iştirakidir.

XENON / ZENON FAR KİTLERİ

En Ucuz Xenon / Zenon Far Kitleri Fiyatları

Kategoriler+
Filtreler+
Fiyat
  • TL
    min 17 TL
  • TL
    max 42 TL
  • ARA
Marka
  • Vette [1]
  • Automix [2]
Tümünü Göster

Gece karanlığında veya sisli havalarda yolu aydınlatan farlar, araç kullanıcıları için hayati bir önem taşır. Son teknolojik yeniliklerden olan xenon far, diğer ekipmanlarla birlikte kit halinde satılır. Siz de aracınız için, yoğun ışık sağlayan bu kitlerden almak isterseniz Oscar, Vette, Automix gibi markaların üretimi olan en ucuz xenon far kitleri çeşitlerini Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Xenon/Zenon Far Kitleri Nedir?

İçerisinde yüksek saflık derecesinde Xenon gazı karışımı bulunan ufak boyutlu deşarj lambalarına zenon far ampulü denir. Zenon ampullerin ışık vermesi için ateşlemeyi başlatacak bir marş dinamosu ve bir elektrik balast gerekir. Bu ekipmanların bir arada olduğu sete de xenon far kiti denir.

Xenon/Zenon Far Kitleri Ne İşe Yarar?

Halojen yani klasik ampullerin aksine yarı yarıya güç harcayan ve 2-3 kat fazla ışık veren xenon far çeşitleri görüş açısından son yılların en büyük oto aydınlatma aksamları arasına girmiştir. Avrupa ülkelerinde ve ABD’de yapılan araştırmalar araç sürüşü esnasında konsantrasyonu ikiye katladığı kanıtlanan xenon farın sürücü için faydalı olduğunu göstermiştir. Karanlıkta gün ışığına yakın bir aydınlatma sağlayan xenon far için gerekenler; zenon far kitleri içerisinde tam takım olarak bulunmaktadır. Gerekli tesisat kabloları, ampuller ve balast yani xenon far beyni; zenon far kitlerinin içeriğini oluşturur. Hafif ticari araçlarda 12 volt xenon far adaptör, büyük araçlarda ise 24 volt akım gerekmektedir. 35 watt ampuller genel olarak en çok tercih edilen çeşitlerdir.

Xenon far ile normal far arasındaki fark; xenon far kitlerinin normal halojen farlara göre 3 kat fazla parlaklık vermesi, 10 kat daha uzun ömürlü olması ve %50 oranında tasarruf sağlamasıdır. Zenon farların bir başka artısı; göz kamaştırma olayının normal farlara göre çok daha az olmasıdır. Bu sayede karanlık geçişler esnasında yol kenarları çok daha net görülür ve kaza riski minimuma iner. Aydınlatma alanı çok daha geniş olan zenon far kitleri, gece sürüşlerini daha konforlu hale getirmektedir.

Mavi, beyaz ve sarı xenon far renk çeşitleri sürücülere seçme imkânı sağlamakta ve araçlara şık bir görünüm katmaktadır. Kısa far, uzun far ve sis lambaları için H1-H3-H4 vb farklı xenon ampul çeşitleri kullanılmaktadır. Seçim yaparken aracınızın ampul modeline dikkat etmelisiniz.