TP-Link, Everest, Tenda, Asus, Linksys, Dark, Netis, Intellinet, Zyxel, C-Net, Dlink, Draytek, Edimax, Aztech, Inca, Airties, Belkin, Totolink, Buffalo, Netmaster, Western Digital, Prolink marka ürünleri en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Router nedir?

Bilgisayar ağları internet ve haberleşmenin omurgasını oluşturur. Dünya üzerinde milyarlarca akıllı cihazın birbiriyle haberleşmesini sağlayan özel bir altyapı vardır. Kablolama ve uydular bu altyapının temelinde durur. Fakat bu devasa ağ üzerinde hangi yoldan hangi adrese gidileceğini nasıl biliyoruz?

Router ne işe yarar?

Router kelime anlamı yönlendiricidir. Temel işlevi, bir bilgisayar ağı üzerinden veri paketini başka bir bilgisayar ağına göndermektir. Dört ana bileşeni vardır: işlemci, ana kart, hafıza kartı ve ROM’dur. Bu cihazı ayarlayabilmek için konsolundan bağlanılabilir. Konsol bağlantısı için özel bir portu ve bu iş için kullanılan özel kablosu vardır. Bu özel kablo yeni cihaz ile birlikte verilebilir. Bu cihazların kurulumu ve yönetimi uzmanlık sahibi yetkin kişiler tarafından yapılır.

Router çalışma ilkeleri nelerdir?

Bu cihazların ağ trafiğini yönetebilmeleri için ayarlanması gerekir. Hangi IP adresinden gelen ve hangi IP adresine gideceği belli olan veri paketlerini en uygun yol ile hedefe yönlendirmesi gerekir. Bu amaçla üzerinde yönlendirme tabloları bulunur. Bu tablolarda hangi özel IP numara aralıklarının nasıl bir yol izleyeceği belirtilebilir. Hiçbir kurala uymayan veri paketleri ise varsayılan ağ geçidinden yönlendirilir. Router hedef varış yolunu hesaplarken özel komut ve ayarlar kullanır. Bunlardan birisi gidiş yolu üzerindeki zıplama sayısıdır. Bir diğeri ise gidilecek yolun trafik açısından boş olup olmamasıdır. Router protokolü yazılırken yukarıda belirtilen değerlerden birini en iyileştirecek şekilde kural verilebilir. Örneğin A ağından B ağına gidecek bir paket için bir cihaz toplam gecikmeye bakıp karar verirken, diğer cihaz toplam zıplama sayısını en aza indirecek bir yol haritası çıkarabilir.

Bu yönlendirici cihazların diğer yönlendiricilerle haberleşmesi için farklı protokoller kullanılır. Bunlardan biri adres tablolarının değiş tokuş edilmesi yöntemidir. Bir diğer ise göreceli olarak daha küçük olan hat durum bilgisi paketlerini sürekli birbirlerine gönderme esasına dayanır. Bir diğer yöntem ise hibrid yöntemidir. Kurumsal ağlar için tasarlanmış karmaşık yönlendiriciler dışında ev tipi internet bağlantısını sağlayan daha sade ayarlara sahip cihazlarda bulunmaktadır. Bu cihazlar internete bağlanmak için ayrıca modem ihtiyacını ortadan kaldırır.