Güvenli yolculuklar için araçların olmazsa olmaz parçalarından biri şüphesiz aküdür. Siz de İnci Akü, Varta, Yiğit, Bosch gibi markalara ait en kaliteli akü çeşitlerini en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak için Cimri’den seçebilirsiniz.

 • Akü Nedir?

  Elektrik enerjisini kimyasal konumda depolayan elektrokimyasal bir cihazdır. Depoladığı bu kimyasal enerjiyi gerektiğinde elektrik enerjisi olarak aktaran, akümülatör de denen bir akım toplayıcıdır. Asansörden tıbbi elektronik cihazlara, kesintisiz güç kaynaklarından otomobillere kadar sayısız alanda kullanılır. Hayatın her alanında, enerjiye ihtiyaç duyan aletlerin birçoğunda kullanılır. Örneğin; otomobil kontağını çevirdiğimizde aracın ihtiyacı olan elektrik enerjisini sağlayan aküdür.

  Dışarıdan verilen elektrik enerjisinin kimyasal enerji olarak akü tarafından depolanmasına şarj yani dolma denir. Bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirmesine ise deşarj yani boşalma denir. Akü çalışma prensibi budur.

 • Akü Çeşitleri Nelerdir?

  Aküler, kullanılan metal cinsine göre çeşitlenir. Günümüzde en yaygın kullanılan kurşun-asit aküler; sulu ve kuru olmak üzere iki tiptir. Sulu akü günümüz otolarındaki klasik tiptir. Sabit tesislerde kullanılan akü çeşidi AGM ve VRLA aküdür. Kesintisiz güç kaynağı olan UPS aküler ise büyük santral vb kurumlarda elektrik kesintisi olduğunda otomatik devreye girer ve enerji deposu olarak görev yapar. Jet akü; denizcilikte özellikle teknelerde güneş enerji sistemlerinde kullanılır.

  Kullanılacakları yere göre aküler 6-12 veya 24 voltluk üretilirler. Akü çıkış voltajı bu üç volt değerinden biridir. Akü takviye cihazı boşalan akünün dolu bir akü tarafından uygun kablolarla yeniden doldurulması işine yarar. Kablonun kırmızı ucu boş akünün (+) ucuna bağlanır. Diğer uç dolu akünün terminaline bağlanır. Kablonun siyah ucu dolu akünün (-) terminaline bağlanır ve diğer ucu da boş akülü aracın herhangi metal bölümüne bağlanır. Dolu akülü araç çalıştırılır ve boş akü doldurma işlemi tamamlanır.

  Akü donması ise akü boşalması gibi zorlu bir konudur. Tam dolu olan bir akünün donma ısısı -50 ile -70 derece arasındadır. Bazı çok soğuk bölgelerde hava sıcaklığı çok düştüğünde karşılaşılan bu sorunu yaşamamak için akülerin şarjına dikkat etmek gerekir.

 • Akü Nasıl Seçilir?

  CCA yani marş basma gücü, kapasite, voltaj; üç temel konudur. Aracınıza en uygun aküyü bu üç noktaya bakarak seçerseniz olası sorunlardan kurtulursunuz. Yolda kalmayan sağlam araçlar için doğru ve kaliteli akü kullanmak önemlidir. En kaliteli akü çeşitlerini, en ucuz fiyatlarla Cimri’de bulabilirsiniz.