Cimri'nin Seçimi
Thermos 105235 Coo-260 Hard Cooler Kamp Buzluğu
Thermos 105235 Coo-260 Hard Cooler Kamp Buzluğu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Termos 

Termos dediğimiz şey aslında içeceklerin uzun süre sıcak ya da soğuk kalmasını sağlayan bardak ya da sürahi tarzında kaplardır. Termoslar sizin yiyecek ve içeceklerinizin sıcacık ya da buzdolabından yeni çıkarılmış gibi soğuk kalmasını sağlayan termoslar pratik mutfak gereçlerinden biridir. Termoslar genel olarak ısı akışını önlemek için çift taraflı olarak üretilen ürünlerdir. İçeceklerin sıcaklığı ve soğukluğu muhafaza edilmelidir, aksi halde bu içeceklerin tüketilmesi hoş olmamaktadır. İçeceklerin sıcaklık ve soğukluğunun olduğu gibi uzun süre muhafaza edilmesi amacı ile üretilen ve bu ihtiyacı büyük ölçüde karşılayan termoslar, içindeki ısının değişmesini önleyerek, sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri ise soğuk olarak saklamaktadır. Çalışma prensibini kısaca inceleyecek olursak bu ürünler içlerinde bulunan iki farklı kabın arasındaki hava boşluğu sayesinde dışarıyla ısı alışverişini kesmektedir. Termoslar genel olarak içecekler için kullanılsa da yiyecekler için özel olarak üretilen ve kullanılan termos modelleri de mevcuttur. Bu sayede yanınızda ocak, fırın ya da mikrodalga fırın bulunmadan sıcak bir yemeği uzun süre yine sıcak olarak saklayabilirsiniz. Ayrıyeten de buzdolabından henüz çıkarmış olduğunuz bir tatlıyı da uzun süre geçse dahi soğuk olarak tüketmeye devam edebilirsiniz.

Termos Modelleri

Genel olarak bakıldığında termos çeşitleri kullanım amacı bakımından çeşitlendirilir. Bu ürünler genel olarak içecek ve yiyecekler için farklı tasarımlara sahip olurlar, aynı zamanda farklı modellerde olan termoslar da daha fazla ürün ve daha büyük yiyecek saklamak için sandık biçiminde tasarımlara da sahiptir. İçecekler için özel olarak üretilen termos modelleri dikey bir uzunluğa, yiyecekler için olanlarsa yatay bir uzunluğa sahiptir. Termosların üretildiği materyaller de termostan termosa göre farklılık göstermektedir. Bazı termosların içi plastiktir; bunları çok kullanılması tavsiye edilmemektedir. Genel olarak içi cam olan modeller daha çok tercih edilmektedir. Onun dışında bir de içi alüminyum kaplama olan modeller bulunmaktadır. Kısacası termoslar içi plastik olan, cam olan veya alüminyum olan modeller şeklinde üretilmektedir. Ancak sağlıklı olduğu için sıkça tercih edilen camdan yapılmış ürünlerin kullanımında dikkat edilmelidir çünkü yere düşme veya sert bir şekilde savrulmaya maruz kalmamalıdır. Aksi takdirde içerisindeki cam kırılabilir.

Termoslar genel işleyiş olarak sıcak içeceklerinizi uzun süre sıcak tutarken soğuk içeceklerin de uzun süre soğuk kalmasını sağlar ve sizin içtiğiniz içecekten maksimum verimi ve lezzeti almanızı amaçlar. Kaliteli bir termosu sadece ısıtması ya da soğutması için değil de sürekli olarak yani dört mevsim kullanabilirsiniz. Termos modelleri birçok çeşitte karşımıza çıkmaktadır; mesela büyük ya da küçük termos çeşitlerinin yanı sıra bardaklı termos ve matara termos gibi modeller de oldukça çok tercih edilmektedir. Birbirinden renkli ve çeşitli termos bardak ve kupa termos çeşitleri arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmeniz sizin bu ürünler sayesinde her an her yerde en sevdiğiniz içecekleri yudumlamanızı sağlayacaktır. 

Eğer tam bir kahve tiryakisiyseniz ve kahvenizi uzun süre sıcak tutmak da büyük tutkunuzsa kahve termosu çeşitleri arasında içindekini en uzun süre sıcak tutan termos modeli çelik termostur. Özellikle sıcak kalmasını sağlayan tasarımı olarak bu ürünler çift katlı paslanmaz çelikten üretilmişlerdir ve kahvenizi çok uzun saatler sıcacık tüketmenizi sağlarlar. Eğer 1 lt termoslar gibi büyük modeller taşımak istemiyorsanız sürgülü kapak sistemine sahip olan kulplu ve özel olarak çelikten üretilen termos bardak modelleri tam size göre. Bu modeller kolayca kavranabilmeleri sayesinde güvenli ve rahat bir tutuşu mümkün kılmaktadır. Eğer termosunuzu taşırken dökmekten korkuyorsanız da özel kilitlere sahip termos bardak modelleri ve mug çeşitleri termos içeriğinin sızmasını ve dökülmesini engeller. 

Termos markaları genel olarak ürünlerini kullanım amacına, materyaline ve kapasitesine göre farklı şekillerde üretmektedir. Termos modellerinden en sık kullanılan bazı modeller; çay termosları, yemek termosu, kahve termosu, bardak termos, su termosu, cam termos ve çelik termoslar gibi modellerdir. 

Genel olarak çalışan insanların, okula giden öğrencilerin ve saatlerce trafikte kalanların kahve ve çaya olan gereksinimleri gözden kaçırılamayacak bir gerçektir. Hem daha ekonomik olması sebebiyle hem yolda sıcak içecek bulamama ihtimaline karşı hem de kendi mutfağınızda hazırladığınız lezzetli sıcak içeceğinizi yolda ya da okulda, iş yerinde tüketmek istediğinizde termos bardak ve termos kupalar imdadınıza yetişiyor. Bu ürünler özel olarak tasarlanan vakum izolasyonlu yapıları sayesinde içeceklerinizi sıcak ya da soğuk olarak muhafaza etmenizi sağlarlar. Ayrıca da hem hafif olmaları hem de kolay taşınabilir tasarımları sayesinde sıkça tercih edilmektedir. Ayrıyeten de bazı termos modellerinin kapak kısmının hem kapak hem de bardak olarak kullanılabilmesi sizlerin fazladan bir bardak taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmaktadır. 

Termos Fiyatları

Satın alacağınız termos fiyatları genel olarak ürünün üretildiği malzemeden, sahip olduğu tasarımlara kadar birçok özelliğe göre değişebilmektedir. Ortalama olarak birkaç fiyat vermek gerekirse en yüksek ve en düşük fiyatlar genel olarak 25 TL ile 500 TL arasında büyük bir yelpazede değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar en çok markaya göre sonrasında ise sırasıyla üretildiği materyale, boyutuna ve ürünün kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Yine de en sağlıklı fiyatlara ulaşmak için almak istediğiniz ürünün resmi satış yerlerini ziyaret edebilir ya da resmi satış sitesini inceleyebilirsiniz.

Termos Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Termos satın almadan önce seçtiğiniz ürünü hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz ve buna göre bir termos modeli satın almanız gerekir. Eğer genel olarak doğa gezilerinde ya da kamp gibi yerlerde kullanmak için bir termos ihtiyacınız varsa litrelik termosları tercih edebilirsiniz. Eğer o kadar büyük modelleri istemiyorsanız ve okulda ya da iş yerinde kullanmak için bir termos alacaksanız da bardak termosları ya da mug çeşitlerini tercih edebilirsiniz. 

Termoslar bireylerin birbirinden çeşitli ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde üretilen ürünler olduğu için termos almadan önce de doğal olarak dikkat etmeniz gereken birkaç faktör bulunmaktadır. Mesela bu faktörlerden biri alacağınız termosu kullanım amacınıza karar vermenizdir. Eğer satın alacağınız termosu çay, kahve, soğuk içecekler gibi basit içecekler için kullanacaksanız kolay taşınabilir ve rahat kullanım sağlayan termosları tercih etmenizde fayda vardır. 

Termos satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de alacağınız termosun tasarımıdır. Çünkü termos tasarımları farklı zevklere sahip olan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan çeşitliliğe de sahiptir. Bu fark yaratan çeşitlilik sayesinde oldukça farklı renklere, tasarımlara ve dış kaplamalara sahip olan termoslar hem çok tercih edilen hem de kolay ulaşılabilir ürünler haline gelmiştir. 

Beğendiğiniz termosu satın alırken dikkat etmeniz gereken son faktör ise termosunuzun iç yapısıdır. Bu doğrudan kaliteyi de bağlamaktadır. Uzun süre kullanılacak ve sağlığa zararı dokunmayacak termosların iç kaplamalarının mutlaka cam ya da çelik kaplanmış yapıda olması tavsiye edilmektedir. Termos satın alırken hazırladığınız içeceklerinizin uzun süre sıcak ya da soğuk yapıda kalmasını istiyorsanız özellikle cam ve çelik dediğimiz bu iki malzemeyle yapılmış iç kaplamaya sahip termosları tercih etmelisiniz.

Termos Sağlıklı mıdır?

Ürünün çalışma prensibini incelediğimizde herhangi bir sağlığa zararlı durum görülmemektedir. Oldukça basit bir yolla ısı alış-verişini engelleyen termoslarda yalnızca iç kısımdaki malzeme sizi endişeye düşürebilir. Plastikten yapılmış termoslarda sıcak içeceklerle temasta sağlıksız durumlar ortaya çıkabilir. Ancak termoslar genellikle iç kısmı cam veya alüminyum olarak üretilmekte, sağlığa zararlı durumlar ortadan kaldırılmaktadır.