Renkler hayatın en büyük parçasıdır. Hatta belki de hayatı hayat yapan bu renklerdir. Öyle ki bazen binlerce renk kendi kendilerine bir şeyler anlatmak ister. Siyah matemi anlatmak isterken, kırmızı öfkeyi bazen de aşkı anlatmak ister. Durum böyle olunca sadece renkleri kullanarak karşı tarafa duygularınızı geçirebilir ya da insanlarla iletişim kurmadan derdinizi anlatabilirsiniz. Bunu bazen bir kıyafet ile yapabilir bazen de belli sanat dallarına başvurarak yapabilirsiniz. Sanat dallarına başvuran kişilerdenseniz eğer renklerin değişik formlardaki hallerinden yararlanarak kendinize en uygun formdaki ve teknikteki boya çeşitlerini kullanarak derdinizi anlatabilirsiniz.

  Bu boya çeşitlerinden birisi de okul döneminde de sıkça karşımıza çıkan guaj boya çeşitleridir.

 • Guaj Boya Nedir?

  Guaj boya, bir boya çeşidi olarak geçse de özünde Eski Mısır’dan beri kullanılan bir boyama tekniğidir. Suluboya yapısında ve yağlıboya gibi örtücü bir dokuya sahiptir. Örtücü yani kapatıcı yapısı sayesinde hataları gizleyeceğinden dolayı ilk aşamada kullanılabilecek ideal boya çeşitlerinden birisidir.

 • Tekli ya da guaj boya seti şeklinde satılmakta olan çeşitlerini Cimri.com ’un sunduğu kaliteli markaların uygun fiyat seçenekleri ile hemen sahip olabilirsiniz!

 • Guaj Boya Nasıl Yapılır?

  Tüpten ya da şişesinden çıkarıldığında doku olarak yoğun bir yapıya sahip olan bu boya çeşidini bir miktar su ekleyerek inceltebilirsiniz. Su ile dokusunu incelttiğiniz boyanın açık-koyu tonlarını elde etmek için farklı renkler eklemelisiniz. Örneğin, bir rengin açık tonunu elde etmek istiyorsanız rengin içerisine biraz beyaz eklemeniz yeterli olacaktır. Bu boyanın kıvamını ayarlamak en önemli unsurlardan biridir. Ne sulu boya kadar ince olmalı ne de kâğıt üzerinde fırçanın kaymasını engelleyecek kadar koyu bir dokuda olmalıdır. İçerisine azar azar ekleyeceğiniz suyun dokusunu kâğıt üzerinde deneyerek hissedebilirsiniz. İstediğiniz kıvamda elde ettiğiniz boyanızı kâğıt üzerine özgürce uygulayabilirsiniz. Bu boya çeşidi yapı itibari ile opak yani kapatıcı bir yapıya sahip olması nedeniyle hataları örtebilen bir dokudadır. Herhangi bir hatayı düzeltmek adına renkleri üst üste sürerek rengin parlaklığını kaybetmek yerine ıslatacağınız bir peçete yardımı ile hatalı bölgeyi temizleyerek kurumaya bırakabilir ve sonrasında kuruyan bölgeye doğru renginizi uygulayabilirsiniz.

  Guaj boya yapı itibari ile kuruduktan sonra renk değiştirebilir. Islakken daha koyu bir renk gibi gözükürken kuruduktan sonra renk birkaç ton açılabilir. Bu nedenle hazırladığınız renklerin istediğiniz tonda olduğunu anlamak için asıl uygulayacağınız kâğıdın yapısında bir kâğıt üzerine renkleri deneyip kuruyunca nasıl bir sonuç vereceğine bakmalısınız. Aynı zamanda uygulama yapacağınız kâğıdın kuru olmasına da önem vermelisiniz.

  Pek çok çeşit guaj boya renkleri bulunmaktadır. Neredeyse her tonda ve her renkte bulmak mümkündür. İsterseniz hazır renkleri elde ederek kullanabilir ya da ana renkleri alarak istediğiniz rengi kendi karışımlarınızla elde etmeye çalışabilirsiniz.

 • Talens, Ecoline ve Faber Castell gibi markaların istediğiniz renkte ve tondaki çeşitleri en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilirsiniz!