Şemsiye Nedir?

Şemsiye kullanımının tarihi milattan öncelere dayanır. İlk başlarda güneşten korunmak amaçlı kullanılan ürünler, sonralarında özel üretilen, su geçirmez şemsiye bezi denilen ürünle tasarlanarak, yağmurdan korunmak amacıyla da kullanılmıştır. Şemsiyeler, paslanmayan bir materyalden yapılan bir sapa ve bu saptan eşit uzaklıklarla tutturulmuş genelde çelikten yaylara sahip bir mekanizmanın üzerlerine gerilmiş, su geçirmeyen kumaşlardan oluşmuştur.

Bu ürünler ne tür kumaşlardan yapılır?

Bu ürünler, polyester ipliklerden üretilen, olefin ya da akrilik kumaşlardan yapılır. Şemsiyelerde yünlü kumaşlar kullanılmaz çünkü yünlü kumaş yağmur sularını emer. Bu da şemsiyelerinizi kullanırken ağırlaşmasına veya çabuk kurumayıp çürümesine neden olur. Aynı mantık şemsiyeler neden pamuklu kumaştan yapılmaz sorusunun da cevabıdır.

Şemsiye çeşitleri nelerdir?

Ürün çeşitleri kullanım alanlarına göre sınıflandırılabilir. Güneşten korunmak için üretilen şemsiye modelleri, şemsiye altlığı ya da şemsiye ayağı dediğimiz ağırlıklara tutturulmuş, nispeten daha büyük şemsiyelerdir.

Yağmurdan korunmak için üretilen ürün modelleri ise kendi içlerinde farklılık gösterebilir. Otomatik ya da manüel çeşitleri bulunduğu gibi, farklı sayılarda panellere sahip şemsiye modelleri mevcuttur. Panelleri fazla olan şemsiyeler genelde fırtına ya da rüzgârlı havalarda ters dönmezken, yine bu modeller genelde baston şeklinde olduğundan, çantaya sığamayacak büyüklüktedir. Çanta sığabilen mini şemsiye modelleri ise, hafif olmalarının yanı sıra, aniden bastıran yağmurlarda, kişileri korumak adına gayet başarılıdır.

Şemsiye alırken nelere dikkat edilmeli?

Şemsiye alırken ilk dikkat edilmesi gereken şey sağlamlığıdır. Zira rüzgârlı ya da fırtınalı havalarda, sağlam olmayan şemsiyeler ters dönebilir, parçalanabilir. Bunun yanında şemsiye alırken, şemsiyenin iskeletini oluşturan metal kısımların paslanmaz olmasına dikkat etmeliyiz. Yağmurdan ıslanmış ve iyi kurutulmamış ürünlerin metal kısımları zamanla paslanırsa, hem şemsiyemiz çürür. Hem de paslı kısımları elimizi kesmek gibi ufak kazalarda bize büyük uğraşlar çıkarabilir.

Cimri.com, geniş, rengarenk ürün yelpazesi ve en uygun fiyatlarla şemsiye alırken de yanınızda. Elia, Fare, Biggbrella, Dearybox, Zeus, Cacharel, Disney, Zeus&Co. , Marlux, Orjin ve Kidorable gibi ilk akla gelen markaları, en uygun fiyatla, farklı model ve renk seçenekleri ile cimri.com’dan temin edebilirsiniz.

https://www.cimri.com/semsiyeler