Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Gübre Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Gübre markası:

2021 yılı Gübre Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
20 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 352 Gübre modeli içerisinde en ucuz Gübre fiyatı 8.49 TL iken, en yüksek Gübre fiyatı 1200.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Gübre fiyatlarının ortalaması alındığında ise 20 Nisan 2021 tarihinde ortalama Gübre fiyatı ise 117.7 TL olarak sitemizde yer alıyor.
Cimri'nin Seçimi
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Plantistanbul Elma Fidanı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Gübre

Bitkilerin gelişebilmesi için uygun ortamlara ihtiyaçları vardır. Uygun ortamı oluşturmak için gerekli olanlar su, ışık, oksijen ve besinlerin ideal miktarlarda ve kalitede bulunmasıdır. Her bitki için de bu elementlere olan ihtiyaç farklıdır. Bu sebeple bir bitkinin gelişebilmesi için özel olarak o bitki türünün ihtiyaç duyduğu miktarda su sağlanmalı, uygun ölçüde ışık almalı ve besin olarak kullanacağı mikro elementleri toprağında tam olmalıdır. İdeal olarak adlandırılan bu koşullar doğada veya bitkinin yaşam ortamı olan saksılarda her zaman kendiliğinden tam ve doğru olarak bulunmaz. Bu noktada bitkiyi yetiştirebilmek için ona dışarıdan destek verilmesi gerekir. Su ve ışık nispeten daha yerine getirilebilir şartlar olurken bitkinin beslenmesini sağlamak için takviyelere başvurulur. Bu amaçla kullanılan ve toprağa ilave edilen maddelere genel olarak gübre adı verilir. Gübreler çok çeşitli kaynaklardan üretilir ve bu sayede besin içerikleri de birbirlerinden farklıdır. Toprağın incelemesi yapıldıktan sonra eksik olanı tamamlamak üzere bu gübreler arasından en uygun olanı seçilerek toprağa verilir. Böylece bitkinin beslenmesi sağlanmış olur.

Gübre Çeşitleri

Gübre, kısaca bitki besinidir. Bitki ise beslenmesini toprak yoluyla yaptığı için aslında gübre bir organik toprak düzenleyicidir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu fakat bağlı olduğu toprakta bulunmayan veya az miktarda bulunan besinlerin, yani aslında elementlerin, seviyesini düzenler. Her bitkinin ihtiyaç duyduğu besin miktarı farklıdır, bulunduğu toprağın içerdiği besin miktarı da farklıdır. Bu demektir ki bir bitkiyi sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmek için hem bitkiye özel miktarların bilinmesi hem de bitkinin bağlı bulunduğu toprağın analiz edilip toprakta bulunan miktarların bilinmesi gerekir. Tüm bunlar saptandıktan sonra geriye kalan eksiği kapatacak nitelikte gübrenin toprağa verilmesi işlemidir. Bu amaçla üretilen çok farklı çeşitlerde gübreler bulunur. İlk aşamada doğal ve yapay gübreler olarak iki sınıfa ayrılır. Doğal gübreler bitki ve hayvanlardan sağlanır. Doğal gübreler arasında elde edilmesi kolay ve toprağın verimini büyük oranda artıran ahır gübreleri vardır. Toprağın işlenmesini kolaylaştırır. Daha sonra kompostlar gelir. Kompost bitki ve hayvan kaynaklı artıkların gübre elde edilmek üzere çürütülmesiyle oluşur. Solucan gübresi kompost gübre adı verilen doğal bir gübredir. Yeşil gübreler de ekilmiş mahsülden elde edilen doğal gübrelerdir. Çim gübresi ise yeşil gübredir. Kimyasal (yapay) gübreler, laboratuvar koşullarında üretilen genelde azot, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt, bor, bakır gibi bitki için besin anlamına gelen elementleri içeren gübrelerdir. Sıvı veya katı formda bulunabilir. Örneğin; suda yetişen akvaryum bitkisine verilecek akvaryum bitki gübresinin sıvı formda olması istenir. Bu şekilde de taşıması ve uygulaması daha kolay olan bir tüketim ürünü olduğu için daha çok tercih edilir. Kimyasal gübreler: azotlu gübreler, fosfatlı gübreler,potasyumlu gübreler, kompoze gübreler ve yavaş salınımlı gübreler olmak üzere 5 ana başlıkta incelenir. Toprağın analizine ve üretilecek mahsülün türüne göre verilecek kimyasal gübrelerin dekara verilecek miktarları hesaplanır, buna göre verilir. Doğal gübrelerin daha yavaş ve etkili oldukları yapay gübrelerin ise daha hızlı etkide bulundukları bilinir. Bitkilerde meydana gelen besin eksikliği belirtilerine göre bu gübre çeşitlerinden biri seçilir.

Gübre Fiyatları

Bitkilerin temel olarak ihtiyaç duyduğu besin elementleri başlıca kükürt, fosfor, azot, bakır, magnezyum, potasyum, kalsiyum olarak sayılır. Fakat bitki türlerinin çeşitliliği ve bu elementleri içeren gübrelerin farklı kompozisyonlarda üretilmesi birçok farklı gübre seçeneğini de doğurmuştur. Gübre fiyatları, doğal kaynaklardan elde edilen gübreler ve yapay kaynaklardan elde edilen gübreler olarak basitçe ikiye ayrılan gübrelerde farklılık gösterir. Çoğunlukla bitki ve hayvan artıklarının çürümesiyle elde edilen doğal kaynaklı gübreler, üretimi için ekstra bir maliyete ihtiyaç duymadığından daha uygunken; laboratuvardan çıkan gübrelerde laboratuvar koşullarının masrafları da fiyatlara yansır. Özel ve ender bulunan bitkilere yönelik yapılmış çok spesifik gübreler de içeriklerinin laboratuvar koşullarında hazırlanmasından ötürü daha yüksek fiyatta bulunur. Gelişen teknoloji ile beraber gübreler farklı teknikler kullanılarak yavaş salınım sistemleri ile donatılmıştır. Bu özellikle beraber bitkinin daha uzun süre ve daha dengeli bir şekilde topraktan yararlanmasını sağlayan sistemlerin kullanıldığı gübrelerde nispeten fiyat farkı olur.

Gübre Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Çoğu zaman gözden kaçırılsa da bitkiler ihtiyaçlarını ve hastalıklarını farklı şekilde dile getiren canlı organizmalardır. Bitki topraktan aldıkları veya pH, toprağın dokusu gibi sebeplerle alıp kullanamadıkları besinlerin eksikliğini gözle görülür bir biçimde gösterirler. Fakat durumun gözle görülür hal alması bu eksikliğin şiddetlenmesi ile olacağından daha hızlı sonuca giden yapay gübrelerin kullanımı bu eksikliği hızlıca giderecek ve bitkiyi sağlığına mümkün olan en kısa sürede kavuşturacaktır. Yalnızca uzun süre mahsul veren toprağın verimliliğinin arttırılması ya da devamlı toprak analizleri ile durumu bilinen toprağın sağlığının desteklenmesi amacıyla seçilecek gübrede doğal gübrelerden faydalanmak, uzun ve etkili bir sonucun alınmasında yardımcı olacağı gibi maaliyeti düşürerek de kullanıcı memnun edecektir. Bitkinin varsa özel ihtiyaçlarının bilinmesi ve buna yönelik gübre tercih edilmesi de bitkinin ömrünü ve verimini arttıracaktır. Özel koşullarda yetişen akvaryum bitkileri vb bitkilerde gübre seçimi yaparken gübrenin fiziksel halini seçmek de gerekir. Bu tür bitkilerde sadece sıvı formda üretilen yapay gübrelerin kullanılması etkili olacaktır. Bu noktada akvaryum bitki gübresi iyi bir seçim olabilir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery