Model Araçlar

Model Araçlar Fiyatları

644 Ürün gösteriliyor.
Model Araçlar fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Model Araçlar modelleri ve Model Araçlar fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Model Araçlar kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Kitap, Sunman, Vardem, Revell, Maisto. 644 adet Model Araçlar fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Model Araçlar Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Model Araçlar markası:

En Çok İncelenen Model Araçlar Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Model Araçlar Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
19 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 644 Model Araçlar modeli içerisinde en ucuz Model Araçlar fiyatı 13.41 TL iken, en yüksek Model Araçlar fiyatı 1399.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Model Araçlar fiyatlarının ortalaması alındığında ise 19 Nisan 2021 tarihinde ortalama Model Araçlar fiyatı ise 209.42 TL olarak sitemizde yer alıyor.
Cimri'nin Seçimi
Maisto 1965 Pontiac Gto Araba 1:18 Special Edition Mavi Model Araba
Maisto 1965 Pontiac Gto Araba 1:18 Special Edition Mavi Model Araba
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Model Araç

Model araba, bir arabanın gerçek halinin birebir olarak küçültülmüş versiyonudur. Arabanın orjinal halinin tüm detaylarına dikkat edilerek, belirlenen ölçeklerde küçültülür ve bir kalıp oluşturulur. Oluşturulan kalıba metal malzeme dökülerek model araçların üreti̇mi̇ gerçekleşti̇ri̇li̇r. Oldukça sağlam model arabalar üretmeyi sağlayan bu sisteme Diecast adı verilir ve 20. yüzyıldan beri model araba üretiminde bu sistem kullanılır. Model araçlar zaman içinde artan bir grafikle ilgi toplamıştır. Çocukların oyuncağı olmakla kalmamış, yetişkinlerin de hobisi haline gelmiştir. Kadın erkek fark etmeden pek çok yetişkinde tutku denebilecek boyutlara ulaşan model araç hobisi, koleksiyon sevenlerin de özel ilgi alanına girer. Model arabalar ölçek dikkate alınarak üretilir. 1:24 ölçeğinde küçültülmüş bir araçtaki 1 cm’ lik bir parça, orjinal araçtaki 24 cm’ lik bir parçaya tekabül etmektedir. Yaygın olarak benimsenmiş model araç ölçekleri; 1:6, 1:10, 1:12, 1:18, 1:24, 1:43, 1:67, 1:84 şeklindedir. En çok 1:18 ve 1:24 ölçeklerinde araç üretilir. 

Model Araç Çeşitleri

Antika modeller ve klasik arabaların dışında; model hava araçları, model otobüsler, askeri araçlar, motosikletler, model trenler ve model iş makineleri de üretilir. Neredeyse her tür aracın modeli üretilir. Model araç çeşitleri arasında en çok tercih edilenler RC model araçlardır. Radyo dalgaları ile kontrol edilebilen RC model araçlar sayesinde yakın mesafede araç sürmek ve yan yana piste çıkmak kolaylaşır. Rc model araçlarla 120 km hız yapmak mümkündür. Bir nevi uzaktan kumandalı araç olarak kabul edilebilen RC model araçların diğerlerinden farkı frekansıdır. Eskiden 27 mhz kumandalar ile kontrol edilen araçlar, 2.4GHz bandında frekanslarla kumanda edilir. 2.4 GHz bandı, garaj kapısı veya modem gibi pek çok kablosuz cihaz için en çok kullanılan frekans bandıdır. Bant genişliğinin yüksek olması bu bant üzerinden iletişim kurmayı kolaylaştırır, aracın uzun mesafe katetmesini sağlar ve kanalların birbirine karışmasını engeller. Tıpkı gerçek bir araba sürüyormuş gibi, kullanıcı ne kadar gaz verirse araç o kadar hızlı gider ve direksiyon hakimiyeti kullanıcının elindedir. RC model araba kullanan bir kişi, gerçek bir arabada istediği şekilde manevralar yapabilir ve araba kullanıyormuş hissiyatını dolu dolu yaşayabilir. Gaz ve doğru yönlendirme haricinde aracın doğru ve düzgün yol alması için şasi de önemlidir. Gerçek bir araçta nasılsa, bu araçlarda da şase direkt olarak sürüşe etki eder. Aktarılan güç, diferansiyellere ve sonra da şaftlara aktarılır, şaftlardan da tekerleklere ulaşır. Bu güç devri sonrasında süspansiyonlar devreye girer. Araca yerleştirilen küçük alıcılar, kumanda ile iletişim sağlar ve verilen komutları iletir. Kumandaya sağa veya sola dönme komutu verildiğinde, mesaj yön servosuna iletilir. Saniyede binlerce kez yapılan veri alışverişi araç hakimiyeti sağlar. Aynı sistem gaz içinde geçerlidir. Model arabalar benzinli ve elektrikli olabilir. Araba elektrikliyse kumandadaki gaz tetiğinin konumu alıcı tarafından esc’ ye ulaşır ve komut esc tarafından işlenerek elektrik motoruna aktarılır. Araç benzinli ise bu komut gaz servosuna iletilerek işlem gerçekleşir. Gaz servosu gaz kelebeğini harekete geçirir, yakıt akışı değişir ve motor devir alır.

Model Araç Kullanımı

Model araç fiyatları modelin türüne göre farklılık gösterir. Fiyat araştırması yapmadan önce aracın türüne karar verilmelidir. Gerçek arabalarda olduğu gibi modellerde de binek, kamyon, arazı yada safari aracı gibi çeşitler bulunur. Hoşa giden tür seçildikten sonra aracın modeline karar verilebilir. Pilli, şarjlı, uzaktan kumandalı, elektrikli, nitro yakıtlı ve benzinle çalışan türler bulunur. Nitro yakıtlı araçlarda kullanım süresi ortalama 10-15 dk kadardır. Yakıt bittiğinde yola devam etmek için yeniden yakıt yüklemeniz gerekir. Şarjlı modeller mah seviyesine göre değişmekle birlikte, genellikle 20 dk ile 60 dk arası kullanım imkanına sahiptir. Batarya boşaldığında şarj edilerek tekrar kullanılabilir. Her araç için yedek parça ve aksesuar üretimi yapılır. Kaza yapıldığında parça değiştirilebilir. Kendinize yada başkasına zarar vermemek için halka açık ama az insan olan, boş alanlarda veya otopark gibi yerlerde sürüş yapabilirsiniz. Bu iş için dizayn edilmiş özel parkur yada pistleri araştırıp oralarda kullanabilirsiniz. Böylece aracın üretim amacına uygun hareket etmiş olursunuz ve araçtan tam donanım alırsınız. Hem de kendiniz gibi model araç hobisi olan insanlarla sosyalleşme imkanı sağlamış olursunuz.

Model Araç Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Dünyada birçok popüler marka, model arabalar üretir. Süs eşyası veya koleksiyon amaçlı pek çok araç bulunur. Oyuncak olarak 3 yaş üzeri çocuklar için pilli modeller de üretilir. Daha profesyonel kullanım için ise, 14 yaş üzeri yetişkinler kategorisinde araçlar da bulunur. Bu tür araçları almadan önce yakın çevrede sürüş için uygun koşullarda alan olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü bazı modeller yalnızca pistlerde ve parkurlarda sürüş için tasarlanmıştır. Bazı modeller için de park veya orman gibi açık arazi koşulları sağlanmalıdır. Her model evde yada sokak aralarında kullanıma müsait olmayabilir. Bu durumda araca yada çevreye zarar verme olasılığı doğabilir. Sürüş yapılacak yer, aracın türüne göre seçilmeli yada sürüş imkanları dahilinde bir araç tercih edilmelidir. Araç için uygun ortam yaratıldıktan sonra sürüş yapılmalıdır.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery