iştirakidir.
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Excon Quad A10 Excon Quad A10, yerli bir mobil cihaz üreticisi olan Excon'un 10,1 inç tablet kateogirisinde piyasaya sürdüğü ve dört çekirdekli işlemcisiyle dikkat çeken bir model.
Yazar: Cenk Atlı 29/12/2014

İlk Bakış

Excon Quad A10, yerli bir mobil cihaz üreticisi olan Excon'un 10,1 inç tablet kateogirisinde piyasaya sürdüğü ve dört çekirdekli işlemcisiyle dikkat çeken bir model. Samsung ve LG'nin 10.1 inç tablet modelleri için bir alternatif oluşturma iddiasında olan cihazın özelliklerine yakından bakalım.

Tasarım

Excon Quad A10, 10,1 inç boyutundaki ekranıyla büyük ekranlı tablet kategorisine giren bir cihaz. Tablete ilk bakışta dikkat çeken tasarım özelliklerinden birisi, cihazın köşeli bir yapıya sahip olması. Bu boyuttaki diğer tablet modellerinin aksine daha az yuvarlaklaştırılmış köşeleri olduğu görülen cihazın, yine de makul kalınlıktaki kenarlıkları ve gövdesi sayesinde hantal bir görünüme sahip olmadığını söyleyebiliriz. Tabletin beyaz renkli ekran kenarlıkları, 10,1 inç'lik büyük ekranıyla tasarım açısından iyi bir uyumluluğa sahip. Herhangi bir fiziksel tuş barındırmayan ön panelin sağ üst köşesine bir ön kameranın konumlandırıldığını görüyoruz.

Cihazın arka panelinin de yine ekran kenarlıkları gibi plastik malzemeden yapılmış beyaz bir yüzeye sahip olduğu anlaşılıyor. Arka paneldeki bir diğer ayrıntı olan ana kameranın sol üst köşede yer aldığını görüyoruz. Excon logosunun biraz fazla belirgin ve büyük oluşu tasarım açısından göze çarpan bir olumsuzluk oluşturuyor. Diğer yandan, cihazın gövdesinin makul bir kalınlıkta olması, ekran ve kenarlık oranı açısından da iyi bir dengenin yakalanması tasarımın yeterince başarılı olmasını sağlıyor.

Ekran

Excon Quad A10'un 10,1 inç boyutundaki HD ekranı 1024 x 600 piksel çözünürlüğünde. Cihazın bu açıdan, piyasada kendisiyle aynı ekran boyutuna sahip tabletlerin ortalamasının altında bir ekran çözünürlüğünün olduğu görülüyor. Zira ona en yakın değerlere sahip üç tablet model; Samsung Galaxy Tab 4 10.1, Galaxy Tab 3 10.1 ve LG G Pad 10.1'in çözünürlükleri 1280 x 800 piksel. Diğer yandan, fiyat/performans dengesi göz önünde bulundurulduğunda, Excon Quad A10'un ekranının beklentileri karşılayabilecek bir düzeyde olduğunu da ekleyelim. Söz konusu görüntü kalitesi temel gereksinimleri karşılayabilecek bir düzeyde.

Kamera

Excon Quad A10'un 2 megapiksel olmak üzere eşdeğer çözünürlükte bir ön ve kamerası bulunuyor. Tabletler, boyutları gereği kamera kullanımı açısından akıllı telefonlara göre çok da komforlu bir deneyim sunamıyorlar. Quad A10 gibi oldukça büyük bir ekrana sahip bir tablet modeli de bu duruma bir istisna oluşturmuyor. Bu anlamda, söz konusu kamera çözünürlük değerlerinin ortalamanın biraz altında kaldıkları görülse de, temel işlevleri yerine getirmeleri açısından makul bir düzeyde olduklarını söyleyebiliriz. Cihazın, Samsung Galaxy Tab 4 10.1, Galaxy Tab 3 10.1 ve LG G Pad 10.1'den biraz daha gelişmiş olan 2 megapiksel ön kamerası da kaliteli bir görüntülü konuşma olanağı sağlıyor.

Performans

Excon Quad A10'da dört çekirdekli bir Allwinner A31s işlemci yer alıyor. Cihazın, işlemci gücü açısından 10,1 inç kategorisinde bulunan diğer iki ürün, Samsung Galaxy Tab 4 10.1 ve LG G Pad 10.1'ün yine dört çekirdekli olan işlemcilere yakın bir değerde olduğu görülüyor. Bununla birlikte, Allwinner marka işlemcinin, Samsung ve LG modellerindeki Qualcomm Snapdragon işlemciler kadar etkili olmadığını da hatırlatmakta yarar var. Quad A10'un işlemcisinin 1 GB RAM desteği bulunuyor. Cihazın sahip olduğu görece düşük fiyat etiketi göz önünde bulundurulursa, söz konusu işlemci performansının makul bir düzeyde olduğu söylenebilir. Arayüz kullanımı esnasında ve birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırırken zorlanmadığı anlaşılan tablet Android 4.4.2 KitKat işletim sistemiyle geliyor.

Excon Quad A10'un 8 GB boyutunda bir dahili depolama alanı mevcut. Özellikle multimedya açısından daha fazla alana ihtiyaç duyan kullanıcılar için ise 32 GB'a kadar genişletilebilen bir microSD kart desteği de yer alıyor.

Batarya

Excon Quad A10'un 5000 mAh değerinde bir batarya kapasitesi mevcut. Söz konusu batarya değerinin, 6800 mAh kapasitesinde bataryası olan Galaxy Tab 4 10.1 ve Galaxy Tab 3 10.1'in biraz gerisinde kaldığını görüyoruz. Aynı ekran boyutuna sahip bir diğer tablet modeli LG G Pad 10.1'in 8000 mAh bataryası Quad A10'un bataryasının oldukça üzerinde bir değere sahip. Cihaz, ekran çözünürlüğü ve işlemci performansı açısından bu rakiplerinin biraz gerisinde kalmasına rağmen söz konusu batarya değerinin olması gerekenden daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Excon Quad A10, piyasada bulunan 10,1 inç kategorisindeki diğer tabletlerin birkaç tanesiyle ve yalnızca belirli açılardan rekabet edebilecek düzeyde bir tablet. Ortalamanın biraz altındaki işlemci performansı ve ekran çözünürlüğüyle Samsung Galaxy Tab 4 10.1, Galaxy Tab 3 10.1 ve LG G Pad için iyi bir alternatif olarak düşünülebilir. Diğer yandan, cihazın düşük batarya kapasitesi ve dahili ve harici depolama alan boyutunun düşüklüğü cihazın önemli eksiklikleri olarak göze çarpıyor.

Cenk Atlı 29/12/2014
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.