track source

Bileşenler

Bileşenler Fiyatları

5676 Ürün gösteriliyor.
İlgili Etiketler
    anakart
Bileşenler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Bileşenler modelleri ve Bileşenler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Bileşenler kategorisinde en favori alt kategoriler şu şekilde: SSD / Solid State Drive, Ekran Kartları, Anakart, RAM Bellekler, İşlemci. 5676 adet Bileşenler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Canon Pixma E-414 Çok Fonksiyonlu Yazıcı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Bileşenler

Eski çağlardan günümüz çağlarına önemi değişmeyen şeylerin başında bilginin gelir. Bilgileri de saklamanın bir yolu dönemlere göre değişiklik göstermiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgi de artık daha sağlam muhafaza edilebiliyor.Teknolojinin hayatımızda ki yeri yadsınamayacak derecede önemlidir. İnsan hayatını kolaylaştıran ürünler ortaya koymasının yanında, bu ürünlerin gelişmesini de sağlamaktadır. Teknolojik gelişmelere ayak uyduran bir ürüne örnek bilgisayarlardır. Bilgisayarlar,girilen bilgileri çeşitli depolama alanlarına saklayabilen, işlemci adı verilen bir çeşit bileşen ile verileri işleyen,bu verilerin daha sonra kullanıcı tarafından kullanılmak üzere geri çağrılabilen  bir bileşenler bütünüdür. İlk bilgisayar yapılmadan önce buna ön ayak olan bazı buluşlar meydana gelmiştir. Bunlar; Abaküs, toplama çıkarma işlemleri yapabilen Pascal makinesi, karmaşık işlemler yapılabilen Fark makinesi ve ikili sayı sisteminin icadı örnek verilebilir. Bilgisayarlar farklı bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler kendi aralarında uyumlu olmaları sayesinde istenilen bilginin kullanıcıya ulaşmasını  sağlar. Bilgisayar kasasında bulunan çeşitli bileşenler bilgilerin daha sağlıklı bir şekilde saklanmasını ve istenilen zamanda ulaşmasını sağlar. 

Bileşen Çeşitleri ve Özellikleri

Bilgisayarı meydana getiren ana bileşen bulunur. Bilgisayarı meydana getiren bu bileşenler iç ve dış bileşen olarak ayrılır. İç bileşenlerin bir çeşidi de ekran kartıdır. Bu bilgisayarın çalışmasını sağlayan bileşenler Anakartta toplanır. Anakart üzerinde  bulunan CPU bir çeşit chip olmakla birlikte ekran kartı buradan aldığı bilgileri ekrana yansıtır. Anakart çeşitli bileşenlerin toplandığı ve yapıldığı yılın teknolojisine göre dizayn edilen, saklama alanları, çeşitli kart ve sürücü alan bir mekanizmadır. Bilgisayarınızın daha iyi özelliklere sahip olmasını istemeniz, anakartınızı daha yüksel modellerle değiştirmekle olur. Mekanik bir sabit diskin yazma hızını geliştirmek için SSD olarak da bilinen bileşeni değiştirmek ile mümkün olabilir. SSD’ler hemen hemen 4 katı fazla hız kazandırırlar. Ram (bellek) bu anakarta takılan bileşenlerden biridir. İşlemcinin yardımıyla bilgisayara giren bilgilerin depolandığı yere bellek denir. Bellekler geçici süreliğine bilgileri muhafaza etmeye yarayan bileşenlerdir. Bu nedenle herhangi bir nedenden ötürü bilgisayara verilen enerji kesilirse bellekteki bilgiler de kaybolacaktır. Bilgilerin kaybolmasını istemiyorsanız sabit diskleri kullanmanız gerekmektedir. Sabit diskler,girilen bilgileri depolayan ve kullanıcıların istediği anda onlara ulaşmasını sağlayan bilgisayar parçalarıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sabit diskler, sadece bilgisayarlarda değil, aynı zamanda fotoğraf makinelerinde ve cep telefonlarında da kullanılabilecek boyutlarda üretilmeye başlamıştır. Günümüzde sabit diskler veri aktarımı konusunda hızlandırılmış olmalarına rağmen ramlere göre daha yavaşlardır. Birbirlerinden farklı modellerle piyasaya sürülen bilgisayar bileşenleri herkesin ihtiyacına göre farklılık gösterir. Bilgisayar kasasının başka bir versiyonu olarak da Pc kasası örnek verilebilir. Personal Computer olarak da bilinen Pcler kişisel bilgisayar olarak adlandırılır. Bilgisayar kasalarında bulunan cd sürücüsü internet gerektirmeden bilgisayara takılan cd sayesinde içinde ki bilgileri almamızı sağlamanın yanında müzik dinlemek veya film izleyebilmenize olanak oluşturur. Optik disk sürücü olarak da geçen bu ürünlere başka bir örnek de dvd sürücü gösterilebilir. İstediğiniz zaman çeşitli bilgileri, fotoğrafları, müzikleri, filmleri saklamanın bir yolu da cd ve dvd olarak kullanıcın karşısında başka bir alternatiftir olarak çıkar. Bilgisayarlarda çalışma sıklığına  bağlı olarak ısınma sorunları yaşanabilir. Bu ısınma sorunlarını ortadan kaldırmanın yollarından biride bilgisayarınızı soğutmanızdır. Masaüstü bilgisayar modellerinde bilgisayar kasalarının içinde fanlar bulunması bilgisayar kasasının soğumasını sağlar. Laptop gibi diz üstü bilgisayarların da içinde soğutucu fanlar vardır. Bazen bu fanların yeterli gelmediği yerlerde dıştan soğutucu fanlar kullanılabilir.

Bileşen Fiyatları

Bilgisayar çeşitlerinin fazla olması bileşen modellerinin fazla olmasına sebep olur. Bu yüzden öncelikle ihtiyacınızın ne olduğunu göz önünde bulundurmanız bilgisayarınıza doğru bileşeni doğru fiyata almanızı kolaylaştıran etmenlerdendir. Örneğin oyun oynamak için satın alınan bir bilgisayardaki bileşenlerin yeni oyunları oynamanıza yetecek kapasitesinin olmaması bu doğrultuda yeni ürünlerin bu oyunlara uygun bileşenler içermesi önemlidir. Bazı yüksek kapasiteli oyunları harici oyun kayıt cihazlarına kaydederek oynamanız, bilgisayarınızın yavaşlamasına engel olacaktır. Ekran kartı yüksek çözünürlük isteyen modern oyunlar oynayabilmek için buna uygun ekran kartı satın alınmalıdır.Bilgisayardaki donanımların çalışması için gerekli olan enerjiyi üreten parçaya power supply denir. Türkçeye güç kaynağı olarak da geçen bu ürünler elektrik enerjisini bilgisayara uyarlar. Çeşitliliğinin fazla olması fiyatlarında da değişiklik göstermesine neden olur. Cimri.com internet sitesini ziyaret ederek ürünler incelenebilir, aynı zamanda da kullanıcı yorumlarını okuyarak ürünler hakkında fikir sahibi olunabilir. Bilgisayardaki seslerin dışarıya çıkmasını sağlayan materyale ses kartı denir.  Ses kartı modelleri kendi aralarında değişik fiyatlarla kullanıcılara sunulabilir. 

Bileşen Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar farklı bileşenlerden meydana gelmesinden dolayı kullandığınız bilgisayara uygun bileşenleri satın almanız, bilgisayarınızı daha verimli kullanmanızı sağlar. İhtiyacınız olan ürünü doğru belirlemeniz gereksiz, kullanmayacağınız bileşenleri satın almanın önüne geçer. Tv kartı ile ilk yıllarda sadece televizyon izlenebilirken,  teknolojik gelişmeler ile birlikte artık, radyo da dinlenebilmektedir. Kullanım ağının genişlemesi daha çok tercih edilmesine sebebiyet vermiştir.  Bazı iş yerlerinde birden fazla çalışan olmasına bağlı olarak çok sayıda bilgisayarın kullanılmasına görülmektedir. Değişik sayıda kullanıcıların verilere online olarak ulaşmasını sağlayan ve bu verileri onların kullanımına sunan sisteme sunucu denir. Sunucu üretim itibari ile sunucu aksesuarlarına ihtiyaç duyar. Sunucu aksesuarları aynı bilgisayar bileşenleri gibi model olarak farklılık gösterir.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarla birlikte kullanılan malzemeler de artış göstermiştir. Bu malzemelerin daha güvenilir bir ortamda saklanmasını sağlayan materyale kabinet denir. Kabinetler büyüklüğüne göre farklı fiyatlarla kullanıcı karşısına çıkabilir.

track source
Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery