• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

Mobilya seçerken ilk dikkat edilecek konu, mobilyaların nasıl bir ortamda kullanılacağıdır. Mobilyaların kullanılacağı ortamlar temelde ikiye ayrılır: ve ve ofisler. Burada ilk söylenmesi gereken şey; ofis ve ev mobilyası kesinlikle birbirinden farklı tarzlara sahiptir. Zira, bu iki alandaki mobilya kullanım alışkanlığı da farklılık gösterir. Mutfak dolapları, koltuklar, L koltuklar, berjerler, bebek odası takımları, sehpa takımları, yatak odası takımları gibi farklı mobilya ihtiyaçlarını sağlarken mutlaka kullanım alanı genişliği ve tasarım anlayışı önemsenmelidir. Önce bir stil belirlemek sonra da bu stildeki eşyaların mevcut alanda nasıl konumlanacağı planlanmalıdır. Bu şekilde ihtiyaçlara cevap veren ve göze de iyi görünen bir dekorasyon algısı yaratılabilir. Eğer ilk kez yani sıfırdan ev döşeyecekseniz, mobilya seçerken ortak bir dil kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Örneğin yalın ve son derece minimalist bir tarza yönelerek tüm eşya seçimini buna uygun olarak yapabilirsiniz. Bu amaçla desen ve doku içermeyen düz lake mobilyalar idealdir. Bunların halı, perde ve diğer objelerle uyumlu bir biçimde kullanılması evde “su gibi” bir ferahlık yaratabilir. Sıcak ve dokusu olan ortamlardan hoşlanıyorsanız ahşap tonlarında ve biraz işçiliği olan mobilyalar seçebilirsiniz. Onları destekleyen halı, perde ve objelerle istenen sıcaklığı vurgulayabilirsiniz. Mobilya seçiminde bütünlüğe önem vermek de çok önemlidir. Evin genelindeki havaya uygun seçimler yaparak dekoratif ve şık bir etki yaratabilirsiniz. Ayrıca evin genelinde bu etki devam ettiği için görsellik, çok daha vurgulayıcı olabilir.

Ofis Mobilyası Seçimi Nasıl Olmalı?

Ofis mobilyası seçiminde ise bol raflı, evrakları ve dosyaları kolayca saklayabileceğiniz bir ortam sağlamanız tavsiye edilir. Ofis için eşya alırken de yine düzen, uyum, ortak tarz konuları önemsenmelidir. Yazlık ev, bağ evi gibi açık alan kullanımı fazla olan evlere eşya alırken de kolay yıkanabilen, fazla yer kaplamayan eşyalar seçmek faydalı olabilir. Böyle ortamlarda böcek gibi haşereler daha fazla olacağı için sandıklı kanepe ve koltuk çeşitleri tercih edilmemelidir. Mobilyalarınızı uzun süre yeni gibi kullanmak için sıvı, nem ile temas etmelerine engel olmaya dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca aşınmalara karşı da mobilyayı korumak gerekir.

Mobilyanın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Mobilyada kullanılan malzeme ve işçilik kaliteyi sağlar. Ürün açıklamalarında yazan malzeme bilgisi size fikir verecektir. İşçilik kalitesi ise ancak bu alanda usta bir göz tarafından anlaşılabilir. Peki, kaliteli mobilyaları uzun süre kullanabilmek için neler yapmak gerekir? Mobilyalarınızı kullanırken kesici, delici maddelerin ortamdan uzak olmasına özen gösterin. Yemek masasında delik açan mumlar çok meşhurdur. Mumları mutlaka şamdan ya da mumluklarla kullanın. Sofra kurarken masa örtüsü ya da Amerikan servis kullanmaya dikkat edin. Sıcak tencere ya da tavaları direk masa üzerine koymayın. Mobilya temizliğinde deterjan kullanmayın. Çünkü deterjanlar en kaliteli mobilya cilasını bile bozabilir. Cila bozulduğunda da mobilyanın yüzeyindeki koruyucu tabaka kalkar.