track source
track source
track source

Akü

Akü Fiyatları

731 Ürün gösteriliyor.
Akü fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Akü modelleri ve Akü fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Akü kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Diğer, Bosch, Ceta Form, Makita, S-Link. 731 adet Akü fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Akü Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Akü markası:

En Çok İncelenen Akü Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Akü Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
24 Temmuz 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 731 Akü modeli içerisinde en ucuz Akü fiyatı 16.0 TL iken, en yüksek Akü fiyatı 7622.9 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Akü fiyatlarının ortalaması alındığında ise 24 Temmuz 2021 tarihinde ortalama Akü fiyatı ise 666.71 TL olarak sitemizde yer alıyor.

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Cimri.com
• Aküde şarj seviyesini tespit edin. • Aküyü şarj cihazına bağlayın. Pozitif başlık pozitife, negatif başlık negatife. Kutup bağlantısını ters yapmamaya dikkat edin. • Şarj cihazında özellik ve kullanım talimatına göre istediğiniz akım ve voltaj değerlerini seçip şarja bağlayın. • Şarjdan sonra uçları ayırmadan önce ilk olarak şarj cihazının kapatın. • İlave şarjın gerekip gerekmediğini tespit etmek için açık devre voltajı ve göz yoğunluklarını ölçün.

Tam Dolu Akü Kaç Volt?

Cimri.com
Yeni aldığınız akü %100 dolu değildir. Bu nedenle boşta veya hafif yükte 13 volt civarı bir gerilime sahiptir.

Akü şarjı kaç olmalı?

Cimri.com
Akünün belirtilen marş gücünü sağlayabilmesini temin etmek için öncelikle tam olarak şarj edilmesi gereklidir. Tavsiye edilen şarj akımı amper olarak belirtilen kapasitenin %10'udur (yani 4 Ah bir akü 0,4A [Amper] şarj akımına ihtiyaç duyar).

Bir Akünün Ömrü Ne Kadar?

Cimri.com
Akünün düzenli aralıklarla bakımının yapılması akünün ömrünü uzatır, akünün bozularak aracın yolda kalması engellenir ve aküden maksim seviyede verim alınmasına yardımcı olur.

Akü Şarj Göstergesi Neden Yanar?

Cimri.com
Akünün bittiğini, bozulduğunu, kablolarda herhangi bir sorun olduğunu gösterir. Bunların herhangi biri bulunmaz ise aracın şarj dinamosunun arızalı olduğunu göstermektedir. Veya V kayışında meydana gelen arızadan dolayı gösterge yanıp sönebilir.
Cimri'nin Seçimi
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Varta Akü Start-Stop Plus AGM 12V 70Ah 760CCA Akü
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Mutlu 12V 72 Amper Akü
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Aküler

Akü, araçların çok önemli bir parçası olup; aracın çalışmasına yardımcı bir nevi pil işlevi gören araç parçalarına denir. Aküler elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eder ve gerektiği zaman bunu elektrik enerjisi olarak araca iletir. Akünün en önemli görevi, aracın çalışması amacıyla marş motoruna elektrik akımı vermektir. Ayrıca araç motoru çalışmadığında kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motor çalıştığı sürece de dengelemeler yapmaktır. Günümüzde araçlarda kullanılan ilk kurşun-asit akü, Fransa uyruklu ve Fizikçi olan Glaston Planté tarafından icat edilmiştir. Benzinli motorlarda genellikle 12V akü kullanılır. Bu aküler seri olarak birbirine bağlanmış 2 voltluk 6 adet hücreden meydana gelir. Piyasada tercih edilebilecek pek çok akü ve akü çeşitleri bulunur. Bunlar arasından seçim aracın özelliklerine ve araca uygunluğuna bakılarak yapılır. Dikkat edilmesi gereken noktalarda kafa karışıklığı yaşanıyorsa bir uzman yardımı alınmalıdır. Akü satın aldıktan sonra dikkatli kullanılmalıdır ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Aracın adeta kalbi olan aküler, bakım isteyen cihazlardır bu nedenle akünüze bakım yapmanız gerekir.

Akü Modelleri

Aküler, markadan markaya veya modelden modele çeşitlilik ve farklılık gösterse de genellikle aynı özelliklere sahiptir. Aküler pek çok farklı şekillerde ayrıntılı olarak gruplandırılsa da genel özelliklerine göre kuru aküler ve sulu aküler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Akülerin yapıldığı maddeler değişiklik gösterebilir en çok tercih edilen, en yaygın olan aküler kurşun-asit akülerdir. Diğerleri ise, lityum-iyon, nikel metal-hidrür, nikel-kadmiyum, nikel-demir ve benzeri olarak sıralanabilir. Aküler ağır metallerden oluştuğu için diğer piller gibi kullanım sonrasında geri dönüşüme verilmesi önerilir. Çünkü aküler çevreye zararlı içerikler bulundurur. Aküler; kuru aküler, sulu aküler, jel aküler ve start stop aküler olmak üzere dört gruba ayrılabilir. Kuru aküler asit veya su ilavesi gerektirmediğinden bu şekilde adlandırılır. Asit veya su ilavesi gerektirmediği için bakımsız akü olarak da adlandırılır. VRLA Akü (Valf Regulated Lead Acid ) yani Sübap Ayarlı Kurşun Asit Akü olarak da bilinirler. Kuru aküler de kendi aralarında AGM ve jel aküler olmak üzere ikiye ayrılır. AGM aküler, elektroliti seperatörlere emdirilmiş VRLA akülerdir. Jel aküler ise içerisinde jel-jöle şeklinde elektrolit bulunan ürünlerdir. Ağır çevresel koşullara uygun olduklarından tekne ve benzeri araçlarda tercih edilir. Sulu aküler, bakım gerektirmesi nedeniyle bakımlı aküler olarak da adlandırılan akü çeşididir. Mevsim koşullarına bağlı olarak sulu tipteki akülere su eklenmelidir. Bu nedenle de sulu akü kullanıcıları akülerini sık sık kontrol etmelidir ve bu tipteki aküler fazla sarsıntı durumuna maruz kalmamalıdır. Start stop aküler ise start stop teknolojisiyle üretilmiş araçlara uygun olarak tasarlanmış sulu akülerdir. Güçlendirilmiş iç yapısı sayesinde diğer sulu tipteki akülere göre 2 kat daha uzun çevrim ömrü ve yüksek şarj alma özelliğine sahiptir.

Akü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akü, araç için oldukça önemli ve aracın performansını etkileyen bir cihaz olduğundan, akü alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunlardan en önemlisi, seçilen akünün istek ve arzuları karşılayacak özelliklerde olmasıdır. Akü seçimi aracın özelliklerine göre yapılmalıdır. Araçta ekstra donanım bulunmakta ise aracın amper gücü bununla doğru orantılı olarak artacaktır. Bu donanımları ses sistemi, navigasyon ve daha fazlası olarak örneklendirebiliriz. Aracınızda gereksiz yere yüksek amper akü kullanmak aracınızın performansını arttırmaz. Bu konuda yeterli bilgi sahibi değilseniz bir profesyonel yardım almanız önerilir. Seçiminizi jel akülerden yana yapmanız bakım gerektirmemesi açısından çok daha kolay olacaktır. Jel aküler bakımsız olması açısından getirdiği rahatlık nedeniyle en çok tercih edilen akü tipleri arasındadır. Akü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik akü boyutlarının aracınıza uygun olup olmamasıdır. Akü grup boyutunun araca uygun olarak seçilmesi önemlidir. Akü kutup başlarına ölçüp etik olarak dikkat edilmelidir. Akü satın alırken dikkat edilmesi gereken bir özellik de akülerin şarj edilebilir olmasıdır. Son zamanlarda piyasadaki akülerin çoğu şarj edilebilir bir özellik gösterse de bu özelliğe dikkat edilmelidir. Akü şarj etme işlemini uzman yardımı almadan gerçekleştirilecek ise akü takviye kablosu edinilmelidir. Akü araç tüketiminin çok üstünde bir kapasiteye sahip olmamalıdır. Aynı zamanda akü araç tüketiminin altında bir kapasiteye de sahip olmamasına özen gösterilmelidir.

Akü Kullanımı

Akü çeşitlerinden biri olan ve en çok tercih edilen kurşunlu akülerin kullanım alanları kendinden hareketli, hareketli ve durgun olarak sınıflandırılır. Kendinden hareketli olanlar motora ilk hareketi verme göreviyle otomobil ve kamyonlarda kullanılır. Hareketli aküler ise tramvayların ve maden ocaklarındaki lokomotiflerin çalıştırılması trenlerdeki havalandırma kullanılır. Üçüncü sınıf olan ve durgun olarak adlandırılan aküler ise hastane telefon santralleri ve demiryolu işaret merkezlerinde elektrik gücü sağlamak amacıyla kullanılır. Akü bakımı yapmak akü ömrü açısından oldukça önemlidir. Kullanıcılar satın aldıkları akülerin uzun olmasını ister bu nedenle de akülere bakım yaparlar. Akü bakımı akü ömrü üzerinde oldukça etkilidir. Akü bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey akü kutup başları oksitlenme olup olmadığıdır. Akü kutup başlarında oksitlenme meydana gelmesi akünün oluşturduğu enerjinin araca iletilmesinde sıkıntı yaşamaya sebep olur. Eğer oksitlenme gibi bir durum söz konusu ise akü kutup başları sıcak su yardımıyla temizlenmelidir. Akülerin sabitlenmesinin düzgün yapılmış olması oldukça önemli bir konudur. Özellikle ağır vasıta ve traktör gibi araçlarda sabitlemelerde gevşeme ve çıkma gibi durumlar söz konusuysa aküde sallanma meydana gelir. Bu da istenmeyen bir şey olduğundan akü sabitleme aparatının kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Açık sistem akü kullanılıyorsa hücrelerdeki elektrolit seviyesi kontrol edilmelidir. Elektrolit seviyesi akü plakalarının bir parmak üstünde olacak şekilde ayarlamaya özen gösterilmelidir. Eksilme varsa sadece saf su eklenmelidir. Bu durumda güvenlik önlemlerinin alınması da oldukça önem arz etmektedir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery