iştirakidir.
Ana Sayfa > Bilgisayar & Yazılımlar > Bilgisayarlar > Tablet Pc >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Lenovo IdeaPad S10-3T Piyasada bulunan netbooklar oldukça geniş bir çeşitlilik sunsalar da, bunların arasında dönüştürülebilir tablet özelliği taşıyanların yalnızca birkaç tanesinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
Yazar: Cenk Atlı 01/04/2015

Piyasada bulunan netbooklar oldukça geniş bir çeşitlilik sunsalar da, bunların arasında dönüştürülebilir tablet özelliği taşıyanların yalnızca birkaç tanesinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedenlerinden birisi, dönebilen menteşelerin ve dokunmatik ekran özelliğinin cihazın maliyetini yükseltmesi. Lenovo’nun dönüştürülebilir tablet modellerinden IdeaPad S10-3t ise sahip olduğu etkileyici özelliklere göre uygun bir fiyat etiketiyle dikkat çekiyor. Cihazın özelliklerine şimdi biraz daha yakından bakalım.

Tasarım

Dönebilen menteşeleri ve dokunmatik özellikli panelinin de etkisiyle S10-3t’nin tipik 10 inç ekranlı netbook’lardan biraz daha büyük olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte cihazın, rakipleri Toshiba NB305 ve HP 5102’ye daha düşük bir ağırlığa sahip olması önemli bir avantaj. Görünüm açısından Lenovo’nun bu modelinde biraz daha canlı bir tasarımı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Cihazın parlak siyah üst kısmının etkileyici bir görünümü olsa da parmak izlerini belli etme riski taşıyor. HP 5102 ve Toshiba NB305’te görülen metal materyalin eksikliği Lenovo IdeaPad S10-3t’in rakipleri kadar sağlam bir gövdeye sahip olmadığını düşündürüyor.

Ekran

Cihazın 180 derece döndürülebilir özellikteki ekranı onun ortalama netbook’lardan ayıran en önemli noktası. 10 inç boyutlu ekran 1024 x 600 piksel çözünürlüğe sahip. Söz konusu çözünürlük değeri cihazı rakipleriyle uyumlu bir çizgiye getiriyor. Diğer yandan, ekranın dokunmatik özelliği ise onun en büyük artılarından. Bu noktada, iPad’in de yakın boyutlarda bir ekrana fakat biraz daha yüksek bir çözünürlüğe (1024 x 768) sahip olduğunu da ekleyelim. Ekran üzerindeki el ve parmak hareketlerini başarılı bir biçimde karşılayan ekranın ayrıca bir dijital kalem desteği bulunmuyor.

Klavye ve Touchpad

Dönüştürülebilir bir tablet PC’ye sahip olmanın en iyi yanlarından birisi de dahili bir klavye gibi hoşluklardan mahrum kalmıyor olmanız. Bu noktada Lenovo’nun S10-3t’de neredeyse tam boyuta yakın bir klavye tercih etmesi de son derece konforlu bir tuşlama deneyiminin oluşmasını sağlıyor. Cihazda bulunan klavyenin sahip olduğu geleneksel görünüm, ona Toshiba NB305 ve HP 5102’deki “chiclet” olarak tabir edilen lastik tuşlardan daha profesyonel bir imaj kazandırıyor.

Klavyenin hemen altında ise touchpad alanını ve mouse tuşlarını tek parçada birleştiren bir touchpad’in yer aldığını görüyoruz. Bu alanda, cihazın olumsuz özelliklerinden birisiyle karşılaşıyoruz. Zira, söz konusu touchpad oldukça küçük bir alana sahip. Navigasyon ve tıklama işlemlerini iki parmak kullanarak yapmak bir hayli güç.

Donanım

Lenovo IdeaPad S10-3t’de 1,83 GHz hızında bir Atom N470 işlemci yer alıyor. 2 GB RAM desteği olan cihazın bu değerlerinin onu piyasadaki netbook’ların işlemci ortalamasının üzerine çıkardığını söyleyebiliriz. Günlük kullanım esnasında herhangi bir performans sıkıntısı yaşamayan cihazın ekranı üzerindeki dokunmatik deneyimi de herhangi bir takılmaya yol açmadan sorunsuz çalışıyor. Daha çok kaynağa ihtiyaç duyan Windows 7 Premium işletim sistemine sahip olması nedeniyle, Toshiba NB305 ve Acer 532h-2326 gibi cihazların biraz daha gerisinde kalan bir performansı olmasına yol açıyor.

Batarya

Cihazın 29Wh (4-cell) bataryasının, Toshiba NB305 ve HP 5102 gibi modellerde bulunan batarya değerlerinin neredeyse yarısı düzeyinde olması önemli bir ekslik. Yapılan testlerde S10-3t’nin 3 saat 39 dakika boyunca dayanabildiği görülüyor, ki bu da beklentilerin açıkça altında kalan bir süre. İşin daha da kötü olan yanı, daha büyük bir bataryaya geçme seçeneğinin de bulunmaması.

Bağlantı

S10-3t’nin yalnızca iki adet USB girişi bulunuyor, ki bu da genellikle üç USB girişine sahip rakiplerine göre bir dezavantaj. Bir VGA ve Ethernet port’una sahip cihazın bir de SD yuvası mevcut. Dahili bir 802.11n Wi-Fi bağlantı noktasıyla gelen cihaz ayrıca 250 GB boyutunda bir sabit diske sahip.

Sonuç

Küçük bir alana sahip touchpad’i ve rakiplerinin biraz gerisinde kalan performans sonuçlarına rağmen piyasa da bu cihaz kadar etkili bir biçimde hem netbook hem de tablet özelliğini taşıyan bir model olmadığını söyleyebiliriz. Döndürülebilir ekranı ve neredeyse tam boyutlu klavyesiyle cihazın oldukça iyi bir fiyat/performans dengesi var.

Cenk Atlı 01/04/2015
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Lenovo Tablet Pc