track source

Bileşenler

En Ucuz Bileşenler Fiyatları

21343 ürün gösteriliyor.
İlgili Etiketler
    anakart
Bileşenler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Bileşenler modelleri ve Bileşenler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Bileşenler kategorisinde en favori alt kategoriler şu şekilde: Ekran Kartları, SSD / Solid State Drive, RAM Bellekler, Anakart, PC Kasaları. 21343 adet Bileşenler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Dell Inspiron 7567-4B70D128F161C Gaming Intel Core i7 16 GB RAM 1 TB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 15.6 İnç Ekran Oyun Bİlgisayarı
Dell Inspiron 7567-4B70D128F161C Gaming Intel Core i7 16 GB RAM 1 TB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 15.6 İnç Ekran Oyun Bİlgisayarı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Bilgisayar Bileşenleri Nelerdir ve Ne Amaçla Kullanılırlar?

Bilgisayar, öyle bir cihaz ki, onunla çalışırken zaman kazanmak, eğlenmek, dünyanın diğer ucundan insanlarla iletişim kurmak, keşfetmek, öğrenmek, anlamak, üretmek ve çok daha fazlası mümkün. Bir bilgisayarı istenen amaçla verimli kılmak ya da özelleştirmek içinse bazı bileşenlere ihtiyaç duyulabiliyor. Bilgisayarın tüm parçalarının bağlandığı soketlerden oluşan ve bilgisayarın beyni olarak kabul edilen anakart, bilgisayar bileşenlerinden biri. Anakart ve diğer bilgisayar parçalarının çıkan enerji sonucu aşırı derecede ısınıp hasar görmesini engelleyen soğutucular ise özellikle tasarım, oyun, film izleme alışkanlığı olanlar için şart. Bilgisayarın değişken hafızası olan RAM bellekler de değiştirilebilen parçalar arasındadır. Onlardan daha yavaş olan ama daha kalıcı bilgi saklayan hard diskler ya da görüntü hızını ve kalitesini belirleyen ekran kartları da gerektiğinde değiştirilebilir. Bilgisayarlardan istenen verimi almak için gereken pek çok yardımcı cihaz ve ürün söz konusudur. Ara kablolar, USB bellekler, bağlantı kabloları, ekran kartları, harici bellekler, PC kasaları, anakartlar, soğutucular, RAM bellekler, sabit diskler, harici işlemciler, kabinetler, ses kartları, CD ya da DVD sürücüler, sunucu aksesuarları bunlardan sadece bazılarıdır. Bilgisayar bileşenleri, bilgisayar parçaları olarak da adlandırılabilir. Bilgisayar parçaları, farklı amaçlarla kullanılabilirler. Genellikle mevcut bir bilgisayardan daha farklı bir performans beklendiğinde bileşenler ve harici destekleyiciler devreye girer. Örneğin orijinal bilgisayarınızın ekran kartı oynadığınız oyunları desteklemiyor, oyun heyecanı yarıda kalıyorsa daha iyi bir ekran kartı alıp takabilirsiniz. Bazı durumlarda masa üstü bilgisayarın kasasını komple değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınız yapılan hızlı işlemler sonucu aşırı derecede ısınıyorsa zamanla zarar görebilir. Bunu önlemek üzere bilgisayar soğutucu ürünlerinden alıp takabilirsiniz. Ses kalitesi sizin için çok önemliyse ve bilgisayarınız bu konuda yetersiz kalıyorsa ya da ses kartında bir hasar söz konusuysa harici olarak ses kartı takabilirsiniz.

Anakart ya da Ekran Kartı Neden Değiştirilir?

Bilgisayarınızın mevcut performansını arttırmak istediğinizde, her hangi bir açıdan bilgisayarınızın daha iyi sonuç sunmasına ihtiyaç duyduğunuzda, bilgisayarınızın bazı parçalarının artık eski performansını sunamadığını fark ettiğinizde bazı değişiklikleri kendi başınıza kolayca yapabilirsiniz. Özellikle masaüstü bilgisayarlarda kolayca uygulayabileceğiniz bu değişiklikler için harici parçalara başka bir deyişle ya da genel adıyla bilgisayar bileşenlerine ihtiyaç duyarsınız. Yeni bir PC kasası ile ekran genişliği dışında neredeyse her şeyi değiştirebilirsiniz. Yeni bir anakart ise size, yıllarca kullandığınız bilgisayarınızın tertemiz ve yeni bir zihne sahip olmasını sağlayabilir. Bilgisayar ekran kartını yenilemek çok sık yapılan bir işlemdir. Çünkü böylece çok daha iyi ve çok daha hızlı görüntü kalitesi elde edebilirsiniz. Aynı durum ses kartı için de geçerlidir.

Ekran Kartı, Anakart, Har Disk, RAM Bellek Gibi Parçalar Nasıl Takılır?

Ekran kartı taktırmak, ses kartını değiştirmek, PC kasasını değiştirmek çok zor ya da çok komplike işler değildir. Kolayca kendi başınıza da bu uygulamaları sağlayabilirsiniz. Ancak yine de işi, uzmanına yaptırmak isterseniz bu konuda hizmet veren bir atölyeye danışabilirsiniz. Ekran kartını, ses kartını, anakartı ya da PC kasasını internetten sipariş ederek online alışverişin avantajlı ve konforlu sürecinin keyfini sürebilirsiniz.