track source
track source

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Maket Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Maket markası:

2021 yılı Maket Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
17 Ekim 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 1339 Maket modeli içerisinde en ucuz Maket fiyatı 6.5 TL iken, en yüksek Maket fiyatı 11421.44 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Maket fiyatlarının ortalaması alındığında ise 17 Ekim 2021 tarihinde ortalama Maket fiyatı ise 85.58 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Maket Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Maket

Maket, çocuklardan yetişkinlere kadar yediden yetmişe herkesin sevdiği bir hobi malzemesidir. Kendileri veya sevdikleri insanlarla eğlenceli vakit geçirirken yaratıcılığın ortaya konulabileceği bir aktivite olduğu için birçok insanın dikkatini çeker. Çocukluk yıllarında bu yana aşina olunan bir konu olduğu için neredeyse herkes kolaylıkla maket satın alıp hemen yapmaya başlayabilir. Bu nedenle yeni bir hobiye başlamak isteyenler için de oldukça uygun bir seçimdir. Verilen emeğin ve sabrın sonucunda ortaya çıkan ürünü sergilemeyi seven koleksiyoncular için de iyi bir vitrin ürünü olmasıyla bilinir. İnsanlarda odaklanmayı artırdığı bilindiği için birçok ebeveyn tarafından da çocukların maket yapımı ile ilgilenmesi teşvik edilir. Maket evler gibi daha minyatür ürünlerle kullanıcılar hayallerindeki ürünleri minyatüre dökebilir. Maket yapımını yaygınlaşması ve günümüz teknolojiisi sayesinde maket malzemelerine kolay erişim sayesinde birçok ürünün gerçekçi birebir maketleri bulunabilir. Geleneksel modeller arasında en çok tercih edilen maket gemilerdir. Bunun yanında uçak, spor araba, tır, kamyonet, klasik araba gibi ulaşım araçları birçok marka ve modelde bulunabilir. Bunlarla beraber maket bıçakları ve ev malzemeleri bulunur. Ayrıca maket araba parçaları, bahçe eşyaları gibi birçok ek geliştirme paketi de mevcuttur.

Maket Çeşitleri

Maket yaparken sonucunda oluşacak ürüne göre maket parçalarının malzemesi ve figür şekilleri değişiklik gösterebilir. Yüksek malzeme kalitesine sahip maket modelleri sayesinde birçok eşyanın birebir minyatür bir kopyası çıkarılabilir. Öyle ki artık birçok maket mini motor gibi eklentiler sayesinde kullanılabilen bir oyuncağa da dönüştürülebilir. Genellikle mimari alanlarda sıklıkla kullanılsa da maket yapımı bir hobi ve eğlence ürününe dönüşmüştür. Ortaya çıkacak olan figürün özelliğine göre malzemeler plastik, ahşap, karton ya da seramik içerikli tercih edilir. Örneğin; ahşap bir gemi maketinin içeriği fırça, çivi, pens ve penseden oluşur. Fakat birçok üründe bunlara ek olarak cımbız, yapıştırıcı, mengene, büyüteç ve tutma maşası da bulunur. Kendini bu alanda geliştirmek isteyen kullanıcılar maket tezgahı satın alarak daha rahat bir ortama sahip olabilirler. Ekstra aksesuarlar ve gereçler ek olarak satın alınabileceği gibi paketler halinde de satışı yapılır. Tüm bu malzemeleri satın aldıktan sonra geri kalan şey hayal gücü, sabır ve el becerisidir. Maket modelleri, kişinin ilgi alanı, göz zevki ve kullanım amacına göre farklılık gösterir. Örneğin; araba sevdalıları için özel üretilen, motorundan yan aynasına kadar sevilen arabaların aynısı satılır. Maket araba modelleri arasında çocuklar için basit ve daha az karmaşık modeller satılırken, yetişkinler için daha karmaşık ve gerçekçi modelleri bulunur. Maket uçaklar da koleksiyoncular tarafından oldukça sık tercih edilen modeller arasındadır. Çocuklara bu tarz maketler aracılığı ile ulaşım araçları ve meslek tanıtımları kolaylıkla yapılabilir. Bu sayede ilgilerini çeken konuları daha rahat bulabilirler. Çocuklar için satılan ürünlerde genellikle maket bıçağı gibi kesici ürünler bulunmaz. Özellikle maket ev ürünleri bu modeller arasında kendini en geliştirmiş olanlardan biridir. Artık bu malzemeler sayesinde maketlerden bahçeler, yollar ve hatta şehirler yapılabilir. Maket kartonundan başlayan bu heyecanlı macera, aktif olarak sürekli şekillenerek bambaşka hayal dünyalarının kapısını aralar ve insanlara yeni ufuklar sunar. Maketlerin tek kullanım amacı hobi ürünleri de değildir. Maket pasta modelleri hem düğünlerde hem de pastacılarda sıklıkla sergileme amaçlı kullanılır.

Maket Fiyatları

Maketlerin oldukça çeşitli olmasında dolayı hem modeller hem de içerisinde bulunan malzemeler arasında oldukça farklı fiyatlandırmalar görülebilir. Maket fiyatlarını etkileyen ilk faktör, maketin parça sayısıdır. Bunun nedeni maketlerin boyutu küçük olsa bile oldukça ayrıntılı olabilmesinden kaynaklanır. İkinci etkende ise maketin ayrıntıları gelir. Ürünlerin gerçeğe benzerliği arttıkça fiyatları da aynı oranda yükselebilir. Malzeme kalitesi yüksek, boyutu büyük ve ayrıntılı maketlerin üretimi de aynı miktarda zor ve masraflıdır. Ürünün üretimindeki masraf arttıkça doğal olarak bu masraflar da satış fiyatlarına yansır. Bazı koleksiyona özel, az sayıda üretilen veya el yapımı olan ürünlerin fiyatı da diğerlerine göre yükselebilir. Maket araba fiyatları söz konusu olduğunda neredeyse her bütçeye uygun bir ürün bulunabilir. Bu noktada ürünlerin içerisindeki ekstra malzemeler fiyatlarda değişikliğe yol açar. Örneğin; bazı ürünlerde sadece arabaların dış kısmı oluşturulurken bazı ürünlerde arabanın motor yapısı, iç dizaynı, dış boyaması gibi alanlar da kullanıcıya bırakılır. Maketlerini özel olarak boyamak isteyen kullanıcılara özel maket boyası ve fırçaları da satıştadır.

Maket Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Maket seçimi yaparken öncelikle ürünün hangi yaş grubuna hitap edeceği seçimi yapılmalıdır. Genellikle ürünün hangi yaş aralığına özel üretildiği ürün detaylarında belirtilir. Maketin sergileneceği şekil ve alan da önemli bir unsurdur. Maketin bitmiş halinin boyutu sergilenecek alanla orantılı olmalıdır. Dekoratif amaçlı satılan ürünler için genellikle özel vitrinler veya raflar bulunabilir. Ürünü satın alırken boyalı olup olmamasına da dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde severek yaptığınız maket, istenilmeyen bir uğraş haline dönüşebilir. Genellikle kendin yap tipindeki maketler bu tarz işlemleri içerir. Maketseverlerin aklında olması gereken diğer bir nokta da maketlerin küçük parçalar barındırabileceğidir. Çocuklu aileler maket yapımı ile uğraşırken buna özel, çocukların ulaşamayacağı bir alan oluşturulması önerilir. İsteyen kullanıcılar maketleri bitse bile maket ev gibi paketlere ek olara maket ağaç, maket havuz, insan figürü gibi ekler satın alarak maketin güzelliğini artırabilir. Ek olarak maket satın alırken, içeriğinde gereken tüm malzemelerin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde maket bıçağı çeşitleri, farklı cımbızlar, pense, yapıştırıcı gibi ürünlerin ekstra satın alınması gerekebilir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery