Star Tavla

En Ucuz Star Tavla Fiyatları

19 ürün gösteriliyor.
Marka
Star
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

Tavla, yüzyıllardan beri hayatımızda olan ve birçoğumuzun boş vakitlerini keyifle değerlendirmek için oynadığı oyunlardan biridir. Bilinen en eski örneklerinin M.Ö. 3000 yıllarına dayandığı düşünülmektedir. Bizdeki gibi birçok ülkede de severek oynanan bu oyunda yaklaşık olarak 4500 hamle yapılabileceği için oyunda usta olmak biraz maharet gerektirir.

Bu oyun yapısı gereği insanı şu anki ve gelecekteki hamleleri düşünmeye itmektedir. Bu tanımlamayla aklınıza bu oyunun satranca benzediği fikri gelmiş olabilir. Fakat oyunda atılan zarlar, tavlayı satrançtan ayıran önemli bir farktır. Böylelikle şu anki hamlenizi ve gelecekte yapacağınız hamleleri düşünürken aynı zamanda işin içine şans faktörünü de katarak bir sonraki hamle ihtimallerini düşünürken birden fazla ihtimalle şansı da işin içine katmanızı sağlar.

Bu oyunun anlamı aslında o kadar derindir ki; içerisinde yer alan 15 beyaz pul ayın 15 gününe, 15 siyah pul ise ayın 15 gecesine ve toplamda ayın 30 gününü temsil etmektedir. Bir tarafında bulunan karşılıklı 6şar hane toplamda 12 ayı temsil ederken 2 tarafın toplamında elde edilen 24 hane de 1 günün 24 saatini temsil etmektedir. Bu kadar ince düşünülerek üretilmiş bir oyundur.

Ülkemizde bu oyuna olan düşkünlüğü herkes bilir. Bu öyle bir düşkünlüktür ki yılın belirli günlerinde tavla turnuvaları düzenlenerek kendine güvenen tavla severleri bir araya getiren keyifli etkinliklere bile dönüşmüştür. Hal böyle olunca birçok eve oyun setleri girmiş ve girmeye de devam etmektedir. Tavla fiyatları da birçok eve ve birçok haneye hitap edecek şekilde karşımıza çıkmaktadır. Uygun ceplere yönelik plastik pullardan oluşan makul fiyatlı tavla çeşitleri ya da daha özel ağaçlardan yapılma oyma desenli modeller olmak üzere pek çok çeşitlerini uygun fiyatlarla Cimri size sunuyor!

Tavla Nasıl Oynanır?

Bu oyun iki kişilik oynanan bir oyundur. Karşılıklı iki kişi pulları olması gerektiği gibi hanelere uygun bir şekilde dizer ve daha sonra 2 zarı atarak gelen numaralara göre hamleler yaparlar. Oyunda amaç zarları yüksek atarak fazla hamle yapıp rakibinden önce taşları toplamaktır.

Şans faktörü oyunda oldukça önemli olduğu için genelde yenilen tarafın itirazı, karşı tarafın zar tuttuğu yönünde olur. Böyle durumlarda genelde zarları fincanın içine koyup atma yöntemi en kolay çözümdür.

Tavla Kuralları Nelerdir?

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

· Oyuna başlamadan evvel kimin başlayacağını seçmek için iki tarafında zar atması gerektiği kuralıdır. İki taraf da eline bir zar alıp atar ve büyük atan kişi oyuna başlama hakkını kazanır.

· Eğer oyunda hamle yapacakken bir pulu yerinden kaldırdıysanız o pulu oynamanız gerekmektedir. Fakat pulu kaldırmadan sadece dokunursanız böyle bir zorunluluğunuz yoktur.

· Hamle yaparken pulları ancak zarın geldiği rakam kadar ilerletebilirsiniz. Fazlasını ya da azını oynamanız mümkün değildir.

· Pulları oynatırken kendinizin ya da rakibinizin pulları üzerinden hamle yapacağınız pulu atlatabilirsiniz.

· Hamle yapacağınız yerde 2 veya daha fazla rakibin pulu (kapı) varsa o haneye pulunuzu getiremezsiniz.

Yukarıda bahsedilen genel kuralların haricinde de birçok kural bulunmaktadır. Bu kuralları ezberlemeye çalışarak öğrenmek yerine Cimri’de bulunan en uygun fiyatlı tavla çeşitlerine göz atıp hemen bir tavla seti alarak uygulamalı bir şekilde öğrenmeye geçerseniz emin olun bu yol sizin için daha pratik bir yol olacaktır.