iştirakidir.
89 - 159 TL (7 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Knack PS4

89,90 - 159,00 TL (7 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fiyatlar İçin n11.com'a Gelin!
  • Daha Fazla Göster (-28) Gizle
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Knack PlayStation 4 ile birlikte tanıtılan, aynı zamanda konsolun çıkış oyunlarından biri olan Knack; ilginç senaryosu, oyundaki dinamimleri, karakter ve çevre modellemeleri ile dikkat çekiyor.
Yazar: Ferhat Verdi 02/01/2015

PlayStation 4 ile birlikte tanıtılan, aynı zamanda konsolun çıkış oyunlarından biri olan Knack; ilginç senaryosu, oyundaki dinamimleri, karakter ve çevre modellemeleri ile dikkat çekiyor. Oyunun hikayesi ise bir hayli ilginç. Dünya, goblin adı verilen canlılar tarafından istila edilmiştir. Knack ise bilimsel bir araştırma ekibinin Goblin’leri yok etmesi için geliştirdiği bir yaratıktır. Yadigar adını alan küçük parçalardan oluşan Knack, Goblin’leri ve düşmanlarını öldürdükçe onların parçalarını kendi bünyesine katıyor, böylelikle hacimsel olarak büyüyen bir yapı sergiliyor. Knack, oyunda ilerledikçe artan yetenekleri ile hem sevimli hem de düşmanlarına korku salan bir mucize gibi! Şimdi oyuna geçebiliriz…

Kurtar bizi Knack!

Knack, Goblin adı verilen canlılar tarafından istila edilen dünyayı kurtarması için geliştirildi ve bilimsel bir tesisten yola çıkıyor. Doğa ağırlıklı bir dünyada karşısına çeşitli fiziki engeller çıkıyor, Dualshock 4’ünüzle bu engelleri kolaylıkla aşıyorsunuz. Küçük deliklerden parçalara ayrılarak geçebiliyorsunuzsunuz. Klasik zıplama, atlama, koşma, tırmanma, parçalara ayrılarak ilerleme türündeki hareketlerle aşılan engellerin yanı sıra oyundaki ikinci faktör karşınıza çıkan Goblin’ler. Onları yok etmek için birkaç seçeneğiniz var; üzerlerine atlayıp onları parçalayabiliyor, yumruk atabiliyorsunuz…

Oyun evreni, artılar ve eksiler

Oyunda 3 boyutlu bir oyun evrenindesiniz ve gerek karakter modellemeleri gerekse çevre faktörlerinde boyut, sizi memnun edecek bir görsellik sağlıyor. Buna karşın oyundaki oynanış dinamiklerinde hoşunuza gitmeyecek bazı durumlar var. Örneğin karakteriniz büyük bir evrende ama çok hızlı hareket etmiyor, bolca koşturmanız gerekiyor. Oyundaki platform ise belki de en çok eleştiri alacak kısım. Engelleri aşmak, yukarıya tırmanmak ya da atlamak hiç de kolay değil; üstelik karakterin engelleri aşarken gerçekten zorlandığını görüyorsunuz. Teoride çevik bir karakterimiz var ama engelleri aşmak gerçekten zorlandığı bir konu gibi. Yine de merak etmeyin, hepsi birer birer aşılıyor.

Oyunun en can sıkısı kısmı ise bazen tek bir darbe aldığınızda dahi ölecek olmanız. Üstelik öldükten sonra tam 5 dövüş sekansını tekrar geçmeniz gerekecek. Oyunda refleksleri ve zekayı çok iyi kullanmayı gerekli kılan bir durum olduğu aşikar ama oyunun ilk evrelerinde yani henüz alışma safhasında bolca öleceğiniz düşünülürse, ilerlemek için aynı bölümleri birçok kez geçmeniz gerekeceğini belirtelim.

Oyunda efektler tatmin edici seviyede, Knack ile saldırmak ve yok etmek oldukça keyifli. Özellikle vuruş anlarında bir boks oyunu oynuyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. Buna karşın çok fazla hareket alternatifi sunmaması eksi puan aldığı noktalardan.

Kimlere göre?

Knack, aksiyonun bol olduğu bir platform oyunu. Platform kısmında biraz önce değindiğimiz eksiklerine ve karakterin bölümleri aşmasındaki zorluklarına rağmen ilginç bir oyun deneyimi sunduğunu belirtmek gerekiyor. Sabırlı ve dikkatli bir oyuncuysanız ve ileri seviye platoftm-aksiyon oyunlarına geçmeden önce orta düzeyde bir oyunla tanışmaya karar verdiyseniz Knack tercih edilebilecek oyunlardan. Ancak iyi seviye bir platform oyuncusuysanız, Knack sizi kesinlikle tatmin etmeyecektir.

Ferhat Verdi 02/01/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Sony PlayStation 4 PS4 Oyunları