• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Elektrikli Aydınlatma Ürünleri Seçimi Nasıl Olmalı?

Ev ve ofislerde aydınlatma ürünleri ve elektrik malzemeleriyle istediğiniz dekoratif etkiyi yaratabilirsiniz. Özellikle doğru yerlerde ve doğru ışıkla kullanılan aydınlatma ürünleri, evde çok şık, çok ferah ya da çok derinlikli bir etki yaratabilir. Eşyaların mobilya mağazasındaki gibi değil de mobilya kataloglarındaki gibi görünmesini sağlayan şey objeler, ev tekstili ve aydınlatmadır. Bu nedenle abajur, lambader, masa lambası, spot ışıklar, aplikler, sarkıt ve avizeleri uygun bir biçimde kullanmak gerekir. En şık avize modellerini almak ya da en tarz abajurları kullanmak yerine evinize veya dekore etmek istediğiniz ortama uygun olan aydınlatmayı seçmek önemlidir. Böylece hem ışığın verdiği konforu, dekoratif etkiyi çok daha iyi değerlendirebilir hem de çok daha kullanışlı ürünler seçmiş olursunuz.

Aydınlatma Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

Bu soruyu yanıtlamadan önce Avize, sarkıt, lambader, abajur, aplikler, led aydınlatmalar, spot, klasik ampül, masa lambası, dış mekan aydınlatması, gece lambası, dekoratif lambalar ve prizler gibi oldukça geniş bir ürün kategorisine sahip olan aydınlatma türlerini açıklamakta fayda var. Lambader nedir: Yere temas eden ayağı olan ve genellikle bir kaide üzerinde yükselen ayaklı aydınlatma araçlarıdır. Bunlar, geniş salonlarda, bol kirişli, bol köşeli ortamlarda çok iyi bir görünüm sunabilirler. Aplik nedir: Duvara asılan aydınlatma ürünlerine aplik denir. Kolonlar üzerinde, nişler içinde kullanılabilen aplikler. Zeminde yer kaplamaz tavandan da sarkmadığı için ortamda daha sıra dışı ve daha keyifli bir ortam yaratabilirler. Aplikler, okuma köşelerinde, salonun daha dipte kalan derin köşelerinde ya da koridorlarda konumlandırabilirsiniz. Abajur nedir: Genellikle şapkalı başlığı olan komidin, masa gibi yüzeylere konumlandırılan aydınlatma ürünleridir. Yatak odalarında çok şık bir etki yaratılar. Avize nedir: Avizeler, tavandan sarkan aydınlatma ürünleridir. Yüksek tavanlı evlerde uzun sarkıtlar, alçak tavanlı evlerde de tavana yapışık tavan aydınlatmaları kullanılmalıdır. Eğer küçük bir salon ya da oda için aydınlatma planı yapıyorsanız çok fazla sarkıt ürünler yerine daha tavana yakın, sade tasarımlar tercih edin. Lambader gibi ürünler de zeminde yer kaplayacağı için bunların yerine duvarı işgal edecek olan aplikler daha doğru bir seçenek olabilir. Ancak geniş salonlarda lambaderler çok şık bir etki yaratabilir. Tavanı yüksek evlerde de sarkıt avize modelleri bu yüksek tavana daha fazla vurgu yaparak havadar bir etki yaratabilir. Duvarlarda tablolar varsa onların üzerine denk gelecek şekilde spot lambalar kullanarak ışıkla derinlik elde edebilirsiniz. Sarkıt aydınlatmayı tam yemek masasının üzerine denk getirerek de çok şık bir yemek ortamı tasarlayabilirsiniz.

Ofislerde Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Ofislerde aydınlatmada beyaz ışık tercih edilmelidir. Sarı ışık gözleri yoran bir etki verebilir. Fazla ışıltılı, süslü ve sarkıt aydınlatma araçları yerine daha sade tasarımlı dikkat çalmayan ürünler tercih edilmelidir. Masalarda kullanıcının ışığın şiddetini ayarlayabileceği masa lambaları da çok faydalı olabilir. Bunlar hem çalışırken istenen aydınlatma seviyesini sağlayacak hem de şık tasarımlarıyla çalışmaya teşvik edecektir.