track source
track source

Şanzıman Yağı

Şanzıman Yağı Fiyatları

127 Ürün gösteriliyor.
Şanzıman Yağı fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Şanzıman Yağı modelleri ve Şanzıman Yağı fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Şanzıman Yağı kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Rewel, Motul, Würth, Shell, Liqui Moly. 127 adet Şanzıman Yağı fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Mobil ATF 3353 20 lt Şanzıman Yağı

Mobil ATF 3353 20 lt Şanzıman Yağı

En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Şanzıman Yağı Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Şanzıman Yağı markası:

En Çok İncelenen Şanzıman Yağı Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Şanzıman Yağı Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
17 Eylül 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 127 Şanzıman Yağı modeli içerisinde en ucuz Şanzıman Yağı fiyatı 5.4 TL iken, en yüksek Şanzıman Yağı fiyatı 37238.3 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Şanzıman Yağı fiyatlarının ortalaması alındığında ise 17 Eylül 2021 tarihinde ortalama Şanzıman Yağı fiyatı ise 78.77 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Şanzıman Yağı Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
Michelin MC12260 12Volt 120 PSI Dijital Basınç Göstergeli Hava Pompası
Michelin MC12260 12Volt 120 PSI Dijital Basınç Göstergeli Hava Pompası
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Lassa 175/65 R14 82T Snoways 3 Kış Lastiği 2017 ve Öncesi
Lassa 175/65 R14 82T Snoways 3 Kış Lastiği 2017 ve Öncesi
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Şanzıman Yağı

Otomotiv sektörünün gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte otomotiv sanayisinin ürünlerinin satışı hızlıca gelişti ve teknoloji ilerledikçe gelişmeye devam edecektir. Otomobillerin hareket halinde olmasında büyük etkisi olan şanzıman yağı; otomobil içinde bulunan mekanizmanın kusursuz ilerlemesi ve çarkların doğru ve düzenli hareket etmesine yardımcı olur. Şanzıman yağını azalması durumunda çarkların hareketinde sorunlar ortaya çıkar. Mekanizma etkisini gösteremez ve bir müddet sonra arabanın hareket özgürlüğünü engeller. Arabanın dış mekanizması olarak görülen vites ile eşgüdümlü ilerleyen şanzıman yağı vites hareketlerine destekçi bir profil izler. Bazı durumlarda normale göre daha hızlı çalışan otomobiller dişlilerdeki sürtünme ivmesini arttırarak çarkların deforme olmasına yol açılır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına şanzıman yağları çarklar arasında sürtünme dengeleyici konum üstlenir. Arabalar yüksek hıza ulaşmış olsa da şanzıman yağı desteğiyle çarklar zarar görmeden hareketine devam eder. Şanzıman yağı bir müddet sonra biter bu nedenle belirli aralıklarla kontrol edilir. Manuel ve otomatik olmasına göre yağın özellikleri bakımı ve onarımı değişkenlik gösterir.

Şanzıman Yağı Çeşitleri

Şanzıman aracın iç mekanizmasında konumlanmış haldedir ve iç kısımdan işlev görür. Otomobil içinde motorlardan aldığı enerjiyi çarklara ileterek çalışmasını sağlar. Direkt enerjiyi iletmeyen şanzımanın hareketinin verimli olması ve uzun ömürlü çalışması için şanzıman yağı kullanılır. Şanzıman yağları temelde iki grup olarak değerlendirilir. Manuel şanzımanlar ve otomatik şanzımanlar bu şanzıman türleri, şanzıman yağı çeşitlerini belirler. Farklı araba modellerine göre de bazen şanzıman yağının çeşidi değişebilir. Şanzıman yağlarının genel olarak litrelik satışları olur. Uzun sürüş süresi boyunca kullanılan şanzıman yağları 1 litrelik şanzıman yağı, 2 litrelik şanzıman yağı gibi ölçülendirmeler ile satılır. Şanzıman yağı türleri genel olarak araba üreticilerinin ürettiği veya otomotiv sektöründe bulunan üreticilerin elinden çıkan ürünlerdir. Başlıca nedeni otomobil mekanizmasına hakim aynı zamanda kaliteli ve iyi performans kriterlerini sağlamaları üretim yapmalarına imkan tanır. Şanzıman yağlarının otomobil sektörlerinin bulunduğu gruplarda üretilmesi sebebiyle; şanzıman yağı çeşit ve markaları bu gruplardan olur. Şanzıman yağı türlerinde manuel şanzıman araçlara uygun olanlar, genel itibari ile vites kullanımını daha çok yapanlardır. Otomatik araç şanzıman yağının ise daha uzun ömürlü olduğu tespit edilir. Bunların haricinde araç içinde sürüş sırasında ivme kazanılmamış hız yapılması da şanzıman yağını hızlı tüketilmesine neden olur. Aracın viskozitesine şanzıman yağları değişebilir. Araçlarda hayati değere sahip şanzıman yağı faydaları başlıca olarak sürtünmeyi azaltma olarak görülür. Bu nedenle kaliteli yağlar tercih edilir. Bazı yağ türlerine markasına bakılarak karar verilir. Şanzıman yağları piyasada farklı çeşitler ile satılır. Başlıca olarak manuel şanzıman yağı veya sentetik şanzıman yağı ibaresi kullanılır. Bir diğer seçenek olarak otomatik şanzıman yağı kullanılır. Manuel transmisyon ve şanzıman yağı olarak da çeşitleri vardır. Şanzıman yağları otomotiv sektörü haricinde farklı makine ve teknik unsurlar istenen alanlarda da kullanılır. Başlıca örnek olarak çark sistemine yatkın olan asansörler örnek gösterilir. Piyasa içinde de Asansörler için ve dişli kutuları için şanzıman yağları olarak satılır. Genel olarak bakıldığında şanzıman yağları çeşitleri ilk grup üzerinden değerlendirilir. Değerlendirmedeki diğer bir adım şanzıman yağlarının marka modellerinin çeşitleridir.

Şanzıman Yağı Fiyatları

Otomotiv sektöründe markalar genel olarak ön plandadır. Araba parçaları ve ürünleri alırken de bu husus geçerlidir. Alınan ürünlerin markaları, ürünün kalitesini belirler niteliktedir. Şanzımanlar iki grupta incelenir ve bunlar; manuel ve otomatiktir. Manuel şanzımanlarda vites aracı kullanan kişi tarafından elle değiştirilir ve bu tip araçlarda debriyaj pedalı bulunur. Otomatik şanzımanlarda ise debriyaj pedalı bulunmaz ve vites elle değiştirilir. Tüm bu detayların şanzıman yağı fiyatlarının değişmesinde rol oynar. Çünkü her kullanıma uygun yağ çeşidi farklıdır. Son olarak yarı otomatik şanzımanda ise ister manuel olarak isterseniz otomatik olarak vites geçişini sağlayabilirsiniz. Farklı otomobil markaları bu şanzımanları DSG, EVT, CVT gibi farklı biçimlerde isimlendirmişlerdir fakat temelde aynı prensiple çalışan bir güç aktarım mekanizmaları bulunur. Birbirine benzer amaçlarla ve yöntemler ile kullanılması sebebi ile şanzıman yağlarını birbirinden ayıran temel özellik üretildiği markalardır. Bazı markalarda şanzıman yağının içeriği fiyatların belirlenmesinde kriter olarak alınır. Bununla beraber diğer yağlara nispeten daha uzun ömürlüdür. Bu denli kalite farkları da şanzıman yağı fiyatını etkileyen önemli unsurdur. Bir başka etken ise şanzıman yağının kaç litrelik satıldığıdır. Satılan litre üzerinden fiyatlandırma değişir.

Şanzıman Yağı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Satın alma sürecinde ilk olarak hangi tip şanzıman için bir yağ seçimi yapılacağı belirlenmesi gerekir. Manuel ve otomatik şanzımanların çalışma şekilleri farklı olduğu gibi kullanılan yağlar da farklılık gösterir. Farklı tipler için araç el kitapçıklarında şanzıman yağı ile ilgili bilgiler bulunur. Üreticinin önerdiği yağ öncelikli olarak göz önünde bulundurulur, kitapçıkta yazan şekilde yağın viskozitesi, çalışma sıcaklık aralığı ve değişim süresi gibi özelliklere göre piyasada bulunan farklı markaların yağları arasından seçimler yapılır. Şanzıman yağı filtresi, şanzımanın miktarını öğrenme ve yeni şanzımana ihtiyaç duyulduğunu belirtir niteliktedir. Şanzıman yağı çubuğundaki belirteci inceleyerek yeni bir yağa ihtiyaç duyduğu belirlenir. Arabanın şanzıman çeşidine göre şanzıman yağı seçimi yapılır. Tüm zorlu şartlar altında en iyi performansı veren bir yağ seçimi yapmak için yağın viskozite, sıcaklık aralığı ve kullanım ömrü gibi özellikleri doğrultusunda bir seçim yapmak gereklidir. Özellikleri belirlenen yağın marka seçiminde; köklü markaların ürünlerini kullanmak daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar. Fiyat ve ürün karşılaştırılması yapmak için cimri.com ziyaret edilir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery