iştirakidir.
33 - 49 TL (8 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

FIFA 15 PS4

33,00 - 49,99 TL (8 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fiyatlar İçin n11.com'a Gelin!
  • Daha Fazla Göster (-27) Gizle
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
FIFA 15 Futbol oyunları denildiği zaman akla ilk gelen oyun serisi hangisi diye sorulduğunda hemen herkesin yanıtı FIFA olacaktır. Köklü bir geçmişe sahip serinin 22. oyunu olan FIFA 15, Electronic Arts’ın da mihenk taşlarından biri olmaya aday.
Yazar: Ferhat Verdi 24/02/2015

Futbol oyunları denildiği zaman akla ilk gelen oyun serisi hangisi diye sorulduğunda hemen herkesin yanıtı FIFA olacaktır. Köklü bir geçmişe sahip serinin 22. oyunu olan FIFA 15, Electronic Arts’ın da mihenk taşlarından biri olmaya aday. Çok sayıda platform ve PC için gelen oyunun PS4 versiyonu ise kuşkusuz en yüksek seviyedeki oyun deneyimi ile dikkatleri üzerinde topluyor. Peki FIFA 15’i satın almak isteyen oyun severler, kutuyu açıp Blu-Ray diski PS4’lerine taktıkları andan itibaren nelerle karşılaşıyorlar? İşte bu sorunun yanıtları geliyor!

PS4’te FIFA 15 deneyimi, daha ilk andan itibaren heyecan verici. Oyunun önceki versiyonlarından biraz ayrılan ama temelde aynı fonksiyonlara sahip menüler ve geçişlerle birkaç dakika içinde sahanın gerçek birer detay harikası olan çimlerine futbolcularınızla birlikte ayak basıyorsunuz. Elbette futbolcularınız sahada mücadele ederken ve sizde Dualshock 4’ünüzle kıyasıya rekabette önde olmaya çalışırken ekranınızda sanki bir TV izleyicismişsiniz izlenimine kapılıyorsunuz. Ekranda özellikle map (harita) kısmının olmaması ve saha kenarındaki kameramanların sürekli hareket halinde oluşları üzerinizde bir futbol maçının canlı yayını takip ediyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Bununla birlikte oyun deneyimini de kusursuz şekilde yakalamaya başlayabilirsiniz, şimdi bu görünümle ilgili detayların sonrasında oyunun oynanış dinamikleri, ses, efekt, gol sevinçleri gibi detaylarına yakından bakalım.

Türkiye Ligi takımlarının tamamının yer aldığı FIFA 15, bu yönüyle Türk oyun severler için çok daha heyecan verici. Tuttukları takımları seçerek oynayabilen FIFA 15 oyuncuları, online oyunlarda da yine kendi takımlarını, oyundaki Türk takımlarından futbolcularla donatabiliyorlar. Oyunda gol atmaktan tutun da savunma dinamiklerine, kalecinin hareketlerinden oyun tutarlılığına her şey geliştirilmiş durumda. Atak yapan tarafsanız, FIFA 15’te savunmaların çok daha güçlü olduğu bir oyun söz konusu. Örneğin FIFA 14’teki topu ayaktan açarak, hızınızla rakibi alt etme şeklindeki dinamik, FIFA 15’te rakibin çok daha güçlü olması, peşinizi bırakmaması şekline dönüşmüş durumda. Omuz omuza mücadele hat safhada. Savunmalar çok iyi olduğu için bolca pas yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde top sizde uzun süre kalamıyor.

FIFA 15’in belki de en çok seveceğiniz yönü pasların hızlanması. Oyun hızlı pas alış verişlerine sahne olurken bu durum oyunun temposunu sürekli yüksek tutuyor. Paslar hızlı, ancak oyuncular daha yavaş. FIFA 14’tekinden daha ağır futbolcu hareketleri ile karşı karşıyasınız. Gerçekçi vücut refleksleri ve anormal güçten ziyade pas ve zekaya dönük bir oyuna dönüşmüş durumda FIFA 15.

Kalecilerdeki değişim bir hayli yüksek. Daha gerçekçi refleksler ve hareketlerle birlikte topu kurtarmaya yönelik gayret FIFA 15’te önceki yıllardaki FIFA oyunlarına göre çok daha fazla. Şutlarınız kaleci tarafından genellikle sektiriliyor. Öyle topu panter edasıyla yakalayan kaleciler yok. Bu da heyecanı sürekli artırıyor. Seken top, kalecinin ikinci kez kurtarma gayreti, savunma oyuncuları için yeni bir defansif müdahale imkanı ve golcüler için de topu ağlarla buluşturmak için yeni fırsatlar… FIFA 15’te kornerlerde taktik uygulayabiliyorsunuz. Taçlarda artık beklemek yok. FIFA 14’te en çok eleştirilen konulardan biri olan taça çıkan topun, futbolcu tarafından alınması ve öyle atılması sonucu beklemeler, FIFA 15’te yok. Buna karşın faul atışlarında bekliyorsunuz, bu da bir eksi puanı hak ediyor. Gol sevinçleri tarafında büyük yenilikler yok. Oyundaki yeni bir özellik olarak , yeni gol çizgisi kamerası sayesinde top çizgiyi geçti mi geçmedi mi soruları bilimsel olarak yanıtlanıyor.

FIFA 15’i PS4’te oynamak muzzam bir keyif. Dünyanın en iyi oyunlarından biri olduğu aşikar ve FIFA 15, bunu da hemen her katmanında size yaşatıyor. İster online ister iki Dualshock 4 ile karşılıklı ya da yapay zekaya karşı oynayın, her şekilde memnun kalacağınız, mükemmele oldukça yakın bir oyun FIFA 15.

Ferhat Verdi 24/02/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
EA Sports PlayStation 4 PS4 Oyunları