Emas Röle

En Ucuz Emas Röle Fiyatları

1 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  
Markalar
Marka
Emas
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

Araçlarda sinyal lambalarından motor çalışmasına dek hemen hemen bütün elektrik aksamında yer alan küçük ve işlevsel bir parçadır röle. Küçük elektrik enerjilerini mekanik enerjiye çevirmekle görevli bu parça; araçlar için olmazsa olmaz yedek parçalardandır. Siz de aracınızda bulunan röleyi herhangi bir sebepten dolayı değiştirmek istiyorsanız; en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da birçok markanın üretimi olan uygun fiyatlı röle çeşitlerini bulabilirsiniz.

Röle Nedir?

Elektro mıknatıs prensibi ile çalışan, küçük elektrik akımları sayesinde büyük akımları kontrol altına alabilen, küçük ebatlı elektrik anahtarlarına röle denir. En basit açıklama ile elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren bir oto yedek parçasıdır.

Röleler; kontak, yay ve bobin adlı 3 parçadan oluşurlar. Bobinler 5V, 12V, 24V, 120V ve 220V gerilimlerle çalışırlar. Otolarda sıklıkla 12V ve 24V gerilimli röle tipleri yeterli gelmektedir.

Röle Nerelerde Kullanılır?

Röle kullanımı araçlardan işyerlerine, evlerden büyük tesislere kadar birçok yerde gerçekleşir. Röleler otomobillerde özellikle kontak anahtarı ile marşa basıldığında devreye girer. Rölenin olmadığı bir kontak, marşı harekete geçirmeyecek ve motor çalışmayacaktır. Hareketi sağlayan, mekanik enerjiyi oluşturan röledir. Röle elektrik bağlantısı, mekanik enerjinin oluşması için bir anahtar görevi görür ve büyük aksamlar ile kablolara gerek kalmadan mekanik hareketi ortaya çıkarır.

Bir başka kullanım alanı olan ani fren ikaz rölesi; ihtiyaç anında dörtlü ikaz lambalarını da çalıştırmaktadır. Bu 4’lü ikaz lambasının yanması, arkadaki sürücüye durması gerektiğini haber verir ve kazaları önler. Bu kadar büyük bir işlevi olan alet, küçük boyutuyla röleden başkası değildir. Mini röle; farklı birçok kombinasyonla aracın farklı yerlerindeki ihtiyaçlara cevap verir. 4’lü sinyaller, ön sinyal ve yan sinyal ampullerinin yanması gibi görevleri başarı ile yerine getirir.

Bütün röle çeşitleri nüve üzerine sarılan iletken üzerinden akım geçirerek manyetik alan elde ettiklerinden aracın birçok elektrik gereken noktasında kullanılırlar. 12V, 14V ve 20A ile 30A olarak üretilen röleler farklı aksamlarda sorunsuzca kullanılır. Tek kontak röle ve çift kontak röle çeşitleri, sahip oldukları farklı röle bağlantısı ile araçlardaki elektrik düzeninde önemli yer tutar.