• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.
  • Bileşenler kategorisinde bulunan Ram bellekler, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yaramaktadır. Ram bellekler, sabit disklere göre daha hızlıdır. Bu yüzden hızlı bir bilgisayar sistemi, Ram belleğinin hızı ve kapasitesinin büyüklüğü ile direkt olarak bağlantılıdır. Ram belleklerinin birkaç çeşidi bulunmak ile kullanım yerine göre de değişiklik göstermektedir. Cimri’de bilgisayarınıza en uygun Ram belleklerine; Kingston, Hi-Level, Corsair, Bigboy, HP gibi onlarca markanın içerisinden, en ucuz modellerine sahip olabilirsiniz.

  • Ram Belleklerinin Çeşitleri Nelerdir?

    Ram belleklerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu bellek çeşitlerinden ilki SDRAM, makinenizin işlemcisinin çalışma hızına göre kendini senkron halinde çalıştırabilmesidir. Aynı zamanda işlemcinin veri birikimi için veri yolundan işlemcinin, oku ve yaz komutlarına da rahatlıkla karşılık verebilir. DDR; veri transfer hızı geliştirilmiş ve veri yolu genişliği ikiye katlanmış SDRAM anlamını taşımaktadır. DDR2; DDR raml belleklerinin ikinci nesil ürünleri olarak sayılmaktadır. DDR ram belleklerden farklı bir sinyal yapısı ve ana kart ile bağlantı ayaklarında artış görülmektedir. DDR3 ram bellekler ise; daha fazla veri genişliği kullanabilmek ile birlikte daha az elektrik tüketmektedir. Bu çeşit ram bellekleri daha az voltaj ile enerji sarfiyatını azaltmakta, özellikle de notebook ya da mobil bilgisayar sistemleri cihazlarının pil ömrünü de uzatmaktadır.

  • Ram Bellek Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

    Ram belleklerinin seçimlerinde bazı önemli ve dikkat edilmesi gerekilen noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki; ana kartınızın desteklediği ram belleklerini öğrenmeniz ve ona göre seçim yapmanız gerekmektedir. Ana kartın üretişi sitesinde desteklenen ram bellek modelleri yazmaktadır. Ram bellek alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi de ram bellek hafıza hızı ile ana kartınızın minimum hafıza hızı ile eşit olması gerekmektedir. Ram bellek seçimlerinde dikkat edilmesi gerekilen son nokta ise ana kartınızın desteklediği bellek tipine göre ram bellek seçmenizdir. Örneğin; ana kartınız DDR3 bellek tipi desteklediği takdirde sizin de ram bellek seçerken DDR3 çeşidini seçmeniz gerekmektedir. Siz de kullandığınız cihaza en uygun ram belleklerine en ucuz fiyat seçenekleri ile Cimri.com’dan sahip olabilirsiniz.