. Program bittikten sonra ikinci adıma geçeceğiz. Büyük bir paket karbonatı makinenin tabanına dağıtın. Sıcak ayarda bir defa kısa süreli olarak çalıştırmaya başlayın. Sirke ile yıkanmış makineyi karbonatla da yıkayarak temizleme işlemini tamamlayınız. Ayda bir defa bu yöntemi denerseniz, makinenin ömrünü uzatabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nereye Konur?

Bulaşık makinesi tuzu kendisi için ayrılan özel hazneye koyulmalıdır. Bu hazne genellikle makinenin içinde, alt sepetin altında yer alır. Bulaşık makinenizin alt rafını öne çekerek bu hazneye ulaşabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne Kadar Konulmalı?

Makinenizde tuz miktarı azalınca uyarı lambası yanar. Bu lamba yandığı zaman bulaşık makinenizin tuz haznesi doluncaya kadar tuz koyabilirsiniz. Uyarı lambasının yanmasını beklemeden, ayda bir kez makinenize tuz ekleyerek bitmediğinden emin olabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Nasıl Çalışır?

İçinde bulunan döner su fıskiyeleri ile deterjanlıktan aldığı deterjanı bulaşıkların üstüne suyu hızla püskürtülmektedir. Bu hız musluktan akan suyun yaklaşık 50 katı kadardır. Bulaşıkların temizlenmesini sağlayan ana bileşen, deterjanlarında ki kir ve leke çözücü enzimlerdir. Bu enzimlerin çalışması için gerekli olan ısıyı, musluktan aldığı suyu ısıtan makine sağlar. Bu işlem ardından bulaşıkların üzerine temiz su püskürtür. Su önce büyük borudan yavaş yavaş sonra küçük boruya girdiğinde hızlanarak bulaşıklara püskürtülür. Bu aşamadan sonra su genellikle tahliye edilir ve temiz suyla değiştirilir.

Bulaşık Makinesi Parlatıcı Nereye Konur?

Parlatıcı, makinenin kapağında yer alan parlatıcı gözü içerisine konur. Parlatıcı gözü, deterjan gözünün hemen yanında yer alır. Haznenin kapağı açılarak, ürün yavaşça delikten içeriye dökülür. Saydam görünüm kaybolup, hazne doluncaya kadar sıvı koyma işlemine devam edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Deterjanı Yerine Ne Kullanılır?

Bulaşık makinesinde genellikle üç temel deterjana gerek duyulmaktadır. Bunlar; tuz, parlatıcı ve deterjandır. Peki, bu malzemelerin yerine daha doğal olan neler kullanılabilir... Bulaşık makinesi deterjanı yerine sirke ve limon tuzu karışımı; Sirke ve limon tuzu karışımı bulaşıklarınızı temizlemeye ve parlatmaya yetiyor. Bulaşıklarınızı sağlıklı bir şekilde yıkayabilmek ve iyi bir şekilde temizlemek istiyorsanız sirke ve limon tuzu karışımını kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinesi tuzu yerine limon tuzu; Bulaşık makinesine kimyasal tuz kullanmak yerine limon tuzu kullanabilirsiniz. Çünkü bulaşık makinesi tuzu adı altında kullanılan tuzlar uzun bir süre sonra bulaşık makinenize zarar verebilir. Bu nedenle limon tuzu iyi bir fikir olabilir.

Bulaşık makinesi parlatıcısı yerine sirke; Hazır bulaşık makinesi parlatıcılarının yerinde yüksek oranda bulaşıkları tahriş edici madde bulunduğu söyleniyor. Bu nedenle bulaşık makinesi parlatıcısı yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinesi tuzu kullanılmazsa ne olur?

Bulaşık tuzu kullanılmadığında makinenizin performansını ve ömrünü olumsuz düzeyde etkileyecek derecede önemli bir maddedir. Bulaşık tuzu kullanmak sert suyun yumuşamasını sağlayarak makinenizde kireç tortusu oluşumunu önlemektedir. Bu sayede makinenizde oluşabilecek tıkanıklıklarında önüne geçmiş olunur. Sadece makineniz olumlu yönde etkilenmez bulaşıklarınızı da daha temiz hale gelir. Çünkü sert su yumuşadıkça bulaşıklarda leke ve benek olmayacaktır.

Bulaşık Makinesi Modelleri

Bulaşık makineleri özellikle zaman kazandırması ile neredeyse hayat kurtaran bir beyaz eşya türüdür demek mümkün. Üstelik gerek evde kullanımlarda gerek iş yerlerinde kullanımlarda elde yıkamaya göre çok daha az su tükettiği için daha çevre dostu ve tasarruf konusunda da cüzdan dostu. Bulaşık makinesi çeşitleri nereden bakarsak bakalım elde yıkamaya karşı her konuda daha da üstündür. Bulaşık makinesi elde yıkamaya göre hem çok daha hijyenik bir seçenektir hem de daha tasarrufludur. Hijyenik olma sebebini ise elin dayanamayacağı su sıcaklıklarına kadar çıkabilmesi olarak açıklayabiliriz. 

Bulaşık makineleri çağımızın en kolay kullanılan elektronik aletlerinden bir tanesidir desek yanlış olmaz. Özellikle de üzerindeki göstergeler ve programlar sayesinde bulaşık yıkamak gerçekten çok kolay bir hale gelmiş durumda demek mümkündür. Günümüzde artık daha rahat ve kolay bir şekilde kullanılan bu makineler sayesinde bulaşık yıkamak eskisinden çok daha kolay bir hale gelmiş durumdadır. 

Bulaşık makinesi modelleri genel olarak; marka, ürün tipi, yıkama kapasitesi, program sayısı, enerji sınıfı, su tüketimi, gürültü, yük sensoru, yarım yük yıkama programı, cam ve bardak koruma seçeneği, çocuk kilidi, su taşma emniyeti, zaman erteleme, hızlı yıkama, kalan süre göstergesi, program takip göstergesi gibi özellikler çerçevesinde şekil almaktadır.

Ülkemizde en çok tercih edilen bulaşık makinesi markalarından birkaç tanesini sıralayacak olursak; Samsung, Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, Vestel, LG, Elektrolux, Profilo, Altus, Miele, Grundig, Regal, Ariston, AEG, SEG ve Indesit markalarıdır diyebiliriz. Bu markalarda ürün tipi solo ve ankastre bulaşık makinesi olan modelleri bulmak mümkündür. Yıkama kapasiteleri ise 5 kişilik gibi rakamlardan başlar ve 12 kişilik, 16 kişilik hatta 18 kişilik modellere kadar çıkabilir.

Son zamanlarda hem fiyat olarak hem de özelliklerinin istekleri karşılaması olarak genellikle 4 programlı bulaşık makineleri sıkça tercih edilmektedir. Bu model dışında tabi ki fiyatına göre değişmekle birlikte tek programlı, 2 programlı, 8 programlı ve hatta 13 programlı bulaşık makineleri de bulunmaktadır. Yani bulaşık makinesi programları; tek programdan başlar ve 13 programa kadar devam eder. Bulaşıklar her zaman aynı kir yoğunluğunda olmazlar ve tam da bu nedenle makineyi tek bir programda kullanmak çok doğru bir tercih değildir. Günlük bulaşıklarda en ekonomik programı seçebilirsiniz bu size hem enerji tasarrufu sağlar hem de faturanız ve cüzdanınız için epey karlı olur. Ama yoğun kirli bulaşıklarda daha uzun ve yüksek ısıda olan programlar seçmek daha etkili ve olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu modeller arasından seçim yapmak sizin ihtiyaçlarınıza ve tamamen bütçenize bağlı olarak şekil almaktadır.

Genel olarak a sınıfı bulaşık makineleri üretiliyor olsa da tüketiciler arasında en çok tercih edilen enerji sınıfı a+ bulaşık makineleri diyebiliriz. Bu enerji sınıfları a, a+, a++ ve en tasarruflusu a+++ olarak sıralanmaktadır. Diğer bir tasarruf konusu su tüketimi konusudur. Bu faktörü belirleyen noktalar tamamen makinenin büyüklüğüne bağlıdır desek yanlış söylemiş olmayız. En ufak makineler 4 litreye kadar su harcarken ortalama 4 ila 8 programlı makineler 8 litre ile 12 litre arasında su tüketimi yapmaktadır. Bu durum markadan modele kadar her noktada değişiklik göstermektedir.

Bulaşık Makinesi Fiyatları

Bulaşık makinesi fiyatları da diğer beyaz eşyalar gibi özelliklerine göre yükselmekte ya da düşmektedir. Elbette bu fiyatları etkileyen en büyük faktörler; marka, ürün tipi, yıkama kapasitesi, program sayısı, enerji sınıfı, su tüketimi, gürültü, yük sensoru, yarım yük yıkama programı, cam ve bardak koruma seçeneği, çocuk kilidi, su taşma emniyeti, zaman erteleme, hızlı yıkama, kalan süre göstergesi, program takip göstergesi gibi özelliklerdir.

Örneğin evinde ya da iş yerinde bulaşık makinesi koymak için fazla yeri olmayanlar için tezgâh üstü bulaşık makinesi modelleri de mevcuttur ve bu ürün de klasik modellerden farklı özelliklere sahip olduğu için fiyat skalası da farklıdır. Pek çok markanın 2 programlı, 3 programlı veya 4 programlı bulaşık makinelerini uygun fiyatlar arasında bulmanız mümkündür. 

Bulaşık makinesi fiyatları kurdaki dalgalanmalara göre değişmekle birlikte genel olarak 1000 TL ile 11.000 TL arasında seyretmektedir. Bu geniş fiyat aralığının sebebi ise tasarım, marka, teknik ve teknolojik farklardır.

Bulaşık Makinesi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Almak üzere olduğunuz bulaşık makinesinin enerji tüketimi uzun vadedeki bütçeniz için çok önemlidir. Ürün hakkında bilgi toplarken mutlaka harcamış olduğu enerji A, A+, A++ ve A+++ şeklinde sınıflandırılmış diye kontrol edin ve tercihinizi bu ürünlerden yana kullanın. Bunun yanında yıllık ortalama su tüketimi de uzun vadede bütçeyi oldukça etkileyen bir durumdur ve seçtiğiniz ürünün ne kadar su tükettiği de toplanması gereken bilgilerdendir. Kısacası eğer ki ekonomik bir yıkama istiyorsanız, bulaşık miktarınıza göre yıkama yapan çeşitleri tercih edebilirsiniz. Ayrıyeten bütçenize her bulaşık yıkamada daha fazla katkı sağlamak istiyorsanız 10 litreye kadar düşük su tüketimine sahip modelleri tercih edebilirsiniz. 

Birkaç ürün seçtikten sonra eğer ürün karşılaştırması yapacaksanız bulaşık makineleri arasında karşılaştırma yaparken mutlaka aynı program sayısına sahip olan ürünleri kıyaslayın. Bir markanın tek programlı makinesi ile bir diğer markanın 4 programlı makinesini karşılaştırmak sizi fiyat ve performans konusunda yanıltabilir. Bir de yanılmamak için seçtiğiniz ürünün program sayısından çok o programın yıkama şekline dikkat etmeniz elzemdir. 

İlerde bir sorun çıkmasına karşın bulaşık makinesinin su taşmalarına karşı bir emniyet sisteminin olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Bu başlarda çok önemli gibi görünmese de bir problem çıkması dahilinde ne kadar önem arz ettiği anlaşılacaktır. Ayrıca birden fazla kez makinenizi çalıştırmamak için iç hacmi ve kapasitesi gün içinde çıkan bulaşığınızın tamamını bir kerede alacak şekilde bir makine tercih etmelisiniz. Eğer gün içinde çıkan bulaşığınız çok ise ama makinenizin kapasitesi sizin bulaşıklarınıza yetmiyorsa bu size enerjiden ve sudan zarar ettirecektir.

Eğer makine içinde yer alan sepetteki çatal kaşık bıçak sepetinin kayar ve yer değiştirebilir olmasına dikkat ederseniz büyük tencere ve kazanlarınız ile derin ve büyük tabaklarınızın sığması daha kolay olur. Ayrıyeten daha fazla kullanım kolaylığı istiyorsanız, ayarlanabilir ve çeşitli ihtiyaçlara göre katlanabilir, yer değiştirebilir raflara sahip modellere göz atabilirsiniz.

Bulaşık makinenizde kullanacağın deterjan tipinin de seçilebilir olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü; toz deterjanlar, tablet deterjanlar ile sıvı deterjanlar farklı yıkama programlarına ihtiyaç duyarlar. Makinenizin ön panelinde yer alan göstergeden seçtiğiniz deterjan cinsini bularak daha hijyenik yıkama sonuçları alırsınız. Eğer tüm bunlara ek olarak ekstra yıkama performansı arıyorsanız bulaşık makinenizde tablet deterjan fonksiyonuna sahip modelleri tercih edebilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz bulaşık makinesi modelinin kapak kısmındaki ön panelinde yıkama, bitirme ve kurutma gibi göstergeler ile süre belirten bir gösterge mutlaka yer almalıdır. Bu göstergeler ve süre belirten sayaç kısmı kirli bulaşıklarınız yıkanırken sizin süre takibinizi kolaylaştırır ve size kendinize ayıracak daha fazla zaman kazandırırlar.

Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır?

Mutfaktaki sihrine rağmen bir bulaşık makinesinin çalışma prensibi basittir. Aslında su sızdırmaz kapıya sahiptir ve bulaşıkları sıcak su ve sabun ile püskürterek yıkar diğer taraftan kirli suyunu boşaltır ve sonra bulaşıkları kurutur. Bunların hepsi çok basit veya oldukça karmaşık olabilecek kontroller tarafından işletilir. Kontrol sistemleri özel olarak çalışır makine programları vasıtası ile bulaşıkları düzenli bir şekilde yıkar. Önce suyu verir sonra deterjanı içine çeker bulaşıkları yıkar daha sonra kirli suyu boşaltır ve en son olarak ısı vererek bulaşıkları kurutur.

Sıcak su tipik olarak lavabonun altına monte edilen bir su besleme valfine bağlanan bir besleme hortumu aracılığıyla bulaşık makinesinin içine doğru yol alır. Bulaşık makinesi için bir tamir işi yapacağınız zaman bu valfi kapatın. Besleme hortumunun diğer ucu, bulaşık makinesindeki bir su giriş valfine bağlanır. Elektronik olarak kumandalara bağlanan giriş valfı, eğirme sprey kollarına su temini için açılır ve kapanır. Bu püskürtme kolları, genellikle küvetin üstünde ve alt tarafında, bulaşıkların üzerine püskürtülmesi için yüksek basınçlı bir yağmurlama sistemi gibidir. Kirli su, iç haznenin tabanında toplanır, bir filtreden geçer ve erken yıkama devreleri sırasında sistemden pompalanır. Temizleme ve durulama devrelerinin tamamı bittiğinde, pompa kirli suyu bir drenaj borusundan dışarı gönderir. Ardından elektrikli bir ısıtma elemanı, bulaşıkların kurumasını sağlamak için ısınır. Böylece bulaşıklarınız temiz bir şekilde dışarıya çıkar. Ayrıca kuru şekilde çıkması da oldukça önemli ve güzel bir detaydır. Teknoloji ile birlikte bulaşık makinelerinin fonksiyonları giderek artmaktadır.

Bulaşık Makinesi Programları Nelerdir?

Bulaşık makinesi programlarını belirlemeden önce ilk olarak ihtiyacınız doğrultusunda belirlemeniz gereken ankastre bulaşık makinesi mi yoksa solo bulaşık makinesi mi kullanacağınızdır. Solo bulaşık makineleri genellikle daha az sayıda programlamaya sahiptir. Düşük programlı almayı düşünüyorsanız solo makineleri tercih edebilirsiniz, ancak ankastre bulaşık makinesi hem şıklık hem de programların fazlalığı açısından daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bulaşık makinesi programları; bir programdan başlayarak 12 program ve üzerine kadar devam edebiliyor. Bulaşıkların her zaman aynı kir yoğunluğunda olmayacağını göz önünde bulundurursanız, sabit bir programda kullanmak çok doğru bir tercih olmayacaktır. Günlük bulaşıklarda en ekonomik programı seçmek, enerji tasarrufu ve faturanız için karlı olacaktır. Ancak yoğun kirli bulaşıklarda, daha uzun programlar tercih etmeniz, ön yıkama ile efektif sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer büyük bir aileniz varsa, yemekten sonra bulaşıkları yıkamak muhtemelen son dakikaya kadar ertelemeye çalıştığınız bir iştir; ama yapılması gereken şey bulaşık makinesinin değerli bir yatırım olduğunu düşünerek sizleri zahmetten kurtaracağını düşünerek makineye yatırım yapmaktır. Bulaşık makinesi lavabonun üzerinde duran ve özellikle evde yoğun müşteriler varken sizi üşendiren birçok bulaşıktan kurtaran oldukça etkili ve kaliteli bir üründür. Tüm beyaz eşyalar gibi, bulaşık makinesinin de sorunsuz çalışmasını sağlamak için dikkatli olunmalıdır. Bulaşık makinenizi ihmal etme alışkanlığına girmek kolaydır, ancak bu, uzun vadede tıkanıklıklar veya kaçaklar gibi sorunlara neden olabilir. Bulaşık makinenizin bakımını nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, birkaç kullanışlı ipucu aşağıda belirtilmiştir: Yıkamadan önce kazıyın, yemek yemenizi bitirdikten sonra bulaşık makinenizin içine düz bir şekilde yerleştirmek uygun olsa da bunu yapmadan önce tabaklarınızı kazımanız önemlidir. Tabaklardaki gıda maddeleri, bulaşık makinenizin tıkanmasına neden olabilir, bu da temizlemenin daha az etkili olmasını sağlar. Dahası, döngü bittikten sonra yemekleri sıkıştırabilir, böylece elle yıkamak zorunda kalırsınız.

Bulaşık Makinesinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Bulaşık makinesi contasını düzenli olarak silin (her birkaç günde bir en iyisi). Conta temizlemeyi sürdürmek bulaşık makinesinin ömrüne katkı yapar. Mümkünse, çekmeceyi temizleyin ve gerektiğinde döndürücü kollarındaki nodulları temizleyin. Bunlar sert su veya gıda parçacıklarının birikmesiyle tıkanabilir. Filtreleri çıkarın ve ılık suyla durulayarak bunları düzenli olarak temizleyin - gerekiyorsa yumuşak bir fırça kullanın (kendi kendini temizleyen filtreli bir makineniz yoksa). Bölgenizde sert su varsa çeşmelerden akıyorsa ayda bir kireç önleyici ürün kullanın. Bir yıkamaya dahil etmek istediğiniz herhangi bir plastik varsa yüzde yüz oranında bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olun. Döngününüzü başlatmadan önce, sıhhi tesisat borularınızı temizlemek için çöp atma işlemini çalıştırmak için bir dakikanızı ayırın (bu da uygun drenajı kolaylaştırır). Lavabonuzdaki sıcak suyu, bulaşık makinesini çalıştırdığınızda tam sıcaklıkta olacak şekilde çalıştırın.

Yerleşik bir su ısıtıcısı olan bir bulaşık makineniz varsa, bu adımı atlayın. Bulaşık makinenizdeki kurutucu döngüsü uygun fakat tamamen gereksizdir. Sadece daha fazla elektrik yanmakla kalmaz, aynı zamanda cihazınızın ömrünü kısaltır. Bunun yerine, kurutma döngüsüne (durulamadan sonra) girmeden önce bulaşık makinenizi yakalayın ve kurutucu işlevini iptal edin. Yemekleri çıkarın ve ya kurulayın ya da kurutucu rafında bırakın. Bir sıcaklık seçeneği seçebiliyorsanız, bulaşık makinenizi maksimum sıcaklıkta çalıştırdığınızdan emin olun. Suyu ısıtmak için daha fazla enerji harcanmasına rağmen, bulaşıkların 125 dereceden daha az bir sıcaklıkta yıkanması, zaman içinde cihazda daha fazla deterjan kalıntısı oluşmasına neden olabilir. Daha hızlı deterjan kalıntısı, cihazın ömrünü kısaltır. Jel esaslı deterjanların çoğu zaman makinenize zarar verebilecek klorlu ağartıcıya sahiptir. Klor ağartıcı hasarını azaltmak için jel yerine toz bazlı tabletler veya toz kullanın. Filtrelerinizi bulaşık makinelerinde, genellikle cihazın altında bulunan filtreler bulunur. Bu filtreler fazla yiyeceği yakalar ve makinenizin ömrünü kısaltacak şekilde tıkanabilir. Filtreleri düzenli olarak kontrol edin ve haftada en az bir kez temizleyin.

Bulaşık Makinesinde Aşırı Dolma ve Dönme Zarar Verir Mi?

Özellikle kirli bulaşıklardan oluşan büyük bir yükünüz varsa kupaları ve kaseleri üst üste istifleyerek bulaşık makinesini ağzına kadar doldurmak cazip olabilir, ancak bu çok pratik değildir. Temiz sonuç alamazsınız ve aynı zamanda temizleme işleminden maksimum performans alamazsınız. Bulaşık makinesini rahatça doldurmak ve kalan kupaları ve plakları elle yıkamak daha iyi bir fikirdir. Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce sıcak su çalıştırılmalı. Bilinmesi gereken faydalı bir hüner, ilk defa bulaşık makinesi döngüsünü başlattığınızda, su soğuk olacağından, önceden sıcak su musluğunu çalıştırın. Bu şekilde, ilk bulaşık makinenizin devri soğuk değil sıcak olacak. Bu kış aylarında ve soğuk günlerde suyun ısınmasını bekleyenler için önemli bir ipucudur. Kapanı ve contaları temizlemeniz yerinde olacaktır. Temizlemeyi sağlayan bulaşık makineniz olmasına rağmen, bulaşık makinenizin her seferinde sık sık temizlenmesi gerekiyor. Zamanla yiyecek bitleri ve kiri birikmeye başlar ve gözetimsizlik temizlik ile ilgili sorunlara neden olabilir. Alt püskürtücünün altında bulaşık makinenizin tabanı bulunmaktadır. Boşaltmaktan çekinmeyin. Tepsiniz tamamen çıkarılabilirse, lavabonun içinde yıkayın ve bulaşık makinesinin içinde oluşan yiyecek bitlerini toplamak için bir kâğıt havlu kullanın. Bulaşık makinenizin kauçuk contalarını da birkaç ayda bir temizleyebilirsiniz, çünkü bunlar kiri ve bakterileri de biriktirebilir. Onları basitçe bir bezle silmeniz yararlı olacaktır.

Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?

Birkaç yıl içinde ilk kez bir bulaşık makinesi için alışveriş yapıyorsanız, bu normal bir durum değildir. Bugün mevcut olan modeller her şeyi yapabilir. Diğer yeni özellikler yine de olumlu. Örneğin, çoğu model artık daha uzun küvetler içeriyor. Aslında bulaşık makinesinin dışındaki boyutlar aynı, ancak küvet içeride bulunur boyutları ve aldıkları gramajlar değişkenlik gösterir ayrıca küvete, tavalar ve plakalar koyabiliyorsunuz. Dokunmatik pedlerin de orta ve üst düzey bulaşık makinesinde büyük bir şey olduğu söyleniyor. Eski kadranlardan daha güzel görünüyorlar ve daha güvenilirler. Hareketli parçaları daha az olduğundan hizmet etmeleri daha kolay.

Bulaşık makineleri de buzdolapları gibi enerji tüketimi yüksek olan beyaz ev aletlerinden biridir. A ve üstü enerji sınıflarından bir bulaşık makinesi modeli tercih etmeniz, kaynakların tüketimi konusunda da size bir artı sağlayacaktır.

Bulaşık makinesi markasına karar verdikten sonra, ihtiyaçlarınız doğrultusunda modeller arasında da bir seçim yapmanız gerekecektir. Bu durumda da bulaşık makinesi programlarına iyice göz atmalısınız. Aynı zamanda bulaşık makinenizi seçerken fiyat karşılaştırmasını, ürünlerdeki eksiklikler üzerinden yapmanız, program sayılarının farklarını incelemeniz size yine avantaj sağlayacaktır.

Bulaşık makinesindeki programların yoğunluğunu kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. Sadece tek program kullanacağım demek yerine bulaşık makinesi programlarının ne işe yaradığını ve ne gibi faydalar sağladığını öğrenmelisiniz.

Herhangi bir su taşmasına karşı emniyet sisteminin olmasına bulaşık makinelerini seçerken dikkat etmeniz de önemlidir.

Bulaşık Makinası Dolum Yapmıyorsa Ne Olur?

Eğer bulaşık makineniz çalışıyor ancak dolmuyorsa, su besleme sisteminde herhangi bir sorun var ya da su çok çabuk boşalıyor. Bulaşık makinesi şemasını onarmanız gerekir. Su kaynağının açık olduğundan emin olun. Normalde lavabonun altında bulunan sıcak su doldurma vanasını kontrol edin. Saat yönünün tersine çevirerek sonuna kadar açın. Bulaşık makinesinin çalıştığı son andan itibaren bu durumun olabileceğini düşünmüyorsanız bir sonraki adıma geçin. Yıkama makinesinin gücünü kesin. Bulaşık makinesini serin olduğunda (başka bir deyişle, yıkama devrinden hemen sonra değil) bulaşık makinesindeki şamandırayı arayın. Şamandıralar genellikle küçük bir plastik kubbe veya tüp tabanındaki, ön yanına monte edilmiş silindirdir. Çoğu kaykay tipindedir. Yukarı ve aşağı oynattığınızda yay yüklü hareketin bir kola dolması nedeniyle ses duyabilirsiniz. Şamandıra mekanizmasını kaldırın ve şamandıra tüpünün etrafını da temizleyin. Birçok yüzdürücü ayırma gerektirir; Bunun için alt erişim panelini kaldırmanız gerekecek. Şamandırayı durulayın, tüpü de değiştirin ve serbestçe yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettiğinden emin olun. Su giriş valfini kontrol edin. Sıcak su vanasını kapatın. Bulaşık makinesinin alt ön panelinin arkasında, bulaşık makinesi su giriş valfini bulun. Ekranı ortaya çıkarmak için valfi sökün. Ekrandaki herhangi bir pisliği temizleyin ve valfi tekrar monte edin. Ekran net görünüyorsa, cihazın onarım görevlisini arayın. Su girişi valfı, basınç anahtarı ve zamanlayıcı veya seçici anahtar dâhil olmak üzere birçok parçadan herhangi biri hatalı olabilir.

Bulaşık Makinesi Su Boşaltmazsa Ne Yapılır?

Bir döngüyü takiben, küvette küçük bir temiz su havuzu normaldir. Aşırı miktarda su, yanlış çalışan bir pompayı, tıkalı bir boşaltma hortumunu veya tıkanmış ev drenaj hatlarını belirtir. Hava boşluğundan kirli su patlarsa, boşaltma hattında bir bükülme veya tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. (Son zamanlarda bir çöp öğütücü kullandıysanız, bulaşık makinesinin bağlantısı kesildiğinden emin olun, çöp öğütücülerine bakın.) Kapağı, lavabonun üstündeki hava boşluğundan (genellikle lavabonun arkasında oturan kısa krom kubbeli bir silindirden çıkarın) ve sert bir tel kullanarak temizleyin. Ayrıca, boşaltma hortumunun tüm uzunluğunu, özellikle de boşaltma düzenini veya boşaltma hattına boşaltma bağlantılarında sıkışmalar veya tıkanıklıklar için kontrol edin. Ev tipinde kullanılan bulaşık makinesi tabanındaki süzgeci kaldırın. Bulaşık makinesi soğumaya başlayıncaya kadar gücü kesin ve bulaşık makineniz buna izin veriyorsa kabin tabanındaki alttaki püskürtme kolunun altında bulunan süzgeci çıkarın. Kapağı çıkarın, püskürtme kolunu kaldırın ve çıkarmak için süzgeci tutan kelepçeleri çıkarın. Bir fırça ile temizleyin ve yerine koyun. Lavabo sifonunun veya evin boşaltma hattının tıkalı olup olmadığını belirleyin. Lavabo yedeklerse, bir boşaltma deposu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecek. Sorun buysa, Lavabo ve Boşaltma Onarım bölümüne bakınız. Eğer bulaşık makinesi hala düzgün şekilde boşalmıyorsa, tahliye hortumu tıkanmış olabilir veya tahliye vanasının değiştirilmesi gerekebilir. Boşaltma hortumunda tıkanıklık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz, ancak bu genellikle bulaşık makinesini tezgâhınızın altına çekerek hortuma erişme gerektirir. Hortum her iki ucundan çıkarılır ve bir musluk veya bahçe hortumu ile yıkanır veya yeni bir hortumla değiştirilir.

Bulaşık Makinesi Sızıntıları Nasıl Onarılır?

Bulaşık makinesi tabanında rahatsız edici su kaçakları varsa, çok fazla köpüren bir deterjan kullanıyor olabilirsiniz. Kullandığınız deterjan miktarını azaltın ve bunun bir fark oluşturduğunu denetleyin. Yanlış yüklenmiş yiyecekler, suyun kapı deliğinden sıçramasına neden olabilir. Kapının kendisinden gelen sızıntılar genelde hatalı bir kapı contasından veya hatalı kapı sızdırmazlık ayarından kaynaklanır. Ayrıca bulaşık makinesinin seviyesinde oturduğundan emin olmalısınız. (Ön ayakları yukarı veya aşağı ayarlayabilir ve birçok ünitenin arka tarafında bazı düzleştiriciler bulunur). Sızıntı muhtemelen bulaşık makinesinin altındaki su sızdıran hortumdan veya gevşek hortum bağlantısından kaynaklanıyordur. Alt ön paneli çıkarın ve hortumları kontrol edin. Pompa contası da bozuk olabilir; bunun yerine kişisel olarak çözüm bulmakta zorlanıyor iseniz tamirciden destek almanız yerinde olacaktır. Daha eski bir bulaşık makineniz var ise alt kısımda paslanma olabilir, ancak bu oldukça nadirdir. Bununla birlikte, bulaşık makinenizin durumu buysa, kesinlikle yeni bir yatırım yapma vakti geldiği anlamını taşır.

Karşılaştır