• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Yatak Odası Tekstili Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

Kaliteli bir uyku ve dekoratif bir yatak odası için nevresim takımları, yorganlar, yastıklar, yatak örtüleri çok önemlidir. Pamuk ya da saten uyku setleri, nevresim takımları, yatak örtüleri yatak odasında konfor ve şıklık için tercih edebileceğiniz çeşitler sunar.

Nevresim Takımı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Nevresim takımları, hem kumaş dokusu hem boyut hem de desen açısından çeşitlilik gösterirler. Nevresim takımı alırken ilk dikkat etmeniz gereken detay yatak ölçülerine uygun seçim yapmak olmalıdır. Yatak odasında geniş alan kaplayan ve ilk dikkati çeken eşya olan yatağınıza küçük gelen bir çarşaf kadar kötü bir görünüm olamaz. Bu amaçla yatak ölçünüzü öğrenip buna göre nevresim takımı seçmeli, gerekirse lastikli çarşaf modellerini kullanmalısınız. Nevresimlerin kumaş özellikleri de çok önemsenmesi gereken bir diğer konudur. Pamuklu nevresim takımları, ideal bir dokunma hissi sunarlar. Terletmeyen yapılarıyla cildin nefes almasını sağlayarak konforlu bir uyku çekmenizi sağlarlar. Son yıllarda çok trend olan ve giderek daha fazla talep gören bambu nevresim takımları da keyifli bir uyku için tercih edilebilir. Bambu kumaş dokusu, sürekli nefes alan yapısıyla insan cildine dost bir yapıdadır. Terletmez ve cilde yapışmaz. Pazen nevresim takımları da özellikle çeyiz alışverişlerinde çok tercih edilir. Nevresim alırken dikkat edilecek bir diğer konu da desen ve renktir. Rengarenk desenler, canlı renklerle tasarlanan nevresim takımları arasından seçim yapmak genellikle çok zor olur. Aslında yatak odası takımınızın, yatak odası halısı ve perdesinin rengine göre seçimler yaparak yatak örtüsü yokken de yani sadece nevresim takımıyla da çok şık bir etki elde edebilirsiniz. Örneğin yatak odanızda mavi tonlarında perde ve halı kullandıysanız nevresim takımlarını da mavi tonlarında seçebilirsiniz. Mobilyalar koyu ahşap rengindeyse beyaz, krem nevresim takımları yine bu tonlardaki perdelerle çok hoş bir bütünlük sağlayabilir.

Yorgan ve Yastık Seçimi Nasıl Olmalı?

Yastık kullanımı kişinin boyun, omuz ve sırt konforu için çok önemlidir. Ancak doğru yastık seçimiyle rahat bir uyku mümkün olur. Yastıksız yatmak eklemlerde zorlanmaya dolayısıyla da özellikle omuz bölgesinde ağrıya neden olur. Yastığınız başın ağırlığı taşıyabilecek boyun ile baş arasındaki boşluğu destekleyebilecek sertlikte olmalıdır. Tamamen yumuşak bir yastık, başınızı koyar koymaz çöker ve aslında hiç bir etki sağlamaz. Yastık kullanırken de yastığın boynu desteklemesine omuza temas etmesine dikkat etmek gerekir. Başın üst kısmı yastığa koymak yeterli değildir. Yastık boyun ve omuz arasındaki boşluğu doldurmalıdır. Yastıklarınızı mevsim geçişlerinde havalandırmanız mümkünse yıkamanız ve temiz bir şekilde kullanmanız da önerilir. Yastıkları temiz tutmak üzere yastık kılıfını en az haftada bir kez değiştirmek önemlidir. Yastık gibi yorgan seçiminde de hava ne kadar soğuk olursa olsun aşırı ağır yün yorganlardan kaçınmak rahat bir uyku için tavsiye edilebilir. Yorganları da mevsim geçişlerinde havalandırmak sağlık açısından önemlidir.