Plantistanbul Fidan

En Ucuz Plantistanbul Fidan Fiyatları

516 ürün gösteriliyor.
Marka
Plantistanbul
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

FİDAN NASIL SATIN ALINIR?

Son yıllarda organik tarımın hızla yaygınlaşması sonucu, fidancılık mesleği de önem kazandı. Fidan, ağaç tohumunun dikime hazır hale gelmiş halidir. Meyveli veya meyvesiz ağaçlar, tohumdan da yetiştirilebilir, ancak bitkinin tohumdan ağaç olma aşamasına gelmesi oldukça zaman alır. Ayrıca tohum fidan haline gelene kadar daha narin bir yapıdadır ve özel bakım gerektirir. Bu nedenle fidan olarak satın alınan ağaçların dikilmesi daha az riskli ve bakımı daha kolaydır. Dışarıdan alınan fidanların Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalı olması önemlidir.

Fidan nasıl dikilir?

Seçtiğiniz bitkinin, dikimini yapmak istediğiniz yerin iklim koşullarına uygun olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Örneğin, bol yağış alan bir yere ihtiyaç duyan ağaçların ekimini kurak bir yere yaparsanız, bitkiniz kuruyabilir. Çıplak köklü bitkiler, Kasım ve Nisan ayları arasında dikilir. Bu sırada fidanlar uykuda olur ve baharla birlikte yeni dikildiği yere uyandığında canlanması, adapte olması daha kolay olur. Bitkinin, yeni dikildiği yerde yaprak açması, eşkin vermesi, bitkinin tuttuğunu gösterir. Tüplü fidanlar ise, yılın her mevsimi dikilebilir. Bu yavru ağacın dikimi sırasında, bitkinin kökünde bulunan topraklar silkelenmemeli, güneşe ve rüzgara karşı korunmalıdır. Bitkinin kökleri 20cm den uzun ise kısaltılarak dikilmelidir. Ayrıca uzun boylu ve henüz odunsu gövdeye kavuşmamış fidanların dikimi sırasında yanlarına birer sırık dikilip ip ile bağlanarak rüzgara karşı korunabilir. İpin gevşekliği, bitkiye zarar vermeyecek, ama bitkiyi de düşürmeyecek sıkılıkta olmalıdır. Bitki, bel küreği ile açılan çukurun içine yerleştirilir. Üzerine gübre ilave edilir. Daha sonra sıkı biçimde kapatılır hatta üzerine ayakla bastırılır. Bitkiyi dikildikten sonra verilen ilk suya ‘can suyu’ adı verilir. Daha sonra bitkinin düzenli olarak bakımını yapmak, bitkinin cinsine göre, ihtiyaç duyacağı şekilde sulamak önemlidir.

Fidan satışı yapan yerler nerelerdir?

Bu ürünün satışını yapan birçok yer mevcuttur. Plantistanbul ve Tüplü marka ürünler, cimri.com sitesi üzerinden de sipariş verilebilir. Siparişlerinizi, Cimri.com sitesi üzerinden sipariş verdiğinizde en uygun fiyat garantisi ile satın almış olursunuz. Hatta siteye üye olup, fiyat alarmı özelliğini kullanırsanız, seçtiğiniz ürünün fiyatında değişiklik olması durumunda da haberdar olmuş olursunuz.