Bir aracın düzgün çalışması için birçok dış müdahaleye ihtiyacı vardır. Araç yağlarından olan şanzıman yağı da bunlardan biridir. Aracın şanzıman yağının düzenli aralıklarla değiştirilmesi; araç verimini artırır. Yağ değiştirilmediği takdirde şanzıman dişlileri arasındaki sürtünme artar ve şanzımanın zarar görmesiyle birlikte motorun bozulmasına kadar geçen bir süreç başlar. Bu gibi durumlar yaşamamak için, basit bir işlem olan araca uygun şanzıman yağı değişimi ihmal edilmemelidir. Siz de aracınıza uygun şanzıman yağı arıyorsanız; Cimri.com’da Motul gibi markaların üretimi olan en ucuz şanzıman yağı çeşitlerini bulabilirsiniz.

Şanzıman Yağı Nedir?

Otomobillerin istenen hızda gitmesini sağlayan, araç durur vaziyette iken motorun çalışmasını ve hızlanan aracın tekerlek ile motor arasındaki dişli oranını dengede tutan dişli sistemine; şanzıman denir. Otomobillerin önemli parçalarından olan şanzımanın tam olarak çalışabilmesi, sağlam dişli sistemine sahip olmasına bağlıdır. Dişliler sürekli birbirine sürtünerek işleyen bir sistem olduğu için şanzıman aşınmasını önlemek gerekir. Bu aşınmayı önlemek için özel olarak üretilmiş yağlara; şanzıman yağı denir.

Dişlilerdeki sürtünmenin artması şanzımanın zarar görmesine yol açar ve araç büyük zarar görür. Bu yüzden rutin aralıklarla şanzıman yağı değişimi yapılmadır. Şanzıman yağı azalırsa ne olur, sorusu; dişlilerin bozularak görevini yapamamasına ve motorun bozulmasına yol açar şeklinde yanıtlanabilir.

Şanzıman Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?

Otomatik şanzımanlı araçlarda şanzıman yağı kontrolü şanzıman içindeki yağ çubuğu çekilerek yapılır. Şanzıman yağı görevi şanzımandaki dişlilerin sürtünmesini azaltmak olduğu için şanzıman yağı bakımı ihmal edilmemelidir. Manuel şanzımanlar için yağ bakımının servislerde yapılması önerilir.

Şanzıman yağı seçimi; üreticilerin önerdiği yağlar ön plana alınarak yapılmalı ve başka yağlar karıştırılmamalıdır. Kısacası yağ seçimi, araç şanzımanının tipine göre yapılmaktadır. Binek araçlar ve ticari araçlar için farklı şanzıman yağı çeşitleri mevcut olduğundan, araca uygun seçim yapmak çok önemlidir.

Şanzıman yağı numarası genelde 75-80-90 olarak değişir. En çok kullanılanı 80 numara şanzıman yağıdır. Şanzıman yağı rengi; sarı ve yeşil arası bir tondadır. Genelde şanzıman yağı ile motor yağı birbirine karıştırılır. Şanzıman yağı, motor yağından daha kalın bir yağdır ve farklı bir çeşittir.