• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Oyun & Hobi Malzemeleri Nelerdir?

Oyun, bebeklikten itibaren insanı eğlendiren, öğreten ancak çocuklukta ve yetişkinlikte hatta yaşlılıkta da farklı türlerle aynı heyecanı devam ettirebilen bir ihtiyaç. İnsan, oyunla kendi sınırlarını keşfeder ve bundan keyif alır. Çocuklar için eğlenceli oyuncaklar, bebekler için oyuncak türleri ya da yetişkinler için oyunlar hayata değer katar. Her yaşta oyun oynanır ancak her yaşın oyunu, oyuncağı farklıdır.

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Yenidoğanlar için oyuncak seçiminde bebeğin kendine zarar veremeyeceği yumuşak malzemelerden üretilmiş, hiç parçası, tüyü, ipi kopmayan, çıkmayan yekpare ürünler tercih edilmelidir. Bebek, özellikle siyah-beyaz renk kontrastını sever. Bu nedenle yumuşak bir zebra oyuncak çok hoşuna gidebilir. Ayrıca bebekler dönene, hareket eden, renkli ve ışıklı cisimlerden de hoşlanırlar. Yatağının başına böyle oyuncaklar takılarak kendi kendine oyalanması sağlanabilir. Henüz cisimlere anlam yüklemediği ve görme yetisi çok gelişmediğinden bebek için detaylı oyuncaklarla evdeki herhangi bir cisim arasında bir fark yoktur. Yenidoğan bebek oyuncaklarında kumaş dokusu da önemlidir. Bebek, farklı dokuları hissederek dokunma duyusunu geliştirir. Bu da zihinsel gelişimin önünü açar. Altıncı aydan itibaren bebeklere oyuncak alırken hayvanlar, bebekler, arabalar tercih edilebilir. Ancak bunları da ağzına götürme, ısırma ve tatma ihtiyacı duyacağı için bebeği, iplikli, havlı ya da boğazına kaçabilecek metaryaller içeren ürünlerden uzak tutmak gerekir. Bir yaş üstü bebekler oyuncak arabalar, hareket eden cisimler, konuşan bebekler gibi oyuncaklardan keyif alırlar. Bir buçuk yaşından itibaren de lego birleştirme becerisine ulaşabilirler.

Ailece Puzzle Yapmak Neden Öneriliyor?

Puzzle ya da yapboz oyunu, dünyanın en eski oyun - bulmaca türlerinden biri. Önceden belirlenmiş bir şekli parçalara ayırarak ardından bu kesiklerin biçimi ve parçalardaki ipuçlarına bakarak birleştirmek hem çok eğlenceli hem de yapılan araştırmalara göre pek çok açıdan çok faydalı. Ailece birlikte keyifli vakit geçirmek özellikle de çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için puzzle yapmak eşsiz bir seçenek. Küçük çocuklar büyüklerle puzzle yaparken onlarla daha fazla ortak hisse kapılmaktan ve oyuna büyüklerin dahil olmasından keyif alıyorlar. Ayrıca puzzle bitince çerçeveleyip asarak bu güzel anıyı sonsuza dek yaşatmak da mümkün. Alzheimer gibi genellikle yaşa bağlı zihinsel kayıplarda ve motor beceri yitiminde puzzle yapmak oldukça önemli bir antrenman adeta zihinsel fizik tedavi olabiliyor. Bu amaçla da yap-boz oyunu öneriliyor. Puzzle’ın en keyifli yanlarından biri de çok seviğiniz bir sanat eserinin reprodüksiyonunu kendi elinizle birleştirip çerçeveleyip dekoratif bir biçimde istediğiniz yere asabilmeniz. Üstelik yaptığınız puzzle tabloları yakınlarınıza da hediye edebilirsiniz. Sizin elinizden çıkan bir puzzle çok anlamlı bir doğum günü hediyesi olabilir.

Model Araç Kullanmak ve Diğer Keyifli Oyunlar Hangileri?

Model uçaklar, model araçlar, tekneler ve helikopterler son yıllarda en keyifli yetişkin oyunları arasında gösteriliyor. Elbette bunları çocuklarla da oynayabilirsiniz. Konsol oyunları ise ayrı bir zevk. cimri.com ile farklı online mağazalardaki konsol oyunları arasından tercih yapabilir ve dilerseniz eşinize veya arkadaşınıza hediye edebilirsiniz.