Çocukken hepimizin en büyük arzularından biri olan bisiklet aslında yetişkinler için de en büyük hobilerdendir. Bisiklet kullanmak kimileri için sadece spor yapmak, kimileri için bir ulaşım aracı, kimileri için ise bir tutku niteliğindedir. Ayrıca fiziksel sağlık açısından da vücudun birçok bölgesini çalıştırdığından zinde ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için en uygun sporlardandır. Bu sporun kategorilerine göre birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Yarış bisikleti de bu çeşitlerden bir tanesidir. Salcano, Bianchi, Carraro gibi birçok farklı markanın çeşitli modellerine en uygun fiyatlarla Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz!

Profesyonel Yarış Bisikletlerinin Özellikleri Nelerdir?

Profesyonel olmasa da bu sporu yapan insanların en öncelikli tercihi, yapısından dolayı yarış bisikletleridir. Hafif ve ince yapısından dolayı şehir içinde kullanmaya en uygun bisiklet modelleri arasında ilk sıradadır. Hafif olmasını sağlayan nedenlerin başında ise yapımında kullanılan malzemeler gelmektedir. Bu malzemelerden en yaygın olanları, karbon fiber ve alüminyum alaşımlı malzemelerdir. Standart olarak tekerleklerinin çapı 28’’, lastik ve jant yapısı oldukça incedir. 23 ya da 25 cm kalınlığında olan bu lastikler yerle teması en aza indirgediğinden daha hızlı bir sürüş sağlamaktadır. Vites oranları diğer çeşitlere göre daha büyüktür. Ortalama ağırlıkları ise 10 kg civarındadır. Diğer modellerle karşılaştırıp baktığımızda gözümüze en önce çarpacak olan farklılık gidon yapısıdır. Öne doğru eğimli olan bu gidonlar sürücünün alacağı pozisyon sayesinde rüzgâra karşı olan sürtünmeyi en aza indirip daha az enerjiyle daha fazla mesafe kat edilmesini sağlar. Yapısının en önemli özelliği inceliği ve hafifliği olduğu için fazla ağırlık yapmaması sebebiyle iskeletinde amortisör bulunmamaktadır. Fren sistemleri ise yine diğerlerinden farklı olup kendine özgü bir yapıya sahiptir.

Profesyonel Yarış Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alacağınız bisikleti seçerken ilk önce kendinize belirli sorular sorup, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu seçimi yaparken cevaplanması gereken soruların en başında gelenler ise nerede kullanacağınız ve ne sıklıkta kullanacağınızdır. Özellikle bu iki unsura dikkat ederseniz daha sağlıklı ve memnun kalacağınız seçimler yapabilirsiniz.

Başlangıç seviyesinde kullanılabilecek en ideal model ise hem donanım hem de fiyat uygunluğu açısından alüminyum alaşımlı olanlardır. Ayrıca yeni başlıyorsanız sizin için ilk hedef, acemiliğiniz geçene kadar vücut ölçülerinize en uygun ve kullanırken en rahat edeceğiniz bisiklet modellerini seçmek olmalıdır.

Siz de kendinize seçeceğiniz modelleri, en uygun bisiklet fiyatları ile Cimri.com’da bulabilirsiniz!