• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Oto Aydınlatma Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Oto aydınlatma iç ve dış olmak üzere iki çeşit grupta incelenmektedir. İç aydınlatma da yer alan tavan, torpido ve dikiz aynasında kullanılan aydınlatmalardır. Dış aydınlatmada ise far ve lambalar yer almaktadır. Aracınızın dışının aydınlatılması hem kendiniz hem de çevrenizdeki araçlar için önemlidir. Seçim yaparken çevrenizdeki araçları da göz önünde bulundurmalı ve onları rahatsız edecek yükseklikte ışık kullanmamalısınız. Aydınlatmalar sadece ışık amacıyla değil uyarı ya da ikaz amacıyla da kullanılmaktadır. İç aydınlatmalar ise tamamen size özeldir ve sizin görüş açınıza göre olmalıdır. En önemlisi ise oto aydınlatma ürünleri göz sağlığınız için önem taşımaktadır.

Oto Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

Oto aydınlatma ürünleri arasında en çok tercih edilen stop lambası, aracın arka kısmında yer almaktadır ve frene bastığınız zaman arkadaki araçları uyarmak amacıyla ışık vermektedir. Bir diğer önemli ürün ise oto lambası, aracın önünde bulunur ve karanlıkta yolu görmenizi sağlamaktadır. Aracınızın farları içinde yer alan far ampulü, gece görüşünüzde size destek olacaktır. Ayrıca karşıdan gelen aracı rahatsız etmemesi gerekmektedir. Ampul seçimi yaparken aracınızın ampul tipini bilmeniz gerekmektedir. Park ampulü sayesinde aracınız park halindeyken arka ve öne yerleştirilen ampuller yanarak etrafınızdaki araçlara bilgi vermektedir. Aracınızın en önemli aydınlatma ürünü arasında yer alan sinyal lambası, uyarı amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin, sağa dönerken sinyal verdiğiniz zaman biraz yavaşlarsınız ve sinyal lambasını gören arkanızda araç buna göre hareket etmektedir. Otomobilini seven ve onun dış görünümünü güzelleştiren kişiler için far filmi, renkli seçenekleriyle farlarınızın rengini değiştirmektedir. Gündüz ledi sayesinde aracınızın görünürlüğüne de katkı sağlamış olacaksınız. Farlarınızı yaktığınız anda kapanan gündüz ledi sadece sabah saatlerinde kullanılmaktadır. Enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız ledli lambaları tercih edebilirsiniz. Enerji tasarrufu yapabileceğiniz başka bir ürün ise xenon ya da zenon ampul olarak bilinmektedir. Az enerjisinin yanı sıra yüksek miktarda ışık sağlamaktadır. Stop lambalarının içine yerleştirilen stop ampulü sayesinde çevrenizdeki araçlara uyarı yapabilirsiniz. İtfaiye, polis, ambulans ya da taksici iseniz tepe lambası alarak trafikte bunu belirtebilirsiniz. Sis lambaları sayesinde kötü hava koşullarında da önünüzü rahatça görebilir ve ilerleyebilirsiniz. Tavan ampulü satın alarak aracınızın içini de aydınlatabilirsiniz.

Oto Aydınlatma Ürünlerinin Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Oto aydınlatma ürünleri fiyat aralıkları markaya göre değişkenlik göstermektedir. Stop lambası 10 - 680 TL, oto lambası 15 - 900 TL, far ampulü 5 - 230 TL, park ampulü 1 - 100 TL, sinyal lambası 1 - 120 TL, fark filmi 5 - 125 TL, gündüz ledi 10 - 100 TL, ledli lambalar 10 - 130 TL, Xenon ve Zenon yedek ampul 10 - 170 TL, tepe lamba 25 - 240 TL ve sis lambası 40 - 360 TL arasında yer almaktadır. Sizde ihtiyacınıza göre olan oto aydınlatma ürünlerinizi listeleyebilir ve bütçenize en uygun fiyat karşılaştırmasını yapabilirsiniz.