Akü & Akü Malzemeleri

En Ucuz Akü & Akü Malzemeleri Fiyatları

2292 ürün gösteriliyor.
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Akü Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Akü elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirmektedir ve yedeklenen kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisi olarak aktarabilmektedir. Akü çeşitleri sulu ve kuru olarak iki gruba ayrılmaktadır. Sulu akülerin kullanım alanı genellikle otomobillerdir. Kuru aküler ise tekneler ve santraller gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Akü Neden Biter?

Aracınızda müzik dinlemek, aracın iç ya da dış ışıklarını ve kapılarını açık unutmak, marşa uzun süre basmak, şarj yerinin bozulması ve soğuk hava şartları nedeniyle akü bitebilmektedir.

Akü Malzemeleri Nelerdir Ve Ne İşe Yarar?

Akü malzemelerinin başında gelen akü şarj edici sayesinde akünüz bittiğinde onu şarj edebilir ve düzenli çalışmasına destek olabilirsiniz. Akü takviye kablosu ile birlikte farklı araçlardan şarj aktarımı sağlayabilirsiniz. Akü maşaları sayesinde akünüzü daha rahat şarj edebilirsiniz.

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Akü şarj teknikleri ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak yolda kaldıysanız ve şarj edecek aparatınız yoksa başka araçtan destek alabilirsiniz. Aracınız çalışır durumda olmalıdır ve akü aktarımı yapılacak olan diğer araca yakın konumda olmalıdır. Aktarım yapıldıktan sonra marşa basmalısınız ve çalıştıktan sonra ilk artı kutuplar sonra eksi kutuplar birbirinden ayrılmalıdır. Bir diğer yöntem ise şarj aletiyle şarj etmektir. Aküyü direk şarj aletine bağlamalısınız. Cihazı normal şarj konumuna almalı ve şarj akımıyla süresini ayarlayarak şarj etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Akülerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Çoğunlukla motorlu araçlar için kullanılan akülerin farklı kullanım alanları da mevcuttur. Telefon santrallerinde iletişimi sağlamak, alarm sistemlerinde güvenliği sağlamak ve tekerlikli sandalyelerde sürdürebilirliği sağlamak için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra denizcilik sektörü ve güneş enerji sistemleri alanlarında da etkili bir biçimde yararlanılmaktadır.

Akü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Öncelikle marş basma gücüne dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ise akünün çekebileceği akım değeri marş basma gücüyle doğru orantılıdır. Bir sonraki nokta ise kapasitesidir. Bir devreden geçen elektrik akımının ölçü birimi olduğu için akü kapasitesi önemli özelliklerden biridir. Akü voltajı, artı ve eksi kutuplar arasındaki farkıdır.

Akü Arıza Yaptığı Zaman Ne Yapılmalıdır?

Arıza yapılan noktada araç durdurulmalı ve çalıştırılmamalıdır. Yetkili servis çağırılarak bakımı yapılmalıdır. Eğer siz müdahale edecek olursanız garanti kapsamında çıkmış olacaktır bu nedenle müdahale etmemeniz önerilmektedir.

Akü Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

En az 3 ay en fazla 6 ay arasında akü bakımı yaptırılması önerilmektedir. Bakım yapılırken akünün elektrolit seviyesi kontrol edilir eksildiyse yükseltilmesi gerekmektedir. Bakımı kendiniz yapmak istiyorsanız saf su ile yapmanız, şebeke suyundan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise akünün hasar görmesine neden olabilirsiniz. Bakım yapılacak olan kısımlar şunlardır; ateşleme sistemi, şarj sistemi, yakıt sistemi, şarj ve marş sistemleri gözden geçirilmeli herhangi bir arızayla karşılaşıldıysa hemen giderilmelidir. Ayrıca mevsim geçişlerinde de bakım yapmanız akünüzün ömrünü uzatmanızı sağlayacak nedenlerden biridir.

Akü Fiyat Aralıkları Nedir?

Akü fiyatları 45 – 2400 TL arasında değişmektedir. Bunun nedeni ise kullanım amacına göre ve özelliklerine göre fiyat aşamasında değişiklik göstermektedir. Size en uygun akü seçeneklerini sıralayıp ihtiyacınıza uygun olan aküyü satın alabilirsiniz.