iştirakidir.
Ana Sayfa > Bilgisayar & Yazılımlar > Bilgisayarlar > Tablet Pc >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
  • Özellikler

  • Bağlantı Tipi 3G - 4G
  • Bellek (RAM) 1 GB
  • Dahili Hafıza 8 GB
  • Ekran Boyutu 7"
  • Ekran Çözünürlüğü 1240x600 Piksel
  • İşletim Sistemi Android
  • Özellikler Arttırılabilir Hafıza - Ön Kamera
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Navitech NeoTab KID73 İnceleme ‘Teknoloji küçüklerin de hakkı’ mottosu bu tablet için gayet uygun. Çocuklar için geliştiirlen Android işletim sistemine sahip tablet Navitech NeoTab KID73’ü test merkezimizde ağırladık. Artıları ve eksilerini değerlendirdik…
Yazar: Ferhat Verdi 13/01/2016

Teknolojiyle ilk tanışmanızı hatırlıyor musunuz? Eğer 30+ yaşlardaysanız muhtemelen bir CD player ya da Gameboy ile konuya merhaba dediniz. Yaşınız belki 6, belki 7 ya da daha fazlasıydı. Günümüzde ise işler tamamen değişmiş durumda. Bebeklerin minicik parmaklarıyla tabletlerle, akıllı telefonlarla etkileşime girmelerine tanıklık ediliyor. Tablet konusu ise çok daha yaygın, büyük ekranlara sahip bu teknoloji ürünlerini birçok ailenin en genç üyelerinin ellerinde görebilmek mümkün.

Tablete ‘farklı’ bir bakış

Konu tablet bilgisayarlar olduğunda çok büyük oranda klasik tasarımlarla karşı karşıya kalınır. Çok itici olmayan bu tasarımlar, cihazın rahatlıkla kavranması ve izleme açısının en doğru şekliyle sunulması teması ile yakınen ilişkidedir.

Çocuklar için genel itibarıyla tüm tabletlerin benzer şekilde kullanıldığını belirtmek olası. Parmaklarıyla sürükleme, çimdirme hareketleri yaptıkları ekran, sesi açıp kapayacakları kontrol butonları ve belki YouTube ya da başka bir platformdan çizgi film seyretme keyfileri. Ancak bazı teknoloji şirketleri kullanacakları tabletlerde acaba çocukların yüzünü daha fazla nasıl güldürebiliriz sorusuna eğilerek bazı adımlar atıyorlar. İşte bu adımların atıldığı markalardan biri Navitech ve test merkezimizde ağırladığımız ‘çocuk öncelikli’ tablet bilgisayar modeli de NeoTab KID73.

Bu ilginç ürüne yakından bakacağız. Tasarımı ve donanım özelliklerini, çocuklar ve hatta büyükler için kullanım prensiplerine, ne ölçüde konforlu olduğuna eğileceğiz. İlk olarak tasarım detayları üzerinden ilerliyoruz. NeoTab KID73 incelemesi başlıyor…

Tasarım detayları

7 inç ekrana sahip ve oldukça hafif. Daha küçük ekranlar, kimi kullanıcılar için özellikle izleme açısından pek de kullanışlı olmayabiliyor. Tablet segmenti için NeoTab KID73’ün ekran boyutu gayet ideal. Modelde ekran çerçevesi çok ince değil, genellikle giriş seviyesi tabletlerde uygulanan formun cihazda söz konusu olduğu görülüyor. Genel itibarıyla kullanışlı bir ekranla karşı karşıyasınız.

Ekranın etrafında ilk önce beyaz ekran çerçevesi, daha sonra da onu çevreleyen renkli kaplama bulunuyor. Kaplamanın enerjik tasarımı, NeoTab KID73’e apayrı bir hava kazandırıyor. Modelin çocuklar için tasarımlandığını net bir dille ortaya koyuyor. Ön yüzünde kamera açıklığı bulunan kaplama kısmının yanlarında şarj/microUSB açıklıkları, kulaklık girişi, ses açma-kapama ve cihazı açma/kapama butonları var. Arka yüzde microSD kart girişi, sağ altta hoparlör açıklığı ve üstte de kamera bulunuyor. Ortada da markanın logosunu görüyoruz. Tabletin genel itibarıyla iyi bir görünüme sahip olduğunu belirtelim. Elbette plastik malzeme hissiyatı yüksek, ancak çocuklar için bunun en ufak bir dert teşkil edeceğini sanmıyoruz.

Tabletin tasarımındaki negatif yönü kalınlığı. Ürün renkli kaplamayla birlikte oldukça kalınlaşıyor. 7 inçlik ortalama büyüklüğü sayesinde ağır değil, ama nispeten kalın bir tablet. Daha önce de belirtildiği gibi pozitif bir enerjiyle yüklü adeta, taşıması ve kullanması çok keyifli. Çocuklara ait olduğunu her detayında vurgulayarak onları büyüklerin teknoloji ürünlerinden bir nebze olsun ayırmayı başarıyor. Genel olarak bu yönünün ön planda olduğunun altını çiziyoruz. Birazdan teknoloji detaylarına göz atacağız…

Teknoloji özellikleri

NeoTab KID73, Android işletim sistemine sahip bir model. 7 inç ekranının çözünürlüğü 1024 x 600 ve bu da HD formunu sağlıyor. Kullanıcısı, tatmin edici bir görüntü kalitesi ile geliyor. Kapasitif multitouch ekran, birçok yerden çeşitli hareketlerle kullanılabildiği anlamına geliyor. Çimdirme gibi hareketlerde performansı gayet iyi, hassas ve güzel bir tepkime sunuluyor. Yalnız burada fiyat/performans açısından değerlendirme yapıldığını belirtelim. Negatif özellik IPS teknolojisinin olmaması, yani ekranı yanlardan görmek zor. Minik kullanıcı ekranını rahatlıkla görebilirken, yanında oturan dostları biraz karanlık şekilde görecektir. Keşke IPS özelliği de üründe bulunsaydı diyoruz.

Cihazın donanım yapı taşları ise Rockchip RK2928 adını alan ARM Cortex A9 mimarili bir işlemcinin temelinde gelişiyor. 1.2GHz’lik maksimum saat hızına ulaşabilen işlemci, genel olarak günlük kullanım için yeterli. Ayrıca 400 MHz grafiğe sahip, GB seviyesinde depolama alanı isteyen oyunların haricinde  takılma ya da stabilite sorunlarını yaşamanız söz konusu değil. Üründe 1 GB DDR3 RAM kullanılıyor. Giriş seviyesi bir faktör ve bu da cihazın genel performansı ile örtüşüyor.

8 GB dahili depolama kapasitesi, sınıfı ve kullanacak kimseler baz alındığında normal görülebilir. Ancak yine de sınırlı bir hafıza söz konusu. Sistem yazılımları, fotoğraf, video, müzik derken mobil uygulamalara çok fazla yer kalmıyor. Bu noktada uygulamaları silip yenisini yüklemeniz bir çözüm olabilir ya da microSD desteği ile ek bir maliyetle hafıza kartı alıp kullanabilirsiniz. 2, 4, 8, 16 ve 32 GB’a kadar microSD’ler kullanılabiliyor. Fiyatlarını Cimri.com üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Kamerası yeterli değil

Modelin kamera özellikleri oldukça düşük. 2 MP arka kamera ve çok düşük bir çözünürlükle gelen ön kamerası ile net fotoğraflar ve videolar beklenmemeli. Yine de küçük oyuncaklar, eğlenceli video kayıtlar, vb gerçekleştirilebilecek.

Pil dayanıklılığı

Üründe pil dayanıklılığı yaklaşık 6-8 saat aralığında. Bu süre gayet iyi. Ancak giriş seviyesi tabletlerin pil dayanıklılığının zamanla düşme eğilimi gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle şarj cihazına sıklıkla bağlı kalınması ya da ekstra bir taşınabilir bataryayla birlikte kullanımı gelecekte söz konusu olabilir.

Yazılım

Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi ile geliyor. Çocuklar için yeterli bir yazılım tabanı. Google Play’den uygulama indirmek, widget’ların kullanımı, ekranda geçişler ve diğer kullanım prensipleri için tatmin edici bir altyapı.

Diğer özellikler ve MofingKids

Modelde 3G özelliği var, ancak LTE desteği yok. Bluetooth özelliği bulunmuyor. Wi-fi standardı 802.11 b/g/n. Son olarak da MofingKids adlı uygulama, tablet ile birlikte geliyor. Bu uygulama çocuklar için eğitici ve eğlendirici bir sistem. Kolay adımlarla ders çalışabilmeyi mümkün kıldığı gibi çocuklara uygun video içerikleri, müzik ve hatta e-kitap’ları beraberinde getiriyor. Son derece güzel bir uygulama.

Ferhat Verdi 13/01/2016
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Navitech Tablet Pc