Köpekler, evlerde beslenmesi en kolay hayvanlardır. Sevimli, sıcakkanlı ve can dostudurlar. Evlerde bizimle beraber yaşayan köpeklerin de özel eşyaları bulunmalıdır. Köpek yatakları da bunlardan biridir. Ferplast, Trixie, Petbox, Gelido gibi markalar farklı köpek yatakları modelleri üretmişlerdir. Farklı model yatakları Cimri.com da bulabilirsiniz.

KÖPEK YATAKLARI NASIL OLMALI?

Köpek yatağı kullanımı hem iç mekânda hem de dış mekânda lüks gibi görünen ama aslında köpeğinizin sağlığı ve rahat bir yaşam sürmesi için gerekli, olmazsa olmaz malzemelerin başında gelmektedir. Hava çok sıcakken köpeklerin karın bölgelerini taşa, soğuk zeminlere koyarak yatmalarının altında vücut ısılarını düşürmek istemeleri, serinlemek vardır. Aynı şekilde serin veya soğuk havalarda köpeklerin karın bölgelerini yuvarlanarak yatmak suretiyle ortaya almaları, beden ısılarını muhafaza etme isteklerini ortaya koyar. Bundan kaynaklı olarak köpek yatakları sıcak tutan ya da soğutuculu yatak şeklinde ikiye ayrılır. Köpek yataklarının genel özelliklerine baktığımızda, plastik maddeden yapılır. Peluş kaplı olan modellerde vardır. Bazı modeller de minder yataklar da bulunur. Minderlerin kumaşları farklı renk ve desende üretilmektedir. Zevk ve tercihinize göre renk ve deseni seçebilirsiniz. Bunlardan farklı bir model ararsanız ısı tutan ine yatak modellerine de bakabilirsiniz. Köpeğinizin boyutlarına göre yatakların boyutları değişir. Yataklar su geçirmez maddelerden üretilir. Köpek yatak fiyatları 50tl ile 300tl arasında değişir. Köpek yatağı alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunur. Öncelikle köpeğinizin yavru mu yoksa yetişkin mi olduğuna bakılmalıdır. Buna göre seçim yapılmalıdır. İç mekân da kullanılacak yatakların içinin elyaf ve ortopedik olması gereklidir. Dış mekân yataklar ise kesinlikle su geçirmez olmalıdır. Yatak seçiminde köpeğin ırkı da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Köpeğinize uygun köpek yatak modellerini Cimri.com da bulabilirsiniz.

KÖPEK YATAKLARI NASIL TEMİZLENİR?

İç mekân yataklarının birçoğu pelüş kumaştır. İç mekân köpek yatağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta köpek yatağı dış kılıfının makinede 30C’de veya elde yıkanabilir olması gerektiğidir. Dış mekanda kullanılacak yataklar genellikle plastikten oluştuğu için bunları ıslak bir bez yardımıyla deterjan ile birlikte silmek yeterli olacaktır.