• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Yazılım Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım, bilgisayarlar için kullanılan farklı programların kodlarla birlikte oluşturulmuş halinin genel adıdır. Yazılımlar 2 çeşit gruba ayrılmaktadır. İşletim sistemi yazılımları, bilgisayarlarınızın, akıllı telefonlarınızın ve akıllı tüm cihazların olmazsa olmazı arasında yer almaktadır. İşletim sistemi yazılımı olmazsa cihazlarınız çalışamaz durumuna gelmektedir. Bir diğeri ise uygulama yazılımları, belirli konularda kodlanan programlardır. Örneğin; iş yerlerinde kullanılan farklı alanlara göre olan programlar, oyun yazılımları ve eğitim yazılımları gibi birçok amaçla yapılan programların tümüdür.

Yazılım Kategorileri Nelerdir?

Yazılım türlerinin içinde en çok kullanılan antivirüs yazılımları, bilgisayarınıza zarar veren virüsleri engellemek amacıyla kodlanmıştır. İndirdiğiniz bir şarkı ya da dosya, usb ile birlikte taramadan açtığınız bir klasör veya yanlışlıkla girdiğiniz internet sitelerinden kaynaklanan virüsler bilgisayarınıza zarar vermektedir. Zarar vermekle de kalmayıp kullanılmayacak hale getirebilir. Bu nedenle sizin için önemli olan dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. İşletim sistemleri, bilgisayarın içindeki donanım kaynaklarını ve kullanmak istediğiniz diğer programları yönetmektedir. Ofis yazılımları sayesinde raporlama, sunum ve düz bir yazı yazabilirsiniz. Microsoft ofis yazılımları sayesinde outlook üzerinden maillerinizi kontrol edebilir, excel sayesinde rapor hazırlayabilirsiniz. Word kullanımı editörler için önemliyken powerpoint ile birlikte sunum hazırlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra farklı kategorilerde mevcuttur. Adres ve etiket yazılımları ile birlikte istediğiniz bir kolinin ya da eşyanızın üstüne etiket ve adres bilgilerini yazdırıp bastırabilirsiniz. Yabancı dil eğitim yazılımları sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Bilgisayar ve program eğitim yazılımları ile birlikte bilgisayar yeteneğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Kültür ve Tarih yazılımları ile geçmişiniz hakkında bilgi edinebilir, sağlıklı yaşam ve spor yazılımları ile birlikte kendinize kaliteli bir yaşam sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra ticari yazılımlar,dini yazılımlar, grafik ve müzik yazılımları ve sözlükleri; çeviri yazılımları gibi birçok yazılım çeşidi de mevcuttur.

Yazılım Programlarının Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda sadece iş yerlerinde değil evimizde, sosyal yaşantımızda bile sıkça kullandığımız akıllı cihazlar hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Yazılım programlarının en temel amacı ise akıllı cihazlarımızın fonksiyonel olarak daha da çeşitli çalışmasını sağlamaktadır. İş yerlerinde kullandığımız ofis yazılımları, evde kullandığımız oyun, kültür sanat ve spor yazılımları ve sosyal yaşantımızda kullandığımız navigasyon bile bir yazılım sonucu oluşan programlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle daha kaliteli ve pratik bir yaşam sunan ürünler arasında yer almaktadır.

Kullanım Haklarına Göre Yazılımlar Nelerdir?

Lisanslı yazılım ürünleri, kullanım için lisans satın alınması gerekmektedir. Demo yazılım, tanıtım amaçlı olan yazılımlardır ilk 15 ya da 30 gün ücretsiz sonrasında lisans alınması gerekmektedir. Freeware yazılımlar, ücret talep edilmeden kullanılan yazılımlardır.

Yazılım Ürünlerinin Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Yazılım ürünleri fiyat aralıkları kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle belirli bir fiyat aralığı bulunmamakla birlikte belirli bir fiyatı da yoktur. Sizde ihtiyacınıza göre olan yazılım ürünlerini listeleyebilir ve bütçenize en uygun olanı satın alabilirsiniz.