Trafik malzemeleri kategorisinde bulunan kriko,büyük yükleri belirli bir yüksekliğe kaldırmaya ya da hareketsiz cisimlere büyük basınç tatbik etmeye yarayan alet türüdür. Bir krikonun verimi, kaldırdığı ağırlığı uygulanan kuvvete oranı olarak tarif edilmektedir. Krikolar, mekanik ve hidrolik olarak ikiye ayrılmaktadır. Küçük kapasiteli krikoları otomobillerde veya takım tezgahlarında kullanabilir, büyük kapasiteli krikoları ise ağır makine ve diğer yüklerin kaldırılmasında kullanabilirsiniz. Cimri.com'da BigRed, Ford, Dreamcar, Wert ve Carub gibi markaların içerisinden aracınıza en uygun krikoları bulabilir ve en ucuz krikolara kolayca sahip olabilirsiniz.

  • Mekanik krikoların çeşitleri nelerdir?

    Krikolar mekanik ve hidrolik olarak ikiye ayrılmaktadır. Mekanik krikolar da kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Vidalı krikolar, bir tona kadar olan yükler için kullanılmaktadır. Bu tip krikolar emniyetli olmakta ve kaldırdıkları yükü istenildiği kadar uzun süre tutabilmektedir. Vidalı krikolar bir levye ya da anahtar ile kullanılmaktadır. Otomobil krikoları ise dişli bir çubuktan oluşmaktadır. Kriko bulunan her hareketinde bir çubuk bir diş mesafesi kadar yukarı çıkmakta ve kol serbest bırakıldığında bir tırnak bir dişi tutmaktadır. Otomobil krikolarının kapasitesi yirmi beş tona kadar çıkabilmektedir. Son olarak hidrolik krikolar, çapı küçük olan bir silindir ile çapı büyük olan bir silindirden meydana gelmektedir. Bu tip krikolarda küçük çaplı silindirin pistonuna tatbik edilen az bir kuvvet ile silindirler içerisindeki sıvıda ortaya çıkan basınç büyük silindirin pistonunu ve üzerindeki yükü büyük bir kuvvet ile yukarıya kaldırmaktadır. Hidrolik krikolarda kaldırılan yük geri indirilmek istenirse, bir kapağın açılması ile büyük silindirdeki sıvı yine bu silindirler ile irtibatta olan sıvı deposuna alınmaktadır. Hidrolik krikoların kapasitesi ise diğer krikolardan farklı olarak yüzlerce tona kadar çıkabilmektedir.

  • Kriko nasıl kullanılır?

    Krikolar acil bir durum olduğunda ve arabanızın lastiğini değiştirmeniz gerektiğinde yardım alabileceğiniz en önemli aletlerden biridir. Kriko kullanarak arabayı kaldırabilir ve patlayan ya da arızalanan lastiğinizi kolayca değiştirebilirsiniz. Krikolar çoğunlukla araç üreticileri tarafından her araca standart olarak konulmaktadır. Eğer aracınızda kriko bulunmuyorsa da büyük bir kurtarıcı olduğundan aracınızda bulundurmanız gerekmektedir. Krikoların kullanılırken düz ve sert zeminlerde kullanılması güvenliğiniz açısından oldukça önem arz etmektedir. Krikoyu koyacağınız zemini ayarladıktan sonra, krikonuzu arabanın altına güvenli bir şekilde koyarak kolunu çevirmeye başlayabilirsiniz. Aracınızda ekstra yük bulunmuyorsa kaldırma işlemi kolaylıkla sağlanacaktır. Kriko ile kaldırma işlemini tamamladıktan sonra aracınızın lastiklerini sökmeniz ve stepne lastiği takmanız gerekmektedir. Lastiğinizi taktıktan sonra hidrolik kriko kolunu indirebilir ve pratik bir şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz.