• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Gerekli olan enerjiyi sağlamak için kullanılan alettir. Günümüz de kullandığım her şey enerjiyle çalışır bundan kaynaklı güç kaynakları herkes için vazgeçilmezdir. Everest, Seasonic, High Power, Cooler, Moster, Frisby, Thermaltake, Boost gibi güç kaynakları üreten markalar Cimri.com da en uygun güç kaynakları kategorisiyle satın alınmaya hazırdır.

POWER SUPPLY NEDİR?

Türkçe anlamıyla güç kaynağı anlamına gelir. Özellikle bilgisayarlar için hayati önem taşır. Güç kaynağı bilgisayarlar için prizden alınan enerjinin bilgisayar parçalarına dağıtılması görevini üstlenir. Bu alet metal bir kasa içerisine yerleştirilmiştir. Bu kasanın içinde elektronik devler ve transformatör bulunur. Elektronik devreleri, gelen enerjinin power supply ile düzgün bir şekilde doğru donanımı sağlamasına yardımcı olur. Gün içerisinde çok fazla bilgisayar kullananlar için çok gerekli bir parçadır. Bir bilgisayarın kullandığı güç kaynağı yaklaşık 300W ile 600W arası değişir. Teknoloji ne kadar gelişse de fazla güç tüketen oyunlar ya da programlar sayesinde güç kaynakları bilgisayar özelliklerine göre seçilmelidir. Power supply modelleri fan sayısı, güç kaynakları(watt) gibi özelliklerin değişmesiyle farklılaşır. Fan sayıları 80 mm den 135 mm arası değişiklik gösterir. Güç kaynakları(watt) da 230Wden başlayıp 1000Wa ve üzerine kadar yükselir. Bilgisayar sistemlerinin gelişim sürecinde güç kaynakları da değişmektedir. Daha önceki güç kaynakları yazılım ile kontrol edilemezken, günümüzde ise ATX serisi olan ATX12V+, ATX12V V2.2-EPS12V2.91+, ATX2.0-ATX 12V V2.2 gibi güç kaynakları işletim sistemleri ile kontrol edilmektedir.

POWER SUPPLY DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Kullanılan alette önemli olan bir nokta vardır bu da güç kaynağı verimliliği olarak geçer. Güç kaynağı verimliliğinde Sistemimiz 300W kullanıyor ve bizim 300Wlık bir power supplya ihtiyacımız var. Şimdi biz 400Wlık bir power aldık ve bize yeteceğini düşündük. Peki, verimliliği nedir? Diyelim ki 400w - %65 verimliliği olsun sisteme 260W verdi, bu durumda verimlilik düşmüş olur. Güç verimliliğini en aza indirdiğimiz zaman bilgisayarın kullanım süresi uzar ve güç konusunda sıkıntı en aza iner. Bunun yanın da güç kaynakları yaşlanması, güç kaynağının değer kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Bu sorunun ortaya çıkmaması için bilgisayarın sürekli prizde tutulması gerekir. Güç kaynakları düzenli olarak test araçlarıyla test edilmelidir. İyi bir bilgisayar kullanıcıysanız en iyi power supplyleri Cimri.com da bulabilirsiniz.