Cimri'nin Seçimi
Dymo Letratag Elektronik Etiket Makinesi
Dymo Letratag Elektronik Etiket Makinesi
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Samsung SF-760P Fax Makinesi
Samsung SF-760P Fax Makinesi
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Projeksiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Projeksiyon bilgisayar, laptop veya televizyon gibi bir cihaza ait görüntüleri belirli bir yüzeye yansıtan cihazdır. Genellikle sunum, sinema veya video izleme amacıyla kullanılan projeksiyon cihazı, iş amaçlı olarak kullanıldığı gibi evlerde de kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde zaman zaman iş amaçlı üretilen cihazları evlerde kullanmaya çalışmak gibi hatalar yapılmaktadır. Bu da beklentiyi karşılamamasına sebebiyet verebilmektedir. Projeksiyon cihazı seçiminde kullanılacak odanın veya alanın yapısı ve özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir.

Projeksiyon cihazları kendi içerisinde DLP, LCD ve LED olmak üzere üç çeşide ayrılırlar. Günümüzde en sık kullanılan ve tercih edilen projektörler LCD ve DLP Projeksiyon cihazlarıdır.

Projeksiyon Cihazlarında Hangi Özellikler Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

Bir projeksiyon cihazında her şeyden önce gelen iki temel unsur vardır. Bunlar aydınlatma ve görüntü kalitesidir. LED özelliğe sahip bir projeksiyon cihazı için yaklaşık olarak 30.000 saat lamba ömrü bulunmaktadır. LED’te aynı zamanda daha küçük yapıda projektörler kullanılır ve ısınma gibi bir sorunu olmaz. Ancak şu unutulmamalıdır ki LED Projeksiyonlarının ansilümenleri LCD’lere göre daha düşük düzeydedir.

LCD ve DLP projeksiyonları karşılaştırdığımızda DLP’lerde pikseller arasındaki mesafe daha yakın olduğundan daha net görüntü elde edilir. Ayrıca kontrast özelliği LCD’ye göre daha gelişmiştir. Kullanımı kolay, hafif, küçük ve portatiftir. Ancak renk doygunluğu LCD’ye göre daha düşüktür. Bu nedenle LCD’lerde renk geçişleri daha keskindir. LCD’nin dezavantajı ölü pikseller ile pikseller arası boşluklar biraz daha büyüktür.

Projeksiyon Nasıl Kullanılır?

Projeksiyonlar, herhangi bir görüntüyü büyüterek dev bir ekran haline getiren duvar ya da perdeye yansıtma araçlarıdır. Projeksiyonların kullanımında, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar, tabletler ya da akıllı telefonlar kullanılabilmektedir. Projeksiyon cihazını kullanmaya başlamadan önce bütün parçaların eksiksiz olduğundan emin olmalı ve bu parçaları doğru yerleştirmeniz gerekmektedir. Projeksiyonunuzu açtıktan sonra, cihazınız destekliyorsa Wi-Fi ile desteklemiyorsa da kablolu ağ ile kullanmak istediğiniz cihaz ile birbirine bağlamanız gerekmektedir.

Projeksiyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Projeksiyon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri kullanılacak olan yerin, zeminin boyutlarıdır. Bununla birlikte teknik özellikleri yani ışık gücü-parlaklık, kontrast oranı ve çözünürlüktür. Projektör kullanmamızın ana nedenlerinden bir tanesi büyük bir ekranda sunum, film, video gibi görsel öğeler izlemektir. Ancak şu unutulmamalıdır ki ekran boyutları büyüdükçe kalite her zaman düşmeye başlar. Bu nedenle alacağınız projektör ekranı 3-5 metre arasında bir değerde olması tavsiye edilmektedir.

Tüm bu özelliklerin sonunda projeksiyon cihazı alırken belirleyici olacak olan unsurlardan bir diğeri olan projeksiyon cihazının fiyat aralığıdır. Ortalama 450TL ile 50.000TL arasında olan Sony, Panasonic, LG gibi onlarca markanın birçok modeline cimri.com aracılığıyla ulaşabilir; nerede, hangi marka bütçenize uygun bulabilirsiniz.