• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Tuning ve Modifiye Nedir?

Tuning ve modifiye araçlar için değiştirmek, kişiselleştirmek ve ayarlamak anlamına gelmektedir. Modifiye, iç modifiye ve dış modifiye olarak ikiye ayrılmaktadır. Genellikle tercih edilen dış modifiyedir. Bunun nedeni ise az maliyetle birçok farklılık yapılmaktadır ve aracın görünümünü kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Maliyetli olan ve direk aracın performansının değişimini hedefleyen ise iç modifiyedir. Genellikle hız ve güç olarak performansını arttırmaktadır.

Tuning ve Modifiye Nasıl Yapılır?

Tuning ve modifiye, cam filmi ile başlamaktadır. Dış modifiyenin en kolay aşamasıdır. Cam filmi sayesinde dışarıdan araç içi gözükmemektedir. Bir diğer dış modifiye ise far kitlerinin değişimidir. Gece görüş mesafenizi de hesaba katacak olursanız kaliteli bir far kiti alıp aracınızı değiştirebilirsiniz. Araç üzerinde en çok değiştirilen jantlar ve lastikler estetik açıdan oldukça önemlidir. Bir sonraki aşama ise rüzgarlıklar ve spor amortisörleri de değiştirebilirsiniz. İç modifiyede ise değiştirilen alanlar; chip tuning, nitro sistem, hava filtresi ve egzozlardır.

Tuning ve Modifiye Parçaları Nelerdir?

Egzoz modifiyesinde yapılan düzenleme ile atık gazların daha kolay dışarıya atılması sağlanmaktadır. Pistonlar, atıl gazları dışarıya çıkartabilmek için bir direnç uygularlar. Egzoz boruları ve susturucularından dışarıya atılan bu gazların üzerindeki direnç, modifiye yapılarak azaltılmaktadır. Oto pedal seti, şoförün ayağının altında bulunan, gaz, debriyaj ve fren pedallarını ifade eder. Otomatik vites araçlar için farklı modeller üretilmiştir. Orijinal olan parçalar eskidikten sonra veya tamamen şoförün zevki doğrultusunda yeni modellerle değiştirilebilir. Araç modifiye ve tuning tutkunları için çeşitli renk ve model alternatifleri üretilmiştir. Bunun yanı sıra oto filtre modifiye seçenekleri de mevcuttur. Özellikle otomatik araçlarda, debriyaj olmamasından dolayı hem ayağın alışkanlığına cevap vermek; hem de belirli bir açıda pedal üzerinde duran sağ ayak ile uyumlu bir duruşu sol ayak için de sağlayarak rahatlık sağlama amacı ile ayak dayama tuning kullanılmaktadır. Ayrıca havalandırma sistemi içinde yapılan modifiyeler mevcuttur ve bunlara verilen isim oto havalandırma tuning adı altındadır. Otomobillerin ağırlık noktalarını zemine yakın hale getirerek sağlam bir yol tutuşu sağlayan ve savrulma riskini azaltan, araçlara sportif ve şık bir görünüm sağlayan helezon yay çeşitlerine verilen isim ise; oto spor yay. Oto spor yay içinde yapılan modifiyeler mevcuttur.

Tuning ve Modifiye Ürünlerinin Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Tuning ve modifiye ürünlerinin fiyat aralıkları marka, model ve ürün çeşidine göre farklılık göstermektedir. Egzoz 20 - 40 TL, oto pedal seti 10 - 150 TL, oto filtre 10 - 100 TL, ayak dayama 10 - 150 TL, oto tuning tekstil 20 - 70 TL, oto havalandırma 10 - 20 TL ve oto spor yay modifiyeleri ise 150 - 300 TL fiyat aralığında yer almaktadır. Sizde ihtiyacınıza göre olan bu ürünleri listeleyebilir ve bütçenize en uygun fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca fiyat alarmı butonu sayesinde listelediğiniz tuning ve modifiye ürünlerinin fiyatları değiştiği an haberdar olabilirsiniz.