iştirakidir.
46 - 61 TL (2 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Napoleon Total War PC Oyunu

46,90 - 61,00 TL (2 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fiyatlar İçin n11.com'a Gelin!
  • Daha Fazla Göster (-28) Gizle
ÖZELLİKLER
  • Diğer özellikler

  • Desteklenen ortam türleri DVD
  • Özellikler

  • Oyun baskısı Temel
  • PEGI hızı 16
  • Platform PC
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Napoleon: Total War Total War strateji oyunları serilerinin ünlü Fransız General Napoleon’u merkeze alan bu versiyonu, 1700’lerin sonu ve 1800’lerdeki bilinen politik ve askeri dünyayı ele alıyor.
Yazar: Ferhat Verdi 18/12/2014

Oyunda Napoleon’un Fransa’sı ya da ona karşı koyacak devlerleri seçebiliyorsunuz. Seçimin ardından ise sizi büyük bir harita karşılıyor. Kendi ülkenize dair detaylar içeren bu harita, oyunun en çok zaman geçirilecek kısmı.

Haritada ülkenizin topraklarını, komşu ülkelerinizi görebiliyorsunuz. Ancak tüm ülkeleri ve tüm şehirleri, detaylı şekilde görebilmeniz için haritanın çeşitli şekillerde açılması gerekiyor. Örneğin diğer ülkelere ajanlar gönderebiliyor veya diplomatlar üzerinden komşularınızı tanıyabiliyorsunuz. Oyunda seçtiğiniz ülkenin askeri ve ekonomik gelişimi için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekiyor. İşte bu noktada oyunun en önemli kısmı açığa çıkıyor. Şehirlerden toplanan vergiler, şehirlerdeki ekonomik kaynağın kalbi olan yapılar önemli gelir kalemleriniz ve bu kalemlerin geliştirilmesi de yapıların kapasite veya teknoloji yönünden geliştirilmesine dayanıyor. Bu inşa gerekliliği için ise ekonomik gücün olması şart, para yoksa gelişmek de yok.

Paranın kazanılması için ise savaşlar yapmanız, diğer ülkelerle ekonomik anlaşmalar imzalamanız gerekli. Ancak temelde askeri harekatlarınız paranın en önemli kesimi. Ülkenizin sınırlarını, diğer şehirlere saldırılar düzenleyerek genişletmeniz, oyunun önemli kısımlarından biri. Bu arada şehirlerinizi korumasın açısından askerlerinizin konuşlanmış olması gibi detayları da göz ardı etmemeniz lazım. Tüm bunlar ise gerek ekonomik gerekse siyasi dengenin olmazsa olmazı.

Örneğin Osmanlı İmparatorluğu’sunuz ve Almanlara savaş açıyorsunuz; bu durumda Almanya’yla ekonomik ilişkilerinizin duracağını, ayrıca Almanya’nın dost olduğu ülkelerle de para akışının kesintiye uğrayacağını hesap etmeniz gerekiyor. Oyun, bir bütün halinde strateji aşamaları içerirken, dinin yayılması, ülke içinde geliştirilmesinden tutun da deniz savaşlarıyla korsanların ticaret yollarını tehdit etmelerinin engellenmesine kadar birçok farklı unsuru da beraberinde taşıyor. Total War’un strateji oyunları tarihinin en güçlü oyun serilerinden biri olduğunu vurgulamak gerekli.

Haritadaki askeri harekat kararınızın yanı sıra size düşman saldırıları da düzenlenebiliyor. İşte bu durumda savaş ekranı karşınıza çıkıyor. Askerleriniz, düşman askerleri ile coğrafi unsurlar ve yapıların da bulunduğu bir ekranda karşı karşıya geliyor. Askerlerin konumlarını belirlemenizin ardından da savaş başlıyor.

Askeri birimler bölük, bölük kontrol ediliyor, örneğin okçu birliklerinizi düşmanın süvarilerine yöneltiyorsunuz. Okçular saldırıya geçiyor. Oyunun strateji yönü, savaş ekranının da en önemli kısmı, güçlü savunma hatlarının düşmana karşı konulacağı zaman önem kazandığı ve saldırılarda da hızlı ve güçlü askeri birimlerin önemli olduğu göz ardı edilmemesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Napoleon: Total War’da ateşli silahların da savaşların kaderinde büyük önem taşıdığı görülüyor.

Napoleon: Total War’daki savaşların kara sahasının yanı sıra bir de deniz sahasında da gerçekleşmesi söz konusu. Deniz savaşlarında elinizdeki kuvvetleri, düşmana karşı saldırı konumunda tutuyor ya da savunma yapıyorsunuz. Deniz savaşlarının da önemli rolleri var Napoleon: Total War’da; örneğin Fransa’dan Afrika’ya çıkarma yapacağınız zaman, askerleriniz gemileriniz aracılığıyla karşı kıyıya taşınıyor. Bu noktada deniz gücüyle kazanılacak bir savaşla hem donanma hem de karasal askeri birlikler imha edilebiliyor.

Strateji türünün en iyi örneklerinden biri olan Napoleon: Total War’un dönemin koşullarını, oyun severe sunması ve ona alternatif bir tarih süreci meydana getirme imkanı tanıması harikulade. Dünya genelinde büyük ilgi gören Napoleon: Total War’un önemli gereklilikleri ise ilk etapta güncel donanıma sahip bilgisayarlar ve ikinci olarak da geniş zamana sahip oyun meraklıları. Oyun, günlerce hatta aylarca sürebilecek yapıda. İyi oyunlar...

Ferhat Verdi 18/12/2014
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Sega Bilgisayar Oyunları