track source
track source

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Fidan Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Fidan markası:

2021 yılı Fidan Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
23 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 3176 Fidan modeli içerisinde en ucuz Fidan fiyatı 0.32 TL iken, en yüksek Fidan fiyatı 4500.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Fidan fiyatlarının ortalaması alındığında ise 23 Nisan 2021 tarihinde ortalama Fidan fiyatı ise 259.86 TL olarak sitemizde yer alıyor.
Cimri'nin Seçimi
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Tüplü Pitaya Ejder Meyvesi Fidanı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
1001fidan Aronıa Prunifolia 2 Yaşlı Aronya  Fidanı
1001fidan Aronıa Prunifolia 2 Yaşlı Aronya Fidanı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Fidan

Fidan, ağacın en genç halidir. Ağaç yetiştirmek için bulunduğu yerden toprağıyla birlikte alınarak başka yerlere dikilir. Fidanlar farklı çeşitlere sahiptir. Meyve veren fidanlar ve meyvesiz fidanlar olarak karşımıza çıkar. Meyvesiz fidanlar, süs bahçeleri, park ya da koru gibi alanlarda kullanılır. Meyve veren fidanlar ise hem kar amaçlı hem zevk amaçlı tercih edilir. Fidanlar, doğru dikim teknikleri ile dikilirse, uzun ömürlü sağlıklı bir yaşam sürdürülmesini sağlar. Fidanlar; meyve fidanları, gül fidanları, sebze fidanları gibi farklı çeşitlere sahiptir. Tüm fidan çeşitleri de kendi arasında çeşitlere ayrılır. Zeytin fidanı, kiraz fidanı, erik fidanı, ceviz fidanı, gül fidanı, bambu fidanı gibi oldukça fazla fidan modeli bulunur. Fidanlar; açık köklü fidanlar ve tüplü fidanlar şeklinde de ayrılır. Tüplü fidanlar yılın her mevsiminde dikim yapılırken açık köklü fidanlar kış mevsimi   aylık süre içerisinde dikim yapılabilir. Fidan yetiştiriciliği de oldukça önemlidir. Bakımı ve doğru dikim teknikleri ile fidanlar uzun ömürlü ve sağlıklı ağaçlar olarak yetişir. İhtiyacınız olan fidan çeşitlerini güvenle tercih edebilirsiniz. 

Fidan Çeşitleri

Fidanlar, ağaçların en genç hali olarak adlandırılır. Fidanlar birden fazla çeşitlere sahiptir. Kullanım amaçlarına göre, dikim zamanlarına göre, meyve verip vermemesine göre farklı çeşitlere ayrılır. Fidanlar, meyve veren ve meyve vermeyen fidanlar olarak ikiye ayrılır. Meyve veren fidanlar meyveleri ile hem kar amaçlı hem de zevk için kullanılabilir. Meyve vermeyen fidanlar ise bahçelerin, parkların güzelleştirilmesinde süs bitkisi olarak kullanılır. Fidanlar köklerine göre de çeşitlere ayrılır. Açık köklü fidanlar ve tüplü fidanlar olarak ayrılan fidanlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Açık köklü fidanlar, kış dönemindeki 6 aylık süreçte dikilen fidan çeşitleridir. Açık köklü fidanlar, taşınma sırasında zarar görmemesi gerekir. Bu nedenle özel ilaçlı suya batırılır. Tüplü fidanlar ise kökleri toprak içinde ve poşetlenmiş bir şekilde korunan fidanlardır. Bu fidanlar açık köklü fidanlar gibi belli süreçlerde değil 12 ay boyunca dikime uygundur. Taşıma sırasında ısı değişikliğinden dolayı solmuş görünebilir. Fakat dikimden sonra canlı görünüme kavuşur. Fidanlar, meyve fidanları, sebze fidanları, süs bitkisi fidanları gibi çeşitlendirilir. Erik fidanı, ceviz fidanı, goji berry fidanı, zeytin fidanı, kiraz fidanı gibi birçok sıralama yapılabilir. Her fidan çeşidinin kendi içinde de çeşitleri bulunur. Yetiştirilecek yerin yüksekliğine, iklimine uygun olacak çeşitlerin tercih edilmesi gerekir. Örneğin; ceviz fidanları birçok çeşide sahiptir. Bilecik, kaman, şebin, chandler, ronde, fernette gibi birbirinden farklı özellikteki çeşitlerden rakıma ve şartlara en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Goji berry fidanları da kendi arasında birçok çeşide sahiptir. Kirazlar da metabolizma için oldukça önemlidir. Kiraz fidanları da birçok çeşide ayrılır. Regina kiraz fidanı, uzun saplı kiraz fidanı, sarı kiraz fidanı, napolyon kiraz fidanı, kiraz fidanı stella gibi birçok farklı modele sahiptir. Erik fidanları da sık tercih edilen fidan çeşitleri arasındadır. Mor, kırmızı, yeşil, sarı gibi renkli çeşitlere sahiptir. Erik fidanı çeşitleri de, can eriği, japon eriği, papaz eriği gibi çeşitleri tüplü erik fidanları olduğu için her mevsim dikim yapılabilir. Tüm fidan çeşitlerini ihtiyacınız ve kullanım yerlerine göre güvenle tercih edebilirsiniz. 

Fidan Fiyatları

Fidanlar, ağaçların en genç halidir. Fidanlar birden fazla çeşide sahiptir. Fidan fiyatlarını da etkileyen unsurlar bulunur. Fidanlar; tüplü fidanlar ve açık köklü fidanlar olarak ikiye ayrılır. Tüplü fidanlar, yılın her mevsiminde dilim için uygunken, açık köklü fidanlar sadece kış mevsimindeki 6 aylık süreçte dikilebilir. Bu farklı çeşitler de fiyatların etkilenmesinde oldukça önemli etkendir. Fidanlar ayrıca meyve veren ve meyve vermeyen fidanlar olarak da farklılık gösterir. Parklar, korular ve bahçelerin güzelleştirilmesi için meyve vermeyen fidanlar tercih edilirken, kar amaçlı ve aynı zamanda zevk için meyve veren ağaçlar tercih edilebilir. Bu çeşitlilik de fiyatların etkilenmesindeki sebeplerden biridir. Fidanların kaliteli ve sağlıklı fidanlar olması, köklerinde herhangi bir sıkıntı olmaması da fiyatları etkiler. Fidan çeşitlerinden satın almadan önce kullanıcı yorumlarını incelemek de en doğru fiyat analizini yapmanızda yardımcı olur. Fidan çeşitlerini Cimri.com sayfasında inceleyebilir ve fiyat karşılaştırması yaparak bütçenize en uygun fidanları satın alabilirsiniz. 

Fidan Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Fidanlar, ağaçların en genç halidir. Bu nedenle fidan modelleri arasından da tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Fidan seçiminizi yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu fidanın sertifikalı olup olmamasıdır. Bu nedenle üzerinde etiketi olup olmamasına dikkat edilmelidir. Fidanların köklerine de çok dikkat edilmelidir. Kök kısmı açıkta kalan fidanlar tercih edilmemelidir. Saçak kök kısımlarının iyi, gelişmiş olması gerekir. Fidanların ince ya da kalın olmaları da oldukça önemlidir. Çok ince ya da çok kalın gövdeli fidanların toprağa tutunması oldukça güçtür. Bu nedenle bu fidanlar tercih edilmemelidir. Fidanların hastalıklara karşı aşılı olup olmaması en önemli hususlardan biridir. Fidanları satın alırken aşılı olduğuna kesinlikle emin olunmalıdır. Satın alacağınız fidanların zararlı bit ya da hastalıklı olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Fidan çeşitleri birbirinden farklıdır. Meyve veren fidanlar ve meyve vermeyen fidanlar olarak çeşitlenir. Meyve vermeyen fidanları bahçelerin, koruların süslenmesi için tercih edilir. Bu nedenle hangi amaçla kullanılacağına karar vermeniz gerekir. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery