Marka
Asus
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Bilgisayarlarda en önemli parçalardan biridir. Görüntünün monitöre yansıtılması işini yapar. Monitörlerde gösterilen her şey ekran kartından gelen bilgilerdir. Bilgisayarlarda ekranın çalışabilmesi için bilgisayarın kasasında ya da laptopların içinde mutlaka ekran kartı olmalıdır.Dark, Gigabyte, Asus, Evga, Powercolor, Sopphire, Galaxy gibi markalar Cimri.com da bilgisayar kullanıcıları için düzenlenen grafik kartları modelleri arasındadır.

GRAFİK KARTI NEDİR?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi bilgisayarda görüntünün ekrana verilmesini sağlayan araca denir. İşlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Sadece ekrana görüntüyü vermez aynı zamanda görüntünün kalitesini de yükseltir. Bu iki özelliğin oluşması için sadece ekran kartının iyi olması yeterli değildir, monitörün de iyi olması gereklidir. Eğer monitörünüz yeterli değilse ekran kartınızın kalitesi düşmektedir. Temel 3 özellikleri vardır; Video Çip, Ekranın yansıtması gereken görüntüleri oluşturan sinyaller bu çip sayesinde üretilir. RAM, Ekrana gönderilen görüntü bilgilerinin depo edildiği, saklandığı yerdir. Bilgisayarlardaki bu bölümün hızlı çalışması görüntü kalitesi adına önemlidir. RAMDAC, Dijital sinyalleri analog sinyallere çeviren çiptir. Ekran kartlarının içerisinde bellek vardır. Bu bellek sayesinde bilgisayar görüntüleri ayrı olarak depolanmaz. Grafik bellekleri 512 MB, 1 GB ve 2GB olarak değişir. Ekran kartlarının yüksek güce ihtiyacı vardır. Özellikle yüksek performanslı ekran kartları büyük ölçüde güç gerektirir. Bilgisayarların farklılıklarına göre farklı çeşitlerde ve kalitede üretilir. Günümüzde kullanılan ekran kartları grafik standardı VGA kartıdır. VGA bütün görüntü modlarıyla uyumlu olarak çalışmaktadır. Sayısal sinyalleri analog sinyallere dönüştürme yoluyla diğer kartlardan ayrılır. 64 bit veri yolu üzerinde 8 bite ve daha üzeri VRAM kullanan çok hızlı ekran kartıdır. VGA ekran kartıyla birlikte renkli monitörlerle kullanılmaya başlanmıştır. Ekran kartlarında RAM büyük önem taşır. Bu sayede görüntüleri hafızaya alır. Grafik kartları fiyatları 100tl ile 3.000tl arasında değişmektedir. Bilgisayarınıza ve bütçenize en uygun grafik kartları modellerini Cimri.com da bulabilirsiniz.

Bilgisayar alınırken en önemli özelliklerinden biri olan ekran kartları iyi araştırılması gereken bir parçadır. Bilgisayarın kullanım amacı, fiyat gibi özellikler ile ekran kartlarının modelleri değişir. Bilgisayarınıza en uygun grafik kartlarını sitemizde bulabilirsiniz.